Kooperativa NBL

Nevím, jak se to trenérovi povedlo

16.04.2018 - red
počet přečtení: 632
vytvořeno 16.04.2018, upraveno 16.04.2018

TV KNBL

S MICHALEM ŠOTNAREM Zaskočili celou basketbalovou veřejnost a zaskočili především pardubické soupeře. Muži z planety SLUNETA vedou ve čtvrtfinále nečekaně 2-1 a už dnes večer – v případě úspěchu ve čtvrtém utkání série - se mohou téměř dotýkat semifinálových bran. A to by byla prvotřídní senzace.

„Za to, že teď vedeme, vděčíme celému týmu. Našli jsme týmového ducha a jdeme si za postupovým snem,“ hlásí rozehrávač Michal Šotnar, který byl klíčovým hráčem prvního vítězného duelu v Pardubicích a deseti body přispěl i k nedělnímu triumfu 70-58 na domácí půdě.

Po třech odehraných zápasech se 76, 76 a 58 inkasovanými body musí chválit především pevnost ústecké defenzivy, jež byla v lize čtvrtá nejepší už po dlouhodobé části.  
 


„V play-off rozhoduje obrana a to platí i u nás. Na obou stranách je nízké skore, už není se moc čím překvapit a nikdo do toho už nic nového nevnese, takže tu bude i dál podobné a ještě nás asi čeká dost zápasů,“ soudí playmaker.  

Ovšem nedělních 58 bodů od takové ofenzivní síly, jakou disponují Pardubice, to už lze vyhlásit za výsledek extrémní obranné práce. „Hlavně jsme do toho dali bojovnost a nasazení. Každý, kdo nastoupil, fakt makal a soupeř to s námi neměl jednoduché. A jistě to bylo dané i splněním určené taktiky.“

Její plnění je pro Pandy alfou a omegou a zdá se, že to zatím vychází na jedničku. Třeba po prvním zápase s 20 inkasovanými body z brejků to příště bylo jen 10 a včera už pouhých 6.

„Podle mě je to tím, že se snažíme hodně běhat nazpátek a musíme v tom pokračovat. V prvním utkání v Pardubicích jsme ale bodů z protiútoků dostali hodně. Někdy si to pohlídáme a někdy ne, je ale pravda, že se na to soustředíme hodně. Celkově máme v taktice asi pět základních bodů a rychlý návrat je jedním z nich,“ odhaluje Šotnar.

Včasný a disciplinovaný návrat ovšem neznamená vyklízení útočného doskoku. „Určitě na něj chceme chodit, protože ve druhém zápase nás Pardubice hrozně moc přeskákaly a my ty druhé šance chceme mít. Rozhodně naší taktikou není tam nechodit, abychom se stíhali včas vracet,“ usměje se 25letý dirigent.

Zároveň potvrzuje, že jeho tým chce donutit Beksu do většího počtu trojkových ran, což není její prioritní hra, neboť v dlouhodobé části zapisovala 7,4 trefy z 20 pokusů na utkání.   

„Řekli jsme si, že když nás porazí, tak aby to bylo z trojek. Necháváme střílet jen některé hráče, ale jiné ne a zatím to vychází, tak uvidíme, jestli to tak bude pokračovat,“ nechává otevřené dveře nejen pro Utkání 4 Michal Šotnar.

Naopak to byl jeho tým, který v neděli z oblouku zazářil 12 trefami z 26 pokusů a zajistil si tak celou polovinu všech bodů. „Postupně se nám sebevědomí zvětšuje a možná proto trojek dáváme víc. Za sezonu jsme jich moc nedávali, ale v neděli byla plná hala, velká euforie, všichni se snažili a měli velké sebevědomí. Nebáli se to tak zvedat, což je hodně důležité. I Pardubice dost ucpávají vnitřní prostor a není tam moc šancí zakončit zpod koše, tak musíme taky víc střílet z dálky. Mají vlastně podobnou taktiku jako my.“

A ještě minimálně jeden herní aspekt Pandám v sérii pomáhá – oproti dřívější fázi sezony zvýšená týmovost hry americkch guardů Robinsona se Singletarym, kteří tak ztěžují soupeři čitelnost a předvídatelnost ústecké hry.

„Nevím, jak se to trenérovi podařilo, ale je určitě znát, že hrají víc pro tým a ne tolik na sebe. Možná je to tím, že je to play-off, už jde do tuhého a pro nás je to jedině dobře.“