Kooperativa NBL

Konečně někdo další! Vysílá "Studio Děčín"

20.03.2017 - red
počet přečtení: 1201
vytvořeno 20.03.2017, upraveno 20.03.2017

Kvalifikace MS 2019

INTERVIEW S JAKUBEM DŮROU Jen jeden z tuctu klubů v Kooperativa NBL už delší dobu nabízí ligovým fanouškům přímé přenosy ze svých domácích zápasů i s nadstandardní komentátorskou službou. Tahle exkluzivita však 1. března padla, protože na severu vstoupilo do éteru „Studio Děčín“ s hercem Zdeňkem Balcarem v hlavní roli. O tom, jak složitá a někdy naopak i snadná cesta k téhle válečnické premiéře vedla, bude i s řadou zákulisních detailů vyprávět sportovní manažer BK ARMEX Jakub Důra.

Jakube, v letošní sezoně jste při internetových přenosech, vysílaných na portálu TVCOM.cz, dosáhli několika děčínských premiér. Nejdřív jste nasadili snímání na dvě kamery na místo tradiční jedné, teď jste přidali i komentování. Jak náročný proces to byl?
Rozhodli jsme se, že chceme následovat Pardubice, které teď u nás po stránce basketbalových přenosů na internetu údavají tempo, a jsou pro nás inspirací. Pro nás byl prvním krokem přenos na více kamer. Proto jsme investovali do techniky, což znamenalo pořízení velmi kvalitního počítače, který by nám umožnil vysílání na této úrovni a v kvalitě HD alespoň po dobu několika let, a také dvou nových kamer, které musely být stejné. Když jsme zkusili vysílat s tou používanou dříve, vypadalo to při přestřihu kvůli rozdílné optice a nastavení barev, jako by se najednou vysílalo z jiné haly. Navíc přepočítávání signálu podle aktuálně využívané kamery ještě víc „zaměstnávalo“ kapacitu počítače. Také bylo třeba koupit nový software, který vytváří vysílací signál, a obsahuje už malou režii, díky níž se dá upravovat vysílaný obsah. Kromě přestřihu dvou kamer jde vkládat i videa, reklamní spoty, obrázky, vlastní grafiku a další. Má to navíc i několik vstupů včetně zvukového.

Od začátku sezony jedete přenosy na dvě kamery, což ale znamená i snímání ze středu jedné z hlavních tribun přes podpěrný sloup, který překáží ve výhledu. Byla to velká výzva se přes tuto vizuální překážku přenést?
Středové sloupy jsou nepřekročitelnou překážkou pro umístění kamery pro přenosy České televize, ale pro internetové vysílání jsme se rozhodli, že do toho půjdeme i s tím sloupem v záběru. Věříme, že to je akceptovatelné a výhradně pozitivní ohlasy nám to potvrdily. Diváci zápas radši uvidí z prostředka i se sloupem, než zpoza koše jako dříve. Druhou kameru jsme umístili na ochozu na protější straně a má sloužit k oživení přenosu, pro zabírání detailů a je i zálohou pro začátky utkání, kdy před hlavní kamerou stojí fanoušci, a to v rámci tradičního rituálu do padnutí našeho prvního koše. Musím tu pochválit režiséra našich přenosů Petra Ondráše, který všechny úkony zvládá poměrně jednoduše a funguje na vysoké úrovni. Je důkazem toho, že všechno není zase tak složité a nejsou k tomu třeba léta praxe nebo speciální vzdělání v oboru IT.      

1617OWY.jpg

Režisérská práce je tedy relativně snadná?
Tu práci trochu komplikuje snad jen to, že v rámci naší snahy uvádět v přenosu maximálně aktuální skore, tedy takřa bez zpoždění, ho tam režisér zadává ručně hned po změně na tabuli. Samozřejmě je i možnost tuto grafiku importovat rovnou z technického zápisu, ale tam je zpoždění a nepřesný je i čas. Ve chvíli, kdy jde zápas do koncovky, tam tak máme opravdu aktuální skore a čas může režisér dorovnat podle aktuálního času na tabuli, aby to plně odpovídalo zápasové realitě. Při přebírání grafiky z online zápisu je problém, že u zápisu mají spoustu práce se zanášením statistik a čas se nedá držet naprosto přesně. Při vysílání přes internet a komunikaci dvou různých softwarů je ale logické, že to několik vteřin oproti reálu trvá. My se teď proto kloníme k ručnímu zadávání, aby ta prodleva byla zcela minimální.     

Které ligové kluby aktuálně jedou při vysílání na dvě kamery?
Myslím, že jen my a Pardubice. O nikom dalším aspoň nevím, pokud se týká přenosů NBL. Tohle vysílání je i technologická výzva, protože signál se musí převádět z HDMI na síťový kabel a po celém obvodu haly je třeba jej dovést do počítače, který teprve vysílá koncový signál. Řešitelné to ale určitě je.

Na kolik odhadujete náklady na pořízení této dodatečné techniky?
To je dost individuální. Záleží na aktuálním vybavení. Nicméně odpovídající počítač, dvě kamery, monitor k počítači a některé další vybavení vyjde určitě na sto tisíc. Každá kamera stojí dvacet a výkonný počítač, který něco vydrží a ustíhá to, vyjde na 60 až 80 tisíc.
 
Má vámi aktuálně využívaný software možnost opakování akcí?
Do toho jsme zatím nešli, tento software to neumožňuje. Musela by na to být ještě další licence, což znamená další náklady. My jsme vybrali licenci s už více vstupy, vysílat se tak může, tuším, až na 4 kamery, ale ještě bez opakování. Když už jsem mluvil o Pardubicích, tak ty už opakovačky nějakou dobu během přenosu používají. Není to tedy velký skok, ale my jdeme postupně. Od začátku sezony jsme tak přešli na dvě kamery a zanedlouho jsme se shodli, že by byl dobrý posun ke komentování, což zatím proběhlo při jednom zápase.

