Kooperativa NBL
Seřadí články sestupně (Z-A, 10-1)
Slezané padli o 46

Opava (stále bez Zbránka) v 8. kole Ligy mistrů v Nanterre nezachytila už začátek utkání a po 6,5 minutách za stavu 22-4 byly ze strany prakticky nechybujících domácích kostky jasně vrženy. Nanterre, jež v Opavě na úvod soutěže překvapivě klopýtlo, vyhrálo první čtvrtinu 33-11 a pak bez problémů směřovalo k vysokému vítězství 110-64. Slezané disponovali jen třemi nadpětibodovými střelci, a to Kvapilem (15+8 doskoků), Bujnochem (14) a Klečkou (11). Domácí měli o 21 procent vyšší úspěšnost z pole a dominovali především z trojek (30/15 – 28/4). Opava zapsala 22 ztrát a nepomohlo jí tak ani 19 útočných doskoků, neboť domácí při 14 útočných doskocích vládli i v bodech z druhých šancí 23-9. Tabulka skupiny B vypadá nyní následovně: 1. Tenerife (7-1), 2. Holon (6-2), 3.-4. Benátky a PAOK Soluň (5-3), 5. Nanterre (4-4), 6. Bonn (3-5), 7.-8. Fribourg a Opava (1-7).

celý článek
Nymburk na Dijon

Český mistr v úterý od 18:30 (vysílá O2 Sport a web soutěže) zahájí odvetnou fázi základní části Ligy mistrů. Na domácí půdě v Nymburce se jako sedmý tým tabulky (bilance 2-5) utká s osmým Dijonem (1-6), který svou jedinou výhru ukořistil právě s Nymburkem. Není tak třeba dodávat, že tohoto soupeře Polabané doma musí složit. To ovšem nebude nic snadného, neboť stále jde o sdíleně druhý celek francouzské ProA (8-4), který se navíc čerstvě posílil o 34leté křídlo Tarence Kinseyho z Breoganu ze španělské ACB. Dvoumetrový Američan od roku 2008 vystřídal v Evropě 11 klubů, za sebou má 109 zápasů v NBA (za Memphis a Cleveland v letech 2006-09) a 94 v Eurolize. Měl by tak podpořit dosud jediného dvojciferného střelce týmu v Lize mistrů pivota Warea (13,7).

celý článek
Expres posila Rusů!

Velmi horkou novinkou pro český tým, chystající se v Moskvě na pondělní duel světové kvalifikace (17:30, vysílá ČT Sport), je expresně doplněná posila soupeře, jíž se stal na Ukrajině narozený 24letý power forward Joel Bolomboy (v pátek s Finy ještě nehrál), číslo 56 draftu 2016, které má konžského otce, ruskou matku a od 4 let žil v USA, kde také získal americké občanství. Po dvou sezonách (2016-18) s 18 zápasy v NBA za Utah a Milwaukee, kdy většinou nastupoval ve farmářské G-League, letos v srpnu podepsal dvouletý kontrakt s CSKA Moskva, kde také odstartoval proces získávání ruského občanství. To nedávno obdržel a od osmého kola se už také zapojil do dění v Eurolize, kde za tři zápasy stihl celkem 14 bodů. Jeho 206 centimetrů bude v pondělním kvalifikačním utkání další podstatnou překážkou pro momentálně výškově poddimenzované lvy.
 

 

celý článek
Jiný svět Francie

Už 25 mužů včetně řady hvězd z NBA obehrál kouč Francie Vincent Collet v probíhající světové kvalifikaci, v níž jeho týmu chybí jediná výhra k postupu na Světový pohár. V pátek v Pardubicích (od 18:00, vysílá ČT2) se představí soubor, který vychází v drtivé většině z domácí soutěže. Jen tři hráči působí v zahraničí, konkrétně v ACB a italské Serii A. Tým navíc nemá jediného střelce nad 10 bodů. V nominaci jsou tito hráči: Lacombe (Monaco, křídlo, průměr 9,9 bodu v 8 utkáních, top skórer aktuální sestavy), Lessort (Malaga, pivot, 205, 8,0 bodu ve 2 utkáních, druhý skórer aktuální sestavy), Albicy (Andorra, rozehrávač), Bouteille (Limoges, křídlo), Camara (Chalon, pivot, 204), Howard (Limoges, křídlo, 203), Julien (Dijon, rozehrávač), Koffi (Dunkerque, power forward, 207), Konate (Nanterre, křídlo), M´Baye (Boloňa, forward, 206), Ouattara (Monaco, křídlo) a Rousselle (Limoges, rozehrávač). A jen pro dokreslení – zatímco lvům chybí pět legionářů (Satoranský, Veselý, Balvín, Schilb a Auda (plus Jelínek, který se ale v reprezentaci dlouhodobě neobjevuje), Francouzi mají v NBA 8 mužů a v Eurolize dalších 12, tedy prakticky dvě hvězdné sestavy. V NBA působí Batum (Charlotte, hráč základu), Fournier (Orlando, hráč základu), Gobert (Utah, hráč základu), Ntilikina (New York), Luwawu-Cabarrot (Oklahoma), Mahinmi (Washington), Okobo (Phoenix), Yabusele (pendluje mezi Bostonem a jeho farmou v G-League), navíc mimo aktivní službu jsou nyní ještě centři Ajinca a Noah. V Eurolize pak zařezávají Westermann (Žalgiris), Beaubois, Moerman (oba Efes), Toupane (Olympiacos), Causeur (Real), Tillie (Gran Canaria), De Colo (CSKA), Jackson (Podgorica), Seraphin, Heurtel (oba Barcelona), Lauvergne (Fenerbahce) a Poirier (Vitoria). Pravdou však je, že i s De Colem, Batumem, Poirierem a Jacksonem v září Francie senzačně padla v Bulharsku… 

