Seřadí články sestupně (Z-A, 10-1)
Zastaví nové trio Děčín?

Trojice nových prostějovských posil – rozehrávač Rayshawn Simmons, křídlo Torrence Dyck a power forwad Brian Fitzpatrick - se v dnešním televizním duelu (18:00 na ČT Sport) poprvé představí na domácí půdě. A hned to bude proti vicemistrům z Děčína. To také znamená, že na bývalou domácí půdu se vrací křídelní snajpr Lukáš Palyza, který bude mít za úkol hosty dovést k vítězství, neboť Děčín má díky domácímu zaváhání Kolína šanci se Medvědům odpoutat na rozdíl dvou výher. V ruce má při kvalitě a sehranosti svého kádru všechny trumfy, nicméně kouč Choleva už nesčetněkrát dokázal, že umí vykřesat úspěch i v extrémně složitých až neřešitelných situacích. Jedna taková mise jej čeká i dnes večer. Prostějov navíc výhru nutně potřebuje, aby se udržel ve hře o A1. K tomu by mohlo pomoci i další ofenzivní představení nového playmakera Simmonse, který se v ligové premiéře blýskl 23 body. Jeho tým však musí především zpevnit své defenzivní šiky, neboť 96 bodů inkasovaných na Folimance jsou velkým mementem.

celý článek
Padli až v koncovce

Na výjezd do Soluně nebude český mistr vzpomínat v dobrém. Po zdlouhavé cestě sněhem zavátým Řeckem přišla i těsná porážka po více než nadějném průběhu na Arisu (83-79), jejímž jediným pozitivem je lepší vzájemné skore. To dává šanci na celkové 3. místo ve skupině A Ligy mistrů. Středočeši museli do Soluně z Atén kvůli sněhové kalamitě vyrazit busem, k zápasu 12. kola nastoupili bez jediného tréninku v dějišti zápasu (s posunutým začátkem), přesto byli po jeho velkou část ve skore vpředu. Stažením obrany pod koš ztěžovali 4. celku řecké ligy průniky k zakončením zblízka a dařily se jim brejky i trojky (do půle 16/7, celkem 28/9 proti 21/10 Arisu), jež vynahrazovaly absenci šestek i těžkosti při pronikání pod koš. Nymburk navíc za 1. čtvrtinu (s 2 fauly Sant-Roose i Meiera) ani jednou neztratil, do půle chyboval jen 4krát a za celý zápas 10krát (Aris 17). O body se nejvíc staral křídelník Hruban (13 do půle a celkem 20). Aris postupně nacházel díky Jenkinsovi (celkem 21) s Cummingsem (17) cesty ke koši a vedl až 43-35. Hosté se ale vrátili a bitva prsa na prsa pak pokračovala až do koncovky, v níž se hosté velmi divili několika faulovým výrokům. Za stavu 79-77 skončil málo agresivní nájezd Sant-Roose neúspěchem, Hruban, operující po vyfaulování Welsche na pozici 4, pak pod košem schytal víc než přísný faul (TH na 81-77) a po dalším snížení hostů z útočného doskoku byl přísný faul odpískán Nymburku i ve zdvojení na půlce. A když se pár vteřin před koncem neujala daleká trojka Allena na vyrovnání, mohl Aris slavit 8. výhru, jíž dorovnal bilanci třetího Nymburka. V zápase jej při větším počtu ztrát přetloukl především lepšími šestkami (25/17 – 13/8). Hrubana na straně hostů doplnili Allen (13), Lawrence (10) a Meier (10).

celý článek
Painter faktorovou jedničkou

V 18. ligovém kole hned čtyři borci natočili dvojciferné číslo v Kooperativa Faktoru. Nejlepší byl s 15 body ostravský Deshawn Painter, následován jindřichohradeckým Ryanem Cantym (14), brněnským Ivanem Mikuličem (12) a pražskou Sovou Alexandrem Madsenem (11). Nad pěti body byli ještě Orel Ethan Jacobs (8), nymburský Vojtěch Hruban (7), brněnský Radek Pumprla a jindřichohradecký Chris Tawiah (oba 6). V průběžném pořadí nadále vede Diamon Simpson (Nymburk, 6,1) před Stanem Simpsonem (Brno) a Cantym (oba 5,6), čtvrtý je Lamb Autrey (Pardubice, 5,5), pátý Hunter Mickelson (4,9), o šesté místo se dělí Madsen s nymburským Howardem Sant-Roosem (oba 4,4), osmý je jako první Čech Ladislav Pecka (4,1, Ústí), devátý Jere Vučica (Svitavy, 3,9) a o desátý post se s průměrem 3,5 dělí Kamil Švrdlík (Pardubice), Willie Bannister (Svitavy) a Cedrick Turman (Brno).

celý článek
Derby o Hyundai Final-4!

