Kooperativa NBL

Mistr proti 115 milionům, Opava proti 125

09.10.2018 - red
počet přečtení: 798
vytvořeno 09.10.2018, upraveno 09.10.2018

TV KNBL

PŘED STARTEM LIGY MISTRŮ + PLATY A ROZPOČTY  Soupeři vzešlému z kvalifikace, který na úvod minulého ročníku zaskočil v Nymburce tuzemské hegemony, který jako číslo 7 minulé sezony francouzské ligy nepředvedl přesvědčivý vstup do domácí soutěže (1-2) a který disponuje jedenáctým rozpočtem francouzské ProA, se postaví na domácí půdě v historické klubové premiéře v Lize mistrů opavští vicemistři Kooperativa NBL. Stane se tak ve středu v 18:30 před zřejmě hojně zaplněným opavským hledištěm pro tři tisíce diváků.  

„Nevím, kolik vstupenek už je prodáno, ale rád bych ještě pozval lidi aspoň z Moravy, co to mají blíž, aby nás přišli povzbudit a podívat se na kvalitní francouzský tým. Byl bych rád, kdyby se hala zaplnila. Už jsou vysunuté tribuny za koši, a čím větší návštěva bude, tím lépe pro nás všechny,“ hlásí aktuálně kouč Opavy Petr Czudek, který má před vstupem do soutěže hodně napilno.

Nanterre, tým z devadesátitisícového města vzáleného jen 11 kilometrů od centra Paříže (Opava má o třicet tisíc míň), se oproti loňsku výrazně proměnilo. V prvních třech zápasech francouzské ligy nejvíc hrozili jeho guardi Konate (průměr 15 bodů, podle Czudka je velmi silný v nájezdu a hodně hraje s míčem) a Juskevičius (12,3, naskakuje z lavičky) a 208 vysocí pivoti Gamble (11) s Pansou (10).    

„Nanterre hraje typický francouzský basket, založený na rychlosti. Mají dva silné pivoty, kteří se umějí prosadit pod košem, na což se musíme připravit. Na perimetru mají rychlé a šikovné hráče, kteří dokážou napíchnout obranu a dobře ji číst. V posledním ligovém zápase v Monaku tým odehrál dobrou první čtvrtku, pak ale domácí srovnali a nakonec vyhráli o dvanáct. Z tohoto zápasu budeme hodně vycházet,“ podotkl kormidelník.

Francouzský celek ve dvou zápasech vysázel po 9 trojkách, jednou ale jen tři a Czudek si tak pohrává i s myšlenkou výraznějšího využití zónové obrany, kterou má jeho tým dobře zažitou.

„Nanterre má ale dobré trojkaře, takže nejdřív uvidíme, jak budeme schopní bránit 1 na 1. Pokud bychom hořeli, snažili bychom se pomoct si jinak. Víme, kdo si u soupeře bere hodně pokusů s dobrým procentem, a na tyto hráče se zaměříme. Oni jsou ale ladění spíš do nájezdů než do střelby a mají to docela vyvážené.“

Nanterre vykazuje výškový průměr 197, opěrná opavská desítka hráčů je na průměrné kótě 194,5. Bude to ještě přijatelný rozdíl?

„Dva hlavní pivoti Nanterre jsou opravdu vysocí, celkový průměr ale mají nižší. My budeme muset být hodně v pohybu a nabízí se, že bychom mohli být v určitých fázích volní na střelbu. Jako tým pálíme hodně trojek a uvidíme, jak nás bude mít soupeř naskautované, a v jakých sestavách na nás půjde,“ je zvědavý Czudek.

Zatím se mu těžko odhaduje, co by jeho družina v zápase mohla zvládnout. „Chceme ale mít z utkání dobrý pocit a ten většinou bývá po výhře. Nechci hrát na to prohrát přijatelně o pár bodů, to je hloupost. Možná nás soupeř podcení, v Evropě ještě nejsme tak čitelní a taky uvidíme, jak na nás premiéra v soutěži dolehne. Cítím z kluků natěšení a ukáže se, jak nás to bude svazovat, nebo naopak jak nás to nakopne.“

Informace z finančního sektoru říká, že letošní rozpočet Nanterre činí 125 milionů korun, přičemž průměr ProA je podle oficiálních čísel soutěže 137 milionů (v eurech 5,3 milionu). Na platy hráčů a trenérů přitom klub vydává v přepočtu „jen“ 41,5 milionu, což se téměř rovná průměru ligy (43,8). V této částce jsou započteny veškeré platové výdaje, tedy včetně povinných odvodů za hráče.

Nejlépe z ProA jsou na tom Asvel a Monaco, které na platech hráčů rozpouštějí 77 a 75,8 milionu korun.  Jejich celkové rozpočty pak dělají 235 a 208 milionů, což je zhruba pětkrát víc než v případě nejlepšího českého klubu ČEZ Basketball Nymburk.   

Ten vstoupí do své třetí sezony v Lize mistrů už v úterý od 20:30, kdy se představí v Dijonu, na palubovce pátého celku minulé sezony francouzské ligy. Ten je spolu s lyonským Asvelem (vlastněným Tonym Parkerem a Nicolasem Batumem) jediným dosud nepokořeným celkem této ligové sezony. Pokaždé ale také nenarazil na přední týmy.

Dijon disponuje šesti tahouny, doručujícími od 16 do 8 bodů. Jsou jimi forward Pearson, centr Ware, forward Leloup, jen 168 vysoký rozehrávač Holston, další playmaker Julien a shooting guard Emegano.

„Doufám, že udržíme trend minulých sezon, kdy nám nečinilo žádné problémy vyhrávat venku,“ poznamenal veterán Petr Benda, který je jedním z 10 hráčů v sestavě pro zápas. V té je i zaskakující slovinský power forward Brodnik, ze zdravotních důvodů naopak chybějí rozehrávač Lawrence a power forward Davis. A zatím do Česka ještě nedorazil ani nový americký guard Bracey Wright.  

„Musíme se s tím vypořádat. Doufám, že kluci budou plně soustředění, protože budeme čelit velmi silnému týmu, jehož hra je velice dobře organizovaná, a který je zkušený. My tak musíme hrát agresivně a všechny činnosti dělat tak, jak nejlépe umíme, abychom vyhráli,“ nadhodil kouč Oren Amiel.

A Benda dodal: „Dijon neběhá tolik do rychlého protiútoku, hraje postupný útok pět na pět a dohrává akce do konce. My se ale soustředíme na svou hru, a co bude hrát soupeř v útoku, nás nemusí zajímat, pokud v obraně budeme správně reagovat. Jsme schopní domácí ubránit.“

Jen pro dokreslení síly soupeře – Dijon je rozpočtově až číslem 12 letošní ProA, se 115 miliony korun (z toho na platy vydává relativně skromných 33 milionů, šestá nejnižší cifra ligy), což by v době své největší finanční síly za litevského kouče Kemzury Středočeši prakticky dorovnávali.  

A ještě pár zajímavých čísel – v minulé sezoně byl podle portálu Basketeurope průměrný měsíční plat francouzské ligy (před zdaněním) 243 tisíc korun, u trenérů pak 218 tisíc. Hráčskou spičku vatařů tvořili Miro Bilan (5,6 milionu korun za 8 měsíců, tedy 706 tisíc měsíčně), John Roberson, DJ Cooper a polský reprezentant AJ Slaughter (6,7 milionu za 12 měsíců, tedy 557 tisíc měsíčně).