Kooperativa NBL

Sportovní tragédie. Do roka ale chceme zpět!

15.05.2018 - red
počet přečtení: 1182
vytvořeno 15.05.2018, upraveno 15.05.2018

TV KNBL

UDÁLOST Po šesti sezonách mezi tuzemskou elitou skončilo minimálně na jeden rok působení Basketu Fio banka Jindřichův Hradec v Kooperativa NBL. Rozhodl o tom odvetný barážový zápas na palubovce vítěze první ligy v Hradci Králové, kde Jihočeši podlehli v prodloužení o 11 bodů, a na celkové skore tak získal NBL pro příští sezonu jejich soupeř.

„Na jednu stranu je to pro nás sportovní tragédie, ale není to konec našeho klubu. Už pracujeme na podobě fungování týmu v první lize. Všechny české hráče máme pod smlouvami, které dodržíme, a hráči tak zůstávají v Jindřichově Hradci i pro první ligu. Pevně věříme, že se od nás neodvrátí naši partneři a sponzoři, zůstane nám nakloněno město, kraj a samozřejmě fanoušci a naším jediným cílem bude za rok návrat zpět do NBL,“ uvedl generální manažer Lions Radek Novák.

Podle něj je nyní jisté to, že odcházejí všichni cizinci, včetně asistenta Rudolfa Juga. A český kádr bude i v první lize fungovat na profesionální bázi. Novák nicméně odhaduje, že rozpočet pro druhou nejvyšší soutěž bude snížen o třetinu až polovinu, v závislosti na letních jednáních s partnery a sponzory.  

Hlavní svízel sestupu do druhé nejvyšší soutěže vidí manažer zejména na sportovním poli. „Úroveň první ligy má poslední sezony sestupnou tendenci a podle mého názoru to představuje pro náš sport největší problém. Zatímco v době, kdy jsme postupovali do NBL, tam hrálo s myšlenkou na postup nějakých pět týmů, teď se vyměnil jeden Hradec za druhý a my budeme asi jediný profesionální tým s tím, že budeme jasně deklarovat postup jako svůj cíl.“  

2610MjF.jpg

K němu se budou muset Jihočeši hodně zhluboka nadechnout. Za sebou mají dosud nejslabší sezonu v NBL, s pouhými 4 výhrami z 38 zápasů. V pěti přechozích sezonách ukořistili pokaždé nejméně 10 vítězství, v té minulé jich bylo 15.

„Podle mého názoru k letošní bilanci přispělo velmi nešťastné rozlosování soutěže, kdy jsme po dobrých výsledcích v přípravě zahájili sezonu v prvních pěti kolech čtyřmi zápasy venku. A jako malý regionální klub si asi nemůžeme moc namýšlet, že bychom získali nějakou výhru venku, což se nám moc nedeařilo ani v lepších sezonách. A když se začalo sérií 0-5 a za prvních sedm kol se hrálo pětkrát venku, na tým pak padla psychická deka. My se ji pokoušeli nějak zvednout, obměnili jsme cizince, aby potom přišla jedna z klíčových událostí, kdy si z domácího zápasu s Nymburkem odnesl vážné zranění kotníku Jirka Šoula,“ vrátil se Novák k situaci, která jej zjevně trápí dodnes.

„To zranění Jirky, jako tehdy statististicky nejlepšího českého hráče ligy do 22 let, způsobil - byť možná neúmyslně - pozdější MVP ligy (Kendrick Ray), který udělal věc, která se podle mě v basketbalu nedělá. Tehdy to nebylo posouzené ani jako faul, ale takový už je sport. My jsme tuhle sezonu poznali, že se tu chrání spíš zahraniční hráči než mladí Češi. Jirka byl tehdy naším nejlepším hráčem a to mělo významný dopad na psychiku týmu,“ podotýká Novák ke zranění guarda, který týmu na hřišti chyběl od 2. prosince do 21. března, tedy téměř čtyři měsíce.

