Kooperativa NBL
Seřadí články sestupně (Z-A, 10-1)
Plánoval jsem si pět šest let, ale probudil jsem se

S LUKÁŠEM PALYZOU Dost možná je to právě ta akvizice, na kterou Olomoucko dlouho čekalo. Aby mohlo ukázat, jak vážně myslí své plány na průnik do nejužší ligové špičky. A přilákalo další příslušníky českých elitních jednotek. Pro Lukáše Palyzu je ovšem příchod pod vlajku Olomoucka zároveň i návratem na Hanou, kterou před necelými dvěma lety opouštěl směr Děčín při troskotání prostějovské flotily, aby se po oklice přes Gliwice objevil na místě činu znovu, nyní už v barvách nové značky a s vizí útoku nejen na evropské poháry. I o tom, kdy se na Hanou vrátí, a kdy přijde čas bojů na ostří nože s nymburskými hegemony, bude mluvit v následujícím rozhovoru, v němž dojde i na ukrutně přecpaný a nejistý evropský trh, Američany stlačující ceny, složité pronikání Čechů do zahraničí, proměnu hry na evropských kolbištích, „výhru v loterii“ Pavla Pumprly, zákulisní bosenské informace Predraga Benáčka, burcování fanoušků na Rusy i na to, zda postup na světový šampionát by znamenal víc než sedmé místo v Evropě.

celý článek
Kouč lvů U20: NBL přínos, první liga povinnost!

ZAJÍMAVOST Letošní debutant v roli hlavního kouče reprezentace U20 Ladislav Sokolovský tuhle přímou úměru ve výkonech svých svěřenců na B-divizním evropském šampionátu viděl jasně. Na hráčích, kteří už měli něco odkrouceno v Kooperativa NBL, to podle něj v „repre triku“ bylo znát. 
 

celý článek
Americká oklika Jana Š. Kukuřicí i po Manhattanu

S JANEM ŠVANDRLÍKEM Když na sklonku teenagerské etapy svého života stál ve frontě v Malaze za Alexem Abrinesem a v ještě širším stínu Domantase Sabonise, kterého zrovna jako na potvoru museli učit na křídlo, začal postupně chápat, že úžasný andaluský kraj nebude tou nejlepší platformou k naplnění někdejších snů. A tak přišel čas zásadního rozhodnutí. A stěhování za velkou louži do Iowy, kde mezi nekonečnými lány kukuřice začínal od nuly. Jazykově, basketbalově, kulturně, sociálně. Už onen uvítací zážitek ze školy na Indiánských vrších by s leckým řádně zacloumal. On ho ale ustál, získal si respekt a načal cestu ke dvěma akademickým titulům i přestupu do první divize NCAA v pulzujícím centru celé Ameriky. Ač na přední newyorské škole Iona nepatřil do první palebné linie, své vteřiny slávy si dokázal vzít a hlavně se obohacoval zážitky, které nejsou pro každého smrtelníka. Unikátní zkušenost z ikonické Madison Square Garden už mu nikdo nevezme. Stejně jako dlouhé procházky po nikdy neusínajícím Manhattanu. Třebaže to takto neplánoval, mnoho důležitého má již 24letý forward Jan Švandrlík splněno. A s přídomky bakalář, MBA a možná i inženýr v kapse může teď mnohem klidněji lajnovat svou budoucnost. Tu basketbalovou. Tu, která mu v těchto dnech v Opavě, s níž se dohodl na roční smlouvě, začíná už potřetí vlastně od nuly. S bonusem Ligy mistrů. A teď už i s vidinou reprezentačního trika. Někdy není špatné vzít to v kariéře oklikou, když dálnice je zrovna zacpaná…

celý článek
Před rokem a půl by to znělo nadpozemsky!

S LUBOMÍREM RŮŽIČKOU I kdyby to tímhle zápasem na Bosporu skončilo, bude to pro svitavské Tury, klub ze sedmnáctitisícového města, magická výprava. Historická. Do patnáctimilionové turecké metropole. Po osmi letech v české nejvyšší soutěži čeká na „kameníky“ první evropská konfrontace v soutěžích FIBA – v prvním kole kvalifikace Europe Cupu, kdy se vydají na palubovku istanbulského BBSK, jedenáctého celku minulé sezony v turecké lize, který navíc jen na vzájemnou bilanci nepronikl do osmifinále právě v Europe Cupu.

