Kooperativa NBL

František ve 4. dimenzi a Lamb hrdinou bitvy

10.01.2019 - red
počet přečtení: 564
vytvořeno 10.01.2019, upraveno 10.01.2019

TV KNBL

3143NDU.jpg

ECHO STŘEDY V NBL Reprezentant do 20 let František Váňa zažil večer, na jaký nikdy nezapomene. Nevídaným trojkovým nástřelem 9/9 a celkem 31 body zničil kolínské Medvědy, čímž pomohl domácímu Olomoucku k vysoké 29bodové výhře. Lamb Autrey si vzal dvěma nesnadnými nájezdy do správy koncovku duelu s Pardubicemi a kostrbatě hrající Válčníky dotlačil ke čtyřbodovému triumfu. Ústí se 8 trojkami v řadě ve druhé čtvrtině odpoutalo v Hradci k lupu 73-91 a Nová huť po ztrátě 17bodového vedení zlomila až v koncovce USK a ukončila tak hrůznou sérii 8 porážek. To jsou hlavní zprávy z prvních čtyř utkání 18. kola.   

Hektickou bitvu rozhodl Autrey

Očekávaný televizní hit zapomněl na krásu a převtělil se do ukrutné bitvy koš za koš, bod za bod i chybu za chybu. V dramatickém závěru byl rozbit i spoustou hvizdů a zejména nestranné fanoušky do sebe nenechal vtáhnout. To všechno ale nemuselo trápit především domácí Válečníky (bez Krakoviče), kteří v duelu s Pardubicemi (bez Benjamina a Škrance) vyvázli s těsným vítězstvím 72-68 a ve čtvrtek večer už se mohou dělit s Tury o druhé místo.

Pro domácí v bodově vyprahlé poslední čtvrtině (14-10) rozhodl Lamb Autrey, který si za stavu 63-62 seběhl pro příhru a po magickém podletu koše zvýšil na tři body a další útok završil těžkým nájezdem po dvou útočných doskocích svého týmu. Feštr pak šestkou zvýšil na šest, aby pardubický Jackson rychlou trojkou (svou první po 6 minelách) snížil na 68-65.

Poté byl ovšem dvakrát v řadě hostům zapískán faul při souboji o míč, kdy se Beksa rázně dožadovala ulatnění pravidla o alternativním držení míče, ovšem to už domácí z šestek a útočných doskoků zvýšili na 71-65. Jackson ještě jednou udeřil z trojky, ale vzápětí jeho taktický faul deset sekund do konce rozhodčí Vyklický posoudil jako nesportovní, do čehož ještě pardubický Švrdlík obdržel technickou chybu, takže domácí jednou šestkou zvýšili na 4, Carlson poté své dvě minul a Děčín navíc z výhozu spáchal ztrátu. Jackson už ale na druhé straně stihl jen poslední zoufalý odhod zpoza oblouku.
 


K tomuhle všemu ovšem z pohledu hostů vůbec nemuselo dojít, pokud by si už dávno předtím zápas, nabízený na stříbrném podnose v útoku i na trestné linii dlouho zcela neplodnými domácími, vzali. Beksa ale nikoli poprvé většinu utkání na útočné polovině svěřila svým dvěma americkým „freestylerům“ Williamsovi s Jacksonem, kteří si bez váhání vystřelili libovolné střely a podnikali jakkoli složité a neřešitelné nájezdy, což končilo nejen ztrátami a spoustou minutých zakončení, ale také to velmi zjednodušovalo obranu soupeři.

Nopak když po tři čtvrtiny vedoucí Beksa Válečníky rozhýbala a několikrát si vyměnila míč, většinou Švrdlík pak měl na ruce snadné body zpod koše. Toho se však tým držel jen dočasně v první půli a pak už si většinu hry brali do správy oba guardi. Nakonec 10bodový Williams ovšem skončil střelbou 18/4 se šesti ztrátami a 14bodový Jackson palbou 15/6 se dvěma ztrátami. Spolu si tak vzali polovinu střel týmu. Na druhé straně Švrdlíkovi stačilo na 18 bodů 9 střel a dalšímu podkošovému Kohoutovi na 15 bodů stejný počet.     

Domácí se střelecky opírali o zejména v závěru produktivního Autreyho (15), dále o Carlsona (12), Landu a Pomikálka (po 10). Děčín se stejně jako soupeř netrefoval příliš z trojek (5-4) a i přes téměř dvojnásobný počet házených šestek byl jen o tři trefy lepší (31/17 – 17/14), ovšem zejména díky závěru byl lepší na útočnýchs doskocích (14-10) a v bodech z nich (16-13).    

