Kooperativa NBL

V AAC bude mezi 16 celky i kvartet z NBL

05.09.2017 - red
počet přečtení: 1497
vytvořeno 06.09.2017, upraveno 06.09.2017

Hned čtyři zástupce bude mít Kooperativa NBL ve třetím ročníku mezinárodní soutěže Helios Alpe Adria Cup. Už podruhé do ní zamíří BK ARMEX Děčín, k němuž se připojí USK Praha, SLUNETA Ústí a také mmcité Brno. Při účasti BK JIP Pardubice ve FIBA Europe Cupu a ČEZ Basketball Nymburk v Lize mistrů tak už polovina ligového pelotonu bude v nové sezoně poměřovat své síly s evropskými protivníky.

Děčín se v základní skupině utká s úřadujícím šampionem z Komárna, slovinským mistrem z roku 2015 KK Tajfun Šentjur a maďarským semifinalistou z minulého ročníku Körmendem, který je podobně jako Pardubice také v kvalifikaci o FIBA Europe Cup.

Na Sovy ve skupině A čekají Prievidza, Vídeň a slovinské Laško, na Brno v céčku chorvatský Osijek, rakouský Klosterneuburg a slovinský Šenčur GGD, a na Pandy v déčku tým Levic, rakouského Grazu a slovinského Domžale.

Vedle 4 českých týmů budou v soutěži i 4 slovinské celky, 3 slovenské, 3 rakouské, 1 chorvatský a 1 maďarský.

1934OTU.jpg

„Jedná se o těžkou skupinu, která však plní očekávání, jež od evropského poháru máme. Jsme rádi, že můžeme naším skvělým fanouškům předvést kvalitní zahraniční soupeře a věřím, že jich na zápasy přijde co nejvíc. O postup do čtvrtfinále se popereme, a pokud se nám to podaří, budeme chtít dojít co nejdál. Už v tuto chvíli však máme jistotu šesti kvalitních utkání nad rámec Kooperativa NBL, přinášejících mezinárodní zkušenosti celému klubu a především hráčům,“ řekl po losu Lukáš Houser, generální manažer Válečníků, kteří by do Alpe Adria Cupu měli vstoupit 25. října v Komárně. Doma se představí poprvé 31. října proti Šentjuru. Zbylé dva zápasy venku by měly přijít na řadu během reprezentačního okna.

Z každé ze 4 základních skupin postoupí do vyřazovacích bojů vždy nejlepší dva. Play-off se hraje na dvě utkání doma - venku a součet skore, a to ve všech kolech, tedy ve čtvrtfinále, semifinále i finále.

„V tuto chvíli se těžko odhaduje síla všech soupeřů. Například Maďaři staví velmi silný tým. Na druhou stranu my jsme v minulé sezoně s pozdějším vítězem v základní skupině jednou těsně prohráli a v Komárnu jsme dokonce zvítězili. Vše je tedy možné a z účastníků nikdo nevypadá jako skokově rozdílný soupeř,“ doplnil Houser.

Podle sportovního manažera Severočechů Jakuba Důry Alpe Adria Cup dále potvrzuje svou vizi přístupnějšího evropského poháru pro kluby střední výkonnosti se zájmem o mezinárodní konfrontaci, které ale nechtějí jít do FIBA Europe Cupu, jenž je podle všech hledisek na účast náročnější soutěží.

„Alpe Adria Cup je flexibilnější po stránce termínovky. Nejsou pevně dané třeba dva dny, kdy se musí každé kolo odehrát, ale je daná lhůta, do kdy je třeba dokončit základní část. Pak záleží i na dohodě týmů,“ vysvětlil děčínský činovník.

Čeští zástupci v soutěži dostanou na účast i příspěvek od ČBF, od níž kluby zároveň obdržely oficiální podporu k účasti. O té uvažoval i BK Opava, který ale nakonec v soutěži nebude.