Kooperativa NBL

Asi dostali lepší podmínky tam, kde jsou

30.07.2018 - red
počet přečtení: 1446
vytvořeno 30.07.2018, upraveno 30.07.2018

TV KNBL

S PREDRAGEM BENÁČKEM V ligovém zákulisí se po minulé sezoně skloňovalo lecjaké zvučné jméno tuzemských matadorů v souvislosti s nástupem do služeb BK Olomoucko, který se v blízké budoucnosti chystá stát novou mocností Kooperativa NBL. Zatím ale žádný kapitální kus v řadách Hanáků neuvízl a ve hře už prý zůstává jen jedno, či dvě jména z množiny volných hráčů. Tým tak především udržel většinu stávajícího českého arzenálu a doplnil podle všeho akceschopnější zahraniční zbraně. A to při vědomí, že shodně dvacetibodoví střelci Mitchell a Fuller si zabrali pozice 2 a 3 mezi top skórery uplynulého ročníku. Není totiž všechno zlato, co se v útoku třpytí, a i o tom bude nyní hovořit kouč letos šestého celku ligy Predrag Benáček.    

„Prozatím jsme nedokázali přivést českého hráče, který by tým posílil. Aktuálně tak zůstáváme na stejném (českém) kádru s tím, že z cizinců jsme si nechali jen rozehrávače Močnika a přivedli jsme tři nové Američany na pozice 2, 4 a 5. Nyní ještě intenzivně pracujeme na jednom Američanovi,“ bilancuje v polovině léta zkušený kormidelník.

Pro informaci čtenářů – z hráčů domácí provenience zůstali křídlo reprezentace do 20 let František Váňa, trojkař a vicemistr Evropy kadetů 2011 Jiří Dedek, forward Marek Sehnal, na pozici 4 Michalové Norwa a Křemen a na rozehře čerstvě 21letý Adam Goga. Z líhně prostějovského VSCM navíc dostane šanci letos 19letý power forward Lukáš Sychra, který v uplynulé sezoně zajišťoval v první lize mužů 6,3 bodu a 4,8 doskoku za 19 minut.

2733MmQ.jpg

Směr Svitavy nabral power forward Martin Novák, do zámoří zamíří 19letý slovenský pivot Milan Szabo a otazník se vznáší nad rozehrávačem reprezentace U20 Martinem Nábělkem, který v minulé sezoně zasáhl v NBL jen do 8 zápasů s průměry 2,8 bodu za 6,7 minuty. Podle koučem má smlouvu i na další sezonu, ale sám touží hrát víc. V minulém ročníku jeho vytížení limitovalo zranění i fakt, že byl typově stejný jako zkušený Slovinec Močnik.   

A toho si jako jediného cizince Olomoucko v sestavě ponechalo. Novými zahraničními borci jsou pak tři Američané - 205 vysoký power forward Xavier Smith (v USA působil v NAIA, v Evropě má za sebou první rok), 25letý 201 vysoký forward Javonte Douglas (na druhodivizní univerzitě Montevello končil s úspěšností trojek 46 procent, v uplynulé sezoně, své první profesionální, hrál severokyperskou ligu s průměry 24 bodů a 8 doskoků) a 196 vysoký křídelník Thomas Dunans (po roce stráveném v Kanadě míří do Evropy za prvním angažmá) vynikající v defenzivní činnosti.

Pokud se podaří najít ještě typově jiného rozehrávače, než je Močnik, bude mít možnost odejít Nábělek, ve hře je navíc ještě jedno lepší české jméno na pozici 3.

Podle Benáčka byly důvody nepříchodu kvalitních domácích hráčů poměrně zřejmé, přičemž roli mohlo sehrát i to, že tým bude zatím mimo evropské poháry FIBA.

„Všichni (přední čeští hráči), kterým letos končila smlouva, pokračují ve stejném klubu. Tam tedy nebyl žádný velký prostor. Asi dostali lepší podmínky tam, kde jsou, jiné vysvětlení nemám. Pokud jde o poháry, je možné, že to roli hrálo a pro hráče je důležité je hrát, zviditelnit se v nich a zároveň si tím zpestřit sezonu. My jsme pořád nový tým, který vznikal loni „super last minute“ a před naší druhou sezonou je ještě hrozně brzy mluvit o tom, že už bychom měli hrát poháry. Určitě o tom ale přemýšlíme a chtěli bychom se do nich třeba za další sezonu dostat, čímž by se otevřela možnost pro lákání právě kvalitních českých hráčů.“

2734NDI.jpg

Zatímco při lovu předních Čechů kouč absenci pohárových soutěží jako limit seznal, u zahraničních posil to jako problém nevidí.  

