Kooperativa NBL

Satoranského blesková reakce: Kolik potřebuješ?

21.04.2017 - red
počet přečtení: 949
vytvořeno 21.04.2017, upraveno 21.04.2017

Kvalifikace MS 2019

UDÁLOST - AKTUALIZOVÁNO O STANOVISKO ZÁSTUPCE ALK Reprezentační a nymburský forward Pavel Pumprla se rozhodl zapsat do českých sportovních dějin. Hlavně ale zrealizovat myšlenku, která mu už nějaký rok nedala spát. A i když tuší, že u ligových klubů se svými ambiciózními aktivitami a návrhy může v nejednom případě narazit, rozhodl se spolu s děčínským kapitánem Jakubem Houškou a úřadující mistryní světa v 3x3 Michaelou Uhrovou založit Českou basketbalovou hráčskou asociaci.

„Díky svému dlouhodobému zranění jsem teď měl čas a prostor se této aktivitě věnovat, shromáždil jsem velké množství informací a řekl si, že to má význam,“ podotkl na úvod při představení asociace zástupcům médií.

I když o potřebě zrodu organizace hájící práva hráčů slýchal už dřív z řady úst, dosud ještě nikdo nepráskl do stolu a neřekl: „Pojďme do toho!“ Proto se nyní zastřešení všemožných úkolů, které se vznikem ČBHA souvisí, rozhodl ujmout sám.

1739NTF.jpg

„Jsem rád, že díky působění ve španalské lize jsem zjistil, jak taková organizace může fungovat jinde,“ pochvaluje si a přikládá historku z doby podpisu své první smlouvy v ACB. Tehdy se agenta zeptal, kde jsou uvedeny srážky z platu v době zranění. „Když jsem dostal odpověď, že nic takového v soutěži není, zůstal jsem na něj koukat s otevřenou pusou.“

Pumprla zdůraznil, že při představování svých vizí hráčům z jednotlivých týmů NBL nalezl velkou podporu a nikoho o smysluplnosti nemusel dlouze přesvědčovat. I proto počítá s tím, že do asociace vstoupí drtivá většina českých hráčů nejvyšší soutěže, kterých je kolem stovky. S podobným číslem kalkuluje i u hráček z ŽBL, ale zapojit se budou moci i amatéři. Až bude počet členů dostatečný, dojde i na svolání valné hromady a volbu řídícího tělesa. 

Asociace uvažuje i o jakémsi automatickém zapojení cizinců (včetně fixního poplatku za členství) působících v Česku, kteří by se za to mohli spolehnout na poskytnutí garantovaných služeb.

„V rámci asociace počítáme se současnými i bývalými hráči a chtěli bychom chránit jejich práva a zájmy,“ uvedl předseda ČBHA.

Skrze novou organizaci má v plánu částečně suplovat i roli hráčských agentů před podpisem smluv s kluby, neboť podle něj většina hráčů v českých soutěžích agenta nemá. „Chceme, aby hráč například nepodepisoval nevýhodné smlouvy, ze kterých nejde vystoupit. Také bychom rádi pomáhali hráčům v disciplinárních řízeních a dalším cílem je vytvoření určitého manuálu pro zahraniční hráče působící v Česku. V některých klubech jim zajistí kompletní servis, ale jinde jim řeknou jen to, kde je šatna, a kdy mají být na tréninku,“ říká Pumprla s tím, že právě zlepšení péče o cizince by mohlo do budoucna pomoct přilákat další zahraniční borce.
 


Dalším důležitým projektem nové asociace je zdravotní pojistka, na kterou při své „road show“ po republice dostával Pumprla od hráčů řadu otázek. Tuhle velkou výhodu už mají v řadě lig západní Evropy nebo v Izraeli, kde hráč v případě zranění dostává několik měsíců plný plat nebo jeho velkou část a v dalších měsících pak inkasuje nemocenskou.

Například ve Francii podle Pumprly první tři měsíce obdrží zraněný basketbalista celý plat a dále mu plyne nemocenská přes 3000 eur za měsíc. V Itálii jde při zranění plný plat nejméně sedm měsíců a v Izraeli tři měsíce 75 procent platu a po zbytek zranění je hráč placen z národního pojištění.

„U nás ale žádná taková systematická pojistka není, záleží jen na smouvě každého hráče a bohužel výjimkou nejsou smlouvy, kdy po měsíci zranění, což může být i kvůli většímu zranění kotníku, najednou hráč nedostává plat žádný. A to v podmínkách basketbalu, kde platy nejsou na takové výši, aby hráči mohli fungovat třeba půl roku bez platu, je hodně bolestivá oblast, do které bychom se chtěli vrhnout po hlavě a zajistit pojistku pro všechny hráče v nejvyšších soutěžích,“ plánuje Pumprla.

Za dobrý příklad tu dává šéf ČBHA klub BK ARMEX Děčín, který spolu s Pardubicemi jako jediný v NBL tuto oblast pro své hráče řeší. Klub má uzavřenou smlouvu s pojišťovnou a hráč pak po celou dobu zranění dostává 70 procent platu. Výhodou je, že když hráče při zranění vyplácí pojišťovna, může si tým za zraněného najít náhradu. Daný hráč navíc není nucen uspěchávat svůj návrat a nedostává se do finančních problémů.

