Kooperativa NBL

V souboji o bronz půjde i o Evropu!

15.05.2018 - red
počet přečtení: 879
vytvořeno 15.05.2018, upraveno 15.05.2018

TV KNBL

EVROPSKÉ POHÁRY Mohla by to být od podzimu pořádně akční evropská sezona českého klubového basketbalu. Vedle Nymburka do základní fáze třetího ročníku FIBA Ligy mistrů míří i druhý finalista aktuálně vrcholící ligy mužů, tým BK Opava, pro nějž by to znamenalo návrat do kontinentálních soutěží po dlouhých 16 letech. A podle zatím neoficiálních informací, jež by měly být potvrzeny v řádu dnů, by dokonce bronzový celek z ligy měl naskočit do kvalifikace o Ligu mistrů. A to by znamenalo doslova pohárovou explozi, neboť bronzový medailista by měl i v případě neúspěchu v kvalifikaci alespoň místenku do základní skupiny FIBA Europe Cupu, který je druhou pohárovou soutěží klubů v rámci struktur mezinárodní basketbalové federace.

Není ani třeba dodávat, jak zvýšený náboj tato novinka vnese do východočeské derby série o třetí místo v Kooperativa NBL, která se hraje mezi Pardubicemi a Svitavami na dvě vítězství a startuje prvním utkáním už ve středu na pardubické palubovce (od 18:15, vysílá web ČT).

„Šance na kvalifikaci o Ligu mistrů bude pro oba týmy obrovskou motivací a my i proto chceme sérii vyhrát,“ ubezpečil dnes generální manažer BK JIP Pardubice Martin Marek.

2615ODY.jpg

Jeho tým na startu letošní sezony neuspěl v nesnadném sítu kvalifikace FIBA Europe Cupu, v němž úspěšně působil v ročníku 2016/17. A je hladový po další kontinentální příležitosti.  

„My dlouhodobě evropské poháry hrát chceme. Vidíme v tom jak přínos pro hráče, které máme v kádru, tak v rámci strategie České basketbalové federace do roku 2021. Nicméně nejdřív si tu pohárovou účast musíme uhrát,“ zdůraznil Marek.

Ve hře je navíc i možnost, že čtvrtý tým letošní ligy by mohl jít do kvalifikace o FIBA Europe Cup, takže by NBL mohla mít v obou soutěžích teoreticky až čtyřnásobné zastoupení.

Generální manažer Beksy už také dobře ví, jaký rozdíl dělá při jednání s potenciálními posilami to, když je klub může lákat právě na evropská prkna znamenající šanci na budoucí slávu a tučné kontrakty. A v případě zejména Ligy mistrů už to lákadlo není právě malé.

„Obecně je to pro klub při jednání s hráči vždycky ohromná přidaná hodnota. Zvlášť letos, pokud by Opava chtěla „jít do cizinců“, má díky účasti v Lize mistrů obrovskou přidanou hodnotu na hráčském trhu, protože spousta hráčů by se chtěla ukázat,“ podotýká Marek.

To pro svitavské soupeře Beksy je evropská příležitost především další kapitolou v sezoně snů, která může skončit nejen historicky první ligovou medailí, ale nyní dokonce i premiérovým průnikem na evropskou scénu.   

„Je o pro nás velká motivace a Pardubice budeme chtít v sérii o bronz porazit,“ předesílá před nejzajímavějšími vzájemnými duely letošního ligového ročníku manažer DEKSTONE Tuři Svitavy Martin Lepold.
 
„Děláme basket na ligové úrovni osmým rokem a mít už po takové době šanci hrát evropský pohár, o tom by se nám ještě pár sezon zpátky ani nesnilo,“ neskrývá.

2616N2R.jpg

Podle něj by ještě důležitější než šance na kvalifikaci o Ligu mistrů byla (v případě, že bude vše potvrzeno od vedení FIBA) jistota, že pokud se v kvalifikaci neuspěje, tým by automaticky získal místo v základní skupině Europe Cupu.

Třebaže i ve Svitavách pracují s novinkou teprve pár dní, už teď potvrdili, že v případě dobytí bronzu by do kvalifikace šli, i když Lepold zároveň dodává, že si aktuálně – při o něco větším počtu zápasů v příští ligové sezoně – těžko představuje skladbu zápasového programu se vším cestováním při případné účasti v Evropě. „Nejdřív bychom ale museli uspět proti Pardubicím.“

Ačkoli si svitavský manažer nedělá velké iluze o úspěchu v tradičně našlapané kvalifikaci Ligy mistrů, ani čtrnácti zápasů v základní části by se při případném postupu nebál.

„Ve Svitavách už jsme zvládli i těžší situace, tak myslím, že bychom zvládli i tohle. A věřím, že bychom na to sehnali i dostatek sponzorů, protože by to byla velká událost pro celé Svitavy. Pokud jde o Europe Cup, do toho bychom šli určitě, což obnáší zhruba o 2,5 milionu korun navíc hlavně za cestování a ubytování,“ vypočítává Lepold, podle nějž v případě postupu kamkoli už pro klub není cesty zpět.

„Byla by hloupost třeba do té kvalifikace o Ligu mistrů nejít, protože pokud jsem to správně pochopil, nedá se to místo posouvat na další tým v pořadí a pro český basketbal by bylo špatně, pokud by kluby nechtěly evropské poháry hrát,“ soudí manažer, který by jako dobrou zkoušku uvítal i kvalifikaci o Europe Cup, byť ani ta by nebyla žádnou růžovou procházkou.

I v oblasti šilhání po pohárech mají však „kameníci“ určité limity. Například Alpe Adria Cupu by se účastnit nemínili, neboť soutěž je svou kvalitou zatím nepřesvědčila.
 
Evropské soutěže většinou vyvolávají i otázku, zda daný účastnický klub bude mít dostatečně vyhovující halu. A v případě té svitavské by šlo nejen o kapacitu, ale i o palubovku s příliš mnoha čarami, vymezujícími hřiště pro nejrůznější míčové hry.

„Kvůli palubovce už jsme se předběžně domlouvali, že bychom si ji zapůjčovali od federace. A ohledně kapacity by teoreticky mělo jít požádat o výjimku. V Europe Cupu nejsou ty podmínky tak striktní a podle neoficiálních informací bychom výjimku mohli obdržet,“ doufá Martin Lepold.