Seřadí články sestupně (Z-A, 10-1)
Senzace USK završena!

Děčínští Válečníci nedokázali zvrátit desetibodové manko z prvního utkání na Folimance a po skromné domácí výhře 83-81 překvapivě vypadli ve čtvrtfinále Alpe Adria Cupu s oslabeným USK Praha, jemuž v obou utkáních chyběli reprezentanti a osoví hráči Madsen s Ondřejem Sehnalem. Téměř poločas super vyrovnaný duel v závěru druhé čtvrtiny utrhl dvěma trojkami domácí Pavel Houška na 47-40 a dal tak týmu naději na vymazání ztráty z prvního zápasu. Jenže po 30 minutách už vedli o tři body hosté, kteří minutu do konce pustili Válečníky do maximálně pětibodového náskoku. Vítěze táhli Pavel Houška (21), Šiška (14) a Pomikálek (12), USK skvělý Bookert (31, TH 12/12 z 9F+), dále Křivánek (16, trojky 4/4) a Raines (13+10 doskoků). Domácím nepomohla převaha v trojkách (11-8), v bodech z druhých šancí (19-9), ani brutální síla lavičky (49-9), neboť hostům na vše stačil základ, který odehrál 155 z 200 minut. „Pro nás bylo velmi těžké hrát dva zápasy ve dvou dnech bez dvou důležitých hráčů, kteří jsou s národními týmy. Ale moji hráči ukázali velké srdce, bojovali od první minuty až do konce. Pro tento mladý tým je velmi důležité dosáhnout takového úspěchu a chceme i dál hrát tak jako posledních pět šest utkání,“ uvedl kouč USK Chris Chougaz. Protějšek Pavel Budínský doplnil:  „Pro nás je to smutná, trpká výhra. Na součet skore jsme bohužel o osm bodů prohráli a USK postupuje mezi čtyři nejlepší týmy. Pražané mají dobrý, fyzicky zdatný tým, mají dva kvalitní zahraniční hráče, z nichž Bookert byl dnes velkým lídrem. Dal 31 bodů a dotáhl tým k postupu. My jsme opticky vypadali týmově slušně, bojovali jsme, máme o dvacet jedna střel z pole víc než soupeř, ale basket se hraje na koše. Tak už to někdy bývá.“

celý článek
Hyundai FINAL 4 vrcholí

18.2. Posledními dvěma zápasy bude dnes završeno Hyundai FINAL 4 Českého poháru ve Svitavách. V duelu o třetí místo a tedy o 40 tisíc korun se od 14:00 utkají domácí Tuři s Válečníky z Děčína. O trofej pro vítěze poháru spojenou s prémií 100 tisíc korun pak budou od 17:30 bojovat ve finále Nymburk a Pardubice. Oba zápasy odvysílá tvcom.cz.

celý článek
Bujnoch v nominaci!

Strmě vzhůru letícího opavského power forwarda Václava Bujnocha povolal kouč lvů Ronen Ginzburg poprvé do přípravy reprezentace, kterou v pátek 23. února v Bulharsku a v neděli 25. února na Islandu čekají další dva duely kvalifikace Světového poháru. Těsně třetí střelec Slezanů (12), který má unikátní schopnost se výrazně prosazovat v zápasech s Nymburkem, představuje jednu ze dvou změn oproti listopadovému oknu. Tu druhou obstaral návrat snajpra Lukáše Palyzy. Soustředění národního týmu odstartuje v pondělí 19. února v Nymburce. „Před třemi lety Václava Bujnocha nikdo neznal, ale on se každým rokem zlepšuje. Tuto sezonu hraje velmi dobře. Má velký potenciál, ale záleží jen na něm, jak vážně bude basketbal brát. Pozval jsem ho, abych ho viděl v konfrontaci s nejlepšími hráči země. Na soustředění se od nich může učit, což je dobré pro jeho budoucnost. Lukáš Palyza je jedním z nejlepších českých střelců. Na posledním ME hrál dobře a teď může využít nabyté zkušenosti. Mám na něm rád, že nezáleží, jak dlouho hraje. Může odehrát dvě, nebo 30 minut, ale vždy zahraje na sto procent. Jsem rád, že s námi byl i v listopadu, i když byl zraněný. Nemusel tam být, ale chtěl. To ukazuje, jaký je spoluhráč,“ podotkl kouč Ginzburg. Oba kvalifikační zápasy začínají shodně v 17 hodin českého času a přímým přenosem je odvysílá ČT2. Nominace - rozehrávači: Šiřina (Opava), Půlpán (Pardubice), Vyoral (Nymburk), Ondřej Sehnal (USK Praha), křídla: Schilb (Sevilla), Jaromír Bohačík, Pumprla, Hruban (všichni Nymburk), Palyza (Gliwice), podkošoví: Auda (Radom), Balvín (Gran Canaria), Bujnoch (Opava), Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk).

