Kooperativa NBL

Hitovka v Opavě, v A2 to vře a zvedne se Děčín?

09.03.2019 - red
počet přečtení: 560
vytvořeno 09.03.2019, upraveno 09.03.2019

TV KNBL

PREVIEW VÍKENDU V NBL Šest bitev čeká tento víkend na fanoušky v Kooperativa NBL. Ve skupině A1 změří v sobotu Svitavy síly s Brnem (17:00), Olomoucko s Děčínem (18:00) a Opava s Ústím (18:30), přičemž duel Hanáků s Válečníky bude už od 17:30 v hledáčku Studia Basketbal moderovaném Jiřím Welschem a Jiřím Kalembou. Program A1 završí v neděli souboj Nymburka s Pardubicemi (17:00). Ve skupině A2 si to v sobotu rozdají o vedení Kolín s USK (17:45) a poslední Hradec Králové se pojede rvát do Ostravy o dorovnání bilance právě Nové huti (17:30).

 

SKUPINA A1
DEKSTONE Tuři Svitavy (18-8, 2V) – egoé Basket Brno (10-16, 2P)
sobota 9. března 17:00

Absence Svitav: otazník visí nad křídlem O´Brienem, který nehrál v minulém utkání

Absence Brna: zřejmě power forward Keely, centr Vašát a křídelník Farský

Tuři se domácím složením Pardubic a dobytím Děčína vrátili na vítěznou vlnu, zvítězili už v šesti z posledních osmi utkání a nadále oslabené Brno by pro ně nemělo být velkou překážkou, zejména pokud půjdou důsledně za předpokládanou dominancí na doskoku. DEKSTONE, jejž by neměla ohrozit ani případná trvající absence křídla O´Briena, by se zároveň výhrou mohl - při souběžné porážce Pand v Opavě - odloupnout už na 3 vítězství právě od SLUNETY a byl by pak už velmi blízko druhé pozici před play-off, což by pro klub znamenalo fantastický úspěch.

Tým egoé po domácích porážkách s Ústím a Opavou nabral na osmé pozici vodu dvou porážek na Slezany a deset kol do konce nadstavby při deficitu 4 vítězství na šesté místo má už takřka nevyhnutelnou jistotu předkola.

V dosavadních dvou utkáních sezony uspěli Tuři doma o 6 a venku o 10. V poslední době jen výjimečně nevysázejí v některém utkání 10 trojek a neseberou 40 doskoků. Zároveň už 7 kol v řadě sklidili nejméně 10 doskoků v útoku a jejich jedinou výraznější Achillovou patou jsou ztráty. Brno se o míč stará podstatně lépe, stejně jako Svitavy brání pod 80 bodů a už šestkrát v řadě nešlo pod 10 trojek, ale celkově nevýkonný 74bodový útok a velmi slabý doskok jsou při soubojích s nejlepšími trvajícím limitem, což ještě násobí současné absence.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí zápas proti Brnu je další výzvou pro náš tým. Celek Brna patří k týmům, které se opírají o kvalitní obrannou fázi. Egoé je dobře dirigován rozehrávačem Geigerem, pozor si musíme dát ale i na Robyho, Keelyho, Stegbauera a ostatní. Jsme doma a chceme uspět před našimi skvělými fans. Věřím, že si za poslední týden spravili chuť po únorovém basketbalovém půstu a najdou si cestu do haly Na Střelnici, vytvoří skvělou atmosféru a poženou nás k vítězství.“
 

Sean O´Brien (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Brno hraje o hodně lepší basket než před Novým rokem v základní části. Geiger je stěžejní hráč, který hraje velmi dobře. Budeme se na něj soustředit a musíme odvést dobrou práci v ubránění pick-and-rollu a přechodové fáze soupeře. Myslím si, že máme velkou převahu pod košem díky Aikenovi s Puršlem. Pokud vytvoříme dostatečný tlak uvnitř vymezeného území a budeme hrát komplexně, tak máme velkou šanci vyhrát.“

