Kooperativa NBL

Před rokem a půl by to znělo nadpozemsky!

07.08.2018 - red
počet přečtení: 1569
vytvořeno 07.08.2018, upraveno 07.08.2018

TV KNBL

S LUBOMÍREM RŮŽIČKOU I kdyby to tímhle zápasem na Bosporu skončilo, bude to pro svitavské Tury, klub ze sedmnáctitisícového města, magická výprava. Historická. Do patnáctimilionové turecké metropole. Po osmi letech v české nejvyšší soutěži čeká na „kameníky“ první evropská konfrontace v soutěžích FIBA – v prvním kole kvalifikace Europe Cupu, kdy se vydají na palubovku istanbulského BBSK, jedenáctého celku minulé sezony v turecké lize, který navíc jen na vzájemnou bilanci nepronikl do osmifinále právě v Europe Cupu.

„Je to pro nás prestižní věc. Svitavy budou hrát v Istanbulu, což by před nějakým rokem a půl znělo nesmyslně a až nadpozemsky. Bude to pro nás skvělá zkušenost,“ neskrývá nadšení kouč Lubomír Růžička.

Teď den za dnem sleduje postupné skládání soupisky soupeře, kde nebude nouze o zajímavá jména. Klub, většinově vlastněný bohatým tureckým mecenášem, po minulé sezoně, kterou nebral jako úspěšnou, podle svitavského trenéra prakticky rozpustil kádr a většinu bude skládat nanovo. Zatím jsou na soupisce potentní polský reprezentační power forward Kulig, americký rozehrávač Holloway přicházející z Izraele, chorvatský křídelník Babič nebo 213 vysoký jamajský centr Shevon Thompson, v minulé sezoně doručující 10 bodů na utkání v NBA G-League.

2744Mjk.jpg

„Už jen dosud známé posily ukázaly, že na tom BBSK bude velmi dobře,“ soudí Růžička.   

„Samozřejmě turecká liga je s námi neporovnatelná po stránce finančních možností, chodí do ní borci z celého světa, bývalí hráči NBA, mějí několik euroligových (v nadcházející sezoně Fenerbahce, Efes, Darussafaka) a eurocupových týmů (Galatasaray, Bursa, Turk Ankara), další jsou v Lize mistrů (Eskisehir, Banvit). Je to basketbalová bašta a pro nás půjde o velkou výzvu.“ 

Podle zprostředkovaných agentských informací by se rozpočet istanbulského klubu měl pohybovat kolem tří milionů eur, což je zhruba 78 milionů korun. Pokud by to platilo, považoval by to svitavský kouč za doslova závratnou částku.  

Růžička si před losem kvalifikace přál spíš polskou Radom nebo švédské Södertälje, neboť z minulosti zná styl kouče švédského celku, stejně jako má díky sledování Patrika Audy naskautovanou Radom. Oproti oběma těmto týmům bude BBSK velkou neznámou.

Stejně jako turecký klub si kvůli jejich síle - a také pro složitější logistiku přesunu na Ukrajinu - Růžička nepřál ani Čerkasy a Dnipro. Minimálně s ohledem na cestu, kdy do Istanbulu je lepší dostupnost než na Ukrajinu či do Švédska, naopak metropole na Bosporu nepředstavuje velký problém.  

„Už v těchto dnech probíhají přípavy na domácí zápas i na výjezd ven, pro všechny je to něco nového, ale je dobře, že naši mladí kluci i starší hráči a vůbec celý klub získá tuhle evropskou zkušenost, ať už s pořádáním takové akce doma, nebo s cestou na zápas do zahraničí. Bude to pro nás svátek a už se nemůžeme dočkat,“ svítí trenérovi oči.   

I s ohledem na neznámost soupisky soupeře nechce ani odhadovat případné šance na postup, přesto věří, že nějaká naděje je vždycky. „Ve skupinovém „chatu“ se svými hráči jsem zaznamenal, že možnost hrát kvalifikaci Europe Cupu přijali jako obrovský dárek – to, že můžou s naším klubem jet do Istanbulu a že se pokusí udělat maximum pro úspěch. Jsem rád, že to tak berou - že takové zápasy jsou jedním z důvodů, proč basket dělají. Soupeř je jistě favoritem, je ze silné ligy, má evropské zkušenosti, naopak my jsme nováčci a bude to pro nás křest ohněm, ale půjdeme do toho zdravě namotivovaní.“

Pro Svitavy je navíc dobrou zprávou, že domácí zápas budou hrát ve své hale, kam budou mít zapůjčenou palubovku od České federace. A na nižší kapacitu haly oproti standardům soutěže (1500) dostali Tuři výjimku od FIBA.