Kooperativa NBL

Orli v lize skončili. Přichází BK Olomoucko

16.08.2017 - red
počet přečtení: 1304
vytvořeno 16.08.2017, upraveno 16.08.2017

V závěru léta se na Hané pohnuly basketbalové ledy, a to zásadním způsobem. Výsledkem je nový klub v Kooperativa NBL. Jmenuje se BK Olomoucko. Licenci odkoupil od Orlů Prostějov. Koučem nováčka bude zkušený Predrag Benáček a tým většinu svých zápasů odehraje v Prostějově. Vybrané duely by se však měly přesunout i do Olomouce, kam by se tak po dlouhých letech vrátil špičkový domácí basketbal.     

„BK Olomoucko k dnešnímu dni už může jako nový klub NBL získávat a registrovat hráče,“ řekl ke vstupu nového týmu předseda Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč, podle nějž BK Olomoucko převzalo pod svá křídla i prostějovské Vrcholové sportovní centrum mládeže (VSCM).

„Bude tak dál rozvíjet mládežnický basketbal v regionu. Česká basketbalová federace i ALK v tomto klubu vidí silného partnera, který po všech stránkách stabilizuje svůj tým v lize. Jako asociace vstupem BK Olomoucko očekáváme zkvalitnění ligy a do budoucna i doplnění silného týmu k Nymburku, Děčínu, Pardubicím nebo Opavě. Jsem si jistý, že půjde o další konkurenceschopný celek Kooperativa NBL, která je stabilizovanou a v rámci střední Evropy kvalitní ligou,“ dodal Kotrč.

Ač nový klub bude k trénování i většině zápasů dál využívat dosavadní halu v Prostějově, podle sportovního manažera Michala Pekárka plánuje například duely Českého poháru, případně vybrané ligové zápasy odehrát v hale při olomouckém gymnáziu na Čajkovského ulici. V té hrává své zápasy i prvoligový Basketbal Olomouc, s nímž nováček NBL bude úzce spolupracovat, stejně jako s VSCM, trenérsky vedeným Petrem Bálintem.

„Budou ještě nutné určité úpravy týkající se například rozšíření hlediště, abychom zvýšili kapacitu na požadovaných 500 míst, a hala tak byla odsouhlasena pro utkání NBL,“ uvedl sportovní manažer nováčka NBL, jenž zároveň šéfuje Basketbalu Olomouc ve druhé nejvyšší soutěži.
 
„Jsme rádi, že basketbal na nejvyšší úrovni v regionu zůstal a budeme ho chtít co nejvíc přiblížit lidem, aby to nebylo pouze v Prostějově, ale v celém okolí včetně Olomouce, kde má basketbal velkou tradici. Kvůli co nejširšímu záběru byl záměrně zvolen i název klubu jako Olomoucko.“

Z týmu Orlů z minulé sezony si BK Olomoucko ponechal kvartet Marek Sehnal, Michal Norwa, Martin Novák, Adam Goga, navíc zkouší několik místních nadějných mladíků. O rozjednaných českých posilách z jiných zdrojů zatím Pekárek nic neprozradil.

Ambice klubu, jejž bude marketingově podporovat agentura TK Plus, a jehož rozpočet by se podle dostupných informací mohl pohybovat kolem deseti milionů, nejsou pro první sezonu vysoké, ale nejsou ani nízké.

„Chceme hrát dobrý basketbal, na který lidi budou chodit. Rádi bychom zlepšili komunikaci navenek, poskytnuli fanouškům bohatý doprovodný program a zapojili mládežnické celky, aby lidi na zápasy chodili a k basketbalu se tu vrátili. Celkově to chceme oživit. Víme, že budujeme absolutně nový tým, že hráči se nebudou znát, ale jdeme do toho s cílem hrát střed tabulky, a pokud uhrajeme play-off, budeme spokojeni,“ předesílá Michal Pekárek.

A až se klub podaří stabilizovat, bude se útočit i výš. „Do budoucna se budeme snažit výsledkově zlepšovat a lákat další kvalitní české hráče. Postupně se posouvat nahoru chceme a byli bychom špatný klub, pokud bychom se nedívali na nejvyšší příčky, kde jsou dnes Nymburk, Děčín nebo Pardubice. Prostějov vždycky hrál dobrý basketbal a my bychom se na tyto pozice chtěli časem vrátit,“ adresuje sportovní manažer šňůru 11 orlích medailí v řadě, jež započala hned v nováčkovské sezoně v roce 2005 a skončila až loni čtvrtým místem.