Kooperativa NBL

Švihák, možná olympionik a „Turnaj všehomíra“

04.09.2018 - red
počet přečtení: 1100
vytvořeno 04.09.2018, upraveno 04.09.2018

TV KNBL

S LAUREÁTY ŠIŠKOU A TŮMOU Loni byl jedním ze strůjců tuzemského přepisování dějin na hlavní mezinárodní scéně v basketbalu 3x3. Týmu Humpolec Bernard pomohl jako první české sestavě proniknout až do velkého finále FIBA World Tour v Pekingu, byť sám u něj kvůli svému dvojkolejnému fungování chyběl. Jako ligový hráč BK ARMEX Děčín musel na konci října fandit svým kolegům jen na dálku. Přesto ten milník bude navždy spojen i s jeho jménem. A hodně díky tomu se stal Ondřej Šiška i Hráčem roku 2017 právě v trojkovém basketbalu.

Letos pak svou vizibilitu v rámci humpoleckých utkání ještě navýšil. Jeho parádní dunk se dostal mezi pět nejlepších akci jednoho z podniků World Tour, playmaker se navíc objevil i ve videoklipu k letošní „hymně“ této soutěže, a tak už chyběla jen ta pověstná třešinka na dortu. Tu si však jeho tým nevychutnal, když ve všech čtyřech kláních World Tour skončil vyřazením ve čtvrtfinále. V Japonsku a Praze i s děčínským rozehrávačem v sestavě. Na druhou stranu - Humpolec se pokaždé dokázal prokousat často nemilosrdným sítem základních skupin. A na řadě challengerů, tedy turnajů o patro pod World Tour, zářil a opakovaně postupoval do finálových bitev.     
 
„Bylo to takové rozporuplné léto, bohužel ty špatné pocity kvůli dvěma prohraným čtvrtfinále světové série převládají,“ mrzelo Ondřeje Šišku i o víkendu po vyhlášení nejlepších českých hráčů a hráček v Mariánských Lázních.

2796NjE.jpg

Sám si alespoň pochvaloval, jak se posunul po stránce zkušeností. „Týmy, které vyhrávají turnaje, těží převážně ze svých zkušeností. Hrají to už osm devět nebo deset let. My jsme s kluky loni ty zkušenosti načerpali a letos jsme je využili.“

A co má nyní chlapík, který tvoří děčínský "celebrity pár" s vítězkou Česko-Slovenské Superstar 2013 Sabinou Křovákovou, před sebou?

V Kooperativa NBL je to po letošním pátém místě útok na medailové pozice, z nichž Válečníci po tříleté stříbrné žatvě poněkud ustoupili. A v 3x3? Ačkoli Ondřej ví, že s uvolněním z klubu by to nebylo právě jednoduché, už z pódia s trofejí v ruce v sobotu hlásil, že olympiáda by ho zajímala.
 
„Hodně se teď o ní mluví, ale ta kvalifikace na ni je ještě za dlouho a uvidí se, jestli se do ní jako Česko dostaneme. Takže ta cesta na olympiádu bude hodně trnitá,“ tuší.

A to víc než dobře. Olympijský turnaj v Tokiu bude hostit v roce 2020 pouhých 8 týmů. Čtyři se tam dostanou na základě světového rankingu k 1. listopadu 2019 (podle bodů z 9 hlavních turnajů v předcházejících 12 měsících), přičemž jen 2 reprezentace smějí být z jednoho kontinentu. Ve hře je ovšem i jedno pořadatelské místo pro domácí Japonce, kteří jsou na světové top scéně zatím neviditelní. Před olympiádou získá vstupenku na turnaj buď japonský mužský, nebo ženský tým, a to na základě toho, kdo bude mít na začátku listopadu 2019 lepší ranking. Pokud by to byli muži, na základě rankingu by se v první várce radovaly jen tři světové top týmy mužů.

2798ZmI.jpg

O 3 další místa se popere 20 národních celků ve speciálním olympijském kvalifikačním turnaji hraném v roce 2020, do něhož se bude postupovat na základě žebříčku, přičemž automatickou účast má hostitel, přidají se tři nejlepší z MS 2019 a 16 dalších týmů získá účast podle rankingu. Jistotu tu mají opět Japonci, pokud se na ně neusměje štěstí už v předchozí fázi. Z dvacítky (mužských) celků se jen první desítka dostane do turnaje čistě na základě rankingu, u dalších reprezentací bude aplikováno hledisko rankingu jen v případě, že mezi předchozími úspěšnými kvalifikanty do Tokia daná země nebude mít zástupce v ženské kategorii.

O poslední místo se pak bude bojovat v jakémsi „Turnaji všehomíra“, kde se utká už jen 6 celků. Vedle rankingu tu jedním z kritérií pro účast bude, že ani jeden tým nesmí zastupovat zemi, jež měla mužskou nebo ženskou reprezentaci na OH 2012 a 2016, což se bohužel týká i Česka díky ženské účasti v Londýně.

Ovšem pozor! I tady se podle dostupných informací našel prostor pro japonskou výjimku – ačkoli Japonky v Riu 2016 pětkový turnaj hrály, borci či borky (v závislosti na tom, zda předchozí umístěnku na Hry pro domácí tým dostane mužský, či ženský tým) ze země vycházejícího slunce by i mezi touto šesticí figurovat mohli.   

Nic z toho ale zatím nemusí stresovat dalšího vyznamenaného ligistu z víkendové mariánskolázeňské ceremonie. Až do nadcházející neděle 19letý Jakub Tůma z pražského USK, nový Mladý hráč sezony, byl totiž po uplynulém ročníku šťastný jako blecha už jen proto, že mohl vysedávat v šatně s visačkou NBL.

2799YTY.jpg

„To, že jsem měl poprvé čest hrát nejvyšší soutěž mužů a mohl být mezi kluky, co ligu hrají už i mnohem déle, byl z celého roku můj největší zážitek,“ přiznal 192 čísel vysoký rozehrávač v obleku se slušivým motýlkem.

On však jen nevysedával v kabině a nekochal se hrou kolegů. Při své premiéře musel hned fungovat jako jeden ze dvou hlavních rozehrávačů Sov a navíc stíhal psát průměry 6,9 bodu, 2,3 doskoku a 1,8 asistence za 21 minut ve hře, což ještě podtrhl skvělými trojkami (42,4) i dvojkami (63,2). Parádní sezonu pak ještě vyšperkoval na B-divizním ME U20, kde jako lídr lvů doručoval za svých 28 minut nejvíc bodů (10,4) i asistencí (3,5), přidával 4,5 doskoku, trojky s úspěšností 38,5 a také 60procentní dvojky.

Cenu i své evropské představení teď bere jako velkou motivaci do budoucna. „Chtěl bych se postupně dostat i do mužské „repre“. Ze začátku bych doufal ve výběr do 24 let a časem bych se velice rád posunul i do áčkového národního týmu.“

Inu, proč ne. Vzhledem k tomu, že pro účast v reprezentaci se neuplatňuje tak neuvěřitelně sofistikovaná soustava regulí jako pro olympijský basketbal 3x3, dveře má tenhle původem litoměřický švihák otevřené více než málo…