Cesta do Hyundai Final-4 Českého poháru začíná prvním čtvrtfinálovým soubojem ve středu večer (17:30) v ostravském Tatranu, kde se v derby utká o postup na závěrečný turnaj domácí NH s hosty z Opavy. V soubojích těchto soupeřů už téměř dva roky platí „Můj dům – můj hrad“, přičemž Opava naposledy dobyla stánek soupeře před více než dvěma roky. V této sezoně se protivníci rozešli smírně – Ostrava v jejím úvodu zvítězila v ligovém střetu 68-53, Opava doma triumfovala dva měsíce nato 100-59. Právě tento příděl pro NH odstartoval v závěru listopadu minusové období v lize s 5 porážkami z 6 zápasů. Po výbuchu v Opavě sice následovala těsná domácí výhra nad Tury, ale pak už přišly 4 porážky v řadě, z nichž dvě schytala Ostrava doma (s Kolínem a Ústím). V posledních utkáních jí scházejí doskoky, což má s Opavou společné, ale také už třikrát v řadě vysázela nejméně 12 trojek. Opava, která hodně spoléhá na vysoké procento dvojek (56), už dva a půl měsíce v lize nepoznala chuť venkovního úspěchu, ale každá série jednou končí.

celý článek
Další milník Beksy!

Pardubická Beksa udělala před 2651 diváky další krok na cestě k novým výšinám – na domácí půdě skvělou druhou půlí (51-32) deklasovala sdílený třetí tým francouzské ligy Pau-Orthez (92-77) a ve 4. kole získala první úspěch ve druhé fázi FIBA Europe Cupu. Na něj zadělala už solidní první půlí (41-45, Burnett 13, Wall 11, Škranc 8), v níž skvěle trojkovala (15/7) a také udržela na uzdě soupeřovu ničivou podkošovou sílu, ale 13 ztrátami, z nichž mělo Pau 9 zisků, mu zároveň nabila na spoustu laciných bodů. Soupeře se už ve 2. čtvrtině snažila zbrzdit i narychlo secvičenou zónou (tou uspěla nad Pau Kluž), již obvykle nepoužívá, ovšem zpět ji srazily dvě šňůry hostů (0-9 a 0-8) na konci prvních dvou čtvrtin. Zápas se začal lámat v posledních dvou minutách 3. čtvrtiny, kdy se rozjel dlouho tichý rozehrávač Autrey, a tým se dvěma tříbodovými akcemi odrazil do vedení 63-55. A když Pau ještě třemi trojkami v úvodu 4. části zkoušelo nápor zastavit, začal pro změnu svými třemi trojkami ze tří pokusů přikládat pod kotel Pandula, který ve druhém zápase v soutěži zapsal 11 důležitých bodů (vše za posledních 6:21). Sedmý nejbohatší klub francouzské ligy (rozpočet v přepočtu 140 milionů korun, z toho na platy 42 milionů) už pak neměl při řadě míjených trojek šanci na obrat. Beksu, jež za posledních 12 minut vysázela 37 bodů, nejvíc sytili Wall (21+6 doskoků, trojky 8/5), Burnett (20+6 doskoků a 4 zisky), nečekanými 13 body i 20letý křídelník Škranc a jedenácti Pandula a Autrey (6 asistencí). Domácí ve skvělé 2. půli (s 29 body lavičky) ztratili už jen 4 míče, soupeři dali pouze 2 šestky (celkově TH 21/15 – 11/10), navíc ho přestříleli z trojek (celkově 29/13 – 33/9) a také přeskákali (41-35).

celý článek
Specialista na TOP8

Miroslav Kvapil z BK Opava umí své dunky prodat skutečně se vší parádou. Proto se se 74 lajky za smeč přes děčínského Roberta Landu stal vítězem čtvrté a poslední prosincové kvalifikace. Byl to ale velký souboj s Válečníkem Lukášem Palyzou a jeho buzzer beatrem skoro z poloviny hřiště ze stejného utkání. Reprezentační snajpr za něj bral 68 lajků. Až daleko za oběma forwardy skončili třetí Tur Hunter Mickelson se svým blokem na Michala Mareše (26), čtvrtý Dominez Burnett z Pardubic se svou smečí proti Nové huti (20) a pátý Bryon Allen z Nymburka se svým výstavním alley-oop dunkem z Ústí (11).

celý článek
Beksa dnes na Pau!

