Seřadí články sestupně (Z-A, 10-1)
Módní show lvů na Chodově

Nevíte, co s načatým víkendem, nebo kam dnes (17.2.) po kostele? Nacházíte-li se v kraji kolem pražského Centra Chodov, nebo vám nevadí urazit kousek cesty, přijeďte se pobavit s českým basketbalem v jeho historickém roce. Co na vás už od 10 hodin čeká? Hřiště, soutěže i exhibice a od 15:00 hlavně celá lví smečka (včetně krajánků Patrika Audy a Blaka Schilba), která vybojovala postup na světový šampionát v Číně, i s trenérem Ronenem Ginzburgem na přehlídkovém molu v roli modelů a pak i za stolky při autogramiádě. Jen tuto neděli v Centru Chodov.

celý článek
Šafarčík v Nymburce!

V kádru nymburských mistrů zakotvil český reprezentant číslo 7. Stal se jím 24letý 193 vysoký guard Petr Šafarčík, který má za sebou ligová angažmá v USK Praha a BC GEOSAN Kolín, kde před pár dny skončil, ač na začátku této sezony podle informací klubu podepsal s Medvědy kontrakt až do roku 2020. V Nymburce se smluvně zavázal až do roku 2022. V Kooperativa NBL se poprvé výrazněji prosadil po transferu z USK do Kolína, když v minulém ročníku zapisoval 13,2 bodu, 4,8 doskoku a 2,9 asistence za 29 minut. V letošní sezoně, narušované už od léta zdravotními problémy, byl po základní části 9. střelcem soutěže s 15,4 bodu, k nimž přidával 3 doskoky a 3 asistence opět za 29 minut. Na začátku ledna jej vyřadilo zranění ruky a od té doby nehrál. Teď už je ale opět připraven do akce a nic tak nebrání jeho pátečnímu zapojení do přípravy reprezentace. „Petr je přesně typ hráče, kterého jsme hledali. Jak jsme ho mohli sledovat, je hladový po basketbalu, má ambice se zlepšovat a hlavně za náš klub chce hrát. Proto si myslím, že je pro nás vhodným hráčem na hřišti i mimo něj. Petr může nastupovat na obou pozicích guardů a má vlastnosti týmového hráče,“ řekl na adresu posily trenér Oren Amiel.

celý článek
V nominaci 13 z NBL

Dva 18letí teenageři, guard Vít Krejčí působící ve Španělsku a power forward Luboš Kovář ze Svitav, figurují v 16členné nominaci na poslední okno světové kvalifikace, které národnímu týmu mužů startuje tento pátek v Nymburce a vyvrcholí příští čtvrtek (21. února) domácím duelem s Bosnou v Pardubicích (18:00, vysílá ČT Sport, vstupenky v prodeji na webu cbf.cz) a venkovním utkáním příští neděli (24. února) ve Francii (17:00, vysílá ČT Sport). Podle indicií kouče Ronena Ginzburga možná jedna z mladých pušek dostane šanci i v užší dvanáctce, nebo dokonce v samotných zápasech. V těch naopak může chybět aktuálně první rozehrávač Jakub Šiřina, který má odraženou patu z víkendového Final Four Českého poháru. „Teď to vypadá, že by mohl být na zápasy připravený. My ale musíme počítat s oběma variantami a definitivně uvidíme až příští týden,“ podotkl kormidelník lvů. Zatímco Češi (7-3) a Francouzi (9-1) už mají postup ze skupiny na šampionát jistý, o třetí a poslední vstupenku budou ještě bojovat Rusko (6-4) a Finsko (5-5). Finové hostí Francii a míří do Ruska, které v prvním utkání okna hraje v Bulharsku a i díky lupu z Finska má lepší výchozí pozici. A nyní už jmenovitě 16členná nominace se 13 muži z Kooperativa NBL, v níž jsou rozehrávači Šiřina (Opava), Vyoral (Nymburk), Půlpán (Pardubice), Krejčí (Olivar), křídla Hruban, Jaromír Bohačík, Pavel Pumprla, Šafarčík (všichni Nymburk), Palyza (Olomoucko), Schilb (Chalons-Reims) a power forwardi Auda (Pistoia), Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk), Kohout (Pardubice), Puršl, Kovář (oba Svitavy).

