Seřadí články sestupně (Z-A, 10-1)
Krutý začátek pro Pardubice

Beksa musí na startu sezony ještě hodně popracovat na obraně. Ukázal to i první duel základní fáze FIBA Europe Cupu na palubovce Den Bosche, čtvrtfinalisty nizozemské ligy, který se do soutěže po vyřazení ve druhém kvalifikačním kole s bulharským Balkan BC dostal až jako takzvaný „šťastný vyřazený“. O americkou legii se opírající celek (v sestavě má i britského reprezentačního rozehrávače Van Oostruma) ovládl prvních 11 a půl minuty díky přesné palbě trojek (7/6), brejkům i útočným doskokům 39-16 (ztráty 1-5), a když přidal i výbornou třetí čtvrtinu (25-9), čímž zaplašil snížení soupeře z konce druhé čtvrtiny na 42-32, složil Pardubice o propastných 33 bodů (91-58). Hostům tak nepomohl ani návrat guarda Jacksona, který měl za sebou dvoutýdenní pauzu kvůli zranění. Jedinými dvojcifernými střelci Beksy byli Benjamin (13) a Kohout (10). Jejich tým nejvíc zaostal ve trojkách (28/12 – 21/5), šestkách (22/15 – 5/3) a na doskoku (48-30, v útoku 21-11, body z druhých šancí 28-11). „Domácím jsme bohužel strašně ulehčili začátek. Pak jsme se sice snažili s utkáním něco udělat, ale soupeři všechno vycházelo. Tím, že jsme vůbec nezachytili úvod, to bylo z naší strany víceméně trápení,“ litoval Kamil Švrdlík. Ve druhém utkání skupiny Saratov (pátý tým minulé sezony ve VTB lize) doma porazil 75-64 Nes-Zionu (osmý celek izraelské ligy).

celý článek
První domácí pro USK!

Nový americký guard USK Praha Rashad Whack, který již doléčil zranění a v sestavě nahradil dočasně výpomáhajícího Applebyho, byl klíčovou postavou prvního domácího duelu Sov v letošním Alpe Adria Cupu se slovinskou Polzelou. Už na startu své premiéry v dresu USK vysázel 4 trojky a Pražané vystřelili do trháku 22-7. Hosté se však díky prostupnější obraně domácích dostali zpět a USK tak i famózní trojková bilance po první čtvrtině (7/6) stačila jen k vedení 24-21. Nezastavitelný Whack ovšem 19 body jen za první půli udržoval i dál soví akcie nad těmi soupeře, byť jen o několik bodů. Tak tomu bylo až do počáteční fáze posledního dějství, kdy trojky Ondřeje Senhala a Whacka odtáhly domácí na už bezpečný rozdíl (69-56). Střelcům při výhře 76-68 velel Whack (29, trojky 10/7), následován Sehnalem (14), Marešem (13) a Křivánkem (9). Tým sice ohromně zaostal na útočném doskoku (1-15), ale podržela ho především trojková bilance (22/11 – 15/5). „Konečně první domácí výhra sezony. Bylo to důležité vítězství zejména proto, že poslední tři utkání jsme vždy těsně ztratili. Doufám, že naši mladí hráči nám podobné zápasy ukážou i příště, protože tato soutěž je vhodná právě pro ně. Klíčoví hráči odvedli výborný výkon a jsem spokojen s naším útokem. Obrana, návrat do ní a obranný doskok by ale mohly být lepší a víc budeme potřebovat i od lavičky,“ chválil i káral kouč Sov Dino Repeša.

celý článek
Na Královce na obhájce!

