Kooperativa NBL

Medvědi: místo většího stánku rekonstrukce

12.07.2017 - red
počet přečtení: 1819
vytvořeno 12.07.2017, upraveno 12.07.2017

Dlouhé poslední roky se v Kolíně řešila a plánovala výstavba nové víceúčelové sportovní haly, která by poskytnula důstojné zázemí mimo jiné i pravidelnému účastníkovi play-off Kooperativa NBL. Podle posledních informací NBL.cz nový stánek v třicetitisícovém městě stát bude, a to v roce 2019, ovšem Medvědi v něm své ligové zápasy hrát nebudou, neboť zařízení bude sloužit pouze menším sportům a jejich klubům, které aktuálně musí hrát své domácí zápasy mimo Kolín.

Podle místostarosty Michaela Kašpara poslední studie (původně plánované) víceúčelové sportovní haly pro 1000-1500 diváků i s ubytovací kapacitou počítala s částkou blížící se 200 milionů korun, a to by pro město, jež stále tíží půlmiliardový dluh z dřívějších dob, bylo momentálně nepřijatelným dluhovým závažím navíc. Zvolena tak byla kompromisní varianta s minimálním hledištěm v lesoparku Borky, jež bude sloužit florbalu, házené či futsalu, a jež by oproti původnímu projektu měla vyjít zhruba na čtvrtinu nákladů.  

„Investiční i následné provozní prostředky na větší halu by městský rozpočet zatěžovat na desítky let. Dalším důležitým aspektem je ovšem fakt, že některé sporty na rozdíl od basketbalistů nemají v Kolíně adekvátní prostor pro své mistrovské zápasy. Halu pro 1500 diváků by nevyužily, nehledě na to, že její provoz by byl násobně dražší a tím by samozřejmě musely být dražší i ceny pronájmů pro sportovní kluby,“ řekl k rozhodnutí města jeho místostarosta.

1903Yjl.jpg

V dané situaci je tak pro BC Kolín alespoň dílčím záchranným lanem chystaná rekonstrukce haly, v níž aktuálně – jako nájemce - hraje své zápasy. Poměrně rozsáhlou úpravu umožní dlouho žádaná dotace pro Střední odbornou školu informatiky a spojů (spadající pod kraj), jíž klubem využívaná tělocvična patří.

„Krajská dotace připadla na rekonstrukci ubytovny a také právě tělocvičny, kde se bude měnit opláštění, okna na jedné podélné a jedné kratší straně, zvyšovat se bude strop a snad dojde i na výměnu osvětlení, což bylo naše přání, které vedení školy vyslyšelo,“ uvedl generální manažer BC GEOSAN Kolín Miroslav Sodoma.

Klub navíc v rámci rekonstrukce využije i půlmilionové dotace od města na úpravu hlediště, které naroste o mobilní tribuny za oběma koši a možná až o dvě řady v případě hlavní tribuny. Namísto současných dřevěných lavic budou navíc všude plastové sedačky. Kapacita by se měla zvýšit ze současných 610 na 750 až 800 diváků. Nadále však bude chybět druhá podélná tribuna, což podle informací klubu znamená, že z kolínského stánku ani v nové sezoně nebudou pořizovány televizní přenosy. 

Novinkou bude i světelná tabule, kvůli lepší orientaci fanoušků však možná budou tabule spíše dvě.

Tohle všechno by se mělo stihnout do podzimu, přesně do 15. listopadu. Do té doby také Medvědi nebudou moci nastoupit v domácím prostředí, a proto už si zažádali o sérii venkovních utkání.

Pokud se klubu povede získat dotaci, přijdou ve druhé etapě (nejdříve příští rok) na řadu nová palubovka, zařízení košů a modernizace šaten. S touto částí se podle Michaela Kašpara bude snažit pomoci i zastupitelstvo. Místostarosta navíc dodal, že město ze svého rozpočtu podpoří klub za letošní rok částkou přes 4,1 milionu korun. „A jednat budeme i o tom, zda by plánovaná nová městská hala šla využít pro dopolední tréninky A-mužstva, které pro ně nemá prostory.“