Kooperativa NBL

Král Charles, pandí kolaps a Děčín 8 z 9!

11.03.2018 - red
počet přečtení: 782
vytvořeno 11.03.2018, upraveno 11.03.2018

TV KNBL

ECHO 3. KOLA NADSTAVBY Velký muž Olomoucka Charles Smith se stal ústřední postavou soboty v Kooperativa NBL, když 30 body vedl svůj oslabený tým k velepřekvapivému vyloupení pardubického stánku, a tím i k dorovnání bilance pátých Svitav. Válečníci doma hoblují jako o závod a po přísném zavření Turů na 50 bodů mají na kontě už 8 výher z 9 zápasů! Třetím výsledkem skupiny A1 byl v zatím neúplném třetím kole ten z Opavy, kde domácí i bez Šiřiny vzdorovali mistrovi až téměř do poločasu. V A2 USK povolil doma Brnu jen 49 bodů a pátým vítězstvím ze šesti zápasů se zavěsil už dvě výhry za sedmé Ústí, které po kolapsu v posledních 11 minutách ztratilo v Ostravě 22bodový náskok, a NH tak slaví už třetí výhru v řadě.

SKUPINA A1

King Charles dobyl Dašickou!

Postavou klamající pořízek Charles Mitchell zamíchal míčem, famózním stepbackem odskočil v pravém rohu za trojkový oblouk a prásk - nic než síť a na Dašické museli mnozí už v první půli nechápavě kroutit hlavou. Power forward nováčka vytáhl z rukávu své další dechberoucí představení a třemi trojkami, 30 body a 12 doskoky táhl Olomoucko na palubovce Pardubic k překvapivému vítězství 90-94. To by však nebylo možné, kdyby absentujícího rozehrávače Močnika úžasným výkonem s 11 asistencemi nezastoupil křídelník Šepa, jehož místo na křídle pro změnu skvěle zaplnil dosud málo využívaný Dedek. Vicemistr Evropy kadetů z roku 2011 se blýskl 9 body s trojkami 3/3.

Olomoucko už do půle (45-46), kdy Mitchell 14 body přesně dorovnal celý základ Beksy, skvělými individuálními akcemi i solidní obranou ukazovalo, že nehce odjíždět s prázdnou a v závěru třetí části se díky trojkám a bodům z útočných doskoků vyšvihlo do trháku 63-76. Domácí však přišlápli obranu, nutili soupeře do ztrát a Nečas, Švrdlík a Spearman dotáhli Beksu v půlce 4. části na bod.

2371MGI.jpg

Za stavu 85-85 však trefil trojku Hanák Fuller, domácí Půlpán kontroval jen šestkou a Spearman ztratil, naopak Čohadarevič z šestek zvýšil na 4, a i když pak hosté využili nesportovní faul Panduly k jedinému bodu (86-91), díky dalším třem minutým šestkám domácích udrželi těsný náskok a ukořistili velkou výhru, jíž už dorovnali na bilanci 12-13 páté Svitavy. 

Mitchella 18 body doprovodil Fuller, čtrnácti Čohadarevič a dvanácti Marek Sehnal. Jejich tým byl lepší z trojek (7-10), do půle nedovolil domácím ani jeden útočný doskok a naprosto dominoval svou základní pětkou, jež přehrála tu pardubickou 38-70!

Beksa po domácí porážce s Děčínem z půlky ledna a vysoké prohře v Opavě z úvodu nadstavby schytala další tíživou porážku, a ač má o zápas méně, čtvrtý Děčín už je za ní o jedinou výhru a v dostizích s Opavou dodala Slezanům důležitou munici. S Olomouckem ji sytili náhradníci Spearman (21, TH 11/9) a Švrdlík (13) a jako jediný dvojcifera ze základu Kent (14).