celý článek
Pandy v AAC skončily

Pro tým Ústí dopadl odvetný zápas čtvrtfinále Alpe Adria Cupu na půdě chorvatského Škrljeva velmi podobným zmarem jako ten první domácí, v němž SLUNETA v závěru ztratila 13 bodů ze 14 bodového náskoku a čtyřmi ztrátami tu zabila většinu svých postupových šancí. Venku sice zaspala hned na začátku, kde se propadla až do 12bovové jámy, ale do poločasu už byla jen na dvou bodech rozdílu a i dál domácí naháněla z minimálního odstupu. Když však přirazila 2,5 minuty do konce na 74-72, pivotu Šteffelovi byl v dalším útoku odpískán útočný faul, následovaly ztráty Pecky s Wissehem a snížení po trojce Šotnara na 80-75 už minutu do konce přišlo pozdě. Domácí zvítězili 85-75 a při jen bodové porážce z Ústí postoupili dál. V zápase vládli na útočném doskoku (13-7, body z druhých šancí 17-9), v bodech zpod koše (42-30), v počtu trestných tref (11-2) i ztrát (7-19), měli o 14 střel z pole víc a při vyrovnané produkci základních pětek rozhodli vetším příspěvkem náhradníků. SLUNETU, jež byla lepší jen z trojek (8-13), sytili Martin (13), Pecka, Šotnar (po 11), Houška a Wisseh (po 10).

celý článek
První medaile pro Hanáky

Třetí místo a tím i první medaili pro nedávno vzniklý klub získal v souboji o třetí místo v Hyundai Final Four Českého poháru tým BK Olomoucko. Díky lepší druhé půli (43-33), v níž herně i střelecky převýšil děčínského soupeře, zvítězil v Novém Jičíně 86-78. Dominoval v produkci zpod koše (46-22) a lepší byl i z šestek (20-13) a Válečníkům nepomohly lepší trojky (9 ku 6) a body z druhých šancí (16 ku 8). Vítěze vedli Douglas (21+10 doskoků a 5 asistencí), Palyza (19, trojky 7/4) a Mikulič (12). Děčín drželi Carlson (13+8 doskoků), Kroutil, Autrey (po 12), Ježek (11) a Šiška (10). „Dnes jsme chtěli hrozně vyhrát a já jsem hráčům řekl, že vyhraje ten tým, který to bude chtít víc. Vyhrát toužily oba týmy, ale my jsme ve druhé půlce ukázali větší hlad po vítězství, a proto se nám to povedlo. Nebylo to o žádné taktice, jen o bojovnosti. Lepší jsme byli i zpod koše, kde udělala velkou práci i křídla Palyza s Dunansem. Chtěli jsme získat tuhle první medaili pro BK Olomoucko. A bude jich ještě víc,“ podotkl kouč vítězů Predrag Benáček. Podle trenéra ARMEXU Pavla Budínského už se na jeho svěřencích mohla projevit únava. „Bylo vidět, že Olomoucko bylo ve druhém poločase živější. Využilo svých výškových a silových parametrů. Ve hře 1 na 1 bylo lepší, atakovalo nás. Dávalo koše ve hře 5 na 5, ale i z rychlých protiútoků po tom, co jsme nedobyli zónu, nebo osobku. Naši kluci ale mají charakter a na konci tam bylo poslední vzepětí. Turnaj tohle vyžaduje, odehrát obě utkání na maximum. To jsme odehráli, ale bohužel jsme prohráli.“

