Kooperativa NBL

MultiPeterka: kapitán, tlumočník i čarostřelec!

08.10.2018 - red
počet přečtení: 527
vytvořeno 08.10.2018, upraveno 08.10.2018

TV KNBL

S KRÁLOVSKÝM SOKOLEM ONDŘEJEM PETERKOU Zatím si drží průměr jedné trojky na zápas. A ta poslední stála za to. V prvním východočeském derby NBL mezi Pardubicemi a Hradcem Králové po dlouhém čtvrtstoletí čtyři pokusy zpoza oblouku do koše nesesměroval, ale když v časovém presu na konci třetí čtvrtiny musel odpoutat projektil z nějakých 16 metrů, našel tu titěrně malou obroučku naprosto přesně. A byť hradecký nováček na pardubické palubovce s favoritem jasně padl, navíc i s inkasovanou stovkou, tuhle parádu už kapitánovi Královských sokolů nikdo nesebere. A protože s ní Ondřej Peterka v utkání dorovnal stejný cirkusový kousek soupeře Benjamina, bylo už třeba se u toho na chvíli zastavit.

Ondro, kolikátá trefa z půlky to ve vašem basketbalovém životě byla?
Tuším, že kdysi se mi to v lize povedlo ještě za Pardubice v utkání v Novém Jičíně, ale bylo to těsně po čase a neuznali to. Jinak platný koš z půlky jsem dal někdy v dorostu, ale v chlapech to teď bylo poprvé.   

A zažil jste nějaký zápas, kde by se z půlky trefili dva různí hráči jako teď v sobotu vy a domácí Benjamin?
No, to nevím. Možná jedině v NBA někdo jako Steph Curry, ale já si to odnikud nepamatuju. Původně jsem si myslel, že ta střela Benjamina byla už po čase, ale pak jsem viděl, že to stihnul. Já ho tam ještě dobíhal bránit a ani jsem se nekoukal, jak to dopadne, když vtom se domácí začali radovat. A když na konci třetí čtvrtiny zbývaly tři vteřiny, Pardubice daly koš a kluci vyhodili na mě, říkal jsem si, že aspoň zkusím vystřelit. No a naštěstí to tam spadlo.

2863ZGQ.jpg

Věnuje se i váš celek na konci tréninků trefování z půlky, jak to některé týmy dělávají?
I my to máme pravidelně na předzápasovém tréninku. A poslední tři platí něco do týmové pokladny. V téhle sezoně jsem snad ještě neplatil, takže dobré. V té minulé jsem do toho ale párkrát „spadnul“.  

O kolik se zatím start Sokolů do sezony odchyluje od vašeho plánovaného ideálu?
Myslím, že jen o poslední čtyři minuty proti USK, kde jsme ten zápas prohráli. Do Děčína i Pardubic jsme jeli s tím, že zkusíme vyhrát, ale oba týmy jsou zatím úplně jinde než my. V Děčíně jsme přesto nějakou šanci na výhru měli, ale rozhodly naše chyby v závěru.

Děčín se vám povedlo docela zaskočit a čtvrtinu a půl vést. Čím to bylo?
Dařilo se nám hrát, co jsme chtěli. V útoku jsme hráli týmově, padala nám střelba a v obraně jsme ty situace řešili celkem dobře. Ke konci poločasu jsme ale dvakrát nevyřešili děčínský pick-and-roll a nechali jsme soupeře lehce skórovat. Říkali jsme si, že Děčín hraje hrozně rychle, ale v zápase se nám to nevedlo zastavit, což rozhodlo. Na konci poločasu nám domácí dali i dvě trojky, dostali se na koně a udělali šňůru 19-0. To jsme měli určitě přerušit dřív.

Měly propady v koncovkách obou poločasů v Děčíně stejně jako závěr doma s USK, kdy jste ještě šest minut do konce vedli o deset, nějaké společné rysy?
Koukal jsem se na to na videu několikrát. Dělali jsme tam velké chyby v obraně a i v útoku tam byly někdy dvě tři ztráty za sebou. Soupeři se tím pak povede stáhnout skore. V obraně jsme nezvládali jednoduché situace, třeba odstoupením od střelce nebo nadbytečnou výpomocí, což nás pak stojí zápas. Jsou to ale chyby, které se do dalších utkání dají odstranit.

