Kooperativa NBL

O hitu s Beksou i zrádných unikátech ze Sardinie

14.02.2017 - red
počet přečtení: 965
vytvořeno 14.02.2017, upraveno 14.02.2017

Kvalifikace MS 2019

PŘED FINAL 4 S VOJTĚCHEM HRUBANEM Jsou to přesně tři roky, kdy basketbalisté Nymburka naposledy účinkovali v závěrečném turnaji Českého poháru. Teď jsou zpátky a hned v pátečním semifinále Hyundai FINAL 4 (15:00) je čeká nad jiné očekávaný zápas. V něm je vyzve našlapaná pardubická Beksa, jež v této sezoně jako jediná na domácí scéně dokázala tuzemské hegemony setnout, byť i Děčín a Kolín byly ve stejném období docela blízko.

„Osobně jsem rád, že si o pohár zase zahrajeme,“ říká před soubojem na hostitelské prostějovské palubovce křídelník ČEZ Basketball Nymburk Vojtěch Hruban. 

„FINAL 4 by mělo být zajímavým turnajem. Je to zase něco jiného než dlouhodobá soutěž a bude to trochu hop, nebo trop,“ dodává reprezentant. A pochvaluje si, že při zpomalení frekvence zápasů v Lize mistrů nebude mít jeho tým díky FINAL 4 dlouhou herní pauzu.

1539YTc.jpg

A ještě si něco může přivydělat na prémiích za případný triumf. Tedy pokud to má každý hráč zaneseno ve smlouvě. „Kdo v ní má za pohár dohodnuté prémie, tak by inkasoval i za vítězství ve FINAL 4. I z toho pohledu je lepší pohár hrát, protože nehrát, tak to ve smlouvě samozřejmě nikdo mít ani nemůže. Hlavně je ale vždycky příjemné si o nějakou trofej zahrát,“ podotýká Hruban.

Jen pro doplnění – vítěz Českého poháru bere 80 tisíc korun, poražený finalista 60, třetí nejlepší 40 a čtvrtý tým 20 tisíc korun.

Pro Nymburk FINAL-4 přichází v napjaté fázi sezony, a to uprostřed dvojzápasu předkola play-off Ligy mistrů, které pro české šampiony nezačalo v sardinském Sassari vůbec dobře. Na ostrovní půdě padli vysoko o 22 bodů, což uvrhlo domácí odvetu (21. února) do velmi komplikovaného světla.

Podle Hrubana by ale po stránce koncentrace na pohár a tři dny po poháru na úterní odvetu se Sassari nedělalo rozdíl, pokud by na ostrově Středočeši uhráli přijatelnější výsledek.

„První zápas prostě dopadl, jak dopadl, a my máme po poháru několik dní na regeneraci. Ty dva zápasy ve dvou dnech v rámci FINAL 4 nejsou nic tak super náročného, abychom se pak nedokázali od soboty do úterý připravit na odvetu v Lize mistrů. Máme dost široký kádr na to, abychom vše zvládli v plné síle. A pokud jde o koncentraci, složitější by to bylo jen v případě, že by pohár byl už před prvním zápasem se Sassari. Nebyl by tam takový čas na skauting soupeře. Teď už ale víme, co od něj čekat, a skauting tak bude asi kratší.“
 


Na rozdíl od některých minulých ročníků s účastí Nymburka není semifinále letošního Hyundai Final-4 považováno za žádnou formalitu. I řada různých hráčů už se dokonce vyjádřila tak, že dává šanci na vítězství Pardubicím. 

„A to je jenom dobře – ať pro pohár, nebo i pro ligu a celý český basket,“ vypálí okamžitě k tématu žhavého semifinále Hruban.

