Kooperativa NBL

Nymburk drtil Bohačíkem. Opava se bila do krve

08.01.2019 - red
počet přečtení: 431
vytvořeno 08.01.2019, upraveno 08.01.2019

TV KNBL

ECHO LIGY MISTRŮ Konečně! Český mistr po čase zkušeně zvládl ve vyrovnaném duelu na mezinárodní scéně i čtvrtou čtvrtinu, a to včetně koncovky. Tažen agresivně najíždějícím a z šestek i trojek přesným rozehrávačem Lawrencem, který ve čtvrté části, vyhrané 25-16, sklidil devět ze svých 16 bodů, a jako druhým motorem poháněn i distančně plodným Jaromírem Bohačíkem, dotáhl i zásluhou v závěru téměř dokonalé obrany celého týmu domácí zápas Ligy mistrů až k vítězství 78-71 nad litevským Lietkabelisem. Sedmibodový rozdíl sice nevygumoval 11bodovu porážku z půdy soupeře, ale Nymburk při stržení teprve třetího vítězství z 10 zápasů musí být rád za cokoli, co ještě zachovává mikroskopickou naději na play-off Ligy mistrů, nebo alespoň na play-off FIBA Europe Cupu.

Zápas se před 1050 diváky vyvíjel jako na houpačce. Důsledně pod koš a na dlouhé útoky hrající hosté byli zprvu velmi úspěšní díky svým dlouhým a na konci prvního dějství i zásluhou bodů z druhých šancí vedli až 17-25. Jenže pak jako když utne, Nymburk příchodem Davise s Myersem zagresivnil obranu a především doskok a díky trojkám se vyhoupl k obratu na 29-26. A když první centr hostů Dimec nabral krátce po sobě dva fauly pod nymburským košem a musel střídat, hra Lietkabelisu se dočasně rozpadla a při poločasových trojkách 7/0 měl za devět minut druhé čtvrtiny na kontě pouhé dva body.

Nymburku ale dočasné vedení 35-28 ještě nic nezaručilo, protože hned po změně stran rozehrávač finské „repre“ Wilson spustil čtyřkusové trojkobití hostů ve třetí čtvrtině a jeho tým opět vyskočil do vedení (39-47). V nouzi se ale při slabším zápase Hrubana (z pole 12/2) rozjel Bohačík (do půle jen 4 body), který se prosadil z brejků nájezdem i trojkou, dotáhl tým na remízu a od stavu 58-62 jej s Lawrencem začal tlačit za klíčovým obratem. Trefil trojku i dvojku o desku z šesti metrů i s faulem a jeho další trojka na 74-66 už měla fatální charakter. Ve čtvrté čtvrtině zajistil 11 bodů a celkem dal 20. Za Lawrencem (5 asistencí) byl třetím střelcem až Benda s 8 body. Jedinou hrozbou hostů byl autor 18 bodů Wilson.
 


Z pole jen 35procentní Nymburk soupeře přetlačil z trojek (9-5), šestek (17-12, +9 házených při shodných 19 faulech), z brejků (16-9), ve ztrátách (6-11) a především na útočném doskoku (19-8) a v bodech z druhých šancí (19-13).                  

„Dnes jsme se dvakrát dostali do deficitu kolem osmi bodů a zachránili nás náhradníci. Jistě Bohačík na konci dával důležité koše, ale bylo to vítězství po především týmovém výkonu,“ těšilo kouče Nymburka Orena Amiela.

„Je to důležitá výhra. My jsme ani nemysleli na to, jestli to bude o těch 12 bodů kvůli lepšímu vzájemnému skore. Zase nás to stálo hrozně moc sil, nebylo to přesvědčivé. V zápase jsme čtyřikrát dole, čtyřikrát se z toho zvedneme, ale chybí nám lehkost. I když nám ale ten cíl být mezi postupující čtyřkou pomalu utíká, tak pořád máme o co hrát, minimálně o to páté, nebo šesté místo, abychom se dostali do play-off Europe Cupu. Nikdo z nás nechce skončit v Evropě už na začátku února,“ prohlásil autor dvou trojek Petr Benda, podle nějž bylo zásadní, že se tým v zápase nikdy nevzdal, i když se ocitl herně i psychicky dole.

Benda prý teď už poměrně často slýchává, že pokud by to nevyšlo s play-off Ligy mistrů, otevřela by se cesta možná až k vítězství v Europe Cupu. Sám má ale na situaci diametrálně jiný náhled. „Pokud se nám vůbec podaří postoupit do play-off právě v Europe Cupu, není nikde zaručené, že to vyhrajeme. Spousta lidí mi už říkalo: „To je v pohodě, vy postoupíte do play-off v tom druhém poháru a ten vyhrajete.“ Jenže podívejte se, jaké týmy tam hrají, navíc do play-off půjdou i další celky z Ligy mistrů a nebude vůbec legrace tam vyhrávat,“ odmítá fanouškovský optimismus Benda.