celý článek
Vyoral uzdraven!

V závěrečné nominaci na páteční domácí duel světové kvalifikace lvů s Francií v Pardubicích (18:00, výjimečně vysílá ČT 2) došlo k jednomu překvapení. Nakonec se podařilo uschopnit rozehrávače Tomáše Vyorala, který si z týden starého ligového duelu odnesl poraněný kotník, a do pozice 13. hráče mimo zápasovou nominaci se tak posunul playmaker Ondřej Sehnal. „Tomáš se poměrně rychle dostal zpět. Po dnešním tréninku, kdy už trénoval naplno a v kontaktu, řekl, že je připraven a může nastoupit,“ popsal situaci asistent trenéra Ginzburga Petr Czudek. „Je to pro nás pozitivní zpráva. Tomáš je zkušený, absolvoval všechny dosavadní kvalifikační zápasy. Je důležité, aby na rozehrávce ta zkušenost byla. Jsme rádi, že se Tomáš dal tak rychle do kupy, i když to nikdo moc nečekal,“ dodal Czudek. V nominaci na Francii tedy jsou rozehrávači Jakub Šiřina, Tomáš Vyoral a Viktor Půlpán, křídla Jaromír Bohačík, Vojtěch Hruban, Lukáš Palyza, Petr Šafarčík a podkošoví Martin Kříž, Martin Peterka, Pavel Pumprla, Šimon Puršl a Ondřej Kohout.

celý článek
Nominace na Francii a Rusko

Už tuto sobotu (24. listopadu) se k předposlednímu „oknu“ světové kvalifikace sejde neúplný národní tým (již má zajištěný postup), který v pátek 30. listopadu čeká v Pardubicích hitový domácí duel s Francií (18:00, vysílá ČT Sport) a poté v pondělí neméně atraktivní bitva v Moskvě (17:30 na ČT Sport). Na soustředění v Nymburce se budou postupně připojovat i hráči více vytížení v Lize mistrů a také legionáři. „Pro mě je důležité udělat vše pro to, abychom tyto dva zápasy vyhráli. Je to důležité také pro Českou republiku a český basketbal. Lidé se přijdou podívat na zápas s Francií a my jim chceme ukázat, že můžeme pokračovat v tom, co jsme předváděli v předchozím průběhu kvalifikace, i když budeme postrádat tři důležité hráče,“ zmínil trenér Ronen Ginzburg absenci Satoranského, Veselého a Balvína. Kouč také ocenil přínos letošní masivní účasti reprezentantů v evropských pohárech. „Ten efekt nepřijde ze dne na den, ale zkušenosti, které hráči získávají v zápasech proti evropským týmům, jim dávají hodně. I když výsledky českých týmů zatím nebyly nikterak skvělé, tak hráčům to dá do budoucnosti hodně. Jsem za to rád, ale musí se v tom pokračovat i v dalších sezonách.“ V již zúžené 14členné nominaci lvů jsou rozehrávači Šiřina (Opava), Vyoral (Nymburk), Půlpán (Pardubice) a Ondřej Sehnal (USK Praha), křídla Jaromír Bohačík, Hruban, Pavel Pumprla (všichni Nymburk), Palyza (Olomoucko), Schilb (Chalons-Reims) a Šafarčík (Kolín), a podkošoví Auda (Pistoia), Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk) a Puršl (Svitavy). Vstupenky na zápas s Francií jsou v prodeji na webu cbf.cz.

