Seřadí články sestupně (Z-A, 10-1)
Posila mistra z bundesligy

Při dlouhodobém zranění kolena reprezentačního křídla Pavla Pumprly, pro nějž sezona už skončila, se ČEZ Basketball Nymburk rozhodl přivést náhradu. Tou se stal 22letý 196 vysoký Američan Christopher Hass. Absolvent prvodivizní univerzity Bucknell v minulé sezoně NCAA doručoval 17,2 bodu (trojky 33 procent) a 4 doskoky za 31 minut. Letošní sezonu zahájil v bundesligovém Hagenu (v týmu se potkal s ex-nymburským hráčem Hessem), kde zapisoval jako čtvrtý střelec týmu 11,2 bodu za 26 minut s 39procentními trojkami. Klub se však dostal do velkých finančních problémů a čerstvě mu byla odejmuta i soutěžní licence s anulováním dosavadních výsledků. „Každý hráč je individualita, proto nečekejme stoprocentní náhradu za Pavla, jehož herním těžištěm byla především defenziva. Chris je hráčem víc do útoku. Jeho pozicí je small forward, ale umí dobře alternovat i na druhé křídelní pozici shooting guarda. Je to chytrý hráč a výborný střelec. Jeho výhodou je, že už alespoň na část sezony nakoukl do evropského basketbalu, kde si nevedl špatně,“ řekl k nové akvizici trenér Ronen Ginzburg.

celý článek
V základech 5 Válečníků!

Hned pět z deseti míst v zahajovacích pěticích pro blížící se All-Star Game Kooperativa NBL k poledni 7. prosince obsazovali zástupci Válečníků, kteří budou 29. prosince na domácí půdě. A jak že základy obou celků nyní vypadají? Mezi Mazáky mají nyní největší důvěru fanoušků rozehrávač Roman Marko (Prostějov), křídla Pavel Bosák (Ústí) a Pavel Pumprla (Nymburk) a pod košem Pavel Houška (Děčín) a Kamil Švrdlík (Pardubice). Mezi Mladými puškami děčínskou hegemonii narušuje pouze úřadující nejužitečnější hráč ligy (z hráčů s většinou odehraných utkání) Ladislav Pecka z Ústí. Pod košem spolu s ním obdržel nejvíc hlasů Jakub Krakovič a na perimetru pak rozehrávač Tomáš Vyoral a křídla Tomáš Pomikálek s Lukášem Palyzou. Hlasování na webu utkanihvezd.cz poběží do 12:00 ve čtvrtek 15. prosince. Důležitá informace: pro platnost hlasu musí každý hlasující potvrdit svou volbu v konfirmačním emailu, který obdrží do emailové schránky po dokončení hlasování a vyplnění své emailové adresy do příslušného okénka.

celý článek
Střelnice v Nymburce

Když i Jiří Welsch s grácií trefil vteřinu do konce poločasu trojku, svou druhou ze třetího pokusu v 8. zápase Ligy mistrů, vyloudil tím úsměv na tvářích celého nymburského týmu. Ten po ofenzivní smršti (56-34) jasně už po 20 minutách vládl v duelu 8. kola nad dánským Aarhusem, s nímž vyjma úvodních pěti minut, kdy po třech trojkách hostů ztrácel 8-15, neměl problém. K obratu zavelel specialista na Aarhus, guard Bryon Allen, který „Dánům“ v prvním zápase nasázel 25 bodů. Dvěma zakončeními s faulem i dalšími trefami skoro sám otočil po 8 minutách na 19-17, když v tu chvíli měl na kontě 14 bodů! V zápase sestřelil soupeře 35 body (z pole 22/13) a jeho 7 ztrát se tak přešlo bez povšimnutí. 28 body jej stíhal ďábelsky přesný křídelník Hruban, který špuntoval trojky, jako by šlo o dvojtakty, a třeba jeho střela z jedné nohy o desku z levé strany vymezeného území měla až cirkusové parametry. V utkání minul jediný pokus z 11, přičemž trojky měl 7/6! Hosty nespasila ani zóna, Nymburk (zápasová bilance 5-3) je zničil z trojek (16 tref z 34 pokusů) i na doskoku (55-24) a nakonec jim naložil 114-70.

celý článek
Simpson opět úřadoval

Doslova obtěžkáni body do Kooperativa Faktoru byli ligoví borci v zápasech 14. kola, kdy hned tucet hráčů zapsalo nejméně 6 bodů. Nejlepší byl nymburský skokan Diamon Simpson, který posbíral 13 bodů. Jen těsně za ním skončili s 12 ústecký Pecka a prostějovský Jacobs a s 11 pardubický Autrey. Větší odstup měli pardubický Švrdlík (9), brněnský Turman (8), nymburský Sant-Roos (7) a pětice šestibodových: Šoula (Jindřichův Hradec), Ware (Brno), Půlpán (Pardubice), Hunt (Kolín) a Allen (Nymburk). V průběžném pořadí si nejlépe vede tato jedenáctka mužů (z hráčů působících v lize): 1. Autrey (5,9), 2. Canty (Jindřichův Hradec, 5,6), 3. Sant-Roos (4,6), 4. Stan Simpson (Brno, 4,3), 5. Madsen (USK, 4,1), 6.-8. Pomikálek (Děčín, 3,9), Mickelson (Svitavy, 3,9), Turman (3,9), 9.-11. Vučica, Bannister (oba Svitavy, 3,8), Švrdlík (Pardubice 3,8). Kvůli povinnosti mít odehranou aspoň polovinu zápasů týmu (nyní má 6 ze 14) zatím v sezonním pořadí nefiguruje Diamon Simpson, který si dosud drží parádní průměr 7,3.

celý článek
Nymburk na Aarhus

6.12. Domácím duelem s Aarhusem (1-6) dnes od 18:30 otevře Nymburk (4-3) odvetnou část základní fáze FIBA Ligy mistrů. Týmu bude chybět dlouhodobě zraněný křídelník Pavel Pumprla.

celý článek
Povstane už Brno?

