Kooperativa NBL

Unikátní posila NH: medička s hlasem Mariah Carey

24.08.2017 - red
počet přečtení: 1538
vytvořeno 24.08.2017, upraveno 24.08.2017


1929ZDN.jpg


ZA KULISAMI NH S JANOU BASTIEN Výjimečnou posilu získala v létě do svých řad Nová huť Ostrava. A není to posila hráčská. Má nezvyklé jméno, je to začínající slovenská zpěvačka a okolnosti svého průniku do podkošového světa popsala zcela jednoduše. „Loni přišli do tehdejšího Rádia Kiss Morava, kde jsem pracovala jako moderátorka, dělat pozvánku na zápasy dva američtí hráči Nové huti, já náhodou byla u kolegyně, která s nimi mluvila, a zaujal mě Jordan Riewer. Prostě se mi líbil,“ usmívá se rodačka ze slovenské Čadce, která si říká Jana Bastien.

A pak už to s ní šlo ráz na ráz. „Jordan mi vyprávěl, jak to funguje v týmu, přiblížil mi basket z té fanouškovská stránky a já si řekla: Dobře, tak půjdu na basket.“

Jak se zdá z řady vašich videí s představovačkami nových zahraničních hráčů, které vyrábíte takřka ve stylu hudebních videoklipů, nezůstalo jen u role divačky…
Začala jsem se čím dál víc zajímat, jak to všechno funguje. Jsem produktivní člověk, a protože si sama i točím „covery“ různých známých skladeb a celkem to umím s kamerou, tak jsem se letos rozhodla klubu pomoct víc. Vím, že vedle hráčských kvalit je důležitým faktorem pro to, aby se basketbal dostal do širšího povědomí lidí, hlavně reklama. A věděla jsem, že minulou sezonu se hráči tolik neznali s fanoušky, chyběl tam takový ten „rodinný vztah“. Myslím si, že na základě videí, které jsem začala vyrábět, se k hráčům fanoušci dostanou blíž, budou víc chodit na zápasy, hráčům se bude lépe hrát a bude to jedna velká rodina, což byl záměr těchto videí. Aby fanoušci viděli, že hráči jsou taky lidi, kteří můžou mít špatný den, že jsou to normální, inteligentní chlapi, nebo že mají rodiny, různé zájmy a podobně. A možná to lidi přitáhne zpět k basketu, protože, a to si přiznejme, diváků během minulé sezony spíš ubývalo.
 


Až do onoho setkání v rádiu jste nikdy ve spojení s basketbalem nebyla?
V rámci základní školy jsem ho hrála, ale měřím 168 a s tím jsem nějakou basketbalistkou být nemohla.

Už jste točila rozhovory za jízdy v autě i v lecjakém jiném prostředí, děláte na ně i extra upoutávky. Čím se řídíte při volbě prostředí?
Přijdu za kluky, pozdravíme se, pokecáme a já poznám, jestli by se hodilo víc něco v přírodě, nebo jinde. Třeba když někdo přiletěl do Krakova a byl chvíli čas, tak jsem hned navrhla - pojďme udělat rozhovor. Jeden z Američanů má zase rád určitý druh hudby, takže jsem to udělala víc rapperské. Při tvorbě videa se řídím osobností daného hráče. Jako umělec to vždy nějak vycítím.

Jak vás při prvním setkání zahraniční hráči berou?
Jsem velmi přátelský člověk, navíc z rádia umím dělat rozhovory a umím si lidi získat. A s novými hráči už jsme velmi dobří kamarádi. S každým jsem se viděla možná dvacetkrát, byla jsem i na týmové večeři, kam jsem kluky vzala, a ukázala jsem jim Ostravu. Taky jim pomáhám – třeba Brian Bernardi neměl v bytě věci na vaření, tak jsem mu dala svoje. Russellu Woodsovi, který dorazil čerstvě z univerzity, ještě nepřišly peníze od rodiny, tak jsem ho párkrát vzala na jídlo, Patriku Johnsonovi se ztratily kufry na letišti, tak jsem mu pomáhala to vyřídit. Taky hráče seznamuju s Ostravou, kde je co jak drahé, kde je dobrá „reštyka“ nebo kavárna. Baví mě to s nimi a snažím se k nim chovat přátelsky. Od basketbalových věcí je tam klub a ta ženská ruka a řekněme lidskost je zase na mně.