Chris Chougaz (kouč egoé Basket Brno): „Proti Svitavám opět nastoupíme bez čtyř zraněných hráčů, což je pro nás velká komplikace. Celý tým je ale připraven bojovat o vítězství do posledních sil a nejlíp, jak to dovede.“


3299MGM.jpg

BK Olomoucko (15-11, 1V) – BK ARMEX Děčín (14-12, 6P)
sobota 9. března 18:00, vysílá Studio Basketbal

Absence Děčína: power forward Žikla (po operaci zlomeného nosu čeká na obličejovou masku)

Hlavní chod Studia Basketbal při aktuálním chřadnutí děčínské ofenzivy, v posledních 4 utkáních v průměru jen 69bodové a v posledních třech z oblouku nejvýš 22procentní, se na pohled jeví jako jasná záležitost Olomoucka, ovšem míč je kulatý, každý zápas začíná za stavu 0-0 a letošní ligový ročník nabídl již tolik překvapení, že jedno další může přijít kdykoli. Proti ofenzivně nespoutaným Hanákům by však Válečníci, jimž aktuálně na výhry nestačí ani silný útočný doskok, solidní ztrátový management a urputná obrana, potřebovali ve velké míře odblokovat své střelecké zamrznutí a dostat se na úroveň alespoň 80 bodů.

Olomoucko totiž poslední 4 zápasy nešlo pod 94, produkuje spoustu šestek a má řadu výrazných zakončovatelů. Nicméně také má propustnější obranu a kolísá i na doskoku a v úspěšnosti trojek, což by mohla být šance hostů. Ti doma v úvodu sezony ovládli první vzájemný duel, aby poté na Hané jasně padli. Olomoucku navíc patřil i duel o třetí místo v Českém poháru.
 

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Pokud nechceme znehodnotit poslední pardubický úspěch, potřebujeme tento výsledek potvrdit právě proti Válečníkům. Nedají nám nic zadarmo, je to tým, který se nevzdává. Musíme si výhru pořádně odpracovat, sama nepřijde. Sérii šesti děčínských porážek v řadě neberu vážně. Třeba v Opavě ještě před poslední čtvrtinou Děčín vedl, s Ústím prohrál o bod. Narazíme na silného soupeře.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Olomoucko disponuje velkým útočným potenciálem, který zastavit nebo alespoň utlumit je oříškem pro nejednu obranu. Nám ale v současné chvíli nic jiného nezbývá, než se pokusit utlumit střelecké vášně Palyzy, Douglase, Dunanse či Váni. Pokud by se nám to v rozumné míře dařilo, věřím, že se i náš útok z hlediska produktivity vylepší.“
 

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Po dlouhé sérii proher jedeme na horkou půdu Olomoucka, na kterém je vidět, hlavně na jeho výsledcích, pohoda, se kterou hraje. My všichni dobře víme, za co a za koho hrajeme. Zápas bude hlavně o nás a každý do toho musí dát veškerou svoji energii pokud chceme pomýšlet na výhru, která by nás mohla nakopnout do dalších utkání.“

BK Opava (12-14, 2V) - SLUNETA Ústí (16-10, 1P)
sobota 9. března 18:30

Absence Opavy: rozehrávač Šiřina (pata), křídelník Jurečka (po operaci zlomené jařmové kosti již trénuje v boxerské přilbě, ale do utkání ještě nenastoupí)

Poslední ústecký úspěch na opavských prknech je čtyři roky starý a kdy jindy mají Pandy myslet na zlomení série porážek v Opavě, než když se vyhřívají na famózním třetím místě tabulky? Až Nymburk jim v sobotu ukončil sérii pěti výher, tým hodně těží z úspěšné dvojkové hry a aktuálně se může opřít i o kompletní kádr. Opava se však postupně sbírá z provazů, uspěla už třikrát za posledních 5 kol, vrací se jí doskok a pomalu už útočí na šesté místo, k čemuž by ji opět měl přiblížit úspěch v sobotním duelu. Musí se vyrovnat s trvající absencí rozehrávače Šiřiny, to by ale při nyní většinově (výpadek měl s Nymburkem a Děčínem) nadstandardní formě Kouřila (ve 4 z 6 posledních utkání nejméně 17 bodů a třikrát nejméně 22, navíc ve třech z posledních 7 zápasů měl aspoň 10 asistencí) neměl být problém.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Ústí má letos výborně poskládaný tým a hraje dlouhodobě ve výborné formě. Máme v této sezoně vyrovnanou bilanci vzájemných utkání, kdy každý zvítězil na domácí palubovce. Pokud chceme pomýšlet na šestou pozici po konci skupiny A1, nesmíme již doma zaváhat. Povinnost tedy velí porazit i silné Ústí. K tomu ale bude potřeba předvést o hodně lepší výkon než v prvních dvou třetinách utkání v Brně.“
 

