Kooperativa NBL

Dva noví Lions, kteří se přihlásili sami

25.08.2017 - red
počet přečtení: 1520
vytvořeno 25.08.2017, upraveno 25.08.2017

ZA KULISAMI LIONS S KARLEM FOREJTEM U Vajgaru letošní léto zažívají jednu dosud nepoznanou novinku – američtí hráči, kteří jsou zatím ve stádiu testování, dorazili už na úplný začátek přípravy. „Oba neměli agenta a přihlásili se sami, přičemž chtěli absolvovat celou přípravu, což jsme tu ještě neměli. Američani se standardně připojovali až během září. A my se rozhodli, že těmto dvěma šanci dáme,“ říká kouč Jindřichova Hradce Karel Forejt na adresu 183 vysokého rozehrávače Dannyho Lawhorna a 196 vysokého shooting guarda Gerarda Colemana.

O úplnou náhodu ale v případě minimálně jednoho ze dvou perimetrových hráčů nešlo, a to díky známosti s křídlem Brooksem, střeleckým lídrem Lions z minulé sezony.

„Lawhorn je klasický rozehrávač, velmi zdatný v tvorbě hry, navíc se jeví, že na sebe umí vzít i střeleckou zodpovědnost. Coleman je atletický typ spíše na shooting guarda, což i využívá v protiútoku, kdy dokáže rychle přesouvat míč přes celé hřiště až k zakončení,“ charakterizoval Forejt potenciální posily, nad nimiž možná už brzy vynese rozhodný verdikt.

„Ve středu nás čeká Nymburk a tedy nejlepší prověrka celé přípravy. Tento zápas nám hodně napoví a možná už tam se rozhodneme, zda si tyto hráče ponecháme. Jejich try-out nicméně potrvá ještě déle.“

1932MjF.jpg

Lions chtějí sázet na prověřené hráče, a i proto dali po sezoně nabídku všem svým zahraničním akvizicím (Brooks, Lipkins, Canty. Tawiah). Z nich nakonec zůstala jediná – mohutný centr Chris Tawiah.

„Měli jsme tu dvě těžké „pětky“ a narazili jsme na to, že se do další sezony nechtěly o minuty dělit, ale obě chtěly mít vyšší minutáž. Ryan Canty, na něhož jsme po povedené sezoně měli i opci a počítali s ním dál, však dal náhle přes agenta vědět, že ze zdravotních důvodů ukončuje kariéru. A v tu chvíli jsme okamžitě oslovili Chrise, který byl volný a stále měl zájem. Rozdíl mezi oběma nebyl velký, takže strádat na pozici pět nebudeme,“ soudí Forejt.

Byť se u vítěze Kooperativa Faktoru, který na kurtu i nad ním předváděl parádní atletické kousky, zdá být přerušení kariéry ze zdravotních důvodů až s podivem, Karel Forejt o tom příliš spekulovat nechce.   

„Je pravda, že v závěru sezony už Ryan potřeboval hodně úlev a dohrával s velkým sebezapřením, takže je možné, že mu to bránilo pokračovat dál. Nicméně jsem se také doslechl, že dostal velmi dobrou nabídku zaměstnání v civilním sektoru.“

Lions po sezoně opustil vedle amerického tria i křídelník Šustek, naopak do klubu zamířil ze Svitav snajpr Martin Bašta a z pardubické U19 mladý shooting guard Lukáš Kantůrek.

„Naše představa je vstoupit do sezony se třemi cizinci, což jsme chtěli i loni, ale později jsme to kvůli zdravotním potížím v sestavě rozšířili na čtyři,“ připomíná kormidelník Basketu Fio banka, jak zní nový název klubu, který díky novému titulárnímu partnerovi bude mít opět o něco stabilizovanější rozpočet.

Z nevelkých změn v kádru je zřejmé, že i u Vajgau chtějí sázet na dlouhodobější práci a stabilnější tým. „Hlavně se o to snažíme u kostry českých hráčů, kde se to poměrně daří. U cizinců je to těžké, ale stejné problémy s tím mají i ostatní kluby. Těm movitějším, jako Nymburku nebo Pardubicím, se to může podařit, vše je ale otázka financí.“

O obou - zápasy dosud neprověřených - Američanech zatím ještě mnoho mluvit nejde, zato u tuzemců už má Forejt jasno, kde bude od podzimu čekat zlepšení.

„Vezmu-li to od nejstarších, věřím, že velkou oporou bude tradičně Stanislav Zuzák. Víc čekáme minutově i bodově od Dalibora Faita a větší prostor dostane i Jirka Šoula, který od příchodu k nám měl velké minutové porce, a opět se posune dál. Čekáme od něj, že bude jedním z klíčových skórerů. I Lukáš Stegbauer by měl ukázat na pozici tři, že si ty minuty zaslouží a musím jmenovat taky Martina Baštu, se kterým jsme jednali už několik sezon. Je to hráč, který v NBL ještě nedostal minutáž, jakou by si zasloužil, a teď uvidíme, jak s těmi minutami jeho výkony porostou,“ poznamenal kouč.

Ten bude v novém ročníku cílit na vylepšení letošní 10. příčky. „Tak jako všichni budeme chtít do play-off. Vnímám, že kolem nás kluby hodně posilují, jsou ekonomicky silné a uvidíme, jestli jim po této stránce budeme schopní konkurovat. Věřím ale, že ta dlouhodobější souhra už nějaké ovoce přinese a budeme mít i potřebné štěstí, protože v minulé sezoně nechybělo moc a mohli jsme proklouznout i do horní šestky,“ připomene trenér Lions manko 4 výher na šestý Kolín po základní části (7-15 ku 11-11).

To se na první pohled nezdá jako vyrovnaný souboj, nicméně při dvou těsných porážkách právě s Medvědy a bilanci sedmého Ústí 9-13 už se vše dostává do poněkud jiného světla.