Kooperativa NBL

Prostě se to tak sešlo. A teď se modlím!

15.04.2019 - red
počet přečtení: 454
vytvořeno 15.04.2019, upraveno 15.04.2019

TV KNBL

S NEBÝVALE OŽIVENÝM JAKUBEM TŮMOU Devět nul. Přesně tolik jich za 34 zápasů dlouhodobé části letošního ligového ročníku našel v kolonce bodů, když jen pětkrát vyšplhal aspoň na kótu 10, a jeho skromný střelecký průměr tak činil 4,2 bodu. Pak ale v klíčovém prvním duelu předkola play-off v Brně zasypal koš domácích 15 body a byl druhým nejužitečnějším hráčem Pražanů. Vzápětí doma už úřadoval se 13 body jako top skórer, došel si pro devět faulů, takže jeho průměr v předkole činil sedm, a při absenci Ondřeje Sehnala, Marka Stevanoviče a posledních 25 minut i Raheema Applebyho dovedl Sovy ve druhém utkání k postupu do čtvrtfinále. Dvacetiletý guard Jakub Tůma tak vystoupil ze stínu skutečně v pravý čas.

Proč ale až tady, když minulou sezonu za prakticky stejné minutáže (20) zažil skórersky hojnější ročník se sedmi body na utkání?

„Prostě se to tak sešlo. Vypadli nám stěžejní hráči, já dostal víc prostoru a ukázal jsem se až ke konci sezony a teď v předkole,“ poukázal především na absenci o rok staršího kolegy z rozehry Ondřeje Sehnala, který až do svého exitu ze sezony v polovině února obstarával drtivou většinu času na pozici 1, s 33,5 minuty jako druhý nejvytíženější hráč NBL vůbec.

„Nebýt toho, že Ondra chyběl, nehrál bych asi tolik minut, ale pokud bych kolem dvaceti minut dostával, ta šance zazářit by tam možná někdy byla i tak,“ dodává.

3407ZmU.jpg

Po minulé sezoně, kdy mezi ním a Sehnalem bylo v průměru jen osm minut rozdílu, se letos odstup zvýšil až na čtrnáct, a to ještě Tůma manko stáhl výrazně většími porcemi udělovanými od začátku ledna. Zdá se tedy, že i s přihlédnutím k jinak složenému týmu měl loni od kouče Chougaze o poznání větší důvěru.

„To tak asi bylo. Navíc jsem v první části této sezony hrál víc na pozici 2 než na rozehře. Byl jsem až druhou volbou za Raheemem Applebym a těch minut nemohlo být tolik. Teď už jsem ale zase na rozehře,“ vysvětluje mladá puška, která se kvůli větší „pohodlnosti“ a menší zodpovědnosti za řízení hry cítí líp na křídelní pozici 2. „Celou dosavadní kariéru jsem ale byl stavěný na rozehrávače, kde hraju naopak sebevědoměji, a z toho pohledu jsme tam radši,“ popisuje svou lehčí rozpolcenost.

A teď už pojďme vložit pod mikroskop první duel předkola v Brně, kde USK rozhodl o všem důležitém svým drtivým nástupem. „Dodrželi jsme přesně to, na co jsme se připravovali, což bylo stěžejní. A Brno nás nedokázalo zastavit. Soupeř nás ve vzájemných zápasech vždycky chtěl zaskočit střídáním obran, na což jsme ale dobře zvládali reagovat, včetně různých presů. A hlavně jsme celou dobu kontrolovali tempo hry,“ zdůrazní rozehrávač.

Brňané se snažili rafinovaně střídat obrany i v rámci jednoho útoku Pražanů, kdy zónu proměňovali na osobku. Sovy na to však byly dobře nachystané. „Už když nás současný kouč Brna Chougaz vedl v minulé sezoně, měli jsme to tak, že jsme obrany měnili po prvních dvou přihrávkách soupeře, většinou když se míč vrátil zpátky k rozehrávači. I Brno to spouštělo po druhé přihrávce a pro nás tahle znalost byla výhodou. Trenér měl i podobné akce jako za působení u nás, takže jsme věděli, co nás čeká.“

Jakub Tůma také neskrýval, že pro USK sloužila jako dodatečná motivace fotografie zveřejněná Brňany na sociálních sítích ještě před touto sérií, kde si hráči i realizační tým oblékli trička s nápisem „Play-off 2019“. Jenže celek egoé se do žádného nakonec nedostal.

„No, bylo to takové ukvapené. A když to „postovali“ na sociální sítě, ještě víc nás to vyburcovalo a měli jsme větší chuť jim ten postup do play-off překazit,“ netají Tůma.

USK však kromě oslavy postupu potkaly v předkole i dvě těžké rány. A to doslova. V Brně přišli o forwarda Marka Stevanoviče a doma o guarda Raheema Applebyho. „Marko dostal ránu někam do kolena, a i když to před domácím utkáním zkoušel rozcvičovat, tak to nešlo. Doufám, že se do čtvrtfinále dá dohromady, ale zatím se to ještě neví. A Raheem šel v útoku při výskoku do dvou hráčů, myslím, že se tam jednalo i o faul a on pak zůstal ležet na palubovce a má snad něco s kyčlí. Ani u něj ale nevím, jak to s ním dopadne.“

Bez Sehnala, Stevanoviče a Applebyho pak bylo zejména na mladých českých hráčích, aby po zbytek druhého utkání udrželi získané vedení. „My mladí jsme byli hrozně rádi, že jsme takovou šanci v předkole dostali,“ pochvaloval si Tůma, který vynikl trestnou bilancí 8/7 z dokonce devíti získaných faulů. „Brno nás v obraně presovalo a já se to snažil využívat k získaným faulům a ta bilance 8/7 byla docela dobrá.“

Rozehrávač USK nemluví o svých šestkách jen tak zbůhdarma. Zatímco v minulém ročníku proměnil jen 37 z 67 pokusů a byl na 55 procentech, letos drží famózní bilanci 46/39, což dává 85 procent!

Teď už se ale mládežnický reprezentant, který je v letošní nominaci na univerziádu v Itálii, chystá především držet palce Kolínu, aby v úterý přemohl venku Ústí, což by jej posunulo do čtvrtfinále proti Nymburku, a USK by šel do výrazně milosrdnějšího souboje s druhými Tury.

„Doufejme, že Kolín vyhraje. Bude to mít těžké, ale modlíme se…“