Kooperativa NBL
Seřadí články sestupně (Z-A, 10-1)
Další „kolt“ pro mistra

ČEZ Basketball Nymburk zaplnil poslední volné místo na své soupisce, když podepsal roční smlouvu s 22letým 190 vysokým americkým univerzálním guardem Kendallem Smithem. Nováček ve světě profi basketbalu prošel v předchozích pěti letech třemi prvodivizními univerzitami. Jako zelenáč v Las Vegas začal průměrem necelých 4 bodů, po přestupu na podzim 2014 musel zbytek sezony podle pravidel NCAA „prosedět“ a na California State se tak mohl rozparádit až v sezoně 2015/16, kdy zajišťoval 15,3 bodu za 34 minut. Rok nato už se zlepšil na 16,7 bodu, 4 doskoky i 4,8 asistence za 33 minut. Uplynulou sezonu už jako absolvent strávil na Oklahoma State, kde při kvalitní vnitrotýmové konkurenci dosahoval průměrů 13,1 bodu, 3,1 doskoku a 2,9 asistence za 27 minut. V polovině zápasů byl rodák ze San Franciska střeleckým lídrem týmu a osmkrát končil jako nejlepší asistent. Navíc měl úspěšnost trojek 41 procent (122/50). „Hledali jsme hráče, který by vhodně doplnil naši sestavu na obranné polovině a Kendall je podle mě tím správným typem. Má výborné basketbalové dovednosti i osobnostní vlastnosti,“ řekl k posile trenér Oren Amiel.

celý článek
Ze sponzora spolumajitel

Společnost Svitavský basket, zaštiťující fungování týmu DEKSTONE Tuři Svitavy v Kooperativa NBL, provedla zásadní změny v chodu klubu, když na post generálního manažera dosadila spolumajitele firmy titulárního partnera Jindřicha Horáka (na snímku), z něhož se navíc stal i spolumajitel klubu (dalšími spoluvlastníky jsou Pavel Špaček, Ivo Hejduk a Martin Lepold). V manažerské pozici nahradil Pavla Špačka. Podle vyjádření klubu je při postupující profesionalizace celého klubu posun zástupce generálního partnera (firma DEKSTONE podporuje klub už od sezony 2013/14) přímo do vedení organizace Turů logickým krokem, neboť Horák bude moct využít svých zkušeností z oblasti byznysu a podnikání. Dlouholetý šéf klubu Pavel Špaček, který Svitavy do NBL přivedl, se posune do pozice manažera basketbalových operací a nadále bude i mluvčím klubu. Podle Špačka tým má na to, aby v nejbližších letech stejně jako letos bojoval o medailová umístění. Podle kouče Turů Lubomíra Růžičky bude vedení prvního týmu mužů ještě víc prohlubovat spolupráci s mládežnickými složkami, aby mladí svitavští hráči mohli ještě výrazněji doplňovat stavy ligového celku.

celý článek
Další mladík v Bekse

Dvacetiletý 196 vysoký forward Ondřej Výcha, další z mladíků z vlastních zdrojů, podepsal roční smlouvu s BK JIP Pardubice. Odchovanec karlovarského basketbalu přišel do Pardubic v roce 2015, předtím působil ve Spartě Praha (2012-14) a v Plzni (2014/15). Během svého tříletého působení v Pardubicích získal bronz v kategorii U17, když byl zároveň zvolen do All-Star pětky soutěže. „Je to pro mě splnění snu a zároveň velký závazek a motivace do budoucnosti,“ zdůraznil Výcha, který vedle působení v A-týmu bude paralelně hrát i 1. ligu za pardubickou Synthesii. V uplynulé sezoně v první lize zapisoval 4,8 bodu a 5,1 doskoku za 23 minut v 11 zápasech a v extralize U19 11,5 bodu, 9,3 doskoku, 4,4 asistence a 1,9 zisku za 29 minut, když vystřelil 4 pokusy za tři body.

celý článek
Cestovatel Kayel v Ústí

Poslední zahraniční posilou ústecké SLUNETY se stal 23letý 196 vysoký a 109 kilogramů vážící forward Kayel Locke. Rodák z amerického Baltimoru, který může zastat pozice 3 i 4, ve své poslední sezoně na prvodivizní UNC Greensboro (2015/16) doručoval 12,6 bodu, 5,4 doskoku za 30 minut při 31procentní úspěšnosti trojek. Ve svém prvním profi roce nastupoval za kosovský Prizren, tým účastníka Balkánské ligy, kde knihoval 12,3 bodu a 5,1 doskoku za 30 minut s trojkami 20,5 procenta. V kosovské lize za finalistu soutěže jako nejlepší střelec z hráčů s většinou zápasů zapisoval 16,2 bodu a 7,2 doskoku za téměř 31 minut s úspěšností trojek 35,1. Loni v létě absolvoval neúspěšné testy v bundesligovém Giessenu, aby se posunul do Helsinek, týmu semifinalisty finské ligy. Za něj během 27 zápasů stíhal průměry 10,4 bodu a 4,8 doskoku za 22 minut při úspěšnosti trojek 31 procent, aby se v březnu přemístil do Ulikoolu Tallinn, kde za čtvrtfinalistu estonské ligy ve 14 zápasech zaznamenával jako top skórer 14,3 bodu a 6,2 doskoku za 28 minut s trojkami 34,6.