„Dlouho tady nebyla situace, že bychom nemuseli být favority, nebo nemuseli vyhrát. I pro nás to je daleko příjemnější, protože odpadá ten pocit, že nemůžeme vyhrát, ale v podstatě jen prohrát, protože jinak by to byla pouze splněná povinnost. O to větší radost by pak byla z výhry.“

Forwarda mrzí jen to, že k očekávanému duelu dvou top týmů české kotliny dojde už v půlfinále. „Trochu škoda to je. Pardubice jsou teď suverénně druhým nejsilnějším týmem v Česku a ve finále by ten náboj byl ještě o něco větší. Pardubice měly letos smůlu na los, ale jestli to bude, nebo nebude v semifinále zajímavější, se teprve uvidí. A myslím, že i tenhle zápas bude stát za to,“ věští dvoumetrová nymburská opora.

Pokud vám uniklo složení druhé semifinálové dvojice, tu tvoří moravské duo Prostějov a Opava.

1541MTJ.jpg

Když se nymburský celek v prosinci před pardubickou Beksou sklonil, chyběl mu ústřední hráč Howard Sant-Roos. Ten by ale na páteční duel měl být připraven.

„Dalším rozdílem je to, že se nebude hrát v pardubické hale na Dašické, která je dost specifická, a neznám nikoho ze soupeřů, komu by se v ní hrálo dobře. A pokud do Prostějova nepřijedou velké zástupy pardubických fanoušků, bude soupeři chybět i domácí podpora, což je další zásadní rozdíl,“ upozorňuje nymburský křídelník a už na dálku protivníka varuje:

„V prosincovém zápase jsme neměli dobrý vstup. Teď ale začneme mnohem koncentrovaněji a připraveněji.“

Pokud by šlo cokoli vyvozovat z posledního zápasu v lize, kde mistr udělil kolínským Medvědům 11 bloků, a jen mimochodem – čtyři měly podpis Vojtěcha Hrubana -, mají se Pardubice nač těšit.

1540MGN.jpg

Mysl Nymburských vedle pohárového magnetu ovšem bude v nejbližších dnech i dál okupovat odveta s Dinamem Sassari. To udělalo hlavní rozdíl v prvním utkání během třetí čtvrtiny, jež hostům fatálně nevyšla.

„Domácí tam udělali bodovou šňůru, když trefili tři čtyři těžké střely. S tím, že budou dávat, jsme sice počítali, ale měli jsme u nich být blíž a nenechat je vystřelit vůbec. Oni mají střelce, co to dokážou zvednout a trefovat i přes ruce. Když udělali tu šňůru, my jsme přestali hrát v útoku svým stylem, to znamená rychle. Tahali jsme to na sílu a při rostoucí nervozitě jsme už spoustu střel z dálky i zpod koše míjeli,“ litoval Hruban.

Odhalil i to, co jeho celku na hře soupeře ani trochu nesedělo. „Sassari brání úplně jinak, než jsme od většiny týmů zvyklí. Většinou se na pick-and-rolly přece jen aspoň trochu vypomáhá ze slabé strany, oni ale nevypomáhali vůbec a jakýkoli náš pick-and-roll řešili jen ve dvou, přičemž pod košem měli dva obrovské pivoty, kteří nás nechávali přestřelovat, a my toho přes ně moc nedali. S touhle obranou se nikdo z nás celý zápas nezvládl vyrovnat a oni nás tím dokázali zastavit. Naháněli nás pod bloky a v tu chvíli byla naše hra křečovitá.“

Ani za stavu minus 22 ale Středočeši před odvetou flintu do žita neházejí.   

„Už to sice není 50 na 50, ale šance pořád je. Doma hrajeme mnohem líp, což platí i o Sassari, které venku dvakrát dostalo nejméně o 20 bodů. A pokud odehrajeme super zápas a oni se moc nebudou trefovat z dálky, což bude základ všeho, těch 20 bodů můžeme smazat, nebo se dostat blízko a pak už to může být o dvou střelách a o rozhodnutí v koncovce. Nic ještě není ztracené,“ věří nymburský small forward.