Zřejmě už jen bez power forwarda Davise nastoupí v úterý od 18:30 ČEZ Basketball Nymburk do velkého duelu Ligy mistrů s AEK Atény na palubovce pražské Královky (na Letné za fotbalovým stadionem Sparty). Právě zápas s aténským celkem, který českého šampiona vyřadil z play-off minulého ročníku, bude letošní domácí premiérou Nymburka, jež se však kvůli požadavkům vedení soutěže musí odehrát v Praze (nymburská hala neodpovídá regulím LM a tým tak musí tři nejatraktivnější domácí zápasy hostit v Praze, na ostatní ještě dostal výjimku). Do Prahy ovšem zamíří namnoze jiný AEK, než ten, který na jaře v Lize mistrů na domácí půdě triumfoval. Zůstali jen Xanthopoulos, Sakota, Larentzakis, Hunter a Kavvadas, z posil ční především zkušený litevský forward Mačiulis, který poslední čtyři sezony strávil v Realu Madrid a letos na jaře krátce působil v Kubáni, a také ex-nymburský Kubánec Howard Sant-Roos (byť chtěl zakotvit v euroligovém klubu, neboť Euroligu vidí ještě výš než NBA), úřadující vítěz Eurocupu s Darussafakou, jenž však zatím nenastoupil do prvních dvou kol řecké ligy (nečekaná porážka na palubovce nováčka Peristeri a jasná domácí výhra nad PAOK Soluň), ani do prvního duelu Ligy mistrů, jejž tým doma prohrál s Hapoelem Jeruzalém 75-79. AEK má nového kouče Lucu Banchiho, v průměru měří rovné dva metry (Nymburk 196) a věkový průměr činí 25 let. Polabané už by mohli poprvé nasadit zkušeného guarda a prověřeného snajpra Braceyho Wrighta, který má za sebou rozsáhlé euroligové zkušenosti. V rámci programu zápasu vystoupí cheerleaders Queennies, pro fanoušky jsou připraveny soutěže, přičemž ceny budou souviset s filmem Zlatý podraz, jehož premiéra se rychle blíží (25. října). Účast na utkání přislíbila i jedna z hlavních hrdinek snímku Simona Lewandovská.

celý článek
Hanácký faktorový trojblok!

Premiantem Kooperativa Faktoru se ve 4. kole Kooperativa NBL stal se 14 body Thomas Dunans a potřetí ze čtyř ligových dějství tak bavičské žezlo třímá některý z borců Olomoucka. Pomyslné stříbro bral za 10 bodů brněnský Reginald Keely a bronz za 8 bodů pardubický vlasáč Dwayne Benjamin. Na více než pět bodů se dostali ještě Xavier Smith a Javonte Douglas (oba 7) z Olomoucka a pardubický Ondřej Kohout (6). Mezi týmy už téměř tradičně kralovali Hanáci s 35 body, následováni Beksou (25), Brnem (13) a Ústím (11). Aktuální top pětku podle průměru tvoří Xavier Smith (11,0), Thomas Dunans (9,8), Javonte Douglas (7,7), Pavel Houška z Ústí (5,3) a Dwayne Benjamin (5,0).

celý článek
Uspělo jen Brno

Porážky Ústí i Děčína a výhra Brna. Takové bylo středeční skore zástupců Kooperativa NBL v Alpe Adria Cupu, kteří mají nyní shodnou bilanci 1-1. Brno získalo domácí úspěch (77-76) s rakouským Klosterneuburgem po velkých těžkostech, nicméně v základu dalo šanci české krvi a americké trio obtesávalo v průměru jen 15 minut. I proto soupeř unikl po první čtvrtině na 7-18, po 15 minutách vedl 11-24 a ještě po třiceti 45-57. Hned v úvodu 4. dějství ale Vašát s Farským srovnali a únik soupeře na 72-76 zchladil 5 body Keely (77-76), který tak rozhodl, i díky dvěma ztrátám soupeře v samém závěru. Po ztrátě Keelyho mohl Bauer „floaterem“ ještě urvat výhru hostů, ale minul. Brňané vytěžili víc z trojek (9-6) a těsně i z šestek, což jim nakonec stačilo. Střelcům veleli Keely (14), Roby, Vašát (po 13) a Nehyba (10). Děčín si dojel pro tvrdou odplatu za předchozí domácí výhru do Levic, kde jej slovenský šampion porazil 95-67. Rozhodla druhá půle (57-32) a především údernost základních pětek (62-34). Střelecky přesnější domácí dali víc trojek (12-8), bodů zpod koše (36-26) i z brejků (21-11), navíc dvakrát méně ztráceli. Nejlepšími střelci Válečníků byli Kroutil a Ježek (oba po 11). SLUNETA se doma popasovala s polskými Gliwicemi a po pokažené koncovce padla 76-78. Po 4 trojkách sice vedla 12-2, ale soupeř se dotáhl a v posledních 3 minutách 3. čtvrtiny utekl z remízy na 49-58. Domácí se pak čtyřmi trojkami prostříleli do vedení, ale při náskoku 73-68 tři minuty do konce nezabránili 7 bodům v řadě Radwaňskiho na 74-75. Svejcar ještě otočil, ale po třetí ústecké ztrátě v posledních třech minutách rozhodl pro hosty košem s faulem Dawkins. Ústí patřily trojky (10-4) a body z druhých šancí (15-5), hosté se víc prosadili zpod koše (20-44) a šestek. Pandy střelecky táhli Pecka (17), Houška (15+11 doskoků), Stevanovič (15+9 doskoků), Šotnar (15) a Svejcar (12).

