Kooperativa NBL

Svitavy Junior, generál Kouřil a NH 28-0!

10.03.2019 - red
počet přečtení: 679
vytvořeno 10.03.2019, upraveno 10.03.2019

TV KNBL

ECHO SOBOTY V NBL Druzí Tuři, vedeni svou juniorskou divizí, zdoláním Brna i v oslabení unikli svým pronásledovatelům už na tři výhry! Olomoucko si druhou půlí řeklo o přesvědčivé domácí vítězství nad Děčínem a už se dělí o třetí post. Naopak Válečníci se smiřují s už sedmou porážkou v řadě. A Opava i bez Jakuba Šiřiny rovněž druhou půlí sestřelila před svými fanoušky Ústí rozdílem bezmála 30 bodů. Tolik sobotní dění v rámci pátého kola A1, jež bude dohráno nedělním duelem mezi Nymburkem a Pardubicemi (17:00). Ve čtvrtém dějství A2 se kolínští Medvědi doma rozpadli ve druhém poločase proti USK, který uspěl i bez dua Sehnal – Petružela a nyní vede skupinu rozdílem jedné výhry právě před GEOSANEM. A Nová huť ukončila sérii sedmi porážek jasným výsledkem proti hradeckým Sokolům, před nimiž má nyní náskok dvou vítězství. Ve druhém poločase vykouzlila neuvěřitelnou šňůru 28-0! 

SKUPINA A1
Tuří mládež se postarala

Svitavští si vědí rady i bez svých dvou opěrných mužů, křídla O´Briena a skokana Aikena. Pri vlastním oslabení jim navíc zahrálo do ruky i oslabení Brňanů (opět bez Keelyho, Vašáta a Farského) a tak si na domácí půdě došli už pro sedmou výhru z posledních devíti zápasů a především už k náskoku tří vítězství na druhém místě na sdíleně třetí Ústí, což devět kol před koncem A1 dává týmu už poměrně velkou šanci na dobytí této pozice i po konci dlouhodobé části.

Výhru nad Brnem (78-66) řídily mladé pušky Puršl (17+11 doskoků), Kovář (12+9 doskoků), Welsch (12+5 asistencí) a Matěj Svoboda (10), jež nenápadně jistili veteráni Slezák (12) s Markem (6+8 asistencí a 7 doskoků).
 


Hosté díky Geigerovi (celkem 16 bodů), Robymu a Radku Pumprlovi (15), který nejplodnějším představením za více než 14 měsíců dal o sobě vědět po hodně dlouhé době, udrželi vyrovnaný poločas, ale od třetí čtvrtiny se domácí začali trhat díky produkci své omladiny a z náskoku 66-56 po 30 minutách se odrazili ke klidnému zbytku utkání.

Víc si pomohli z trojek (8-4), efektivnějších dvojek (34/23 – 38/20) a také z doskoků (43-32). Třetím dvojciferou hostů byl s 12 body Stegbauer.

Hanáci už dorovnali Pandy!

Válečnickým osudem jsou nyní druhé poločasy a nejinak tomu bylo i na palubovce Olomoucka. Severočeši přežili start domácích 12-4 ze 4 trojek v řadě (po dvou Pelko i Douglas), do půle dokázali zavřít na nule ostrostřelce Palyzu a držet nadějné skore 41-36, když čtvrtinu svých bodů vytěžili z útočných doskoků, a o jejich hru se hodně starali aktivní guardi. Jenže od stavu 43-40 po 22 minutách se jejich bodovod zasekl, domácí Pelko s Váňou udeřili za tři, a když spustil dunkem i Palyza, bylo to po dvou minutách 55-40, což se rovnalo K.O. pro tým hostů. Ti se už pak nejblíž dostali na 11 bodů rozdílu a zapsali již sedmou porážku v řadě. Naopak domácí se v bilanci dorovnali dosud třetímu Ústí.