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Rozhodl vstup do zápasu. Dovolili jsme hostujícímu týmu, aby se dostal do útočné pohody a pak jeho hráči trefovali i těžší trojky. V průběhu druhého poločasu jsme se dokázali přiblížit, ale vždycky jsme udělali chyby v obraně a soupeř to potrestal, třeba i košem s faulem. Dostali jsme 94 bodů - věděli jsme o útočné síle Olomoucka, ale je třeba říci, že naše obrana nebyla tak důsledná a agresivní, jak by měla být.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Vedli jsme 35 minut, Pardubice nás pokaždé dotáhly, ale my jsme šli znovu do vedení. Musím ale říci, že jsem z vítězství překvapený, protože náš tým celý týden trénoval v malém počtu hráčů kvůli viróze, která u nás řádí. Utkání jsem se obával, myslel jsem si, že kvůli nedostatku sil nás Pardubice převálcují, ale naštěstí pro nás se to nestalo. Měli jsme i štěstí v tom, že Mitchell trefoval trojky, není to jeho největší přednost, ale hrál odvážně, věřil si a dával. Nevyhráli jsme jen kvůli tomu, ale i kvůli tomu.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Bylo to o nás. Nechali jsme soupeřovy hráče, aby se rozehráli, naopak my jsme nehráli dost dobře na to, abychom mohli vyhrát. Dneska jsme si to rozhodně nezasloužili. Mitchell měl velký den, předvedl nadstandardní výkon, dával i těžké trojky. Je to přesně o tom, o čem jsem mluvil - nechali jsme je rozehrát na začátku, oni si začali věřit, že nás můžou porazit a podle toho to dopadlo. Pro nás je to velká ztráta, protože v nadstavbě už není tolik zápasů a počítá se každá výhra i porážka, zvlášť doma. Budeme to muset dohnat někde jinde.“

Marek Sehnal (forward BK Olomoucko): „Hráli jsme výborně, dařilo se nám jak v útoku, tak v obraně. Nedovolili jsme domácím jednoduché koše, útočné doskoky, na obou polovinách jsme hráli hodně dobře. Víme, že Pardubice jsou hodně nebezpečné, že hrají rychle dopředu, ale zdálo se mi, že dnes nevyužívaly své schopnosti tak, jak by měly.“

Úder mistra z přelomu poločasů

Obhájce titulu si v Opavě počkal na závěr poločasu, kde zásluhou perimetrových hráčů vystoupal do minitrháku 41-49. O lídra a top skórera Šiřinu stále oslabení domácí v této sekvenci nabrali ztráty i nesportovní faul, což se replikovalo i v úvodu třetí čtvrtiny a bylo tu manko 43-59, jež domácí během třetí části srazili maximálně na deset, a to téměř výhradně zásluhou Bujnocha. Jenže křídelník hostů Pavel Pumprla pak kontroval vlastní aktivitou na plus 20 a pak už se jen dohrávalo.   
 


Nymburk (stále bez Beriši) se při výhře 88-100 opíral o Hrubana (19, trojky 8/5), Vyorala (17) a Kříže (11+13 doskoků). Vládl v trojkách (10-14), z brejků (9-22) a nejvíc na doskoku (24-44), tížily jej jen ztráty (11-20). Za Opavu, jež má už jen výhru náskoku na Děčín, se činili Bujnoch (26 za 24 minut, z pole 11/10) a Klečka (15).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My jsme nehráli špatně, ale zejména úspěšnost střelby za tři body a doskakování byly veličiny, kde nás soupeř přehrával. Chcete-li porazit Nymburk, musí se potkat s formou všichni naší hráči a to dnes nebylo. Vyhráli jsme ale první a poslední čtvrtinu, to je dílčí úspěch.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Opava hraje vždy naplno a nejinak tomu bylo i dnes. Atmosféra byla vynikající, divákům se muselo utkání líbit, protože padalo hodně bodů. Jsem rád, že jsme utkání zvládli a že se před středečním zápasem Champions league nikdo nezranil. Dnes bych určil nejlepším hráčem opavského Václava Bujnocha.“

Petr Benda (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Do Opavy jezdíme rádi, je tady vždy perfektní atmosféra. Domácí to v posledních letech na nás umí, tak jsem rád za vítězství.“

Miroslav Kvapil (power forward BK Opava): „Myslím, že jsme dnes nehráli špatně. Odvedli jsme bojovný výkon. Škoda několika nepovedených věcí v útoku. Nymburk vyhrál zaslouženě.“

Pouhých 50 bodů Turů!

Měl to být šlágr, drama a napínavá řež. Nakonec se ale nic z toho neudálo. Turům stále chybí něco k tomu, aby i venku byli trvale obávanou mocností, a když jim navíc chyběl motor Garret Kerr, jejich mise na těžko dobytném děčínském hradě se stala ještě neřešitelnější.
 