Lukáš Bukovjan (rozehrávač BK Opava): „Doma hrajeme lépe než venku, ale proti dobře hrající SLUNETĚ budeme muset odehrát lepší začátek než jsme předvedli proti Děčínu. Doufám, že přijdou diváci a podpoří nás ve snaze o dobývání šesté pozice v tabulce.“


Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Poslední vzájemný zápas hrála Opava s hodně okleštěnou sestavou, teď to bude jiné, hraje se u ní a navíc se do kádru vrátila většina zraněných hráčů. Uvidíme, jak to bude s ústředním rozehrávačem Šiřinou, ten skvěle diriguje tým a vytváří pro své spoluhráče volné pozice. Musíme se vyvarovat toho, aby domácí chytli střeleckou slinu, pak se to bude hodně těžko zastavovat.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „V zápase s Opavou hraném na jejím hřišti bude jednoznačně důležitý vstup do utkání. Domácí budou chtít využít naší dlouhé cesty a hned od začátku si vybudovat náskok. Naším prvotním cílem proto bude jednoznačně zachytit začátek utkání. V dalším průběhu bude klíčová obrana clony hráče na hráče s míčem a obrana jedna na jedna. Opavští velmi dobře „napichují“ vnitřní prostor a následně hledají volné střelce na perimetru. Neméně důležité bude, stejně jako v jiných zápasech, jak si poradíme na doskoku a s obranou přechodové fáze.“

ČEZ Basketball Nymburk (26-0, 26V) – BK JIP Pardubice (14-12, 2P)
neděle 10. března 17:00


Absence Nymburka: rozehrávač Lawrence (stehenní sval, o startu se rozhodne před zápasem)

Absence Pardubic: guard Jackson (zranění), rozehrávač Williams (zranění)

37 utkání už trvá nymburská ligová šňůra neporazitelnosti. A byla by mnohem delší, nebýt loňského 31. března, kdy mistra doma skolila Beksa. Ta však s obhájcem trofeje jasně ztratila oba souboje v této sezoně, celkem padla už v šesti z posledních 8 zápasů a aktuálně se sbírá z bolestivé domácí porážky s Olomouckem, kdy fatálně prohospodařila posledních 12 minut hry. Nepomáhají jí ani obrovské porce útočných doskoků, neboť na své body spotřebuje ohromné množství pokusů. Pokud nenajde lepší snajperskou formu v nedělním duelu v Nymburce a nepřidá kvalitu v obraně, odveze si na domovskou základnu velký příděl.

Martin Peterka: (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Možná nemají Pardubice takovou formu, jako když nás loni porazily, ale nesmíme nic podcenit. Bude to hlavně o nás, jak k tomu přistoupíme. Hrajeme doma, a když budeme hrát dobře, měli bychom to v pohodě zvládnout. Pardubicím se teď tolik nedaří a my budeme chtít, aby to pokračovalo, aby nás nějak nepřekvapily. Musíme začít dobře od začátku a nedat jim čichnout.“

 

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Pardubice jsou vždy těžký soupeř, i když teď mají nějaké problémy a zranění a ovlivňuje to jejich hru. Ale čekám, že se budou zápas od zápasu zlepšovat. Připravily nám naši poslední porážku v lize, ale od té doby se oba týmy hodně změnily a my jsme také už dvakrát jasně vyhráli, takže nemyslím, že by to hrálo nějakou roli. Je to prostě další zápas.“


Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Zápasy proti Nymburku jsou vždy těžké a já samozřejmě i tentokrát očekávám náročné utkání. Musíme být připraveni odehrát koncentrovaně celý zápas, s čímž máme v poslední době problémy. Zvlášť při zápasech s Nymburkem je důležité, abyste udrželi ztráty na nízkém počtu a nedovolili soupeři skórovat jednoduché koše z přechodové fáze. Je potřeba, aby se hrálo 5 na 5, a ne například 3 na 1. Dalším důležitým aspektem bude kontrola obranného doskoku, protože nymburští hráči jsou velmi aktivní při útočném doskakování. Ale zpět k nám - potřebujeme se soustředit na všechno, co musíme udělat, abychom byli úspěšní.“


Atrakce utkání: poločasová soutěž o ceny.

SKUPINA A2
NH Ostrava (6-19, 7P) - Kingspan Královští sokoli (5-20, 1P)
sobota 9. března 17:30

Hradec, který vyhrál 3 z posledních 6 zápasů, už může skolením jedenácté Nové huti dorovnat její bilanci a ještě tak navýšit dramatizaci boje o vyhnutí se baráži. Doma vyhrál s Ostravou oba duely a padl jen v tom venkovním. Pokud by tentokrát uspěl i na Tatranu, byl by to další důležitý krok směrem k záchraně soutěže. Není však jasné, zda už nastoupí power forward Lošonský, který naposledy v Kolíně chyběl. Ostrava počítá už sedm porážek v řadě, a nepřidá-li se k tradičně spolehlivému Petru Bohačíkovi i někdo další, může se série temna pro tým ještě natáhnout.

Lubomír Peterka (asistent Kingspan Královští sokoli): „Na půdě Ostravy to jsou vždy těžká utkání. Na NH budeme muset předvést perfektní výkon založený na kvalitní obraně. Do karet nám hraje, že soupeři dýcháme na záda. Věřím, že máme na to utkání dotáhnout do vítězného konce a postoupit tak v tabulce A2 na 3. místo.“

 

Ondřej Peterka (křídlo Kingspan Královští sokoli): „V Ostravě musíme vyhrát. Je to náš konkurent v boji o 3. místo A2, takže je to velmi důležité utkání. Na NH je vždy bouřlivá atmosféra, ale věřím, že do zápasu nastoupíme nebojácně a předvedeme bojovný výkon.“

BC GEOSAN Kolín (9-16, 2V) – USK Praha (9-16, 1V)
sobota 9. března 17:45
 

Absence Kolína: rozehrávač Číž (po zlomenině v oblasti oka), guard Šoula (třísla), křídlo Vocetka (koleno)

Absence USK: možná stále rozehrávač Sehnal (nehrál minulé utkání s Ostravou)

Medvědi uspěli už ve 4 zápasech z posledních pěti, USK se také zvedá a vyhrál třikrát ze šesti posledních utkání. Oběma týmům budou chybět opěrní rozehrávači, a proto může v duelu o vedení v A2 rozhodovat domácí prostředí. To zatím dvakrát využil USK a jednou Kolín.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Všichni si určitě pamatují minulé utkání našeho týmu na palubovce USK, kde jsme byli 39 minut utkání lepším týmem, ale po nepovedené koncovce jsme utkání ztratili po prodloužení. Toto utkání ale bude zajisté úplně jiné, jelikož oběma týmům chybí klíčoví čeští rozehrávači. My se musíme soustředit především na obranu amerického křídelníka Applebyho. V útoku chceme těžit z přechodové fáze a předvádět kolínským fanouškům týmový basketbal. Pokud budeme hrát kolektivně tak věřím, že utkání dovedeme do vítězného konce.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Všechna letošní utkání s Kolínem byla vyrovnaná. To poslední se dostalo dokonce do prodloužení. Pokud předvedeme výkon jako ve druhém poločase utkání s Ostravou, máme šanci pomýšlet v Kolíně na výhru. Máme to ve vlastních rukou a nesmíme pustit Kolín do jeho hry, spočívající v jednoduché přechodové fázi.“
 

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.