Kooperativa NBL

Doufám, že před FINAL 4 přichází ta pára!

02.02.2018 - red
počet přečtení: 739
vytvořeno 02.02.2018, upraveno 02.02.2018

TV KNBL

ECHO LOSU HYUNDAI FINAL 4 Velký souboj mezi děčínskými Válečníky a pardubickou Beksou a neméně atraktivní duel svitavských Turů s lepším ze čtvrtfinálové dvojice Opava – Nymburk. Takové nasazení semifinálových soupeřů dnes vypadlo z losu Hyundai FINAL 4 Českého poháru basketbalistů, který se uskutečnil v pražském sídle generálního partnera prestižního turnaje. FINAL 4 se odehraje o víkendu 17.-18. února ve Svitavách a na webu final4.cz už běží i předprodej vstupenek.

„My jsme za los rádi, logicky jsme si nejvíc přáli Svitavy, nebo Pardubice,“ glosoval semifinálového soupeře děčínský křídelník Tomáš Pomikálek. 

„Pardubicím teď přišla nová křídelní posila Spearman, ale myslím, že s nimi umíme hrát, navíc věřím, že na neutrální půdě to může být zajímavý zápas. Co jsme se s kluky navili, Spearman bude asi zajímavý hráč a budeme se na něj muset trochu připravit. A doufat, že se nám ho povede ubránit,“ plánuje Pomikálek před soubojem, který celé Hyundai FINAL 4 úderem 15. hodiny v sobotu 17. února zahájí.

2274ZjA.jpg

V Děčíně si průniku na závěrečný turnaj náležitě váží. Museli se na něj prokousat přes dvě těžká dvojutkání s USK a Ústím v pátém kole a čtvrtfinále. Právě to byla novinka letošního ročníku, kdy se v případě střetu dvou celků z Kooperativa NBL hrálo systémem doma – venku na celkový rozdíl skore.

„S Ústím to ve čtvrtfinále bylo hodně zajímavé, když jsme doma vyhráli jen o šest, a před odvetou nebylo nic rozhodnutého. Za FINAL 4 jsme tak určitě rádi, zvlášť po loňské absenci. Já se na něj už teď hrozně těším,“ neskrývá forward.

Obavy tak nemá ani z prostředí svitavské haly. „My to tam máme nahoru dolů, poslední ligový zápas jsme tam prohráli, ale celkově je to docela dobrá hala, která by nám mohla vyhovovat.“

Pro Děčín přichází navíc turnaj v už pokročilé fázi sezony, kdy se stejně jako loni zdá, že se týmový stroj začíná rozjíždět do potřebných otáček.

„Doufám, že zrovna přichází ta „pára“ a že budeme navazovat na poslední  zápasy, kdy konečně začínáme hrát to, co bychom chtěli, i když stále zůstává spousta prostoru ke zlepšení. Pokud tak ale budeme pokračovat, mohlo by to nakonec dobře dopadnout,“ tuší reprezentační křídlo.

2275ZWY.jpg

Jeho tým by navíc mohl mít navrch i z jiného důvodu. V základní části NBL v této sezoně oba souboje s Beksou zvládl. A to si v Pardubicích dobře uvědomují. Stále jsou ale radši za semifinále s Válečníky než s Nymburkem jako na loňském FINAL 4.

„Letos je šance na finále určitě větší než loni. Pořád ale platí, že to je o jednom zápase a ten klidně může vyjít i proti Nymburku,“ nebál by se ani případné těžší výzvy pardubický kapitán Radek Nečas, který očekává velmi bojovný zápas.

Pochvaluje si také, že se klubu podařilo najít velmi dobrou náhradu za Domineze Burnetta, který nedávno zamířil do lotyšského Venstpilsu. Nový křídelník Brandon Spearman se okamžitě zařadil mezi nejlepší střelce týmu, svou platnost navíc ukázal i v obraně.

„Bude to hráč nemenších kvalit, než měl Dominez, a čím delší dobu se budeme sehrávat, tím lépe. Už v sobotu máme další důležitý zápas s Olomouckem v rámci projektu „Hrajeme spolu za Pardubice“ na který bych chtěl diváky pozvat do hokejové Tipsport arény. A doufám, že i v utkáních zbývajících do FINAL 4 se naladíme na vítěznou vlnu,“ podotýká Nečas.

2276MTI.jpg

Večerní program 17. února obstará druhé pohárové semifinále, v němž se domácí Tuři od 18 hodin utkají s lepším ze čtvrtfinálové dvojice Opava – Nymburk.