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Byl to jeden ze zápasů, kde čekáš, že budeš muset vybojovat, oba týmy hrají tvrdě a úporně. Jeden z našich úkolů bylo pohlídat si doskok, především na obranné polovině a myslím, že tam jsme neodvedli dobrou práci. V závěru jsme dovolili domácím doskočit po trestných hodech a to se nesmí stávat. Samozřejmě není to lehké, ale pokud chceme vyhrávat takový zápas, nesmíme to dovolit. Musíme se v tom zlepšit a být připraveni do dalšího zápasu.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Myslím, že to bylo tradiční měření sil s Pardubicemi. Dalo se očekávat bojovné utkání a taky že bylo. Jsem moc rád za výhru, protože jsme nebyli v optimální pohodě, nebyli jsme uvolnění, byli jsme trochu v křeči, především kvůli trestným hodům, když jsme ze startu nedali šest v řadě, celkově jsme jich nedali 14. To nás často zabíjí na venkovním hřišti a dnes se to ukázalo i v součinnosti s trojkovou dvacetiprocentní střelbou. Naštěstí Pardubice taky nebyl extra produktivní. Za mě jsme vyhráli díky aktivitě v posledních 2-3 minutách na útočném doskoku, kde jsme některé míče získali a tím dalších 14 vteřin na útok. Museli jsme se obávat až do konce, protože Donovan Jackson v závěru trefil dvě trojky, takže se hrálo až do úplného konce. Bojovali jsme, makali jsme, snažili jsme se, lidi nás hnali dopředu, proto má toto utkání velkou váhu. Jednak porazit Pardubice, ale vyhrát, kdy nehrajete úplně excelentně. Jsme rádi, že jsme uhájili palubovku.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Zápas rozhodl útočný doskok Děčína a některá naše špatná rozhodnutí v útoku. To rozhoduje takto vyrovnané zápasy.“

Lamb Autrey (guard BK ARMEX Děčín): „Tohle je jeden ze zápasů, na který se opravdu těšíte. Beksa je výborný tým, věděli jsme, jak to bude těžké. Ve druhé čtvrtině nám hosté trochu utekli, ale my se nechtěli vzdát. Byli jsme o 6 bodů dole, ale řekli jsme si, že musíme pokračovat dál. Chtěli jsme zastavit jejich skórování z vymezeného území, odvedli jsme ok práci, ale oni jsou hodně talentovaní. Vydrželi jsme ale mentálně hodně silní a to nám dnes přineslo výhru.“

Infarktový konec temna
 


V porodních bolestech a za obrovských nervů se Nová huť probila k ukončení osmizápasové série porážek. Stalo se doma s USK (90-85) a byl to skutečný trhák včetně závěrečných zvratů.

Pražané měli mírně lepší start, ale pak se dlouho hrálo prsa na prsa. Za stavu 55-53 po 24 minutách si ale vzalislovo domácí Boggs a Stojačič, kteří založili na čtyřminutový trhák na 68-55. Za vedení 78-61 8:40 do konce ale ruce domácích borců oblepil strach z výhry, začali ztrácet a USK se čtyřmi trojkami vyhoupl už 3:14 do konce k obratu na 81-83, tedy po šňůře 3-22.

Za stavu 84-85 se ale trefil domácí křídelník Bažant a po dvou minutých pokusech pivota USK Vukosavljeviče Zaharijevic z útočného doskoku zvýšil na tři. A po minuté trojce Paražana Mareše Stojačič v samém závěru stvrdil výhru z šestek.  

Vítěze téměř triple doublem vedl právě Stojačič (21+10 asistencí, 7 doskoků), ruku k dílu přiložili i Stanojevič (18, trojky 7/4), Boggs (16), Zaharijevic a Alleyn (po 11). Za hosty, kteří padli popáté v řadě, kontrovali Vukosavljevič (24), Appleby (15), Tůma (14) a Ondřej Sehnal (13+6 asistencí, 7 doskoků). NH byla mírně lepší z trojek (11-10) a šestek (13-11) a o něco více čněla z brejků (22-13).
 


Je to nový Curry?

Sedm, čtyři, tři, dva, šest, tři. Takové minutové příděly v této sezoně dostával k využití ve většině ligových utkání. Jen občas to bylo o poznání, nebo i výrazněji víc. První větší bodovou vlaštovkou se pak stal domácí duel s Nymburkem, kdy při absenci některých opor překvapil mistra jako druhý střelec týmu 20 body. Ovšem v 18. kole už definitivně vystoupil z těla člověka a stal se živým milníkem světa Kooperatiiva NBL.