Celek pak i bez Šouly hrál podle manažera solidní část sezony, kdy na 19. pokus přišla konečně i první výhra. „Bohužel jsme v dalším průběhu nedotáhli ani dobře rozehrané zápasy, které jsme prohrávali hlavně hlavou. Asi patnáct zápasů jsme za sezonu prohráli těsně (do 10 bodů), byť to někdy skončilo i o deset, ale třeba ještě půl minuty do konce jsme ztráceli jen dva, nebo tři. A tyhle zápasy jsme v minulé sezoně dokázali i vyhrávat. Měli jsme tam štěstí, které letos chybělo, a ta vyrovnaná utkání jsme téměř nikdy nezvládli dotáhnout k výhře. To byl podle mě jediný rozdíl oproti loňsku. Jinak česká část kádru vyspěla, hodně vysoko jsme vytáhli Lukáše Stegbauera, který se stal jedním z nejlepších mladých hráčů. České jádro tak hrálo velice slušně, ale bohužel jsme nedotahovali ty koncovky,“ lituje Novák.

A sezonu pak pro Lions dorazila baráž. První zápas ještě tým dokázal doma i přes nepříznivý průběh o tři body vyhrát a ve druhém stáhl manko ve čtvrté čtvrtině z minus 16 bodů na jediný, ale jak Hradec Králové dokázal zápas dostat do prodloužení, byl s nadějemi na záchranu NBL konec.  

„Baráž už nebyla moc o sportovní výkonnosti, ale o psychice. My to bohužel moc nezvládli. Jednou z věcí, která se nás dotkla, byl i ne moc správný přesun hráčů mistrovského Nymburka do Hradce Králové. Ti měli fatální vliv na výsledek baráže, protože reprezentant je v takovém případě velkou posilou a Martin Peterka byl klíčovým hráčem celé baráže. Rozhodl o tom, že jsme nezůstali v NBL,“ podotkl Radek Novák.

Jeho týmu nepomohlo ani to, že top skórer celého ročníku NBL DeAndre Upchurch před baráží měsíc stál kvůli nataženému stehennímu svalu. Doma ještě stihl 34 bodů, venku už ale přidal jen 13. „Hrozilo mu i natržení svalu, takže probíhalo intenzivní léčení, aby mohl do baráže vůbec nastoupit.“

Jižní Čechy po sestupu Lions nebudou mít v nejvyšší soutěži minimálně na rok zastoupení. Vzhledem k okamžité snaze o návrat zatím nejspíš zůstane u ledu útok případného dalšího kandidáta z Písku, který letos už ťukal na brány finále první ligy, když doma v semifinále složil pozdější vítěze soutěže a postupující do NBL Královské sokoly. A kouč píseckých Sršňů Miroslav Janovský nedávno pro server nbl.cz poznamenal, že v případě zejména delší absence zástupce regionu v nejvyšší soutěži by jeho klub cítil zodpovědnost za nápravu.  

Oba jihočeské kluby spolu zatím úzce spolupracují, nicméně další „vývojový krok“, tedy možné sloučení sil i pro potřeby NBL, zatím nejspíš ve hře není.

„Za Písek nemůžu mluvit, ale tohle je o ekonomických podmínkách. Písek historicky patří k nejlepším klubům v republice v mládeži, my všichni tady akceptujeme jeho vůdčí roli na tomto poli a dodáváme do píseckého systému své nejtalentovanější mládežníky, což, myslím, funguje. Otázka hrát NBL je ale o něčem úplně jinačím. Mně by se ze všeho nejvíc líbilo, pokud by se v nejvyšší soutěži hrála derby Písek – Jindřichův Hradec, což by tu pro basket mohlo mít novou dynamiku. Lidi by věděli, že se „vše“ nehraje „na Labi“, ale i jinde,“ poznamenal generální manažer Lions.