„Cizinci na poháry tolik nehledí, nebo přesněji - ti, kterým na nich záleží, určitě cílí na soutěže vyšší úrovně, než hrají české kluby s výjimkou Nymburka a letos Opavy. U nás se tohle dlouhodobě týká skutečně jen Nymburka. Řeknu to tak, že cizinci, kteří hrají v našem týmu, momentálně svou výkonností odpovídají tomu, kde jsou. Možná mají i na víc, ale to ještě nevědí oni sami a nevíme to ani my,“ usměje se Benáček.

Ten tak odmítá, že by jeho klub musel při angažování zahraničních hráčů absenci pohárů dohánět jejich přeplácením. „To určitě ne, cena hráčů by byla stejná s pohárem i bez něj. Tohle u nich nehrálo žádnou roli. A musím říct, že jsou finančně mnohem méně nároční než (kvalitní) čeští hráči,“ dodává trenér.

Dokonce soudí, že pokud kádr už zůstane víceméně tak, jak je, cizinci vyjdou levněji než loni. Nároky přitom z jeho strany budu vyšší.

„Očekávám, že budou hrát mnhem rychleji dopředu a že zlepšíme protiútok. Ten v minulé sezoně sice nebyl špatný, teď ale budeme mít tři opravdu atletické americké hráče, proto čekám i lepší obranu při přebírání a výpomocích i to, že budou určitě lepší po taktické stránce.“

Právě ta, ale nejen ta, byla problémovým faktorem u klíčového dua minulé sezony Mitchell – Fuller. Dalším minusem bylo jeho „nezapadnutí do šatny“ a týmové chemie.

2736MGJ.jpg

„Nechci moc prát naše špinavé prádlo, ale zejména pokud jde o Mitchella, jsem se s takovým Američanem ještě nesetkal. Mě, ostatní hráče i vedení týmu stálo hodně úsilí, abychom to s ním ustáli. A Fuller byl takový „zvláštní“. Čohadarevič pro změnu zapadl do šatny, ale „ne do ligy“. S cizinci to bývá těžké, nikdy nevíte, s čím se budete muset vyrovnávat a na videu se charakter nedá tolik poznat,“ posteskl si kouč.

Tohle všechno by ale Benáček ještě překousl, kdyby jeho hlavní útočné opory alespoň průměrně bránily. S druhou nejhorší obranou ligy, v průměru inkasující 91 bodů, nemohl být spokojen ani trochu. Právě defenzivu tak chtěl hodně zohlednit při výběru nových posil.

„U Fullera nešlo jen o krytí 1 na 1, ale i o vnímání výpomocí ze slabé strany a týmový koncept celkově - jako kdyby přišel z úplně nebasketbalové země. On ale měl za sebou americkou univerzitu a přitom hrál jen v útoku, přičemž ani tam nebyl takticky vyzrálý, spíš všechno uhrával svým talentem než spoluprací s ostatními. A Mitchell měl váhu, která vypadala zajímavě možná v útoku, ale v obraně nemohl přebírat nebo dělat předskoky a všichni soupeři buď hned od začátku, nebo pak v průběhu zápasů hráli hlavně přes něj. Byl příliš pomalý ve výpomocích a nám nezbývalo než dávat víc bodů než soupeři.“

Za popsaných okolností, s 91bodovou obranou, si kouč ještě považuje konečného šestého místa. „Za naší loňské situace bylo svým způsobem těžší skončit šestý než třeba vyhrát patnáctý titul s Nymburkem. A to tím nechci říct, že vyhrát titul je pro Nymburk nějak snadné.“

Stejně jako loni jde i do druhé sezony Olomoucka Benáček s cíli při zemi. Byť ani nějakým tím pohárem z dílny FIBA by trenérský veterán NBL nepohrdl.

„Zůstali jsme na stejném počtu cizinců, i se stejným českým kádrem, takže ambice jsou totožné jako loni, tedy dostat se do play-off. Loni nám dlouho trvalo, než si to s cizinci nějak sednulo, a hlavně nám dělali velké problémy v průběhu sezony – vyvrcholilo to pak incidentem s Čohadarevičem. I tak jsme dokázali uhrát A1 a hrát v ní velmi dobrá a vyrovnaná utkání. Vyhrát na začátku nadstavby některé zápasy, kde jsme na to měli, mohli jsme se posunout ještě výš než na šesté místo. Pokud si letos tým sedne dřív, tedy i Češi se zahraničními hráči, mohlo by to dopadnout ještě líp, to znamená i na těch příčkách znamenajících účast v pohárech,“ doufá kouč.