10.1. Pro pardubickou Beksu přichází po třech prohraných zápasech venku konečně i první domácí duel druhé fáze FIBA Europe Cupu. Stane se tak v úterý v Tipsport aréně úderem 18. hodiny, kdy bude soupeřem Východočechů sdílený třetí celek francouzské ligy Pau-Orthez. Ten doma triumfoval jasně 101-66 a vedle toho ve svém stánku složil i Fehervar 89-63. Také ale padl v Kluži 79-69. Tým zdobí 85bodový útok s 10 trojkami na utkání při 37procentní úspěšnosti. Kdo se nedostane přímo do hlediště, může duel sledovat na YouTube kanálu FIBA.

celý článek
Oč půjde před kamerami?

Dotáhnou se jindřichohradečtí Lions (6-11, 1V) na rozdíl jediné výhry k první šestce, anebo si už třikrát v řadě vítězní Medvědi (10-7, 3V) už téměř jistě zaberou pozici v A1? O to půjde v pondělní večerní TV dohrávce 18. kola, jež na ČT Sport začíná ve 20:05. Hostující Kolín půjde do zápasu oslaben, neboť mu chybí zkušený guard Ličartovský (kotník), navíc nejistý je start Bakiče s Horákem.

celý článek
Děčín dobyl Komárno

Vítězstvím na palubovce slovenského vicemistra v Komárně (65-72) završili své působení v SIXT Alpe Adria Cupu děčínští Válečníci. Byl to však jejich jediný úspěch v tříčlenné skupině a s bilancí 1-3 jim tak postupové brány zůstaly zavřeny. Dál jde naopak jejich soupeř (2-2) a také slovinská Rogaška (3-1). Úvodní čtvrtina utkání patřila děčínskému Palyzovi (13 bodů), který další z řady svých trojek odpoutal hosty už na 38-47. Ve třetí části se Válečníci střelecky trápili a soupeři dovolili dotáhnout se, ale v posledním dějství už nasadili k rozhodujícímu trháku (56-67). Děčín uspěl díky vyššímu počtu trojek (6-9) a útočných doskoků (8-19), jeho hlavními postavami byli Palyza (29, 5 trojek), Vyoral, Pomikálek (oba po 11) a Pavel Houška (6+17 doskoků). „Musím pochválit všech devět hráčů za přístup a předvedenou hru. Byl to velmi bojovný zápas, který se především v prvním poločase hrál ve svižném tempu. Komárno je doma velmi silné, proto je pro nás výhra malou odměnou za účinkování v soutěži. Ač nepostupujeme, bereme své účinkování pozitivně, zkušenosti se budou všem v budoucnu hodit,“ podotkl kouč Pavel Budínský.

celý článek
V Kluži třetí porážka

Byla to v hale, kde Čechy na podzim čeká Eurobasket, akce do „highlightů“ NBA. Kamil Švrdlík v posledních vteřinách 3. čtvrtiny najel v časovém presu do šestky, bleskově provedl otočku a s autoritou i přes hřmotného obránce zatloukl. Šlo o symbolický okamžik, neboť právě tahle famózní akce ukázala, že s potřebnou odvahou to jde. Většině hráčů Pardubic (aktuální bilance 0-3) ale v Kluži (2-1) při duelu 3. kola 2. fáze Europe Cupu FIBA tato kuráž a sebedůvěra ve větších dávkách chyběla. Spousta útoků se tak odbývala přes americké trio, jenže rozehrávač Autrey (6 ztrát a z pole 13/4 za 27 minut) byl mimo svou kůži a na Burnetta si po jeho 15 poločasových bodech domácí, toho času na 2. místě rumunské ligy, dali v dalším průběhu náležitý pozor (celkem dal 21). Beksa tak nedokázala kapitalizovat velmi solidní první poločas (43-38), v němž díky bodům z 10 útočných doskoků přežila i spršku 7 domácích trojek, z nichž 5 (z 6 pokusů) připadlo na stále se uvolňujícího veterána Rašiče, s nímž dělal hostům největší nepořádek v obraně i útočně doskakující hromotluk Barro. Bekse srazila vaz sekvence s 5 ztrátami v závěru 3. čtvrtky, jež jí znemožnila stáhnout v tu dobu ještě řešitelné manko. Z ofenzivní marnosti už poté nevybředla, a když svěsila prapor i v obraně, přišla nejspíš i o šanci zabojovat doma o lepší vzájemné skore. Výsledek 84-67 ji může mrzet o to víc, že ani domácí se nepotkali se super formou, ztratili stejných 19 míčů, ale v úspěšnosti střelby hosty přetlačili (trojky 11 ku 7, dvojky 22 ku 19). Malým plusem utkání byl alespoň zápasový návrat po 7 a půl měsících křídelníka Panduly, který za svých 10 minut ztratil 3 míče a byl i u kritické pasáže ve třetí čtvrtce. Vítěze vedli Rašič (22+7 asistencí, trojky 8/6) a Barro (19+13 doskoků).