Kooperativa NBL

TCH? Musel jsem pustit páru a pan sudí to schytal

11.01.2018 - red
počet přečtení: 864
vytvořeno 11.01.2018, upraveno 11.01.2018

TV KNBL

S LUKÁŠEM FEŠTREM NEJEN O HROZBĚ Trvalo to skoro hodinu, než Válečníci po předehrávce 19. kola v Kolíně opustili kabinu. A ačkoli v hledišti prázdné haly zůstávali už jen jeho rodiče, rozehrávač Lukáš Feštr neodmítl mluvit o tom, co se teď aspoň na pohled zdá být velkou svízelí jeho týmu v zápasech, které se nehrají nahoru dolů, ale převážně do postavených obran. O ofenzivním trápení. To nevyniká ani tak z číselného průměru na zápas, neboť aktuálních 81 bodů je o zhruba čtyři víc, než kolik Severočeši doručovali v dlouhodobé části minulé sezony. Jde spíš o to, jak se na své koše celek při hře 5 na 5 nadře. A třeba dvojky měl v pěti z posledních 6 zápasů pod 46 procenty, z toho třikrát byl pod 42.

„Celkově mi nepřijde, že bychom měli nějaké problémy v útoku, když bych nebral v potaz tenhle poslední zápas. Možná chybí určitý rytmus, nedokážeme obrany tak dobře přečíst,“ řekl po vysoké porážce 84-60 k ofenzivnímu tématu playmaker, který na sever přišel loni v létě z pražského USK.

„Konkrétně s Kolínem to bylo těžké. Hodně zacpával vnitřní prostor, nepouštěl nás ani do rychlých protiútoků a všechny naše clony na míč přebíral i dlouhými hráči a my si s tím nevěděli rady. Když jsme chtěli hrát zvenku, zavřeli nám domácí nájezdy, a my nenašli ten rytmus. Proto z toho vypadlo 60 bodů s mizernou úspěšností střelby, což dalo konečný rozdíl 24 bodů,“ narážel na 31procentní týmovou střelbu, která byla oproti Medvědům téměř dvojnásobně nižší.

2223MDg.jpg

Právě Feštr spolu s podkošovým veteránem Landou a hlavním playmakerem Šiškou byl jedním z mála, kdo se nebál vzít střelu, nebo něco vytvořit sám. Jinak se ve spoustě útoků oči Válečníků upínaly zejména k týmovému totemu Pavlu Houškovi.

„Je to tak, chybí nám větší nebezpečnost z více stran. Trenér nám to hodně vyčítal, že jsme nebyli odvážní, ale s Kolínem to prostě byl zápas blbec. Nedařilo se nám nic a ve finále to z pohledu diváka muselo vypadat tak, že Kolín chce víc. My sem přitom jeli s cílem vyhrát, byli jsme připravení, protože jsme věděli, jak důležitý to je zápas, a nemůžu ani říct, že bychom se nesnažili, ale prostě se to nepovedlo,“ hlesnul autor dvou trojek z osmi svého týmu.

Feštr v závěru ihned poté, co byl zblokován v nájezdu domácím Skinnerem, cosi houkl směrem k rozhodčímu a inkasoval technickou chybu. Šlo už o čistou frustraci z vývoje utkání?

„Už jsem byl ze zápasu tak nas…, že to schytal pan rozhodčí. Potřeboval jsem vypustit páru, tak to dopadlo takhle,“ přiznal levoruký dirigent, který si to v následném timeoutu pěkně slízl od kouče Budínského.  

Jediné, z čeho mohl mít on i tým alespoň dílčí radost, byla výše porážky. To zní na pohled absurdně, ale při domácí výhře nad Kolínem o 25 už je o něco jasněji. Děčín má tak lepší vzájemné skore, což může mít při boji o nadstavbovou skupinu A1 ohromnou cenu. Zvlášť když po tomhle zápase má Děčín (8-9) horší bilanci než soupeř (8-8), kterého ale ještě čekají dva zápasy s Nymburkem a také Opava, Pardubice nebo Svitavy.

„Před koncem to v timeoutu padlo, takže ano, skore jsme řešili. Naštěstí to dopadlo dobře.“

ARMEX je sice podle bilance aktuálně až osmý, ale Kolín, Olomoucko (oba 8-8), Ústí a Svitavy (oba 9-7) nemají také ještě žádnou jistotu A1, proto se karty v posledních kolech mohou řádně zamotat. A Děčínu poměrně dost hraje do ruky výhodný los – míří už jen do Pardubic a Jindřichova Hradce a doma má Ústí, Brno a Ostravu.

„Los máme slušný, ale všechny okolnosti si uvědomujeme, protože liga je tenhle rok hrozně vyrovnaná a každá výhra zvenku má cenu zlata. A vyhrát v Kolíně, bylo by to bývalo o moc lepší. Nedá se nic dělat, musíme jít i dál zápas od zápasu. Nejbližší utkání v pondělí v Pardubicích bude těžké, ale my tam pojedeme sebevědomí a s cílem vyhrát. A jaký je los, nebudeme řešit. Tady se ukáže síla kolektivu a mentální odolnost jedinců a já vím, že my tu sílu v týmu máme a ubojujeme to,“ nemá Feštr strach, že by úřadující vicemistr Kooperativa NBL poprvé od sezony 2001/02 chyběl v lepší nadstavbové skupině (pokud se nadstavba hrála).