celý článek
V oslabení jen čtvrtinu

Pardubická Beksa se s Europe Cupem rozloučila domácí porážkou 84-104 se sdíleně posledním celkem izraelské ligy Ness-Zionou. Počtvrté ze šesti zápasů inkasovala stovku, měla tak průměr téměř 101 inkasovaných bodů a její letošní evropská mise skončila při osmi pokusech bez vítězství. V posledním duelu skupiny, z níž postoupil Saratov (5-1) a právě Ziona (4-2), se v oslabení (bez nemocných Benjamina s Půlpánem, navíc další hráči nebyli plně fit) držela do začátku druhé čtvrtiny. Pak 4 minuty neskórovala, soupeř se začal trhat a dvě střední čtvrtiny ovládl v součtu 36-55. Domácí byli lepší z brejků (33-8), šestek (21/17 – 9/8) a na útočném doskoku (21-9), ale už body z druhých šancí patřily hostům (8-15), kteří i při o 11 menším počtu střel byli efektivnější také v palbě z pole (dvojky 56/26 – 55/33, trojky 29/5 – 19/10). Pardubice střelecky táhli Jackson (25), Kohout (14) a Švrdlík (10+10 doskoků). „V obraně nás hosté tlačili do třetích a čtvrtých rotací, pak už jsme nebyli schopni to stíhat. Právě tohle je něco, na co se chceme soustředit v nadcházející reprezentační přestávce,“ podotkl rozehrávač BK JIP Richard Williams.

celý článek
Sokoli na Hanou s posilou!

Už i s novým 30letým 203 vysokým power forwardem Pavlem Lošonským, který je slovenským reprezentantem získaným ze Spišské Nové Vsi (kde měl podle slovenských médií otevřenou smlouvu), nastoupí Královští sokoli v páteční předehře 10. kola na palubovce Olomoucka (18:00). Zkušený hráč, který přišel na doporučení slovenských opor Hradce, by měl podle vyjádření klubu navýšit odolnost týmu na doskoku. Rodák z Pezinku po působení na prvodivizní americké univerzitě Irvine zažil profi angažmá na Slovensku, v Anglii a Francii. V letošních 6 zápasech slovenské nejvyšší soutěže dosahoval průměrů 14 bodů a 8 doskoků za 30 minut, v minulé sezoně v dresu Svitu to bylo 17,7 bodu a 8,8 doskoku za 29 minut.
 

 

celý článek
Douglas úřadoval

Králem Kooperativa Faktoru v devátém dějství NBL se stal Javonte Douglas z Olomoucka s úlovkem 12 bodů. O druhé místo se podělili pardubičtí forwardi Dwayne Benjamin a David Škranc s 11 body, třetí byl jejich spoluhráč Richard Williams (7), další člen Beksy Kamil Švrdlík si připsal 6 bodů, stejně jako děčínský Klint Carlson a nymburský Vojtěch Hruban. Mezi týmy byly jasně nejlepší Pardubice (39) před Nymburkem (20), Olomouckem (16), Kolínem (15) a Děčínem (14).

celý článek
Nabitá pohárová středa

Opavu ve středu od 18 hodin (vysílá placený O2 Sport nebo rovněž za poplatek web soutěže) čeká už šestý duel v Lize mistrů, kdy doma hostí neporaženého lídra skupiny z Tenerife. Soupeři se daří i ve španělské ACB, kde je s bilancí 5-3 pátý. Vyrovnané pole střelců týmu v Lize mistrů vede někdejší opora Ústí, křídelník McFadden (11,6), aktuálně i šestý skórer ACB. Zajímavým hráčem je také argentinský křídelník Brussino, který v letech 2016 a 2017 strávil sezonu a půl v NBA, když za Dallas a Atlantu odehrál 58 zápasů. Tenerife většinu zápasů vyhrálo jasně, jen v Benátkách se nadřelo na vítězství o 7 bodů. Naposledy však spláchlo Holon o 32 bodů. Vítěz premiérového ročníku Ligy mistrů (2016/17) hrozí například nebývalými 11 trojkami na zápas. Opavě, jež se dělí s bilancí 1-4 o 7. místo, bude stále chybět guard Dragoun. Nymburk (1-4) rovněž v Lize mistrů nastoupí ve středu od 20:30 (vysílá O2 Sport a web soutěže) na palubovce Fuenlabrady (3-2), jež dosud těsně uspěla v Bambergu i Dijonu a doma o 12 složila Antverpy, naopak padla na AEK Atény a doma o 30 s Jeruzalémem. V ACB se s bilancí 3-5 dělí o 11. místo, přičemž už dokázala skolit Barcelonu. V průměru 198 vysoký tým v LM nejvíc sytí křídelník Cruz (14,8). Stále bezvítězná Pardubická Beksa, jež už nemá možnost postoupit, se už od 16 hodin představí v Saratově (vysílá YouTube kanál FIBA) ve svém pátém duelu v Europe Cupu. Soupeř, který se dělí o vedení s Ness-Zionou (3-1), poprvé prohrál až v minulém kole v Izraeli se spolulídrem skupiny. V tabulce VTB ligy se dělí o 8. místo s bilancí 2-3. V Pardubicích v prvním střetu uspěl v poměru 90-102. Do akce jde ve středu i Děčín (2-1), který se doma od 18 hodin utká s Grazem (0-2), aktuálně šestým celkem rakouské bundesligy.
 

 

celý článek
1 2 3 4 5 6 ►►
archiv (725)