celý článek
Po boji bez postupu

Nymburk nebyl v posledním kole základní části Ligy mistrů daleko od postupu do play-off FIBA Europe Cupu, v Bambergu však nakonec padl (78-71) a jeho letošní europouť je tak u konce. Páté a šesté postupové místo si vzaly Panevežys (vyhrál ve Fuenlabradě) a Dijon (prohrál doma s Jeruzalémem). Dijon sice nakonec měl stejnou bilanci jako Nymburk (4-10), ale dál ho posunuly lepší vzájemné zápasy. Středočeši skončili v nabité skupině C sedmí. Zápas nerozehráli zle a díky Hrubanovi, Jaromíru Bohačíkovi a Davisovi vedli po 11 minutách 22-26. Pak už se ale začal víc prosazovat Bamberg (bez rozehrávače Rice, už před zápasem měl zajištěn postup do play-off Ligy mistrů), který zejména díky 8 trojkám vyhrál poločas 46-36 a náskok kolem deseti bodů si držel ještě osm minut do konce. Pak Nymburk provedl poslední nadějnější nápor, ale blíž než na 4 body se přes veškerou snahu na útočném doskoku nedostal. Právě tuhle disciplínu v utkání vyhrál (4-13, body z druhých šancí 7-17), ale fatálně zaostal v úspěšnosti trojek (26/10 – 30/7). Hlavními tahouny týmu byli Hruban (25) a Lawrence (11+6 asistencí). „O vítězství nás obraly některé minuté střely a taky spousta chyb v obraně,“ podotkl Vojtěch Hruban. „Hráli jsme naivně, což bylo charakteristické pro celou naši sezonu. Řadu vyrovnaných zápasů jsme nedokázali dotáhnout a to pro nás bude výzva do budoucna,“ doplnil kouč Oren Amiel.

celý článek
Slezané všemu navzdory!

Před zápasem na ně byl nebývalý kurz atakující hodnotu dvacet a na hosty z Bonnu (v zápase už jim o nic nešlo) se ani nedalo vsadit. Nikdo Opavským před posledním duelem základní části Ligy mistrů nevěřil, jen oni sami a pár jejich nejvěrnějších. A bez tria Gniadek, Kvapil, Klečka se tomu ani nedalo moc divit. Jenže míč ve většině her je kulatý a sport zhusta nabízí galerii těch nejpohádkovějších výsledků. Slezané, zejména v posledních kolech v oslabení opakovaně demoralizováni obrovskými debakly, si pro jedno pohádkové skore doma hrdinně došli, a to po ohromném dramatu. Při premiérové účasti v soutěži tak symbolicky vyhráli svůj první i poslední zápas, zároveň tak ukončili sérii 12 porážek v řadě a skupinu B završili bilancí 2-12. První čtvrtinu (22-21) si vzal na starosti 13 body rozehrávač Kouřil, ve druhé jej napodobil stejným obnosem power forward Bujnoch a jeho tým tu vedl až o deset. Od třetího dějství už se zejména trojkami přidávali i další jako Švandrlík, Štěpánek, Bukovjan či Slavík, ale ve 4. části hosté stejně vedli 60-66. Bujnoch a dvěma zásahy Štěpánek však srovnali a Jurečka trojkou zařídil už vedení 69-66. Bonn kontroval na 69-71, aby parádním floatrem po otočce srovnal půl minuty do konce Kouřil. Dragoun pak 8 sekund do závěru skvěle vystihl vhazování hostů na půlce, z kontru získal nesportovní faul a z šestek chladnokrevně trefil své první dva body v utkání na konečných 73-71. Šiřina, který za 20 minut neskóroval, pak ještě sekundu do konce nahodil svou druhou šestku na obruč a jeho tým mohl slavit. Opavu vedli Bujnoch (20+8 doskoků), Kouřil (15+9 asistencí), Švandrlík (9+7 doskoků) a jako nečekaný žolík Štěpánek (9). Opavě patřily trojky (41/13 – 27/10) a body z druhých šancí (14-5), Bonnu především produkce z brejků (0-15). „Po spoustě porážek bylo pro nás tohle vítězství moc důležité. Zápas jsme začali aktivně a i při výškovém handicapu jsme měli osm útočných doskoků jen v první čtvrtině. V první půli měl Bonn problémy s velmi dobře hrajícími Kouřilem a Bujnochem a závěr svými jedinými body v utkání rozhodl Dragoun,“ shrnul opavský asistent Kryštof Vlček.

