Kooperativa NBL

Prosba kouče Antonína a oslabení Hanáci

15.04.2018 - red
počet přečtení: 864
vytvořeno 15.04.2018, upraveno 15.04.2018

TV KNBL

PREVIEW ZÁPASŮ 3 ČTVRTFINÁLE Neděle ve čtvrtfinálovém patře Kooperativa NBL nabízí od 18 hodin dva kromobyčejně zajímavé duely. Ústí bude chtít doma ve třetím zápase série s favorizovanou Beksou potvrdit, že její výkony z úvodních dvou duelů nebyly z náhodného těsta. A Olomoucko se ve svém stánku bude muset obejít bez potrestaného pivota Čohadareviče, což bude klást ještě enormnější nároky za zbývající osové hráče. Dosavadní dění v play-off však ukázalo, že stát se může takřka všechno, a proto i hosté z Opavy se musí stále mít na ukrutném pozoru.

BK Olomoucko - BK Opava (stav série 0-1)

Absence Olomoucka: pivot Čohadarevič (trest)

Zatím jasně nejemotivnější čtvrtfinálová série bude pokračovat v neděli třetím utkáním na palubovce Olomoucka. Druhý duel byl předčasně ukončen už po 18 minutách po incidentu pivota Hanáků Darka Čohadareviče s rozhodčím Stanislavem Kučerou, který měl dohru v podobě trestů pro oba aktéry. A lze očekávat, že emoce se přenesou i do třetího zápasu na půdě nováčka. Bude pak na hráčích a trenérech, jak se s tím oba týmy vypořádají.

Podle vyjádření sportovního ředitele soutěže je jisté, že Čohadarevič za domácí tým ve třetím utkání nebude moci nastoupt, což bude znamenat zásadní oslabení už tak úzké sedmičlenné osy týmu, na níž stojí většina zápasů. Dá se tak předpokládat, že vzrostou role záložního podkošového dua Norwa - Novák.
 
Nemalé oslabení nováčka nyní ještě víc favorizuje tým hostů, který vede 1-0 (druhé utkání se teprve bude dohrávat), a při lupu na oblíbené palubovce, kde v sezoně uspěl včetně poháru už třikrát, by se opět nablížil postupu do semifinále. Pro domácí tým tak jde o dosud nejtěžší zápas série, v němž by měl potvrdit postupný vzestup výkonů. Nezaspat první poločas prvního utkání, mohl myslet i na víc než na šestibodovu porážku. A právě rozdíl šesti bodů byl ve skore i při ukončení Zápasu 2. Je tak nyní na Hanácích, aby sebrali poslední zbytky sil a aby zejména dva ze tří top skórerů ligy Mitchell s Fullerem ukázali vše, co umějí.    

Slezané nemusejí měnit mnoho, pozor si však musejí dát na situace, kdy získají vyšší vedení. To by potřebovali strážit lépe, než tomu bylo v Utkání 1. Klíčové pro ně bude, jak se povede opěrné trojici Šiřina, Gniadek, Bujnoch.   

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Vzhledem k emocím, které dosavadní průběh série vyvolal, musíme být připraveni držet nervy na uzdě. V Opavě jsme odehráli necelé dva dobré poločasy, nepovedl se nám pouze ten první v úvodním střetnutí. Na to chceme navázat. V sezoně jsme soupeře doma ještě neporazili. Už bychom chtěli tuto sérii na vlastní palubovce useknout. To je první cíl. Co bude následovat, se uvidí.“

SLUNETA Ústí – BK JIP Pardubice (stav série 1-1)

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění), power forward Martin (zranění, již odcestoval do USA)
 


Podle informací z ústeckého lůna byl triumf SLUNETY v úvodním duelu série prvním po nekonečných 13 letech na pardubické půdě a to je už doslova poklad a především závazek směrem k oběma domácím utkáním. Ústí může jen litovat, že nesebralo při nemalých šancích i druhý zápas, což už by byl doslova majstrštyk, který by podle všeho měl hodně co dělat s taktickým nachystáním týmu koučem Pištěckým. Ten ve skupině A2 nenápadně čekal na svou příležitost a věděl, že v obou vzájemných zápasech sezony Beksu náležitě potrápil a jednou i porazil.