2864ZmJ.jpg

Je znát, že opěrných hráčů s větší zkušeností z NBL nemáte tolik?
Jistě, projevuje se to. Jsme na začátku sezony, jsme nový tým a musíme dál pracovat a zlepšovat se. I když uděláme chyby, tak se je příšté musíme snažit nedělat. I na mně je znát, že jsem dva roky ligu nehrál, ty první zápasy si na to musíme zvyknout a poučit se z chyb. Myslím ale, že jsme na dobré cestě.

S čím se vy sám, po těch dvou sezonách strávených v první lize, vyrovnáváte?
Jde hlavně o rychlost, rychlost rozhodování, což bylo hodně znát v Pardubicích. Ty hrají opravdu rychle, jsou hned vepředu, stojí v pozicích. A v útoku nesmíme dlouho držet balon, je potřeba ho rychle posílat dál. Na to je potřeba si taky zvyknout.

Jaká byla domácí premiéra a první zápas Hradce v české nejvyšší soutěži po více než 24 letech?
Atmosféra byla výborná, fandilo se, nás jen mrzelo, že jsme to fanouškům nemohli vrátit výhrou. Zápasů ale bude ještě hodně. Jsem rád, že přišlo tolik lidí a jen doufám, že to takhle bude pokračovat a nám se bude dařit, abychom si fanoušky udrželi.

Oficiální zpráva pro média udávala 320 diváků, kolik v hale Třebeš zbývalo volných míst?
Plná kapacita je kolem 450 míst, takže nebylo úplně narváno. Na baráž s Jindřichovým Hradcem přišlo ješt víc lidí, ale oproti první lize to teď byla nesrovnatelná kulisa. V zápasech nám to hodně pomůže.

2865NzI.jpg

Už přítomnost NBL ve městě zaregistrovali fanoušci z fotbalu, který se teď dělí o vedení ve druhé lize, a od hokeje, který se dělí o čelo pro změnu v extralize?
Já doufám, že i oni někdy přijdou. Ještě musím dodat, že souběžně s naším zápasem s USK hrály i holky utkání ŽBL, což na návštěvu mohlo mít vliv. Fanoušci se museli rozdělit. A protože i na Lvice byla slušná návštěva, tak pokud budeme hrát jen my, přijde lidí ještě víc. Myslím, že jsme měli zažádáno, aby se naše zápasy nekryly a i ten první domácí se nějak řešil. Doufám, že do budoucna těch kolizí bude co nejmíň, aby fanoušci v Hradci mohli chodit na holky i na nás.

Jak zatím při své premiéře v NBL zvládá roli hlavního kouče váš otec Lubomír (v minulosti byl v rámci NBL asistentem Jana Slowiaka v Pardubicích), byť papírové je asistentem, a jako kouč je zapsán křídelník Dušan Pandula, který naopak v praxi funguje jako hrající asistent?
Dušan funguje stále jako hráč a nemá prostor se té asistentské roli tolik věnovat. Táta to má těžké, je na to vesměs sám, kdežto většina týmů v lize má asistenta, nebo další lidi na lavičce. Stejně jako my se ale i táta učí a zlepšujeme se zápas od zápasu, abychom NBL udrželi i na příští rok.   
 
Pozorujete teď na otci něco, co jste v první lize nevídal?
Tak možná je malinko víc nervózní, ale jinak mi to nepřijde. Já se mu taky snažím občas pomoct překlady pro Bryce Candu, našeho jediného Američana, pro kterého tlumočím většinu pokynů, nebo s nějakými postřehy k systémům soupeřů. S tím se mu s Dušanem snažíme pomáhat, abychom to v zápasech společně dotáhli k vítězstvím.   
Foto: Pardubice/M.Kříček, Děčín/R.Valenta, Hradec Králové