celý článek
Hořká porážka na úvod

O tři hráče oslabený Nymburk na startu Ligy mistrů zaznamenal bolestnou porážku na hřišti lídra francouzské ProA v Dijonu (74-63). Po většinu utkání držel vyrovnané skore, místy domácím i mírně odskakoval a scházelo pak přilepit dva úspěšné útoky, aby se utrhl na dvojciferné skore. To se však nikdy nepovedlo, dobré úseky s kvalitou v útoku i obraně se nedařilo nastavit a domácí vždy přišli buď s otevřenou nebo i těžší trojkou, anebo s brejkem po mnoha sebezničujících ztrátách či jiných chybách Nymburka, který soupeřův protiútok dvakrát zastavil i hasícím nesportovním zákrokem. Nejednou se musel po různých hrubkách poroučet na lavičku i nováček v Evropě Smith, kterému to navíc nepadalo ani z dálky. Ve 3. čtvrtině se zdálo, že tu 14 body nakopne únik z trojek skvěle pálící Hruban, jenže pak opět přišly ztráty nebo nesportovní faul, a i když falešná „čtyřka“ Pumprla ještě v úvodu 4. části pomohla k novému náskoku na 54-59, byla to labutí píseň Polabanů. Maličkým Holstonem vedení domácí se vzápětí nebývale rozohnili z dálky a po šňůře 15-0 na 69-59 završili 3:30 do konce rozhodující sekvenci utkání. Většinou v sedmi rotujícím hostům při náročném způsobu obrany i útoku v rozhodné čtvrtině docházela energie, zcela jim odešla střelba, už ani koš nepřidal 22bodový Hruban (trojky 9/6) a jeho tým mohl zpětně litovat i řady neproměněných ataků obruče z 31bodové první půle. Konečná 11bodová porážka je nepříjemná i kvůli překlápění vzájemného skore. Dijon zachránilo 40 bodů lavičky, větší počet trojek (12-9) a zlato těžil i z 16 nymburských ztrát. Českého mistra nakonec nespasilo ani 17 útočných doskoků. Druhým střelcem týmu byl Martin Peterka (15) a třetím Jaromír Bohačík (8+8 doskoků).

celý článek
USK padl v prodloužení

Sovy se stávají magnety na dramata. Zatímco však v Hradci Králové jim ligová koncovka i s obratem z minus deseti vyšla, vzápětí se Svitavami po vedení ve většině zápasu závěr doma nezvládly a smůla je provázela i v letošní premiéře Alpe Adria Cupu. Na palubovce slovinské Polzely držely po celé utkání vyrovnané skore, většinu druhé půle byly spíš i drobně vpředu, jenže když po dvou trojkách vyskočily minutu do konce 4. čtvrtiny do minitrháku 71-75, domácí trojkou snížili a po nadvakrát nevyužitém útoku Pražanů jednou šestkou i srovnali, načež Vukosavljevič minul dvojku na výhru Sov. V prodloužení se domácí prošestkovali do vedení 90-83, Mareš ještě trojkou a dvěma trestnými hody snížil na bod, ale pak už si jen oba týmy vyměnily po dvou šestkách a Polzela přidala ještě jednu navrch na konečných 93-91. Pražský USK bez obou letních amerických posil Whacka s Holdenem opět držela ta dodatková, tedy Appleby (15+5 zisků a 5 doskoků), téměř dvakrát lepší byl křídelník Mareš (28, trojky 12/4) a po 10 bodech přidali Ondřej Sehnal (7 asistencí a 7F+) s Tůmou. Pro USK hovořily trojky (8-11) a ztráty (19-16), pro domácí pak především šestky (37/29 – 26/20).