Do oblasti zdraví patří i plán asociace zajistit smluvního specialistu na sportovní zranění pro všechny členy ČBHA, včetně těch amatérských, aby se hráči vyhnuli dlouhému čekání v běžných ordinacích ortopedů , kde navíc nemusí mít s některými typy zranění velkou zkušenost. 

1741NWU.jpg

Cílem asociace bude i vznik jednotné hráčské smlouvy, opět po vzoru západních lig. Například v Itálii jde o jednoduchý jednostránkový formulář velikosti A4, kde má hráč zaneseny všechny základní údaje o sobě a svém kontraktu, včetně různých výhod a bonusů.

„V rámci kolektivní smlouvy, kterou bychom jako asociace chtěli podepsat s Asocicací ligových klubů, by se pak zmínily všechny věci, které figurují v běžných hráčských kontraktech. Jedinou věcí k vyjednávání mezi hráčem a klubem by pak byla výše kontraktu a případné bonusy,“ popisuje Pumprla, podle nějž by v kolektivní smlouvě měla být kodifikována práva a povinnosti hráče i klubu a další standardní náležitosti.

Skrze jednotnou hráčskou smlouvu by se podle jeho slov mělo předcházet případům, kdy hráč přesně neví, co ve smlouvě všechno má. Případné specifické prvky by se na přání klubů mohly řešit skrze dodatky. „Stává se, že nějaké představy mají hráčtí agenti, kluby i jednotliví hráči a jednotná smlouva by celý ten proces zjednodušila, a to i pro arbitrážní komisi, která by se pak nemusela složitě probírat různými hráčskými kontrakty v případě, že za ní hráč s něčím přijde,“ vysvětluje Pumprla.

Dalším problémem, na který si chce asociace posvíti, je částka za první přestup hráče, která je v tuzemských podmínkách často velmi vysoká a znemožňuje tak transfer jinam, neboť pro další kluby je odstupné příliš vysoké. „Spousta hráčů si uvědomuje, že tohle je problém, protože mnozí museli ukončit kariéru, když kvůli tomu nemohli přestoupit jinam. Měl by tu být individuální přístup a nikoli paušální částky. Zároveň by ale mateřský klub neměl při odchodu svého hráče tratit.“

Hráčská asociace by chtěla být partnerem i při jednání o herním systému NBL a ŽBL a v plánu má i vytvoření vzdělávacích progamů, kdy by hráči mohli už během aktivní kariéry studovat a chystat se na „život po životě“. Zaměřit se chce i na charitu a například v oblasti vzdělávacích programů bude úzce spolupracovat s Hráčskou fotbalovou unií (její šéf Tomáš Pešír byl na představení ČBHA přítomen, na spodním snímku vpravo) a už 4 roky fungující Hráčskou asociací hokejistů (i její předseda Marek Černošek byl přítomen, na spodním snímku vlevo), které jsou zatím na poli českých týmových sportů nejdál.

1740NmM.jpg

ČBHA, která už má i svůj web (www.cbha.cz) by chtěla založit i dva fondy – jeden určený na vzdělávání basketbalistů a druhý na podporu pro hráče (aktivní i bývalé) ve finančních problémech. S tím souvisí i otázka financování asociace. Pumprla dosud provoz dotoval z vlastní kapsy, ale do budoucna počítá i s dalšími zdroji financování a samozřejmě s příspěvky členů (měly by být dosažitelné pro kohokoli). Jejich případné dobrovolné navýšení bude individuálně na každém hráči. Vedení ČBHA bude pracovat bez nároku na honorář, jedinými placenými osobami tak budou právička a účetní, a obě tyto pozice by měly být pokryty z členských příspěvků.
  
Pumprlu tu potěšilo, že zájem o členství mají i hráči působící v zahraničí. „Když jsem jim zmiňoval, že dobrovolným příspěvkům se meze nekladou, tak první, kdo se mi asi za pět minut ozval zpátky, byl Tomáš Satoranský s jednoduchou kontra otázkou: Kolik potřebuješ?,“ usmál se reprezentační kolega rozehrávače Washington Wizards.

Člen představenstva Asociace ligových klubů NBL Lukáš Houser, který byl na představení ČBHA přítomen, uvedl ke vzniku nové organizace následující: "ČBHA je pro ALK nová věc a teprve nás čeká diskuse o tom, jaký postoj k ní jako kluby zaujmeme. Některé navrhované věci jsou dobré, další budou k diskusi, některé kluby možná nebudou chtít určité prvky přijmout a bude to běh na dlouhou trať, obecně je ale vznik asociace správná věc,“ vyjádřil svůj osobní pohled Houser, generální manažer Děčína.

Pumprlu nyní čeká představení záměrů ČBHA na nejbližším zasedání Asociace ligových klubů. „Počítám, že ze strany některých klubů odpor bude, ale chceme věci, které budou výhodné pro obě strany a které pozvednou český basket,“ uvedl předseda výkonného výboru ČBHA.

Nová asociace už má také své ambasadory a ambasadorky. Těmi se stali reprezentační a nymburský pilíř Petr Benda a dvě vicemistryně světa Veronika Bortelová a Eva Hlaváčková-Vítečková.