celý článek
Nový guard Brňanů

Druhou zahraniční posilou Brna se stal 22letý 193 vysoký americký guard Davell Roby, který přichází z prvodivizní univerzity St. Louis. V uplynulé sezoně NCAA zajišťoval 11,5 bodu, 2,8 doskoku a 1,9 asistence za 32 minut při trojkové úspěšnosti 35,4.

celý článek
Kanaďan do Ostravy

Novou huť posílil 22letý 190 vysoký kanadský guard Justus Alleyn. Rodák z Winnipegu v uplynulé sezoně na univerzitě Manitoba v kanadské univerzitní soutěži zapisoval průměry 24 bodů (trojky 42,3), 3,5 doskoku, 3,2 asistence a 1,9 zisku za téměř 36 minut.

celý článek
Palyza se vrací!

Velkou posilu ulovil BK Olomoucko. Na Hanou se po necelých dvou letech vrací reprezentační forward Lukáš Palyza, který v dresu Prostějova strávil sezonu 2015/16 a pak ještě dva měsíce z té následující. Pak už při potížích klubu nabral směr Děčín, kde sezonu 2016/17 dokončil. Minulý ročník, přerušený vážným zraněním v obličeji, zařezával v dresu nováčka polské ligy v Gliwicích, za nějž v 25 zápasech doručoval 11,6 bodu a 3,2 doskoku za 22,5 minuty při trojkové úspěšnosti 38,7 procenta. S Olomouckem Palyza, který je nyní vedle slovinského rozehrávače Močnika druhým reprezentantem v klubu, podepsal víceletou smlouvu. „Lukáš je zkušený a na českou ligu jednoznačně nadstandardní hráč. Jsme rádi, že bude hrát právě v našem týmu. Jedná se o velkého bojovníka, který má za sebou dvě zahraniční angažmá. Známá je jeho tréninková morálka. Nesnáší porážky, je to jednoznačně vítězný typ. Všichni věříme, že to v našem klub všechno ukáže. Získat špičkového českého hráče je hodně náročné. Nám se to podařilo a věříme, že Lukášovým příchodem to nekončí. Přáli bychom si, abychom měli v kádru co největší počet českých basketbalistů,“ uvedl sportovní manažer Hanáků Michal Pekárek.

celý článek
Tomanec zpět u Vajgaru

Dvaatřicetiletý power forward Jan Tomanec, který po minulé sezoně - rok před vypršením smlouvy - odešel z Brna, se po čtyřech letech vrací do týmu Jindřichova Hradce, hlavního prvoligového aspiranta na baráž o Kooperativa NBL pro příští sezonu. Někdejší ligový top skórer, který v uplynulém ročníku zapisoval 10 bodů a 4 doskoky za 24 minut, se u Vajgaru zavázal ke tříletému angažmá. Ve výběru kouče Karla Forejta aktuálně vedle Tomance figurují pod košem i Zuzák a Vojtěch Novák, na rozehře je mladík Kantůrek a na křídlech Bašta, Fical a Picka.

celý článek
"Medvíďata" na zkušenou

Kolínští Medvědi zapojili do přípravy áčka mužů hned kvarteto nadějných odchovanců z úspěšného ročníku 2001. Jde o Lukáše Kosíka, Filipa Somberga, Tomáše Mertu a Lukáše Vacka. „Tuto čtveřici nejdřív uvedeme do tréninkového procesu A-týmu a postupem času se budeme snažit kluky nechat na pár minut naskočit i do NBL. Jde především o to seznámit se s mužským basketbalem,“ uvedl trenér Pavel Beneš.

celý článek
Šance pro odchovance

Pardubická Beksa podepsala dvouletou smlouvu s 20letým 186 vysokým rozehrávačem z „vlastní stáje“ Lukášem Brožkem. Odchovanec Chocně, který do Pardubic přišel ve 12 letech, patřil k nejvýraznějším oporám týmů v žácích i dorostu, přičemž v U15 se stal dvakrát mistrem republiky, a tituly má i z kategorií U17 a U19. Už loni s áčkem mužů absolvoval letní přípravu včetně několika zápasů. V uplynulé sezoně doručoval v první lize mužů průměry 12,6 bodu, 4,2 doskoku a 2 asistence za 26 minut s úspěšností trojek 37,5 procenta. „Vzpomínám si, jak jsem jako malý kluk dojížděl na každý domácí zápas do arény a jak jsem si došel pro podpis za Ellem Sandersem. To, že je teď mým trenérem a já mohu být součástí takhle velkého týmu, je pro mě obrovská čest a motivace,“ řekl ke svému posunu výš Lukáš. „Byť předpokládáme, že v nadcházející sezoně bude Lukášova hlavní minutáž v první lize mužů, už od začátku přípravy dostává stejnou možnost poprat se o svoji šanci s ostatními rozehrávači i v našem A-týmu,“ motivuje mladíka generální manažer BK JIP Martin Marek. 

celý článek
1 2 3 4 5 6 ►►
archiv (649)