Kooperativa NBL

Mytí hlav bylo velké, a jak se zdá, úspěšné!

20.04.2017 - red
počet přečtení: 553
vytvořeno 20.04.2017, upraveno 20.04.2017

PLAY-OFF S ADAMEM ČÍŽEM A JAKUBEM HOUŠKOU „Tenhle zápas byl jenom o morálu.“ Takto výstižně zhodnotil středeční přežití ve čtvrtfinálové sérii s Děčínem kolínský rozehrávač a MVP Utkání 4 Adam Číž. Kdo viděl poslední dva duely Medvědů, musel souhlasit. Ve třetím se Středočeši nechali soupeřem na domácí palubovce přejet, o den později už podobnou pohanu nedopustili.

„Bylo to opravdu těžké. S Děčínem jsou to velmi tvrdé zápasy. Takhle nějak má ale vypadat play-off a my to ubili do vítězného konce,“ pochvaloval si playmaker, kroutící v Kolíně svou první sezonu.

A hned také vysypal, díky čemu se výkon týmu přes noc tak radikálně proměnil. „Po třetím zápase toho zaznělo opravdu hodně. Trenér nebyl spokojen s naším přístupem. Nedělali jsme, co jsme potřebovali, abychom vyhráli. Jedna věc byla nasazení, které bylo ve třetím utkání špatné, a které dělalo tak šedesát procent našeho výkonu. Ve čtvrtém utkání jsme ho zvedli, každý kdo hrál, tam nechal úplně všechno, a to byla hlavní věc. A ze čtyřiceti procent jsme změnili taktické věci, o kterých ale nebudu mluvit.“

A ještě jedna Čížova věta tu byla důležitá: „To mytí hlav od trenéra bylo velké, a jak se zdá, i úspěšné.“  

Podle dirigenta, který strávil na hřišti 31 a půl minuty, tentokrát všichni hráči odvedli nadstandardní výkon. „Není žádným tajemstvím, že máme starší tým a já jako jeden z těch mladších jsem po zranění. V tomhle zápase jsme ale všichni maximálně zabrali v obraně. A útočný nadstandard u nás odvádějí celou sezonu Kerr se Skinnerem.“

1742MWU.jpg

Číž souhlasil, že vítěze zápasu určila šňůra jeho týmu 11-0 s únikem na 68-61 z první poloviny poslední čtvrtiny. Na druhé straně si byl vědom toho, že jeho celek během závěrečné minuty málem prohospodařil sedmibodový náskok.

„Tam jsme se o výhru báli hodně. Závěr byl velmi nervózní a my ho úplně nezvládli. Štěstím bylo, že jsme vedli o tolik,“ oddechl si.

První vítězství v sérii bude pro Medvědy i velkým povzbuzením do sobotního Duelu 5, v němž budou opět hrát proti konci sezony. „Ve čtvrtém zápase jsme si dokázali, že s Děčínem můžeme hrát. První tři zápasy nás přejel hlavně fyzicky, ale ve čtvrtém jsme ukázali, že na něj taky máme. Sice pořád prohráváme 1-3, ale jak říká trenér - „dokud není konec, není konec“. Takže dokud neprohrajeme další zápas, v sezoně pokračujeme,“ neskládá zbraně Adam Číž.
 
Oč větší radost plála z jeho očí, o to rozmrzelejší byli Válečníci, kteří si do Kolína jeli pro dvě postupová vítězství. Aspoň tak to v pozápasovém vyjádření kvalifikoval křídelník Tomáš Pomikálek.

A kapitán Jakub Houška nepovedený zápas rozvedl do větších detailů.

„Určitě se nám nepovedl první poločas, kde jsme dělali spoustu chyb v pokrytí systémů soupeře, které přitom známe. A domácí z toho skórovali. Za poločas jsme dostali 23 bodů zpod koše a Kolín se dostal do dílčího laufu. I tak se ale skore tahalo,“ připomněl centr téměř vyrovnaný poločasový stav.

Tým podle něj celkově špatně bránil. „Domácí tak jako často hráli v malé sestavě, hodně jeden na jednoho. A protože jsou to všichni šikovní hráči, nevadí jim, jestli zrovna v té malé sestavě jsou. Hlavní ale byly naše chyby v obraně. Ty nás znervózněly a dostaly do nepohody. Tentokrát jsme nebyli tak silní v hlavě,“ podotkl Houška.

Jeho tým přesto až do konce sahal alespoň po prodloužení. Ze 75-68 se v poslední minutě dostal na 75-73, a kdyby domácí rozehrávač Hunt neproměnil obě, nebo aspoň jednu šestku, mohl být závěr ještě zajímavější. Mimochodem, vybral si jej Děčín k exekuci šestek cíleně?

„Ne, to ne. Jen jsme chtěli rychle faulovat, a vyšlo to na něj,“ řekl pivot Válečníků.

Děčín nezavřel sérii v nejkratším možném termínu, ale v sobotu už si šach mat nechce nechat ujít. „Chtěli jsme to ukončit v Kolíně, nevyšlo to, tak to budeme chtít zvládnout v pátém zápase. Budeme doma a tam nechceme ztrácet. Musíme ale hrát jinak než v posledním zápase,“ je si vědom Jakub Houška.