Vyrovnaný stav drželi i přes pět úvodních ztrát v prvním dějství a pak ještě osm minut ve druhém. Poté už ale domácí odmítli držet krok s jejich nízkoproduktivním útokem, v závěru půle je perimetroví muži odpoutali na 35-28 a hluchá úvodní čtyřminutovka Turů ze třetí čtvrtiny dovršila marnost hostů. Za stavu 45-28 dál nebylo co řešit, zvlášť když Svitavští ve třetí čtvrtině zvládli pouhých 6 bodů.       

Pro Děčín výsledek 72-50 značí nejen 8. výhru za 9 zápasů, ale i další vylepšení šancí na potenciální dobytí třetí, nebo druhé příčky po nadstavbě, neboť už nyní jsou Válečníci za Pardubicemi i Opavou o jedinou výhru, navíc s vyhlídkou na lepší vzájemné skore s oběma soky. Tým vedli Šiška (15), Pomikálek (14) a Jakub Houška (13), za Svitavy kontroval jako jediný dvojciferný jen Roseboro (10). Děčín byl lepší v trojkách (7-3), šestkách (13-3), ztrátách (5-13) i bodech laviček (35-24).

50 bodů Turů je čtvrtým nejslabším nástřelem této sezony v celé lize.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí byli lepším týmem. U nás byl jednoznačný problém v útočné fázi, ve které jsme se, přestože máme mnoho dobrých trojkařů, nebyli schopni prosadit zpoza oblouku. To bylo samozřejmě také způsobeno dobrou energií Děčína. V posledních zápasech je vidět, že nám chybí průniková hra ke koši, hrajeme to hodně z místa. Navíc házet tři trestné hody je prostě málo a dokládá to, že jsme nebyli agresivní směrem ke koši. Padesát bodů naznačuje, že jsme ztratili sportovní formu a je na nás, hlavně na trenérech, abychom dali mužstvo do kupy. Abychom si začali věřit a byli agresivní.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Chci poděkovat svým hráčům za předvedený výkon i za výhru. Svitavy mají v našich očích respekt, protože nás letos již dvakrát porazily. Všichni vědí, co znamená Garret Kerr pro Svitavy, a při jeho absenci to možná malinko změní charakter hry a možná i sebevědomí týmu. To ale nemohu posoudit. Dnes rozhodla naše energie, úsilí a celkové pojetí, se kterým jsme hráli čtyřicet minut. Od Svitav jsme dostali jen padesát bodů, protože jsme byli o několik málo stupňů lepší. Mohla za to naše konzistentnost ve všech čtvrtinách, kdy jsme se pohybovali okolo sedmnácti osmnácti bodů, zatímco Svitavy v první čtvrtině dali osmnáct, ve druhé deset a ve třetí šest. Jim šel útok dolů, nám narůstalo sebevědomí, a jakmile se rozdíl dostal na dvacet, bylo jasné, že utkání už neztratíme. Máme skvělá statistická čísla a jsme moc rádi, že jsme znovu uhájili domácí palubovku.“

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE tuři Svitavy): „Ubránit Děčín na 72 bodech není špatné, ale náš útok byl v některých místech až tragický. Čím se rozdíl ve skore zvětšoval, tím jsme se víc utápěli, přestali jsme pohybovat balonem a hráli jeden na jednoho do postavené obrany. Nebyli jsme trpěliví.“

Jakub Houška (pivot BK ARMEX Děčín): „Dnes bych vypíchl naši obranu, která byla hodně důležitá. Měli jsme v hlavách náš špatný výkon ze Svitav ve FINAL 4 poháru, a proto jsme jezdili v obraně, měli obranné doskoky, získali nějaké míče a z toho jsme valili dopředu a dávali koše. Naše sebedůvěra stoupala a diváci nám také pomohli. Jsem opravdu rád za to, jak jsme bránili. Ubránit jakéhokoli soupeře na padesáti bodech je super. Jsem také rád, že naše výkony v nadstavbě mají lehce stoupající tendenci.“

SKUPINA A2

Brno na Folimance ani 50

Jako by Brňané, kterým patří tři bodově nejslabší nástřely této sezony z celé ligy, chtěli na dálku „trumfnout“ 50 bodů Svitav, což se jim nakonec také „podařilo“. 49 body na USK vyrovnali svou produkci z lednového domácího duelu s Nymburkem (druhý nejmenší počet v sezoně). Už ani není nutné dodávat, že Sovy při takovém útoku soupeře neměly doma těžkou práci a jednoznačné vítězství 76-49 je jejich už pátým za šest posledních utkání. V tabulce A2 nejméně do pondělka přeskočily Kolín a zaostávají už jen dvě výhry za Ústím.
 


