Kooperativa NBL

400 i 4500 kilometrů. Ještě si to neumím představit

04.07.2018 - red
počet přečtení: 776
vytvořeno 04.07.2018, upraveno 04.07.2018

TV KNBL

S JAKUBEM ŠIŘINOU Tři sta kilometrů do Nymburka nebo 440 do polského Wloclawku. Také ale tři a půl tisíce do Jeruzaléma nebo dokonce čtyři a půl tisíce na Tenerife. Teď ovšem není řeč o výběru dovolené, ale o distancích k možným soupeřům Opavy při její premiérové účasti v Lize mistrů. Právě takto obrovský rozptyl cestovatelských štrek na české vicemistry v základní skupině soutěže může čekat. Zatímco v Kooperativa NBL to mají nejdál do Děčína, necelých pět set kilometrů, v klubové top soutěži FIBA by se mezi 25 dosud známými destinacemi vešly do tohoto limitu jen Nymburk s Wloclawkem.  

Slezané i kvůli přílišnému nenapínání letošního rozpočtu doufají, že leckterý ze sedmi soupeřů v základní skupině bude dosažitelný autobusem, a nebude tak pokaždé potřeba letadlo. Kapitán Jakub Šiřina zkusil aktuálně odpovědět na to, co by se ještě reálně pozemskou dopravou dalo zvládnout, aby se tým zároveň stihl včas vrátit na další zápas domácí soutěže.

„Když jsem se bavil s kluky z Nymburka, ti jeli nejdelší cestu do Německa kolem devíti hodin, takže nějakých deset hodin je ještě reálných, když se vyjede o den, možná dva dřív. Myslím, že do tisíce kilometrů by se to dalo, zatím si ale netroufám moc tipovat, kam by se ještě autobusem mohlo vyrazit s tím, aby se zápas zvládl důstojne odehrát. Bude záležet i na tom, co bude podle nalosovaných soupeřů v našich ekonomických možnostech,“ říká reprezentační rozehrávač, který jako téměř jediný z Opavy díky působení v národním týmu má už větší zkušenosti s delšími distancemi.

2709ZTI.jpg

V osudí jsou zatím následující země: Polsko, Slovinsko, Belgie, Itálie, Německo, Litva, Lotyšsko, Španělsko, Francie, Řecko, Izrael a Turecko. Do limitu 10 hodin nebo plus minus tisíce kilometrů (ovšem měřeno časem pro auta) by se vedle Nymburka a Wloclawku vešly už jen slovinská Lublaň, Bamberg, Ludwigsburg a Bonn v Německu, Benátky a Boloňa v Itálii, litevská Klajpeda a francouzský Štrasburk. Většina ze zbylých 15 destinací je vzdálená 1500 kilometrů a víc, což už zabere minimálně celý den.   

„Zatím si moc neumím představit situaci, že bychom vyjeli hned po ligovém utkání, cestovali dva tři dny a přijeli zpátky rovnou na další ligový zápas. Jsem na to hodně zvědavý,“ nezastírá 30letý playmaker, který dílčí výhodu vidí alespoň v dostatku prostoru v autobuse.

„Nemáme tak široký realizační tým jako třeba Nymburk, kde je to kolem deseti lidí. V autobuse má proto každý hráč nejmíň dvě sedačky a může se tak natáhnout. Někteří kluci si pořídili i karimatky a na cestách lehávají v uličce. I když to není plnohodnotný odpočinek, je to pořád lepší než sedět na dvojsedačce, případně se na ní s někým tísnit.“

Podle Šiřiny hráči při uléhání do uliček busu věří jeho zkušeným řidičům. „Už s nimi jezdíme nějaký pátek, a i když je to občas náročné kvůli prudkému brždění, kdy si u toho zanadáváme, tak zatím nebyl žádný problém,“ usmívá se.

Rozehrávač v posledních dnech u reprezentačních kolegů z Nymburka nesondoval jen názory na dopravní situaci v Lize mistrů, ale i na kvalitu soutěže celkově.

 „Po tom, co mi řekli, se na jednu stranu těším, na druhou mám i hodně otazníků. Například pokud jde o zápasy se zkušenějšími soupeři. Jsem na to zvědavý, protože to přinese i obrovskou spoustu cestování, které nám sebere spoustu času. Uvidíme, jak se s tím popereme.“

Do ideální základní skupiny by si opavský dirigent i kvůli přijatelným vzdálenostem přál Wloclawek, nebo italské a německé soupeře, ale nebál by se ani nějaké té cesty do větších dálek. „Abychom si to vůbec vyzkoušeli. Ty zkušenosti pro nás, včetně mladých kluků, by byly neocenitelné,“ zdůrazní.

I kvůli zvládnutí zvýšeného objemu náročných zápasů se už rýsuje posílení týmu. Otázkou jen je, jak kvalitní bude. „Trenér by chtěl přivést dva hráče. Jedno jméno už nám řekl, druhé je v jednání. A pokud to nevyjde, nevím, zda se trenér s manažerem nevydají zahraniční cestou. Sice to nechtějí, ale na trhu s českými hráči to je složité a my už potřebujeme přivést kvalitu a ne jen další 18leté dorostence. Už jde o Ligu mistrů, navíc i v NBL chceme dál hrát navrchu, takže by to měla být opravdová posila.“

VZDÁLENOSTI K POTENCIÁLNÍM SOUPEŘŮM V LM
(časy uvedeny u destinací dosažitelných do zhruba 10 hodin autem)

Nymburk: 308 km (autem nejrychlejší trasa, 3:43 hodiny)
Wloclawek: 443 km (4:34 hodiny)
Lublaň: 673 km (6:38 hodiny)
Bamberg: 716 km (6:45 hodiny)
Ludwigsburg: 833 km (7:45 hodiny)
Benátky: 896 km (8:37 hodiny)
Klajpeda: 902 km (10:15)
Štrasburk: 973 km (9 hodin)
Boloňa: 1040 km (9:52 hodiny)
Bonn: 1045 km (9:41 hodiny)
Ventspils: 1121 km
Dijon: 1288 km
Ostende: 1293 km
Soluň: 1488 km
Le Mans: 1599 km
Avellino: 1637 km
Istanbul: 1806 km
Banvit: 1882 km
Promitheas: 1920 km
Atény: 1954 km
Eskisehir: 2112 km
Fuenlabrada: 2606 km
Holon: 3570 km
Jeruzalém: 3584 km
Tenerife: 4503 km