celý článek
Opava o No.2, Nymburk doufá

BK Opava se v úterý od 20:30 rozloučí na domácí půdě se svou premiérovou účastí v Lize mistrů (vysílá O2 Sport a web soutěže). V duelu posledního 14. kola základní části hostí šestý celek skupiny B Bonn (6-7), který má po posledních výhrách v Benátkách a doma s Holonem jistotu play-off FIBA Europe Cupu, zároveň už ale ví, že nedosáhne na play-off Ligy mistrů. Slezanům se tak pootevírají dveře k šanci na druhé vítězství, záleží však, zda uschopní někoho z kvarteta nemocných či zraněných, jimiž o víkendu byli Gniadek, Kvapil, Klečka a Dragoun. Nymburk se na závěr představí ve středu od 20:30 na palubovce třetího Bambergu (vysílá O2 Sport a web soutěže), který má s bilancí 8-5 již zajištěn postup do play-off Ligy mistrů. Situace českého mistra je poněkud složitější. Při shodné bilanci s Dijonem a Panevežysem (4-9) stále bojuje o play-off Europe Cupu (tedy o 5. a 6. místo). Do něj se dostane například za situace, kdy zvítězí, a zároveň prohraje buď Dijon doma s Jeruzalémem (ten hraje o prvenství ve skupině C), nebo Panevežys ve Fuenlabradě. Pokud by osudím zamíchala výhrou Fuenlabrada (dostala by se tak na 4-10), která ale už je bez jakékoli šance na postup kamkoli, Panevežys by tím spadl na 4-10, a pokud by zároveň vyhrál Dijon, Nymburk by mohl i prohrát a v minitabulce tří s Panevežysem a Fuenlabradou by se přesto radoval z postupu ze 6. místa jako nejlepší s bilancí 3-1 . V případě výhry Fuenlabrady a porážek Dijonu i Nymburka by pak vznikla pro Polabany nevýhodná minitabulka čtyř celků se 4-10, kde by Dijon měl ze vzájemných utkání bilanci 4-2, Nymburk 3-3 a -6 bodů, Panevežys 3-3 se zatím neznámým rozdílem ve skore (aktuálně +23) a Fuenlabrada (2-4). Bude to tedy ještě velmi zajímavý závěrečný den základní fáze soutěže.

celý článek
Pandy doma na Škrljevo

SLUNETA Ústí ve středu od 18:00 nastoupí na domácí palubovce k prvnímu duelu čtvrtfinále Alpe Adria Cupu proti KK Škrljevo, předposlednímu celku chorvatské ligy, který na vzájemné skore vyhrál pohárovou skupinu C. Odveta na půdě soupeře je na programu 9. února.

celý článek
Nymburk o poslední naději

Na pohled se to jeví jako „mission impossible“, ale i v basketbalu platí, že míč je kulatý a stát se může leccos, třebaže se to nezdá jako dvakrát reálné. Basketbalisté Nymburka tak i do posledních dvou duelů základní části Ligy mistrů půjdou s otevřeným hledím a nebudou řešit svou nelichotivou bilanci 3-9, jež je drží až na 7. místě skupiny C. Český mistr ve 13. kole soutěže hostí v úterý od 18:30 v Nymburce (vysílá O2 Sport a web soutěže) španělskou Fuenlabradu (rovněž 3-9), a pokud ještě chce myslet na postup aspoň do play-off FIBA Europe Cupu z pátého či šestého místa, musí vyhrát tento zápas i utkání posledního kola na půdě třetího Bambergu a zároveň doufat, že buď Dijon (4-8, hraje v Antverpách a končí doma s Jeruzalémem), nebo Lietkabelis (4-8, hostí AEK Atény a končí ve Fuenlabradě) oba své zbývající zápasy prohrají, neboť s oběma soupeři má horší vzájemné skore a k postupu potřebuje mít o výhru víc. „Soupeř měl hodně střelců z dálky a my se v zápase venku soustředili na to, abychom zastavili jeho trojkovou střelbu. Myslím, že při dobrém výkonu v obraně vyhrajeme,“ pravil power forward Martin Peterka s odkazem na první vzájemné utkání ve Španělsku, které Nymburk o bod vyhrál. Druhý český zástupce v Lize mistrů BK Opava (1-11) už v pondělí odletěl na Tenerife, kde se tamní Iberostar vyhřívá - při aktuální teplotě téměř 20 stupňů Celsia - na pátém místě španělské ligy a především na první pozici ve skupině B Ligy mistrů s bilancí 10-2. Zápas 13. kola se odehraje ve středu od 20:30 (vysílá O2 Sport a web soutěže) a Slezané do něj půjdou bez tria Bujnoch, Gniadek, Dragoun.