Kooperativa NBL

Doufám, že dostanu víc šancí než před 5 lety

14.07.2017 - red
počet přečtení: 1069
vytvořeno 14.07.2017, upraveno 14.07.2017

Kvalifikace MS 2019

S POSILOU MISTRA TOMÁŠEM VYORALEM „Nepřivedli jsme ho jen tak. Jistě bude platný i v Lize mistrů.“ Očekávání spojená s příchodem Tomáše Vyorala rozhodně nejsou v Nymburce úplně malá a potvrdila to i slova kouče Ronena Ginzburga, který se s šikovným playmakerem shledá v týmu šampionů opět po pěti letech. Zatímco však v ročníku 2011/12 zapisoval tehdy 19letý zelenáč v nymburském dresu jen 2,7 bodu za necelých 10 minut, teď se vrací jako lídr trojnásobných vicemistrů z Děčína.  

„Před pěti lety byl ještě hodně mladý,“ zavzpomínal trenér na sezonu, v níž jeho tým v pardubické aréně slavně složil CSKA Moskva a na pozicích guardů tehdy kromě Lawrence řádili i Lenzly, Simmons nebo Abrams.

„Teď už Tomášův čas přišel, je v dobrém věku. Jistě bude záležet i na něm. Nebude tu hlavní hvězdou jako v Děčíně, ale hrát bude a věřím, že zvládne i zápasy s Besiktasem nebo Arisem. Proti Nymburku hrál v minulých sezonách dobře a my Ligu mistrů hrajeme. Samozřejmě jeho role bude jiná – v Děčíně mohl nějaké chyby udělat, ale tady by si po dvou třech už šel sednout. Pokud se chce zlepšit, ten posun ale musí udělat a já mu v tom věřím,“ dodal izraelský kormidelník.

Sám Vyoral pro NBL.cz přiznal, že děčínský klub svým odchodem trochu překvapil. „Doufali, že ještě zůstanu. Já už na sobě ale cítil, že nějakou změnu potřebuju a už jsem nechtěl čekat. Snažili jsme se to vyřešit co nejdřív a to se povedlo.“

1905NTg.jpg

Ještě než však došlo na podpis smlouvy ve středních Čechách, otestoval Vyoral ještě italský trh při pětidenním try-outu v sicilském Capo d´Orlando, kde sídlí osmý celek uplynulé sezony Serie A, který ve čtvrtfinále vyzval euroligový Milán.

„Domluvil mi to agent. Bylo tam pár místních dorostenců a asi pět hráčů z různých herních pozic z druhé italské ligy, kteří by v NBL uspěli úplně s přehledem. Konkurence tam byla opravdu dobrá. Každý den jsme měli dva tréninky, v hale bylo obrovské vedro a ke konci týdne už jsme ani moc nemohli běhat. Celou dobu u toho byl i hlavní trenér, se kterým jsem pak trochu mluvil, jako že se uvidí, ale nakonec to nedopadlo. Následně se mi ovšem ozval Nymburk, takže jsem za tuhle výpravu byl rád. Poznal jsem, jak se trénuje jinde. A město, které leží na pobřeží Sicílie, bylo nádherné,“ shrnul svou zkušenost Vyoral.

Když se ozval český mistr, do dvou týdnů bylo vše dojednané. „Několik dní jsem o tom přemýšlel a probíral to s rodiči. Nějakou roli sehrálo i to, že jsem věděl, kdo bude na rozehře, a hlavně že jdu do známého prostředí. S (aktuálně prvním rozehrávačem) Genem Lawrencem máme dobrý vztah a mohlo by to klapat. A ještě je tam Jirka Welsch, pokud bude dál zastávat pozici rozehrávače. Musím se o to poprat a doufám, že dostanu víc šancí než před těmi pěti lety.“

Když má srovnat situaci z roku 2011 s tou letošní, nemůže pominout, jaký kus cesty za pět ligových sezon, z nichž čtyři strávil v Děčíně, urazil.

„Před těmi pěti lety byli v Nymburce asi lepší hráči, spousta Američanů, hlavně na mojí pozici. Bylo ohromně těžké se prosadit, mně navíc bylo devatenáct a neměl jsem v lize moc odehráno. Teď už nějaké zkušenosti mám, v Děčíně jsem hrál velké minuty i v důležitých pasážích zápasů a bude jen na mně, abych to prodal a ukázal, že na to mám,“ podotýká playmaker, kterému nebude vadit ani přesouvání na pozici 2.

„Bude záležet, jak nám to s Genem spolu půjde, a taky na trenérovi, jak bude chtít hrát.“

Vyoral také poprvé výrazněji nahlédne do pohárové Evropy, v případě Nymburka do Ligy mistrů FIBA, kde ve skupině čekají turecký vicemistr Besiktas, mistři Polska a Belgie anebo italské Avellino a Aris Soluň.

„Minulou sezonu jsem měl přehled, jak v soutěži kluci hráli, a viděl jsem i poslední smolný zápas se Sassari. Letos nás bude čekat těžká skupina, ale i v těch ostatních jsou dobré týmy a k postupu prostě musíme porazit i některé silné soupeře, což není nereálné,“ soudí 190 vysoký playmaker, který se neobává ani předpokládané bouře v aréně Besiktase.

„Takovou atmosféru zažiju asi poprvé, mně ale tohle naopak ještě ve výkonu vyhecuje. Pokud soupeř udrží hráče z minulé sezony, nebo se ještě posílí, bude to největší kvalita, s jakou se za kariéru potkám.“

Pokud by Vyoral postoupil až do pozdní fáze přípravy reprezentace nebo dokonce do finální dvanáctky, přišel by o velkou část klubové přípravy, což v novém angažmá nikdy není ideální. „I o tom jsem trochu přemýšlel, ale já musím v reprezentaci jít od soustředění k soustředění. V nároďáku kromě pár kluků nemá místo nikdo jisté, takže musím bojovat a pak se uvidí, co dál,“ nestaví si vzdušné zámky stále teprve 24letý rozehrávač, který může po 26 letech vrátit na mužský EuroBasket rodové příjmení.

Otec Vladimír, vicemistr Evropy z pětaosmdesátého, byl na ME naposledy v roce 1991. To ženská část rodiny má mnohem čerstvější zkušenost, neboť 23letá Tomášova sestra Tereza má u pasu už tři EuroBaskety a to se bude nové posile Nymburka už horko těžko dohánět…