S Brnem se USK utrhl už po 6 minutách za stavu 11-11, kdy rozehrávač Ondřej Sehnal včetně koše po vlastní minuté šestce poskládal 9 bodů a asistenci při tříminutovém trháku na 24-11. Dál už to šlo s hosty ráz na ráz. Poločas 46-24 (Sehnal 11+5 asistencí – rozehrávači Brna Radulovič a Kozina po 3 faulech, doskoky 26-10, v útoku 11-2, body zpod koše 30-16), po třech čtvrtinách 67-36.

Vítěze vedli Michal Mareš (15), Křivánek (12), 20letý Sehnal (11+10 asistencí a 6 doskoků za necelých 26 minut, podruhé za posledních 6 zápasů dvojciferné asistence) a Madsen (10+10 doskoků), hosty pak Barry (20) s Primoracem (11). USK soupeře předčil z trojek (6-3), šestek (16-6), kterých navíc 11 minul, na doskoku (44-21) i v bodech zpod koše (42-28).

Dejan Jakara (trenér mmcité+ Brno): „Nedá se to opravdu moc komentovat, USK byl lepší v mnoha aspektech hry – především na útočném doskoku. My jsem se po celé utkání nemohli trefit – ani za tři body, ani za dva, dokonce ani trestné hody. Nerespektovali jsme naše pravidla a dělali hlouposti.“

Chris Chougaz (trenér USK Praha): „Z naší strany to bylo dobré utkání. Před začátkem jsem hráčům řekl, že musíme respektovat sílu soupeře – Brno má dobrý tým složený z kvalitních hráčů a jsou dobře vedeni a my tím pádem musíme být soustředění po celých 40 minut. Dostali jsme do rotace v konečné fázi všechny hráče, což považuji za dobré, protože nás v následujících dnech čeká hodně utkání, stejně jako Brno. Určitě bychom chtěli pokračovat s touto energií, zápalem a intenzitou i v následujících týdnech.“

Jan Kozina (rozehrávač mmcité+ Brno): „Dneska jsme opět předvedli zápas bez energie, kterou jsme do toho chtěli vložit. Nepomohli jsme si v útoku žádnou přihrávkou, v obraně jsme si špatně pomáhali ze slabé strany a po celý zápas jsme byli všude o dva tři kroky později, než jsme měli být.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač USK Praha): „Od nás bylo prvních pět minut poněkud nervózních, druhých pět minut jsme se do toho dostali, začali jsme běhat, měli jsme doskoky, běhali jsme do rychlých protiútoků a od té druhé pětiminutovky první čtvrtiny se vlastně odrazil celý zápas – byli jsme dobře připraveni a věděli, co od soupeře čekat.“

Obrat snů NH: z -22 za 11 minut!

 


NH je po nebývalém obratu s Ústím a nyní už třetím úspěchu v řadě i nadále dvě výhry od play-off. Po katastrofické druhé čtvrtině (15-29) s šesti ztrátami se při prvním odchodu do kabin ocitla už téměř na kolenou, ale na domácí půdě ji nezlomil jak stav 33-50 po 20 minutách, tak ani skore 44-66 po téměř 29 minutách.   

Jen za poslední minutu třetího dějství Ostravští zvládnuli 8 bodů a pak přišla 4. čtvrtina snů (34-15), v níž byl kolaps hostů dokonán. Blagojevič dvěma trojkami brzy stáhl manko na 60-66 (završil tak šňůru 16-0), Stanojevič dočasný odskok Pand vykryl dalšími dvěma trojkami, a když se přidal i Woods, bylo to tři minuty do konce 75-76. Stanojevič pak 5 body skore otočil na 80-76 a poslední dvě minuty už šesti trefami došestkoval Stojačič. Domácí tak posledních 11 minut vyhráli 42-15 a celý zápas 86-81!
 


Lídry týmu byli Stanojevič (21, trojky 7/5), Stojačič (18) a Blagojevič (17), hosty drželi především Singletary (24), Robinson (22, trojky 6/4) a Pecka (10+10 doskoků). NH dala celkem o 11 šestek víc než soupeř, jehož náskok na nyní osmý USK se smrskl na dvě výhry.