„Uvidíme, jestli se Opavě podaří malý sportovní zázrak a ve čtvrtfinálovém dvojutkání se pokusí přemoct nymburského hegemona. Ten teď zejména v Lize mistrů dokazuje své kvality, hraje super basket a jeho výsledky tomu odpovídají. Všichni asi tušíme, že nás v semifinále FINAL 4 čeká právě Nymburk,“ nechodí kolem horké kaše svitavský kouč Lubomír Růžička.

Pevně věří v to, že do svitavské Střelnice přijde na semifinálový duel Turů rekordní návštěva a stánek tak bude praskat ve švech. „Předpokládám, že přijedou i fanoušci z Nymburka a pro Svitavy to bude sportovní svátek, který přesáhne rovinu basketu. Bude to největší sportovní akce ve městě za poslední roky, když trochu pominu třeba volejbalové reprezentace.“

Svitavští nejenže FINAL 4 poprvé hostí, ale poprvé jej poznají i v roli aktivních účastníků. Jako pořadatel dostali divokou kartu České basketbalové federace.

2277NDE.jpg

„Už jsme se etablovali na nejvyšší úrovni českého basketbalu, za téměř osm let v NBL jsme prošli výraznými změnami a z toho „dítěte“ už vyrostl docela zajímavý „adolescent“.  Věřím, že jsme schopní takovou akci dobře uspořádat a zároveň být konkurenceschopní po sportovní stránce,“ říká kouč Turů.

Ten dva týdny před akcí doufá, že bude mít na turnaji kompletní tým, tedy s aktuálně absentujícím rozehrávačem Smithsonem a lídrem týmu Kerrem. V lepší formě by už také měl být euroligový finalista z roku 2015 a čerstvá posila pod košem Brent Petway.

„Kerr, myslím, bude k dispozici a měl by být i Smithson. A Petway jde každý den obrovsky nahoru. Teď měl lehčí problémy se zády, protože mu chyběly pravidelné týmové tréninky a nebylo jednoduché do toho přijít nerozehraný. FINAL 4 je za patnáct dní a já věřím, že budeme komplet, což je alfou a omegou všeho, protože všichni tři zmínění hráči jsou pro nás stěžejní.“

Do letošního ročníku Českého poháru se po dřívější pauze, vynucené účastí v mnoha soutěžích, podruhé v řadě zapojuje ČEZ Basketball Nymburk. A jeho bývalý šéf a současný prezident České basketbalové federace Miroslav Jansta (na spodním snímku uprostřed) tuto skutečnost kvituje.  

2278MWI.jpg

„Když tým hrál tři dlouhodobé soutěže, tak už domácí pohár nešlo hrát, teď ale beru za plus, že se Nymburk účastní, což je i logické, když nehraje tolik soutěží. Pro FINAL 4 bude podle mého Nymburk přínosem - tedy pokud se tam dostane,  protože i Opava je dobrá,“ zdvihá varovně prst.

Jansta si zatím ještě netroufl vyhodnotit, zda se osvědčila novinka v podobě dvojzápasů při pohárových střetech týmů z NBL. „To si musí rozebrat především kluby, jestli dobře pracují s fanoušky, aby se na ty zápasy přišli podívat. A my tuhle zpětnou vazbu od klubů budeme potřebovat.“

Vítěz Hyundai FINAL 4 získá jako odměnu 100 tisíc korun. Poražený finalista si přijde na 60 tisíc, bronzový tým na 40 a čtvrtý celek na 20 tisíc korun. O tuhle extra motivaci se postaral generální partner turnaje, který se nedávno zavázal ke spolupráci s českým basketbalem na další dvě sezony.  

„Hyundai a sport k sobě patří, a to platí nejen v Česku, ale i celosvětově. Naše spolupráce s českým basketbalem je dlouhodobá, jsme s ní spokojeni, protože v jejím rámci vznikají i nové společné produkty jako „MVP měsíce“ v lize mužů, který pak jezdí Genesisem G80, anebo „Hyundai Drive of the Game“ při zápasech národních týmů, s kterými také spolupracujeme. Těší nás, že dostáváme i pozitivní zpětnou vazbu od hráčů, kteří mohou našimi vozy jezdit a jsou s nimi spokojeni,“ pochvaloval si po losu FINAL 4 Daniel Novotný (na spodním snímku vlevo), ředitel komunikace Hyundai Motor Czech.