1618NTM.jpg

Jak dlouho trvaly přípravy, než na velkou komentovanou premiéru duelu s USK došlo?
V hlavě jsme to měli od začátku sezony. Další investicí, která nám byla kvůli komentovaným přenosům označena za nutnou, byla ovšem i poměrně nákladná sluchátka s mikrofonem, navíc pro případného spolukomentátora by musela být dvoje. To už by vyžadovalo i mixážní pultík se vstupem do počítače. My jsme ale nejdřív neměli rozmyšlenou osobu komentátora, protože už přenos na dvě kamery je nákladově a hlavně personáně náročnější sám o sobě. Zhruba na konci listopadu už jsme ale začali chystat i komentování. A když delší dobu nepřicházelo poptávané vybavení včetně sluchátek, rozhodli jsme se pro jednodušší variantu, vzali obyčejný mikrofon, zapojili ho i bez mixážního pultu přímo do počítače a domluvili se s naším častým moderátorem utkání, který o to měl sám zájem, že ho vyzkoušíme nasadit na nadstavbové utkání s USK jako komentátora.

Ohlasy byly kladné?
Zaznamenal jsem výhradně pozitivní hodnocení. Komentování dalo přenosu úplně nový rozměr. Zdeněk Balcar, který se toho zhostil, je mimo jiné hercem a i díky dalším veřejným působením má k této roli přirozené vlohy. Je to zase jiný styl, než na jaký jsou diváci zvyklí z televize nebo z pardubické BeksaTV, ale přenos to určitě posouvá výš. Navíc už jsme si objednali i nákladově přijatelnější variantu komentátorských sluchátek s mikrofonem, což by do budoucna mělo kvalitu přenosu zase o něco pozvednout.

Zvažujete i spolukomentátora?
Zatím nebude, i z technických důvodů. Několik přenosů budeme dělat stejným stylem, jako byl zápas s USK, a uvidíme, jak se to dál vyvine. Dva komentátoři už musí být i trochu sehraní. Zdeněk Balcar není klasický basketbalový expert, ale je to moderátor a člověk, který je schopen naplnit naše zadání.     

Přesto, tušíte už, kdo by jednou spolukomentátorem být mohl?
Zatím jsme se o tom bavili jen interně, takže bych nerad byl konkrétní. Těch kandidátů, co by to mohli zvládnout, je ale, myslím, dost. Bude záležet jen na chuti, schopnostech i na tom, jak by se v tom cítili.

1619OGM.jpg

Jak moc si vlastně komentování přenosů žádali sami fanoušci a do jaké míry jste sondovali dosavadní zkušenosti průkopníků z Pardubic?
Pardubické přenosy jsme oceňovali, sledujeme je a jsou na vysoké úrovni. I ohlasy fanoušků byly pozitivní, ale pokud jde o nás, nezaznamenal jsem nějaký zvýšený tlak na komentování našich přenosů. My jako klub jsme to cítili spíš jako motivaci, že bychom se k tomu chtěli posunout. Dalším krokem by měl být spolukomentátor a ještě dalším opakovačky akcí. Taky je důležité říct, že komentování je – do velké míry - službou pro fanoušky našich soupeřů, protože ti naši bývají při zápasech přímo v hale. U nás tedy druhou kameru nebo nyní komentování ocenili lidé jako moji rodiče nebo moji bývalí spoluhráči z Českých Budějovic a pozitivní zpětná vazba od nich byla velice potěšující. A myslím, že ve chvíli, kdy by tohle zvládaly všechny kluby, by to bylo pro fanoušky to nejlepší, protože by se zase pozvedla úroveň basketbalu v Česku. Naši fanoušci teď nejraději sledují přenosy z Pardubic, protože mají nejvyšší úroveň. A čím víc fanoušků soupeřů se bude rádo dívat na přenosy z Děčína, tím lépe pro jejich tým, náš klub i celý basket.

Tušíte, kdo bude v segmentu komentování ligovým číslem 3?
Podle mých informací o tom přemýšlí USK, protože už jsme s jeho vedoucím týmu Michalem Šobem něco konzultovali.

Klíčovou otázkou každého klubového komentátora je míra neutrality, či naopak angažovanosti. Jak jste k tomu přistupovali vy a bylo hned jasné, že váš komentátor bude posazen v poloze „my“?    
Sám jsem v tomhle sledoval vývoj pardubických přenosů a přišlo mi, že se to časem posouvalo a že tu správnou polohu hledali. Je to o citu a o tom konkrétním člověku. Podle mě je nesmysl, aby někdo, o kom se ví, že je spjatý s daným klubem, se snažil za každou cenu být objektivní a neutrální. Řekl bych, že by to nepůsobilo dobře. Zároveň ale ten komentátor nemůže být nesoudným fanouškem domácího týmu. Je třeba najít si svou cestu a správný tón komentování. Mně tak vůbec nevadí používání „my“ nebo „náš tým“. O tom jsme se v klubu už i bavili. Na druhé straně jsme ale jednoznačně nechtěli, aby se komentátor pouštěl do nejakých hodnocení herních situací nebo sporných výroků rozhodčích. Až ve chvíli, kdy by tam byl člověk, který je odborník, tak by třeba mohl říct, že nějaký zákrok se mu zdál sporný, ale i to by mi přišlo jako zbytečné vnášení subjektivních pohledů a pocitů. Nebylo by ani dobré zveličovat drsný faul soupeře, stejně jako bagatelizovat stejnou situaci v podání domácího hráče. Taky bych to ale nechtěl svazovat spoustou pravidel, aby vše řečené muselo být super objektivní.