Kooperativa NBL

Opět cizinec. Sovy povede Řek Chougaz

01.08.2017 - red
počet přečtení: 849
vytvořeno 01.08.2017, upraveno 01.08.2017

Sovy z pražské Folimanky dodržují tradici zahraničních koučů – po Američanu Kenu Scalabronim a Slovinci Mirsadu Alilovičovi, který tým vedl poslední tři sezony, angažovali osmačtyřicetiletého Řeka Chrise Chougaze. Do Prahy přichází po veleúspěšné dvouletce v rakouském Oberwartu, s nímž se stal mistrem a vicemistrem země, jednou vyhrál domácí pohár, dvakrát se stal Trenérem roku a Oberwart vedl i ve FIBA Europe Cupu, kdy jeho svěřenci tvořili vůbec nejmladší skvadru soutěže.

Před rokem 2015 Chougaz dlouhé roky působil v řeckých klubech, nejdříve jako hráč a poté jako trenér, kdy v nejvyšší soutěži vedl Panionios Atény či Kavalu. Zahraniční zkušenosti pak vedle Oberwartu čerpal v kyperském Apollonu Limassol a mexickém Correcaminos de Victoria.

„Byl jsem s klubem v kontaktu, navštívil jsem Prahu osobně a byl jsem nadšený z Folimanky - z podmínek, které zde trenéři i hráči mají. Klub nabízí skvělé podmínky mladým hráčům pro to, aby se mohli zlepšovat, a to je pro mě důležité. Rád pracuji s mladými hráči, kteří vědí, co chtějí, a jsou hladoví po úspěchu. Proto jsem tu,“ podotkl Chougaz.

1916OGM.jpg

„Basketbal je můj život, rád cestuji a poznávám nové věci. V Rakousku se nám podařilo dosáhnout skvělých výsledků i přes nízký věkový průměr týmu. Byla to dobrá škola, rád na to vzpomínám, a to nejen kvůli finálovým bojům. Jsem v teď v USK Praha nový a vše si musí sednout. Já si musím zvyknout na hráče a oni na mě. Tým vhodně doplníme o hráče, kteří sdílejí strategii klubu a chtějí se zlepšovat. Našim cílem je prezentovat se poctivým basketbalem, který bude vycházet z radosti ze hry a maximálního úsilí,“ dodává.

Podle generálního manažera Petra Jachana byl výběr nového kouče složitý, neboť pro USK je post trenéra nad míru důležitý vzhledem k úspěšnému mládežnickému programu a dlouhodobé klubové strategii.

„Těžiště je u nás v mladých hráčích a v tom se nic nebude měnit ani pod novým trenérem, který pochází ze země, kde má basketbal hluboké a silné kořeny, přičemž mladí řečtí hráči aktuálně patří k těm nejlepším v Evropě. A trenér Chougaz má za sebou úspěšnou misi v Oberwartu, kde pracoval s mladými hráči.“

Podle vedoucího týmu Michala Šoba trenéři Scalabroni i Alilovič, které do Čech pražský USK přivedl, obohatili nejen klub, ale i české basketbalové prostředí. „Ať už to bylo na hřišti, či v rámci vzdělávání svého okolí. Tomu by nemělo být jinak ani tentokrát. V případě Chrise Chougaze se jedná o charismatického a ambiciózního trenéra, který má zkušenosti nejen z pohárové Evropy. Věříme, že se mu podaří navázat na klubový úspěch z poslední sezony.“