Dokázal podřídit americké individuality potřebám týmu, v úvodních dvou zápasech vyžil i bez podkošové síly Teaguea, který odešel už před nadstavbou, a v obraně i útoku ušil na papírového favorita padnoucí taktiku. SLUNETA se zejména v prvním zápase dokázala soupeři vyrovnat v jeho elitní doskakovací disciplíně, dobře zabednila vymezené území a nechala i přes 12 tref Východočechy vykrvácet na trojkové linii (34/12), odkud Pardubice nejsou zvyklé odpalovat tak početné salvy pokusů.    

Druhý tým dlouhodobé části se nedokáže tak, jak by potřeboval, dostat do rychlých protiútoků, a jakmile ztrácí půdu pod nohama, příliš spoléhá na svého amerického snajpra Spearmana, případně na jeho pobočníka Kenta, jež z „federálních zdrojů“ doplňuje nejvíc jen křídelník Pandula.

Po dvou prvních super těsných bitvách jsou oba duely na severu očekávány s největší mírou napětí.   

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Během týdenní přípravy na čtvrtfinále jsem klukům neustále opakoval, že Pardubice jsou kvalitní soupeř, ale rozhodně ne neporazitelný. Play-off je naprosto jiná soutěž než základní část. Vše, na čem jsme v tomto krátkém čase pracovali, a o čem jsme se bavili, si kluci vzali za své a na hřišti nechali vše. Z tohoto úhlu pohledu jsem byl s prvními zápasy série spokojený. Možná mi to někdo nebude věřit, ale ano, věřil jsem, že jsme mohli z Pardubic přivézt i dvě výhry. Máme silný, zdravý tým a hráči mají zdravé sebevědomí. Fungují na hřišti i mimo něj jako jeden a v zápasech jsou ochotní nechat vše. Samozřejmě si sílu soupeře uvědomujeme, ale nějak ji nepřeceňujeme, ani nepodceňujeme. Kvalitu pardubického týmu známe a přistupujeme k ní zodpovědně a s pokorou, ale to neznamená, že se z toho sesypeme. Zápasy ve vyřazovacích bojích jsou odměnou za naši celosezonní dřinu a my bychom si je měli především užít, což klukům neustále opakuji. Od dvou domácíh zápasů máme velmi velká očekávání a netajíme se tím. Jedná se o vrchol sezony a nepochybuji, že to bude na SLUNETĚ znát. Věřím, že nás plná hale požene k ještě kvalitnějšímu výkonu. Věřím, že naši fanoušci dokážou z kluků vymačkat 110 procent energie. A taky věřím, že se nám podaří se fanouškům odměnit. Mám na ně i jednu obrovskou prosbu. Potřebujeme jich víc než kdykoli jindy. Čekají nás další dvě náročná utkání a oni můžou být pomyslným jazýčkem na miskách vah.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Čtvrteční vítězství a vyrovnání série je pro nás hrozně důležité. Zaprvé jsme získali první bod v sérii, zadruhé by nás tato výhra měla uklidnit a nakopnout do dalších zápasů. Víme, že jsme se dokázali zvednout z těžké situace - i když se nám úplně nedařilo v útoku, je velmi cenné, že jsme toto vítězství vybojovali jako tým. Podobně vybojovaná vítězství jsou mnohdy cennější, než když jde všechno tak, jak má. Před dvěma zápasy v Ústí máme víru, že dokážeme uspět. Je potřeba, abychom hráli se stejným nasazením v obraně jako ve druhém utkání. Nedat domácím žádný jednoduchý koš, nedovolit jim útočné doskoky a sami na nich být stále co nejaktivnější. Rádi bychom také zlepšili naši přechodovou fázi do útoku, potřebujeme se rychleji a častěji rozbíhat dopředu, abychom více skórovali z přechodové fáze.“