Na přesvědčivém vítězství (90-71) Olomoucka (nadále bez playmakera Močnika) se nejvíc podíleli Douglas (22+11 doskoků, 13 bodů do půle), Mikulič (21), Pelko (18+7 asistencí a 5 doskoků, trojky 8/6) a Palyza (10). Z pole 36procentní hosty se snažili držet Grunt (15), Pomikálek (11+7 doskoků) a Autrey (11). Olomoucko vládlo z trojkového oblouku (28/12 – 25/5) a poměrně jasně i na doskoku (46-34).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Máme z výhry velkou radost. Brali bychom ji, i kdyby byla o bod. Děčín bojoval, nebylo to tak jasné, jak naznačuje výsledek. Byl to z naší strany dobrý výkon. Potěšilo mě, že střelecké pokusy na sebe vzali i jiní hráči než obvyklí lídři. Proto nebyl problém, že se až tak neprosadil Lukáš Palyza. I když také jeho deset bodů a celková hra pomohly týmu k dalšímu úspěchu.“
 

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Olomoucko využilo domácího prostředí. Kdybychom trefovali některé střely, mohlo to být třeba jinak. Domácí využívali své silné stránky, na které jsme neměli fyzicky, ani mentálně. Když jsme zazlobili, dostal okamžitě míč Mikulič, který jej udržel nad obroučkou, nebo Douglas, což je na českou ligu výjimečný hráč. Nakonec pak nevíte, koho máte bránit, a když se k tomu přičte naše špatná střelba z dálky, nemohl nám pomoci ani menší počet ztrát.“
 


Kouřil už dýchl na záda Děčínu a Bekse

Na to, že sedmá Opava nastoupila doma proti třetímu a už opět laufujícímu Ústí bez svého lídra Šiřiny, skončil duel nebývale jednoznačně pro Slezany (87-60). SLUNETA po celý zápas nenalezla svůj ofenzivní arzenál, což do poločasu (34-26), kdy ani bod nezaznamenali američtí guardi Wallace s Wissehem, tým měl trojky 13/1, 9 ztrát a nepomohl si ani z brejků, ještě zamaskovala solidní obrannou prací a lepším doskokem. Po změně stran už ale neměla nárok.

Vicemistři, u nichž umně tahali za důležité zápasové nitky rozehrávači Kouřil s Klečkou, od stavu 36-30 zvedli kotvy a Klečkova trojka na 52-37 dala hostům už v 25. minutě šach mat. Družina Petra Czudka se třetím vítězstvím v řadě už na rozdíl výhry přitáhla za sdíleně páté Pardubice a Děčín.

Opavské šiky vedl opět famózní Kouřil (19+7 asistencí a 3 zisky), následován Klečkou (17), Bujnochem (14), Gniadkem (12+8 doskoků) a Zbránkem (12). Tým měl o 16 střel víc, z převahy na útočném doskoku (14-9) vytěžil víc i z druhých šancí (16-11) a jasně dominoval v trojkách (25/9 – 24/2) i ztrátách (9-19). Za hosty se víc činili jen Houška (13) se Svejcarem (10), Wallace se obalil závažím osmi ztrát.
 


Petr Czudek (kouč BK Opava): „Začali jsme zbrkle v útoku, soupeř toho využil a zpočátku šel do vedení. Výbornou obranou jsme ale dokázali převzít vedení už po první čtvrtině. Do poločasu to pak bylo nahoru dolů. Ve druhém poločase jsme využili chyb soupeře zejména na rozehrávce a utkání dovedli do vítězného konce. Jsem rád, že jsme vyhráli všechny čtvrtiny. Utkání bavilo oba naše rozehrávač, což bylo vidět i na výsledku.“


Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Věděli jsme, že si musíme pohlídat začátek utkání, což je vždy po dlouhém cestování základem úspěchu. Docela se nám to povedlo a prvních pár minut jsme vedli. Opava však dnes hrála agresivní a jednoduchý basket, čímž nás zaslouženě posadila na zadek.“
 

Filip Šmíd (křídlo SLUNETA Ústí): „Opava vyhrála zaslouženě, byla agresivnější v obraně a trestala naše hloupé chyby. Střelecky se nám dnes vůbec nevedlo.“


Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „My jsme jako kolektiv zahráli mimořádně dobře v obraně a z toho pramenily naše protiútoky. Vypíchl bych obranný výkon Rosti Dragouna. Dal sice jen dva body, ale má velký podíl na naší výhře.“

SKUPINA A2
28-0! Výstup NH z údolí temnoty
 


Hradečtí sokoli, nadále oslabení o ústřední pilíř Pavla Lošonského, museli už záhy v Ostravě zapomenout na dorovnání jedenácté Nové huti. Po několika ztrátách se propadli za necelých pět minut na 20-10, když za domácí řádili Petr Bohačík, Boggs a Stanojevič, a už v poločasové pauze museli v kabině kousat nelichotivé manko 57-43. Ve třetí čtvrtině se sice při dočasném ostravském vršení ztrát přiblížili 15,5 minuty do konce na 61-54, jenže NH reagovala neskutečnou desetiminutovou šňůrou 28-0 na 89-54 a za zbylých několik minut už Hradec stihl jen 11 bodů. Padl 110-65, což pro Ostravu značí konec temné série 7 porážek. Zároveň odskočila poslednímu Kingspanu na dvě výhry, výrazně si vylepšila vzájemné skore a možná zahájila i návrat do boje o předkolo play-off.

