Kooperativa NBL

Pivot Mitchell útočil na angažmá v NFL!

01.06.2018 - red
počet přečtení: 983
vytvořeno 01.06.2018, upraveno 01.06.2018

TV KNBL

ZAJÍMAVOST Není prvním vrcholově hrajícím basketbalistou, který dostal chuť na angažmá v americkém fotbale. Ale málokdy se někdo takový objevil v české Kooperativa NBL. Čerstvě se ovšem k přestupu do jiného sportu odhodlal 203 vysoký americký power forward Charles Mitchell - na pohled pořízek, který ale na tuzemských ligových palubovkách překvapil nemalou pohyblivostí. Tohle všechno se s 20 body druhý střelec letošní sezony rozhodl zužitkovat při try-outu do sestavy týmu Atlanta Falcons, účastníka letošního play-off NFL, tedy zámořské profiligy v americkém fotbale.

Mitchellův první pokus však skončil nezdarem. „Bohužel jsem nebyl vybraný, takže se opět soustředím na basketbalovou kariéru,“ informoval ze Spojených států jeden z letošních lídrů BK Olomoucko, který se americkému fotbalu věnoval už za svých školních let.

Podle kouče Olomoucka Predraga Benáčka se jeho svěřenec pokoušel dostat do takzvané „tréninkové sestavy“, což obnáší 10 hráčů mimo 53člennou soutěžní soupisku týmu, kteří slouží k přípravě  zápasové skvadry. A kteří si také mohou poměrně slušně vydělat.

2668Y2V.jpg

Minimální gáže těchto hráčů, jež se každý rok dál zvyšuje, bude v nadcházející sezoně činit 7600 dolarů za týden (167 tisíc korun, mzda se vyplácí po dobu trvání sezony). Klub ale není v odměňování „přípravkářů“ nijak omezen, takže Mitchell, pokud by býval byl vybrán, si mohl přijít i na částku kolem 300 tisíc dolarů za sezonu (6,6 milionu korun), na jakou by se pod bezednými koši nedostal.    

Tréninkovými hráči smějí být většinou nováčci, kteří se potřebují s úrovní NFL seznámit, nebo borci s minimem zápasových zkušeností v lize. Během sezony se nemohou účastnit zápasů, pokud se jejich status nezmění na aktivní.  

Platy tréninkových hráčů, kteří se v této pozici udrží většinou maximálně dvě sezony, se musejí vejít pod platový stropu týmu, který činí 177 milionů dolarů (3,9 miliardy korun), přičemž letošní průměrná gáže takového hráče lehce překonala 100 tisíc dolarů (2,2 milionu korun).

Pro představu - špička NFL bere přes 20 milionů dolarů (440 milionů korun) za sezonu, průměr se v jednotlivých týmech pohybuje mezi dvěma (44 milionů korun) a třemi miliony dolarů (66 milionů korun) a nováčkovské minimum sezony 2017/18 bylo 480 tisíc dolarů (10,5 milionu korun), což už není o tolik víc, než berou tréninkoví muži.

Srovnají-li se tyto cifry se zhruba 3,5krát užší (15člennou) soupiskou v NBA, v té byl letošní platový strop 99 milionů dolarů na tým, špička se blížila 30 milionům dolarů a průměr činil 5,7 milionu. V NBA se také odehraje pětkrát víc zápasů v základní části (v NFL jen 16), na druhé straně u amerického fotbalu je enormní jeho fyzická náročnost a vysoké riziko zranění, jež spoustu hráčů v posledních letech vedlo k odchodu z tohoto sportu. Podle hráčské asociace NFL je nyní průměrná délka kariéry jen něco přes 3 roky, přičemž v závislosti na pozicích se rozmezí pohybuje od 2,6 roku po 5 let.

Průměrná kariéra v NBA trvá pět roků. Aktuálně jediného českého vyslance Tomáše Satoranského čeká nyní třetí sezona, přičemž v té minulé měl podle webu Basketball Reference se svými 3 miliony dolarů 260. nejvyšší gáži ligy z 582 vyplácených hráčů.

Veškeré platové cifry jsou samozřejmě v hrubém a hráčům tak reálně zůstane něco nad polovinu z uváděných částek.