celý článek
Mistr v osmifinále LM na AEK

Čtvrtý tým (podle bilance 10-6) aktuálního pořadí řecké ligy AEK Atény byl Nymburku nalosován jako osmifinálový soupeř v Lize mistrů. „AEK se aktuálně zdá jako nejlepší z trojice potenciálních soupeřů,“ vyhodnotil manažer klubu Ondřej Šimeček, podle nějž je AEK větší hrozbou než by bývali byli další dva soupeři ze třetího koše Oldenburg a PAOK Soluň. První zápas odehraje Nymburk v Aténách 6. nebo 7. března, domácí odveta přijde na řadu 13. nebo 14. března. Hrát se bude na celkové skore. V případě postupu do čtvrtfinále by český mistr narazil na lepšího z dvojice Štrasburk – Klajpeda. AEK je sice klub se slavnou minulostí, nicméně v roce 2012 se propadl do velkých finančních problémů a na rok se sesunul dokonce do třetí ligy. V roce 2014 se však vrátil zpět mezi elitu a poslední dvě sezony obsadil v lize čtvrté a třetí místo. V Lize mistrů postoupil ze skupiny s bilancí 8-6, když venku složil třeba Estudiantes nebo italské šampiony z Benátek, ale také padl třikrát (s Banvitem, Štrasburkem a Estudiantes) doma, ač to bylo jen o pár bodů. Na soupisce má AEK řadu Američanů i Bosňana. V lednu tým posílili Vasilopoulos z Arisu a také power forward Vince Hunter. Zbývající osmifinálově dvojice Ligy mistrů vypadají takto: PAOK Soluň – Izmir, Nanterre – Banvit, Oldenburg – Ludwigsburg, Zielona Gora – Monaco, Bayreuth – Besiktas, Murcia – Tenerife, Klajpeda – Štrasburk.

celý článek
Za Berišova koncertu do F-4

Stát se to v NBA, byl by to dokola vysílaný hit večera. Mikrovlný nymburský guard Dardan Beriša během dvouminutové sekvence první čtvrtiny posadil do opavské obruče pět trojkových projektilů v řadě a sám utrhl skore z 11-6 na 26-11. Celkem dal za prvních pět minut utkání šest trojek, navíc na jeho dělostřelbu navázal dalšími dvěma slepenými trojkami i Pavel Pumprla. Osm trojek, to byl těžký kalibr i na obloukové přeborníky ze Slezska, kteří měli v úvodní čtvrtce bilanci 11/3 (Nymburk 12/8). Po první čtvrtině vedl Nymburk 32-16 a už tady rozhodl o osudu domácí odvety čtvrtfinále Českého poháru. Obhájce trofeje vyhrál jednoznačně i druhý zápas (105-72) a postoupil tak jako poslední účastník do svitavského Hyundai FINAL 4. Beriša celkem docílil 23 bodů (trojky 12/7), Jaromír Bohačík přidal 19 (trojky 5/5) a Ray 16 (trojky 6/4). Tým (i bez Hrubana s Martinem Peterkou) vysázel 21 trojek z 37 pokusů, čímž z oblouku hosty (40/13) jasně přetlačil. Navíc dominoval i na doskoku (50-32) a v bodech z druhých šancí (24-8). Opavu (bez Bujnocha, Zbránka, Kouřila) nejvýrazněji táhli Dragoun (14) s Jurečkou (12).

