Kooperativa NBL

Válečníci a Sovy podnikli další experiment!

11.10.2017 - red
počet přečtení: 590
vytvořeno 11.10.2017, upraveno 11.10.2017

ZA KULISAMI KOMENTÁTORSKÉ NOVINKY Pardubice, Děčín, USK, Brno. Čtyři kluby získaly do konce minulé sezony zkušenost s pravidelněji komentovanými domácími zápasy Kooperativa NBL. Pražské Sovy a děčínští Válečníci ovšem minulý víkend rozhodli jít ještě o „štok výš“. A spustily tak bleskovou akci, na jejímž konci byl vzájemný zápas komentovaný na Folimance oběma klubovými komentátory – tedy „domácím“ Jiřím Janotou i „hostujícím“ Zdeňkem Balcarem. Došlo tak na propojení televizního (Janota, USK) a divadelního (Balcar, Děčín) světa, které dalo zrod experimentu, o němž teď oba jeho přímí aktéři budou barvitě vyprávět.

Pánové, jak se celý nápad mít u jednoho zápasu komentátory obou týmů zrodil?
JANOTA (prostřední foto): Vzešlo to od (manažera týmu USK) Michala Šoba, který chtěl ještě víc oživit vysílání na tvcomu a napadlo ho spojit můj komentář s děčínským Zdeňkem Balcarem. Celé to domlouvalo vedení obou klubů. Byl to pokus se dvěma komentátory, co to udělá se sledovaností, přičemž jsme se to snažili i propagovat. My jinak jedeme tak, že jsem tam já plus třeba některý ze zraněných hráčů, v minulé sezoně jsme jako hosta měli i (ex-Sovu a nyní hráče Nymburka) Vojtu Hrubana, což bylo určitě zajímavé. Po téhle nové zkušenosti můžu říct, že to byl dobrý nápad.
BALCAR (spodní foto): U zrodu jsem nebyl. Mně v týdnu zavolal (sportovní manažer Děčína) Kuba Důra, že by v sobotu chtěli zkusit komentovat ve dvou. Až v pátek před zápasem mi ale došlo, že by to mělo být na USK. (usmívá se) Naštěstí jsem měl čas a vyšlo to.

1986ZWF.jpg

Jak jste se před přenosem domlouvali, kdo bude co komentovat? Bylo třeba v plánu, aby si každý bral útočné akce svého týmu?
BALCAR: Nechali jsme to na volno, respektive tím, že já nejsem basketbalový expert, nechal jsem Jirkovi roli hlavního a spíš to dokomentovával. Navíc se přiznám, že jsem na zápas přijel se silnou migrénou a v první půlce jsem měl velké problémy. Až druhý poločas si to sedlo a bylo vidět, že si docela rozumíme. On je Jirka hodně šikovný a dobře se mi s ním komentovalo. Od druhé půlky už jsem se víc rozmluvil i já, ale Jirka pořád zůstával jako hlavní.
JANOTA: Jak to bylo domluvené na poslední chvíli, sešli jsme se až před zápasem. Se Zdeňkem jsme se domluvili, že já budu ten hlavní a on mi bude pomáhat jako host. Myslím, že to zajímavě oživil. Tím, že není z basketbalového, ale z divadelního prostředí, má na basket trochu jiný pohled. Jako herec se ovšem umí vyjadřovat velmi dobře…. Už před zápasem mi řekl, že má trochu migrénu. V průběhu první půlky se z toho ale dostal a ve druhé už to bylo naprosto bez problémů. A já ani do poločasu neměl pocit, že by to nějak bylo znát, nebo že by nestíhal.