celý článek
Všichni jsme byli úplně v šoku

S PETREM SEDMÁKEM Mohl to pro něj být půlrok snů. Hned prvního ledna se mu narodila „basketbalová“ dcerka Rebeka, již má s bývalou hráčskou košické Cassovie Monikou Migovou. I ve svých zřejmě posledních zápasech za reprezentaci patřil jako její třetí střelec k hlavním oporám, byť to nakonec v předkvalifikaci mistrovství Evropy k postupu nevedlo. Usazený byl v čarokrásných Košicích, kde s tamním týmem KB útočil na ligový titul. Ten však po divoké sérii s Levicemi Košice nezískaly a den po finále přišel pro všechny hráče doslova šok. Dozveděli se, že jejich ambiciózní klub po pouhých třech letech v extralize končí. A nejen popradskému rodákovi Petru Sedmákovi tak nastaly krušné dny a týdny. Věděl, že s oblíbeným městem se bude muset rozžehnat a za nové nečitelné situace ve slovenském sportu postupně zjišťoval, že si džob na další sezonu bude muset hledat v zahraničí. A protože všude najdeš krajana, vrací se někdejší top skórer NBL po pěti letech na české palubovky, kde bude stát u zrodu nového projektu Královských sokolů, toužících během nejbližší dekády vyletět až do tuzemské basketbalové stratosféry. Třiatřicetiletý power forward s tělem mladíka, který pod koši začínal až v dorosteneckém věku, u toho bude (nejméně) nejbližší tři roky. Aktuálně se připravuje na novou sezonu v Košicích, odkud také vyprávěl o sobě, ukrutné šichtě v Emirátech a především o nepříjemně horkém sportovním dění v zemi tatranských a namnoze i podkošových velikánů.

celý článek
Asi dostali lepší podmínky tam, kde jsou

S PREDRAGEM BENÁČKEM V ligovém zákulisí se po minulé sezoně skloňovalo lecjaké zvučné jméno tuzemských matadorů v souvislosti s nástupem do služeb BK Olomoucko, který se v blízké budoucnosti chystá stát novou mocností Kooperativa NBL. Zatím ale žádný kapitální kus v řadách Hanáků neuvízl a ve hře už prý zůstává jen jedno, či dvě jména z množiny volných hráčů. Tým tak především udržel většinu stávajícího českého arzenálu a doplnil podle všeho akceschopnější zahraniční zbraně. A to při vědomí, že shodně dvacetibodoví střelci Mitchell a Fuller si zabrali pozice 2 a 3 mezi top skórery uplynulého ročníku. Není totiž všechno zlato, co se v útoku třpytí, a i o tom bude nyní hovořit kouč letos šestého celku ligy Predrag Benáček.

celý článek
USK povede Repeša. Dino. V 25 letech!

AKTUÁLNĚ Pražský USK při lovu nového kormidelníka opět sáhl do jižních kontinentálních vod a vylovil z nich sotva 25letého chorvatského mladíka, který má ovšem slavné příjmení a za sebou už lecjakou asistentskou zkušenost. Absolvent sportovní fakulty záhřebské univerzity Dino Repeša, syn euroligového kouče Jasmina, přichází na pražskou Folimanku ze štací u mládežnických reprezentací Chorvatska i Bosny a u Sov to bude jeho premiéra v roli head coache u mužů.

celý článek
Tři cizinci a dost. Už nebudeme ustupovat

AKTUÁLNĚ Z BRNA Po celých pět posledních sezon, tedy od nástupu Basketu Brno do Kooperativa NBL, figurovala v názvu klubu jako generální partner společnost mmcité+. Od podzimu už to však platit nebude a tým nejspíš půjde do nového ligového ročníku pod hlavičkou jiného partnera. A nebude to jediná novinka, již klub z jihomoravské metropole od podzimu představí.

celý článek
Hráč s cenovkou urychluje proces

S MARTINEM MARKEM Do zdánlivě nepřehledného světa lovu cizozemských akvizic se nyní vydáme s generálním manažerem BK JIP Pardubice Martinem Markem. Ten díky svému působení v zámoří i díky bratru Davidovi, asistentovi na prvodivizní Weber State, má hodně slušný přehled především o tom nejdůležitějším trhu - za „velkou louží“. I o něm bude řeč v následujícím zákulisním interview, stejně jako o důvěryhodnosti agentů, jejich provizích, klíčových parametrech hráčského výběru, ukrytých zraněních, konkurenceschopnosti české ligy, převisu nabídky a poklesu cen, různé síle vyjednávacích pozic, speciálních hráčských příbězích, sebevědomí borců z NCAA, úspěšnosti „trefování“ do posil, důležitosti Levella Sanderse a hráčích posílaných už rovnou s cenovkami.

celý článek
Doufám, že nebudu „ostuda“

S MARKEM WELSCHEM S jeho rychlostí, výbušností a tahem na bránu by dnes býval mohl klepat na dveře první ligy. Nebo i na vrata reprezentace. A při její aktuální ofenzivní bídě být i hnacím motorem její přední linie. Dokonce by byl ještě o pět čísel vyšší než lídr nových světových šampionů, shodou okolností také útočník (a velký basketbalový fanoušek) Antoine Griezmann. Jenže když je váš otec mistrem ligy a navíc reprezentantem a váš strejda druhým Čechem v nejlepší lize světa v docela jiném sportu, tak ať vám to jde s míčem u kopačky sebelíp, máte v deseti letech zatraceně těžké rozhodování, kudy se vydat po cestě, z níž není návratu. Doby neuvěřitelných sportovních obojživelníků Jaroslava Drobného (mistr světa v hokeji, vítěz Wimbledonu a French Open v tenisu), Vlastimila Bubníka (reprezentant ve fotbale i hokeji) nebo Bohuslava Rylicha (ligový fotbalista a vicemistr Evropy v basketbalu) jsou dávno ty tam a argumentovat Martinou Sáblíkovou neobstojí, protože ta je z jiné galaxie...

celý článek
1 2 3 4 5 6 ►►
archiv (1029)