celý článek
Mistr udržel 2. místo

Ohromná návštěva 1300 fanoušků, vetně celého rohu hlediště obsazeného tifosi v zelených barvách Zielony Gory, vytvořila bouřlivou kulisu duelu posledního 14. kola Ligy mistrů v nymburské hale. Český mistr potřeboval uspět kvůli udržení výhodnějšího druhého místa, polský šampion potřeboval vítězství k holému postupu do play-off, pokud by nechtěl čekat na pomoc odjinud. Ta při triumfu Nymburka 84-70 nakonec byla potřeba a přišla od Bonnu, který doma zdolal Avellino. Gora tak při shodné bilanci 6-8 s Avellinem a Ostende postoupila ze 4. místa na lepší vzájemné zápasy s oběma soky. Středočeši po vyrovnané první čtvrtině explodovali v úvodních 4 minutách druhého dějství ke šňůře 15-0, tažené smrtícími brejky a trojkami. Z trháku 35-21 pak domácí těžili až do konce zápasu, byť Gora se odmítala snadno vzdát. Pod 10 bodů se však dokázala dostat jen ojediněle, naposledy 7:30 do konce za stavu 63-54. Nymburk těžil z převahy z brejků (21-8), na doskoku (43-33) a v trojkách (11-6), při 26 faulech navíc dal hostům jen 19 házených šestek. Tým vedli tradiční tahouni Ray (21 za 22 minut), Beriša (17 za 24 minut) a Lawrence (12).

celý článek
Nymburk z útočných doskoků

Jen při úvodním minitrháku, který způsobil 11 body v řadě včetně tří trojek opavský playmaker Dragoun, držela domácí Opava v prvním čtvrtfinále Českého poháru vedení nebo vyrovnaný stav. Zatímco jejím hlavním bodovým zřídlem byly po první tři čtvrtiny (za stavu 55-63) především trojky (8), hosté z Nymburka těžili ze zisků, útočných doskoků, košů s faulem a šestek. A když ve čtvrtém dějství ještě víc přitlačili na útočném doskoku, unikli až na 20 bodů. Konečný rozdíl 70-91 znamená už před domácí odvetou významné nakročení do Hyundai FINAL 4. Z půltuctu dvojciferných střelců Nymburka nejvíc vynikl 14bodový Vyoral. Ve prospěch vítězů hovořily především doskoky (29-50), body z druhých šancí (7-27) a trefené trestné hody (7-21). Domácí disponovali jen dvěma dvojcifernými střelci Klečkou (15) a Dragounem (11).

celý článek
Pátá výhra Nymburka venku!

Byla to pětiminutová kosovská demolice jako z Hvězdných válek. Guard Dardan Beriša navázal na úvodní trojku Petra Bendy hned třemi vlastními, přidal i zakončení zpod koše a vzápětí i svou čtvrtou trojku a celkem 14 body založil na klíčový trhák hostů 4-20. Nymburk (bez Bohačíka) pak i v dalším průběhu duelu 13. kole Ligy mistrů v Ostende z tohoto náskoku těžil a poločas na palubovce belgického šampiona, který v této sezoně v domácí soutěži ještě nenašel přemožitele, dotáhl k vedení 37-44. Po 30 minutách vedl o 12 a v posledním dějství domácí pustil nejblíž na 5 bodů. Po výsledku 73-79 tak slaví už 5. výhru venku ze 7 pokusů a také už 7. vítězství z 8 posledních utkání. S bilancí 9-4 je nyní Nymburk osaměle druhý ve skupině D a v závěrečném kole doma se Zielonou Gorou může skvělé umístění potvrdit. Střelecké pole vítězů sytili Ray (15), Lawrence, Beriša (po 14), Peterka (12) a Benda (10+9 doskoků). Jejich tým byl lepší z trojek (7-9), v bodech z druhých šancí (6-12) i z brejků (11-21).

celý článek
Beksa ve FINAL 4

Pardubický tým si podmanil i odvetu čtvrtfinále Českho poháru na palubovce Kolína a po vítězství 81-94 si jako třetí v pořadí zajistil účast v Hyundai FINAL 4. Domácí v žádný moment utkání neměli naději na zvrat 28bodového manka z úvodního zápasu. Řady vítězů vedl nový guard Spearman, autor 22 bodů s trojkami 9/4 a 8 doskoky za 21 minut. Druhým výrazným střelcem byl s 18 body Pandula. Za Kolín (stále bez Šafarčíka a Bratčenkova) kontrovali Skinner (23) s Čížem (14).

celý článek
Potvrdí Beksa postup?

31.1. Dnes od 17:45 přichází na řadu odveta čtvrtfinále Českého poháru, v níž BC Geosan Kolín hostí doma Beksu Pardubice a bude muset dohánět manko 28 bodů z prvního duelu. Po dnešním utkání bude znám už třetí účastník Hyundai FINAL 4.