Velkou domácí premiéru zažije v pondělní TV dohrávce 14. kola (20:30 na ČT Sport) nový americký guard mmcité Kevin Ware, který ve svém prvním duelu v Děčíně ukázal parádní výkon. V dnešním zápase s Opavou navíc bude muset vynahradit pravděpodobnou absenci dosud ústředního playmakera Sinadinoviče. Brňané už dva měsíce čekají na úspěch před svými fanoušky, s pouhými 2 výhrami jsou poslední a Slezané se tak musejí připravit na jejich intenzivní herní projev. Opava, již čeká dosud nepoznaná hala univerzitního kampusu, před týdnem po třech porážkách zabrala s Ostravou a k útoku na A1 by potřebovala i lup z Brna. K tomu ale bude potřebovat častější výlety na trestnou linii a hlavně zlepšený doskok, což jsou dvě kategorie, kde vykazuje slabší čísla. Na druhé straně domácí by měli k šanci na úspěch pozvednout téměř každou jednu herní činnost.

celý článek
Kroutil čtvrtým vítězem

Bylo to těsné, ale nakonec se z prvenství ve čtvrté a poslední listopadové kvalifikaci TOP8 radoval děčínský „pružináč“ Filip Kroutil, který od vás na Facebooku Kooperativa NBL získal 42 lajků a s jistotou mu tak patří místenka ve finálním výběru měsíce. Z minimálního odstupu se mu díval na záda svitavský Willie Bannister (38), jejž následoval spoluhráč Jere Vučica (28). Čtvrté místo bral opavský Jakub Šiřina (4) a páté brněnský Cedrick Turman (2).

celý článek
Americký vítr změn

Už na pět mužů se zvětšila americká legie v kádru Nové huti. K rozehrávači Maxovi Guercymu a křídlu Sterlingu Smithovi, kteří jsou v týmu už od léta, se během posledního měsíce přidali power forward Deshawn Painter, 25letý rozehrávač či shooting guard Jordan Riewer a čerstvě i 23letý křídelník Kevin Mays. 205 vysoký Painter po příchodu z Brna nahradil dlouhodobě zraněného Isaaka Sevlieho (odehrál jen 6 utkání), s nímž se klub už rozloučil, a během 6 utkání se stal jasně nejužitečnějším hráčem Ostravy (průměr 23,2). 185 vysoký a střelecky disponovaný Riewer v prvních třech utkáních vyrukoval s průměrem 14 bodů a 41procentními trojkami. V minulé sezoně v dresu Gothy, semifinalisty druhé německé ligy, doručoval 8,3 bodu a 1,9 asistence, přičemž zářil 45procentními trojkami (117/53) a téměř 96procentními šestkami (45/43). Metrákový pořízek Mays přichází rovnou z kalifornské prvodivizní univerzity CSU Bakersfield, kde byl v minulé sezoně nejlepším doskakovačem (8) a druhým střelcem (12,6) týmu. Poslední ostravskou novinkou je ukončení působení bosenského forward Admira Aliče, který v sezoně zapisoval 4 body a 1,5 doskoku za 17 minut.

celý článek
Ware ihned za 15!

Nový brněnský člen zábavní elity ligy Kevin Ware svůj excelentní start do Kooperativa NBL podpořil i 15 body v Kooperativa Faktoru, což bylo jasně nejlepší číslo 13. kola. Až zpovzdálí se mu dívali na záda ústecký Glover s nymburským Sant-Roosem (oba 9), brněnský Turman (8), děčínský Pomikálek se svitavským Vučicou (oba 7) a také šestice šestibodových ve složení Benda (Nymburk), Kvapil, Šiřina (oba Opava), Madsen (USK), Bannister a Mickelson (oba Svitavy).

celý článek
Děčín žil tři čtvrtiny

Po 30 minut chovali Válečníci ve slovinské Rogašce naději, že ve třetím utkání Sixt Alpe Adria Cupu uspějí a udrží si tak šanci na postup. Domácí celek však ve čtvrtém dějství odskočil na dvojciferný rozdíl, což se ukázalo jako fatální. Děčín tak po třetí porážce (79-67) přišel o šanci na postup, na který ve tříčlenné skupině D dosáhnou jen nejlepší dva. V zápase prohrál bitvu pod košem (na body 36-24), na trojkovišti (9-5) a málo se dostal i na trestnou lini (9/8). Rogaška měla z šestek bilanci 20/12, z dvojek pak 32/20. Děčínský celek disponoval třemi dvojcifernými střelci - Pomikálkem (16, z toho 13 už do půle), Jakubem Houškou (12) a Vyoralem (10).