Kooperativa NBL

Slezané přepsali dějiny hned v premiéře!

10.10.2018 - red
počet přečtení: 1046
vytvořeno 10.10.2018, upraveno 10.10.2018

TV KNBL

ECHO OPAVSKÉHO STARTU V LIZE MISTRŮ Začínala poslední minuta a odvážnější z tisícovky přítomných fanoušků, kteří byli svědky toho historického okamžiku, už začínali vstávat ze sedaček. Jejich bojovníci na hrací ploše stále drželi dostatečný odstup od francouzského Nanterre a ta úžasná chvíle se nezadržitelně blížila. Hosté už v posledních útocích pokoušeli jen zoufalé střely a pak už mohla opavská euforie – i s oslavným skandováním jména do obleku oděného kouče Petra Czudka - propuknout naplno. Premiérový zápas v Lize mistrů, z něhož v klubu panovaly - i kvůli nebývalým nárokům na organizaci - nemalé obavy, dopadl na výbornou a to vítězství 74-67 už Slezanům nikdo neodpáře.

O bez nadsázky senzační triumf celočeské sestavy na mezinárodní scéně si Opavané řekli hned v první čtvrtině, kde odvážnou hrou a zvedáním každého míče z perimetru vybudovali dvojciferný trhák 28-16, oslavovaný hlučnou kulisou z hlediště. Taženi 7 body Klečky i Gniadka proměnili 11 z prvních 16 střel z pole (trojky 7/4), ledově klidný rozehrávač Šiřina sázel střely z dálky rovnou za clonami a tým ztratil jediný míč proti pěti Nanterre. Opavští se shlukovali ve čtyřech na obranný doskok a často i ve třech na útočný a francouzský tým se zdál být zaskočen.

Opava z náskoku těžila i ve druhé čtvrtině, kdy sice nastalo dílčí zlepšení soupeře, ale i tak šly týmy do kabin za nečekaného stavu 45-32 s jen 3 opavskými ztrátami, vedením na doskoku i úspěšně vkládanou zónou.

2869Njh.jpg

Od třetí čtvrtiny přišel očekávaný nápor hostů, kteří dorazili jen v deseti a hráli prakticky v sedmi. Nutili domácí k chybám a jejich vedení se pozvolna tenčilo. Slezané se však spasili zónou a hraničním nasazením v obraně a opět se nadechli k téměř desetibodovému náskoku. Nanterre ale dál tlačilo v obraně, využívalo povadlé trojkové palby domácích a i do opavské zóny se za každou cenu snažilo tlačit až pod koš. Opavě navíc nehrálo do noty, že už po 22 míinutách si udělal třetí faul lídr Šiřina, na nějž, Klečku a Gniadka si hosté od druhé půle dávali zvýšený pozor.

Za stavu 55-53 a míjení opavských šestek to s domácími začalo vypadat nedobře, ale pomohl jim oboustranně neplodný start čtvrté čtvrtiny. Týmům naopak přibývaly fauly a domácí naplno využili už 4 osobních chyb soupeře po 3 minutách. Rozehrávači Kouřil a především Šiřina si pak při malé sestavě Opavy brali své obránce do kolotoče driblingových kouzel a ze šestek drželi hosty na distanc. A když Šiřina najel přes dva obránce a na stříbrném podnose podal dva body Kvapilovi, za stavu 70-60 hlediště už necelé tři minuty do konce spustilo hromové „To-je-ono!“. Jejich hrdiny 10. srpna 2018 už nebylo možné zastavit.

Opava vyhrála bitvu o útočný doskok (12-9, 4 Dragoun), lepší byla z trojek (22/7 - 20/5) a významně i z šestek (21/17 – 9/6). O útočnou produkci se nejvíc starali Šiřina (15+6 asistencí), Klečka (12), Gniadek (11) a Kouřil (9).     
 


„Rozhodl náš vstup do zápasu, kdy jsme hráli nebojácně, brzy jsme získali vyšší vedení a to nám dodalo sebevědomí a víru, že můžeme s evropským týmem, byť má několikanásobně větší rozpočet, hrát vyrovnanou partii, nebo i usilovat o vítězství,“ vyzdvihl kapitán Opavy Jakub Šiřina.

Zároveň si však byl vědom, že soupeř svým nástupem zejména ve druhé půli ještě zápas hodně zdramatizoval. „Když tam zapresoval a přitvrdil, ukázalo se, že na té evropské scéně máme problémy. Jsem ale rád, že jsme to ve druhém půlce zvládli, Nanterre jsme nepustili přes nás a závěr jsme na to, že jsme v Evropě nováčci, zvládli bravurně.“

Z o něco většího odstupu vzal velký duel opavský trenér.

„Když jsem šel na zápas, měl jsem podobný pocit, jako když jsme hráli finále české ligy, tedy s tím rozdílem, že tehdy byla plná hala. I před finále jsem si říkal, že to je svátek, ale když to pak proběhlo a Nymburk nás sfoukl jako svíčku a byli jsme trapní, svázaní, taková stafáž toho zápasu, ve mně to zůstalo dodnes. Před tímhle zápasem jsem tak klukům řekl: „Pojďme to pojmout jinak. Těšili jste se na to, tak se pojďte soupeři postavit čelem, a dokud nás ostatní týmy nebudou mít přečtené, a možná nás ještě podcení, zkusme to využít“. Jestli máme šanci vyhrát, tak na začátku soutěže, ne na konci. My nejsme Nymburk, který když se rozběhne, tak to v ruhé půlce soutěže válcuje,“ srovnal svůj tým s mistrem, který se Ligy mistrů rovněž účastní, Petr Czudek.

„Jsem tak rád, že to vyšlo. První půlka byla excelentní, ale přišla druhá a chyběl kousek, nějaká otevřená střela a soupeř šel přes nás a pak už by se těžko hledaly morální síly.“