celý článek
Ústecké rošády

Kádrové trable SLUNETY se na úsvitu sezony vrší. Poté, co pro neuspokojivé výkony ještě před prvním kolem skončil forward Kayel Locke, zranění dlouhodobého charakteru vyřadilo z týmu i staronového guarda Michaela Thompsona (k mužstvu se připojil až těsně před startem ligy), a proto muselo vedení okamžitě na hráčský trh. Aktuálně dva týdny testuje duo forwardů - 24letého 203 vysokého Srba Marka Stevanoviče, který minulou sezonu vystřídal tři různé týmy a naposledy hájil barvy Temešváru v rumunské lize (průměr 3,8 bodu), a 28letého 198 vysokého Kanaďana Guillauma Payen-Boucarda, který by i jako forward měl zaplnit mezeru po Thompsonovi. V posledních dvou sezonách se pohyboval ve třetí francouzské lize (průměr 10 bodů) a naposledy v soutěži kanadské (průměr 14). Oba ústečtí nováčci už zasáhli i do svého prvního zápasu v NBL. Zatímco Boucard v Opavě hrál jen minutu, Stevanovič pobyl ve hře 32 minut a stihl 14 bodů, 10 doskoků a 3 asistence. Pandy širší soupisku nutně potřebují, neboť už zahájily i svou pouť v Alpe Adria Cupu, kde v prvním utkání na domácí půdě sestřelily slovinský Šenčur 106-79. Rozhodly už v první čtvrtině (32-15), v utkání byly lepší v trojkách (13-8) i ztrátách (13-22). Činili se Pecka (34+10 doskoků), Svejcar (16+6 asistencí), Wisseh (15+7 asistencí), Šteffel (14+6 doskoků a 6 asistencí) a Stevanovič (14).

celý článek
Šafarčík do 2020

BC GEOSAN Kolín si pojistil služby reprezentačního guarda Petra Šafarčíka, který se v minulém ročníku stal jedním ze stěžejních hráčů týmu, až do sezony 2019/20 s následnou opcí. Medvědi také už od prvního kola stávající sezony mohou nasazovat nového rozehrávače Theodora Dlugoše, který s týmem odpracoval většinu přípravy, ale jeho transfer do Kolína se podařilo administrativně dotáhnout až těsně před ostrým startem ligy. 21letý 183 vysoký Dlugoš, jenž s Medvědy podepsal kontrakt na jeden rok s opcí, v minulém ročníku Kooperativa NBL hájil barvy Jindřichova Hradce, když zapisoval 3,7 bodu za 13 minut. V prvních třech kolech aktuální sezony zatím zasáhl jen na 4 minuty do duelu v Opavě.

celý článek
Carlson velel bavičům

Top mužem Kooperativa Faktoru se ve třetím ligovém kole (po doplnění statistik ze zápasu Děčín - Olomoucko) stal americký Válečník Klint Carlson, který ukořistil 9 bodů. O druhou pozici se podělili Carlsonův spoluhráč Tomáš Pomikálek s pardubickým Kamilem Švrdlíkem (po 8), shodně třetí se 7 body byli brněnský Reginald Keely a pardubický Dwayne Benjamin a po 6 bodech brali opavský Miroslav Kvapil a ústecký Pavel Houška. Mezi týmy kraloval Děčín (celkem 21 bodů) před Pardubicemi (19) a Opavou (16).