1987ZDc.jpeg

Normálně jste při zápasech pány situace, Zdeněk Balcar je v éteru dokonce úplně sám. Jak jste řešili, abyste se v rozsahu vyjádření mírnili, neoddávali se oslavám košů „svého“ týmu a dostalo se i na situační reakci kolegy?
JANOTA: Já jsem se dohodl už na začátku naší spolupráce s Michalem Šobem, že se nebudu snažit komentovat vyloženě pro USK. Snažím se mluvit vyváženě a komentovat co nejvíc neutrálně, aby člověk, který si to pustí, a nefandí ani jednomu týmu, nebo fandí hostům, neměl špatný pocit, že komentátor tlačí jen jednu stranu. V jednu chvíli jsem tak musel Zdeňka trochu mírnit, protože jako děčínský komentátor tlačil svůj tým dopředu, i když na druhou stranu od toho tam byl. (usmívá se) Celkově jsem se ale snažil, aby to celé vyznělo spíš neutrálně. To, že Zdeněk při domácích zápasech Děčína fandí svému týmu, je asi jasné a i u mě, když mám na utkáních jako hosta hráče USK, tak ten taky fandí svému týmu. A já se snažím o neutralitu a myslím si, že tak to má být. A pokud jde o prostor pro toho druhého, sám jsem na to zvyklý, navíc jsme se předem dohodli, že já budu ten hlavní. Do řeči jsme si skočili jen párkrát a potom už jsme si dávali signály a snažili se navazovat na myšlenky toho druhého. 
BALCAR: Jirka byl rozumný, ale ty emoce tam trochu byly, když jsme to ve čtvrté čtvrtině dotáhli až na bod. Já jsem to ale zase až tak nehrotil. V tomhle mám v Děčíně výhodu, že sedím přímo v ruchu haly, kdežto na Folimance se sedí v kukani. Nemáte ten bezprostřední kontakt, ale taky to má něco do sebe. V Děčíně vás nicméně ta atmosféra strhne, je tam větší „aifr“. V Praze jsem to za tím sklem netlačil až tolik. Ale myslím, že by nebyl problém se projevovat i trochu víc. Další věc je, že už taky nějaký pátek moderuju různé akce a své kolegy umím respektovat. Takže i když jsme si občas skočili do řeči, hned jsme se zastavili a počkali.
 
Nechtěli jste tedy jít někdy kvůli zvýšení napětí třeba i do sporu a jako by se „utkat“ i za mikrofonem?
JANOTA: Nemyslím si, že by bylo úplně dobře, abychom se nějak přeli. Tohle můžeme vidět, když se na O2 Sportu vysílá fotbalové derby, a je tam jak vyloženě sparťanský, tak i vyloženě slávistický komentář, což se mně osobně moc nelíbí. Jsem zastáncem toho, aby si divák mohl zápas užít, a to i s informačním bonusem od komentátora. A klidně ať je to při pěkných akcích obou týmů podané i s emocemi. 
BALCAR: V zápase se vyskytnuly nějaké sporné fauly, ale že bychom se zrovna proto hádali, to ne. Spíš jsme si to v klidu vyříkávali, jak to kdo viděl. Bylo to úplně v pohodě. Jistě jsme každý jako by stranili svým, ale snažili jsme se být objektivní. Měl jsem z toho dobrý pocit. A že bychom to hrotili cíleně? To zatím ne. Oba jsme se malinko hlídali a brali to s lehkým odstupem. Jen jsme dali najevo, když se našemu týmu něco povedlo. Možná příště to půjde o něco výš.

1988MzA.jpg

Byl to z vašeho pohledu přínosný experiment a už jste dostali i zpětnou vazbu?
JANOTA: Zpětnou vazbu jsem ještě neměl, jen jsem viděl, že jsme měli zhruba 1700 zhlédnutí, což je oproti jiným zápasům nadprůměr. Takže náš cíl byl splněn. Uvidíme, jak se to líbilo oběma klubům.  Pro mě osobně je vždy lepší, když mám někoho vedle sebe, protože upřímně – dělat celý zápas sám je poměrně náročné. Pro mě nehraje roli, jestli je to druhý komentátor, nebo hráč, protože i jeho pohled ze zákulisí je velmi zajímavý. Třeba jak se na daného soupeře tým připravoval a podobně.
BALCAR: Mám ohlas od děčínského fanouška, který mi přišel na mobil hned po zápase, že s tím byla spokojenost. Věřím, že se to líbilo. Na detailnější ohlasy ale ještě čekám.

Myslíte si, že šlo v této sezoně o ojedinělou příležitost, nebo se ve dvou sejdete i na jiných zápasech?
JANOTA: U mě je z časových důvodů docela nepravděpodobné, že bych vyrazil někam ven. Na Folimance bych ale rád někoho dalšího uvítal. Pardubice to dělají moc hezky a tam by se mi spolupráce taky líbila. Byla to zábavná a zajímavá zkušenost a jsem jedině pro.
BALCAR: Byla to dobrá zkušenost a já se tomu rozhodně nebráním. Když trefím takhle dobrého spolukomentátora, určitě by to problém nebyl. Jen nevím, jak by to technicky šlo v Děčíně, a jestli bychom na to už byli připraveni. Na USK je díky kukani lepší zázemí. Osobně bych to ale rád ještě s někým vyzkoušel a doufám, že by Jirka jednou mohl přijet k nám do Děčína, nebo že já budu moct znovu do Prahy.