„Bylo to nahoru dolů, ale tak to u nás letos bývá. Naštěstí jsme tentokrát byli možná koncentrovanější na tu koncovku, do níž jsme šli s vedením, a to je hrozně znát. Takže díky Bohu,“ poděkoval po zápase hlavní hrdina Jaromír Bohačík.

Ten byl vděčný i za své trefy z druhé půle, protože první poločas považoval ze své strany v útoku i obraně za slabý. „Byl jsem tak rád, že mi tam ke konci něco spadlo. Geno Lawrence měl ve čtvrté čtvrtině převahu ve hře 1 na 1 a tvořil pro nás dobré střelecké pozice.“      

Lietkabelis je podle Bohačíka tým, který v zápasech nemívá moc výkyvů a stále si jede svou hru. „Taková je litevská nátura. Jsou to pracanti a bylo to s nimi těžké.“

I když se Nymburku litevský celek jevil jako netrojkařský, což potvrdil i poločasovou bilancí 7/0, ve třetí čtvrtině vzala tato teorie při obloukovém nástřelu hostů 7/4 do značné míry za své. „My jsme se tomu, že nejsou trojkaři, v obraně přizpůsobili až trochu později. Ve třetí čtvrtině se z trojek sice prosadil Wilson, kterého známe z finské reprezentace, kromě něj to ale proběhlo solidně a druhá čtvrtina s šesti obdrženými body mluvila za vše.“      

Celý svůj tým Bohačík po zápase ocenil za dobrou obranu a zvláštní vyznamenání udělil podkošovým kolegům. „Hlavně na konci tam „vydupali“ (udrželi se na nohou před útočícími guardy s míčem) jejich rozehrávače. Bylo super důležité, že jsme se o to mohli opřít.“

Právě obrany se týkaly i avizované novinky ve hře mistra, jež si tým nacvičil během volnějších dnů po Vánocích. „Dosud jsme v obraně měli největší problémy a až teď jsme konečně pracovali všichni spolu. Po změnách v kádru jsme nikdy neměli moc času spolu pořádně potrénovat, protože jsme se pořád chystali na nějaký zápas. Máme teď pár nových věcí a asi je v lednu budeme hodně praktikovat,“ usmál se reprezentant.

Vítězný poločas a porážka v krvi

Opava nastoupila ke svému desátému zápasu Ligy mistrů bez power forwarda Bujnocha a guardů Klečky s Dragounem, přesto v Benátkách proti druhému týmu italské ligy (bez Kyzlinka) odehrála bez nadsázky heroický poločas, jejž vyhrála 37-38.

Ve výborných prvních 11 minutách se při ztrátách domácích o trhák na 13-23 postarali především Kouřil, Švandrlík (po 8) a Zbránek (5), kteří se složili na 4 trojky. Pak se ale Benátky, trestající zejména z brejků takřka každou ztrátu hostů, přehnaly k obratu na 36-30, ovšem Slezané se z šestek vrátili do vedení. V závěru prví půle však přišli o křídelníka Švandrlíka, který po úderu do obličeje skončil s nepříjemným krvavým zraněním.

Od stavu 37-41 už se domácí začali tlačit do vedení, k čemuž jim pomáhaly další ztráty i minuté trojkové projektily soupeře. Opava se ještě ze 70-56 přitáhla v úvodu čtvrté čtvrtiny trojkou Jurečky na 70-64, ale pak už si Benátečtí šli za vítězstvím 102-81. Opavské řady pět minut do konce prořídly i o power forwarda Gniadka, který po inkasované ráně rovněž do obličeje musel také odstoupit.     
 


Právě on byl s 11 body (+6 doskoků) jedním ze čtyř dvojciferných střelců hostů. Dalšími byli Šiřina (14), Kouřil (10) a dokonce mladý playmaker Bukovjan (11). Opava, jež zůstává na jediné výhře poslední ve skupině B, byla lepší v trojkách (11-12), ale zaostala ve ztrátách (10-18), brejcích (35-18), na doskoku (43-33) i v šestkách (15-9). 

„První půlka pro nás skončila velmi dobrým skore. Domácí ale vstoupili do druhé půle s kvalitní obranou, dali do toho velkou energii a měli i spoustu brejků,“ podotkl kouč Slezanů Petr Czudek.