Dvacetiletý křídelník Olomoucka František Váňa vysázel doma Kolínu 31 bodů, což je samozřejmě jeho kariérní maximum. Naprostou senzací je ovšem jeho trojkový nástřel 9/9, jaký se vidí možná jednou za dekádu nebo dvě! Váňových 9 trojek představuje nejen rekord této sezony, ale patří i do zlaté kroniky dějin české ligy. Za posledních 20 let jen tři muži dokázali v zápase zaměřit do obruče víc trojkových ran. Byli to Pavel Miloš (13 a 10), Petr Treml (10) a Will Chavis (10). Devět trojek v NBL naposledy padlo před Vánocemi 2013, kdy se o to postaral tehdy i nyní brněnský Deremy Geiger.

Po tomto uvedení do problematiky zápasu Olomoucka s Kolínem už zřejmě mnozí tuší, jak toto měření sil dopadlo. Hanáci v polovině druhé čtvrtiny oslabenému soupeři (bez Purifoye) začali utíkat, v poločase vládli 60-46 a konečný rezultát zněl 111-82.

František Váňa z oblouku poprvé udeřil v závěru vyrovnané první čtvrtiny, v úvodu druhého dějství se zahřál podruhé a v závěru první půle zasypal soupeře dalšími třemi projektily, jedním dokonce s faulem. Šestou trefu vyslal 14 minut do konce a sedmou zavíral třetí dějství na 90-58. A poslední dvě si schoval na závěrečné dvě a půl minuty. A protože se činili i spoluhráči, jejich celkový součet dělal 14 trojek z 29 pokusů (Kolín 19/7).   

Mezi střelci se Palyza zařadil za mladšího kolegu se 27 body, Douglas přidal 18 s 11 doskoky. Za Medvědy se prosadili Šafarčík (18), Machač (16), Thompson (13+9 doskoků) a Číž (12). Vedle trojek Olomoucko dominovalo i zpod koše (52-34) a aktuálně se s bilancí 11-7 dělí se SLUNETOU o pátou bilanci ligy.
 


Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Týmu se dařilo střelecky. Naše procento střelby bylo tentokrát vážně vysoké. Je třeba přiznat, že Kolín nám to svým výkonem v obraně usnadnil. Začátek byl však z naší strany nejistý. Hlavně pod vlastním košem. Od třetí čtvrtiny šel ale i výkon obrany nahoru. Byl to povedený zápas. Všichni kluci si zahráli a dali nějaké body. Osobně jsem čekal, že střetnutí bude náročnější.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Takový zápas se těžko hodnotí. Alespoň částečně jsme konkurovali pouze v první a poslední čtvrtině. Vůbec se nám nepodařilo pokrýt střelce z dálky. U všeho jsme byli pozdě, obrana nebyla dobrá. Na začátku druhého poločasu se podařilo snížit na deset bodů, pak jsme ale inkasovali během několika minut snad šest trojek a ta lavina se pak už zkrátka nedala nijak zastavit.“

Osm za šest minut!

Středeční večer byl skutečným trojkovým festivalem. A potvrdily to i ústecké Pandy, jež se rozhodly v Hradci zápas utrhnout právě zpoza oblouku. Když po 12 minutách ztrácely ve skore 22-17, rozohnil se jako první třemi ranami v řadě Wallace. Další přidal Šotnar a hned dvěma navázal Houška, ještě jednou se trefil Šotnar a neskutečnou šestiminutovku završil Svejcar. Osm trojek v řadě, jež pro SLUNETU obrátily skore na 31-41, rozhodlo zápas (tým v této sekvenci minul jen jednu dvojku a dvě trojky), protože po změně stran už hosté zápas kontrolovali a po vítězstváí 73-91 mají již desátou výhru z posledních 12 zápasů!

Sluší se dodat, že za zbylých 34 minut před a po své ničivé sekvenci už Ústí sesměrovalo do koše jen dvě další trojky (domácí 8 za celý zápas). Vedle toho bylo výrazně lepší i v produkci zpod koše (36-48). Jeho řady vedli Houška (24), Wallace (19), Šteffel (14) a Wisseh (11). Za domácí, jimž chyběli rozehrávač Stamenkovič a křídelník Pandula, se dvojciferně prosadili Lošonský, staronová posila Marquardt (po 13), Ondřej Peterka (12) a Hampl (10).