1930NDY.jpg

Kde jste se naučila s kamerou?
Když jsem si začala točit své „covery“ (nazpívané skladby jiných interpretů) na internet, tak to praxí přišlo samo. Tady se posaď, sem se dívej, nehýbej se - tuhle přísnost, jakou mám na sebe, se snažím přenést i na hráče, aby pak vypadali dobře. A střih mě „taaak“ baví. Stačí mi kouknout se na návod na internetu a jdu na to sama. Nemám tedy problém s tím udělat si sama hudební videoklip.

Co vás vlastně do Ostravy přivedlo?
Studuju tady medicínu, kde už mě po šesti letech čekají jen státnice. K tomu studuju už dva roky i populární zpěv.

Snažíte se prorazit i jako zpěvačka. Co už máte za sebou v hudební branži a hlavně - na co cílíte?
S DJ Lowa jsme nazpívali song Muzika. On je tam rapperem a já složila a zazpívala slovenský part. V Rádiu Kiss Morava jsem složila naši vánoční skladbu, před několika měsíci jsem zpívala na jednom pódiu s Arakainem, Lucií Bílou a Kamilem Střihavkou. A ve velkém projektu Bohemian Metal Rhapsody, kde zpívají i velké hvězdy, funguju jako vokalistka. Momentálně pracuju i na vlastním singlu Your Lady, který vyjde v říjnu. V září k němu budu točit videoklip a tento týden budu dokončovat nahrávání singlu v Praze. Vedle toho jsem do letošního března byla i v Rádiu Kiss Morava, ale pak došlo k centralizaci veškerého vysílání do Prahy. A teď patřím do společnosti Čas a Rádia Dálnice, kde vysílám každý všední den v hlavním čase.   
 


Rádio Dálnice se prý chystá konečně víc rozvinout, takže to bude i díky vám...
Funguje celostátně a snažíme se soustředit na dálnice. Zatím vysíláme několik týdnů a závěrečná podoba by měla vypadat tak, že každých 15 minut bude dopravní servis, po celých 24 hodin. Hudba bude současná a bude to ve formátu jako Kiss Morava plus každou čtvrthodinu ta doprava. Kvalita by měla být vysoká.

O čem sníte při vlastní hudební kariéře?
Chci se věnovat své hudbě a tvorbě. Jako textařka si dělám vše sama a chtěla bych, aby se to dostalo na velká pódia a hrálo se to v rádiích. Aktuálně jsem podepsala u BMI a po vydání singlu bych se chtěla dostat pod velké vydavatelství. Plánuju i česko-slovenské turné, v prosinci by měl vyjít i vánoční singl. Se zájmem o spolupráci se už ozval producent Michala Davida a její výsledek by se měl dostat do éteru příští rok. Pevně věřím, že to všechno vyjde, lidi budou rádi chodit na koncerty, ty písničky zůstanou, i když tu už nebudu, a taky že budu mít tolik Slavíků jako Lucie Bílá. (směje se)

Kam si vaši hudbu máme zařadit?
Ty první singly budou v popovém stylu, něco jako Lady Gaga, ale album už bude orientované v poloze velkých hlasů. Mám velký rozsah, takže něco jako Jennifer Hudson nebo Mariah Carey. Bude to popové s nádechem R´n´B a nepůjde o třítónové songy, ale spíš o ty vyšší polohy. Zpívat budu převážně v angličtině, kde se mi dobře tvoří, protože to je hodně o „feelinzích“. Objeví se ale i nějaké slovenské texty, navíc píšu i pro jiné kapely.
 


Budete mít čas v NH fungovat i během neúprosně letící basketbalové sezony?
Teď mě čekají státnice, takže další rozhovory s jednotlivými hráči za mě bude dělat kolega. A pak se budou dělat i videoohlasy po každém zápase, které budeme dávat na Facebook nebo Instagram. V plánu je i společná vánoční večeře, volejbal a já toho chci být součástí. Nejsou to pro mě jen hráči, ale celá rodina. Neměla bych problém ani s výjezdy na venkovní zápasy, ale to bude záviset na klubu.