Jejími hlavními tahouny byli Bohačík (26+12 doskoků, z pole 15/12), Stanojevič (22+11 asistencí a 4 zisky, trojky 7/4), Nábělek a Barham (po 12). Za Hradec vsítili po 13 bodech Kolář, Ondřej Peterka a Canda. Stamenkovič přidal 11 bodů s 8 asistencemi. NH byla lepší v trojkách (7-4), dvojkách (54/38 – 40/20), bodech z brejků (41-17), zpod koše (68-36), na doskoku (53-34) i ve ztrátách (12-18).
 


Stobodový nálet Sov na Kolín

Když americké duo Walton - Thompson prošestkovalo domácí Medvědy na přelomu prvních dvou čtvrtin do vedení 28-17, byla to zároveň labutí píseň GEOSANU. Power forward USK Vukosavljevič ještě ve druhém dějství kontroval 13 body a přivedl Sovy k poločasovému obratu na 41-43. A to za Kolín na celkem 24 minut nastoupil i rozehrávač Číž (s limitem zlomeniny v obličeji).

Sovy pak i přes trvající absenci dirigenta Ondřeje Sehnala a power forwarda Petružely zcela ovládly třetí čtvrtinu (15-34) a při jejich více než dvacetibodovém vedení už dál nebylo co řešit. USK si výhrou 82-103 řekl o vedení ve skupině A2 i o výrazné vylepšení vzájemného skore s Medvědy. Jeho řady vedli Křivánek (23+7 doskoků, 5 asistencí), Vukosavljevič (23), Mareš (18), Appleby (12) a Stevanovič (10+11 doskoků). USK byl lepší v trojkách (28/8 – 22/12), šestkách (21/14 – 33/19) i v doskocích (28-41). Za domácí plnili statistiky Walton (16+7 asistencí, 7 doskoků, 3 zisky), Machač (16), Purifoy a Thompson (po 13).


Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „My jsme vstoupili špatně do obou poločasů. V podstatě jsme nehráli to, co jsme chtěli, byli jsme nedůrazní a byli jsme všude o krok pozdě. Proto také měl USK vysokou úspěšnost střelby jak za dva, tak za tři body. Za to může naše špatná obrana. Byli jsme všude pozdě. Je to také způsobené tím, že jsme celý týden kvůli nemocem a zraněním trénovali v šesti až osmi lidech. To není ideální a ta nerozehranost je na nás prostě vidět. Poslední tři čtvrtiny, i když jsme se snažili měnit obrany, měnit hráče, nefungovalo prostě nic. Deska byl USK po 30 minut výrazně lepším družstvem a po zásluze vyhrál.“

 


Theodor Dlugoš (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Vyhrál lepší tým. My jsme to vůbec nezvládli. Nemohli jsme se trefit do koše a USK se dle mého názoru trefoval naopak nadprůměrně. A to rozhodlo. My jsme v obraně nepředvedli to, co jsme chtěli, a tak vyhrál lepší tým.“


Dino Repeša (trenér USK Praha): „Přijeli jsme do Kolína s ofenzivními i defenzivními cíli. Nově se připravujeme na to, co musíme dělat, jak organizovat hru. Během reprezentační pauzy jsme se důsledně věnovali tréninku, jak nahradit zraněné Sehnala s Petruželou. Daří se nám to očividně zápas od zápasu stále víc. Přeji si, aby se to dále zlepšovalo.“


Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Byl to pro nás těžký zápas, hlavně kvůli absenci zraněných Sehnala a Petružely. Do toho jsme měli problémy s fauly v průběhu zápasu a do toho se zranil v průběhu Raheem Appleby. Toho jsme museli pošetřit a nedávat jej do hry, když to nebude nutné. I přesto jsme to zvládli a odskočili jsme ve druhém poločase až na třicet bodů.“