Kooperativa NBL

Dostat to kdokoli z nás, neváhal by!

10.11.2017 - red
počet přečtení: 625
vytvořeno 10.11.2017, upraveno 10.11.2017

KAPITÁN USK O KOREJSKÉ SENZACI A SÍLE SOUSEDŮ Šok? Pro mnohé by tohle slovo věrně vystihlo situaci s náhlým jihokorejským exitem Quentina Petersona, třetího střelce Kooperativa NBL a jednoznačného lídra pražských Sov v nové sezoně. Kapitán týmu si však zprvu nebyl jistý, jak přesně by své pocity popsal.

„Ta nabídka přišla znenadání. A pro Qunetina byla hodně výhodná. Dostat ji kdokoli z nás, tak by neváhal a okamžitě by to vzal. Nemáme mu to tedy za zlé,“ říká s několikadenním odstupem Michal Mareš.

Ani jeho by dřív nenapadlo, že z Jižní Koreje by mohlo přijít takové terno pro hráče české ligy, navíc sotva po pár odehraných kolech nové sezony. „Sám jsem se tomu hodně divil,“ přiznává křídelník, kterému pak ale situaci osvětlil sám Peterson. „Říkal, že tam snad před sezonou byl na nějakém kempu, takže o něm věděli. No a teď se ozvali,“ dodává Mareš k nabídce obhájce korejského titulu.

2063ZTI.jpg

Peterson je nesporně multitalentovaným borcem, při výšce metr osmdesát spojujícím explozivitu i atleticismus v nemalých dávkách. Mohla by se však podobná šance naskytnout i tuzemci?

„Momentálně tu hráče na takové úrovni nemáme, ale nějaké evropské borce by to potkat mohlo. Podle mě takové kluby budou hledat dynamické hráče, co lákají diváky, jako je „QJ“ s jeho smečemi, trojkami nebo crossovery,“ předpokládá Mareš.

Ten už také tuší, jak se absence 22bodového střelce projeví na herním projevu USK. „Může to být hlavně v koncovkách zápasů, kdy dosud bylo jasné, že ty poslední střely si „QJ“ vezme na sebe. Teď je bude muset vzít někdo jiný. Jinak jeho body se, doufám, rozloží na ostatní hráče. My jsme už za nové situace hráli Alpe Adria Cup ve Vídni a pak i Český pohár s Litoměřicemi. Se soupeřem z první ligy se to ještě neukázalo a ve Vídni jsme dopadli dost špatně. Nebránili jsme, ale v útoku to nebylo tak špatné. Čekal jsem, že to bez Quentina bude horší, ale paradoxně jsme prohráli obranou. Ještě se však plně neukázalo, jak to bez něj bude vypadat.“

2064ODh.jpg

Byť dosavadní statistický vzorek není ještě tak průkazný a výrazný, i na sovím kapitánovi je znát hlavní změna, která ve hře týmu pod koučem Chougazem nastala.

„Daří se nám víc v útoku než v obraně. Na ofenzivu spoléháme víc, s Mirsadem Alilovičem to poslední tři sezony bylo úplně obráceně.“

Mareš sám se teď častěji pouští do trojkové střelby. Volné pozice nepřechází a pálí, kdykoli k tomu má sebemenší prostor. „Cítím, že tak musím střílet. Trenér mi k tomu vyloženě nedal zelenou, ale ještě mi ani neřekl, že mám červenou. A dokud to nezarazí, cítím to tak, že mám zelenou. Zatím nestřílím se špatnou úspěšností, takže se v tom budu snažit dál pokračovat,“ pochvaluje si 46procentní palbu a už 15 tref za 6 zápasů.

Nový tým USK s extrémním věkovým průměrem 21 let už doma stihl zaskočit silný Kolín a dost nečekaně i vicemistra z Děčína. U Michala Mareše ale s takovým hodnocením nepochodíte.    

„Určitě si nemyslím, že by tyhle výhry byly nad plán. Ne že bychom s Děčínem vyloženě počítali, ale očekávali jsme vyrovnaný zápas a věřili si. Stejně si věříme, že můžeme potrápit kohokoli v lize, jen Nymburk je trochu otázkou. V našem plánu naopak nebylo prohrát doma s Brnem. Měli jsme tedy mít o výhru navíc,“ mrzí vyrovnaná bilance 3-3.

2065YWU.jpg
 
Na pražské Folimance se v nejbližších dnech bude řešit zapeklitý úkol – jak nahradit Quentina Petersona, aby tým mohl dát cílit na vytčenou čtvrtfinálovou metu. „Je samozřejmě otázka, kdo teď přijde. Někdo v jednání je, trenér jen říkal, že si na výběru chce dát záležet. A pokud si to sedne, náš cíl se nebude měnit.“

Pražané po hodně dlouhé době vstoupili letos i na mezinárodní scénu. Zatím mají za sebou dva venkovní zápasy v Alpe Adria Cupu, jež v Prievidze i Vídni skončily porážkou. Trochu kurióně ve stejný večer, kdy Sovy padly na Slovensku, podlehl v souboji vicemistrů v Komárně i Děčín a ústecké Pandy byly doma přemoženy nájezdníky z Levic. Jako by se tím nabourával v tuzemsku všeobecně přijímaný názor, že česká liga je lepší slovenské extraligy.    

„Tohle je těžká otázka. V přípravě jsme s týmy ze Slovenska hráli, byly to ale některé jiné než ty z Alpe Adria Cupu. Obě soutěže jsou docela vyrovnané, ale taky si myslím, že pokud budeme hrát s Prievidzou doma o něco líp, jsme schopní ji porazit. To samé Děčín doma s Komárnem. Ten večer byl spíš souhrou náhod, pořád si myslím, že NBL je o něco kvalitnější, byť se to poslední dobou vyrovnává,“ soudí Michal Mareš.

Jeho tým ve Vídni nastoupil oslabený a katem Pražanů se stal 32bodový český legionář Jiří Hubálek.

„Především bych se vůbec nevymlouval na oslabení. Tím jsme neprohráli, aspoň jsem to tak cítil. Nebyli jsme ale schopní ubránit vysoké hráče souepře, kteří si dělali, co chtěli. Hrozně špatně jsme komunikovali v obraně a nepřebírali dobře tyhle dlouhé hráče. A když se Jirka Hubálek dostal do laufu, už ho nešlo zastavit,“ vadilo forwardovi USK.

Ten si také nechtěl stěžovat na nepřízeň rozhodčích. A to, že v soutěži zápasy pískají sudí ze země domácího týmu, nebere jako problém. „Neřekl bych, že to mělo vliv, nebo že to byl významný faktor. Venkovních zápasů bych se proto v tomhle ohledu nebál,“ říká přesvědčeně.