Kooperativa NBL

Velký průšvih, Mr. Double-Double a poučení z dějin

12.10.2017 - red
počet přečtení: 1113
vytvořeno 12.10.2017, upraveno 12.10.2017

ZA TUŘÍMI KULISAMI S ROMANEM MARKEM Svitavští kameníci by v této sezoně měli být jedním z týmů, které půjdou oproti loňsku tabulkou nahoru. Po kvalitním posílení a pod taktovkou ambiciózního kouče Růžičky se od nich čeká hlavní aspirace na roli „černého koně“. Po třech kolech však Tuři patří mezi kvartet bezvítězných týmů. Tady je ovšem nutné přidat jedno „ale“. Sedmý celek minulé sezony potkal úvodní los z kategorie vražedných – Děčín venku, Nymburk doma, Opava venku a Pardubice doma. Proto i první otázka pro rozehrávače Romana Marka nemohla znít jinak než….     

Romane, kleli jste hodně, když jste poprvé uviděli los úvodních čtyř kol se zápasy s TOP4 týmy minulé sezony?
Ani ne. Myslím, že ten los není zase tak důležitý a nehraje extra velkou roli. Možná by bylo lepší začínat s nějakými slabšími soupeři, nicméně jsme mohli vyhrát v Děčíně i v Opavě. Los máme těžký, ale nedá se nic dělat. Přijdou i lehčí zápasy, kdy určitě nějaká vítězství získáme.

Los by podle vás JEN těžký? Pro první čtyři kola si těžší ani nešlo představit.
No, to je pravda. Těžší už opravdu být nemohl.

Říkáte, že los nehraje takovou roli. Mít ale hratelnější soupeře na rozjezd, mohli jste snáz a rychleji nabrat potřebnou sebedůvěru a nebýt hned od úvodních kol pod tlakem.
Já jsem tohle zažil asi dvakrát v Prostějově, že jsme měli na startu těžký los, začali 1-4 nebo 0-3 a nakonec jsme hráli finále nebo o medaile. Je to prostě začátek sezony, která je dlouhá, a určitě po třech prohrách nepropadáme frustraci.

1992MTg.jpg

Ukázaly vám alespoň těsné výsledky v Děčíně (o 2), doma s Nymburkem (o 10) a v Opavě (o 1), že by to do dalších kol mělo jít líp?
Věřím tomu. Ono se říká, že Děčín oslabil a že Opava oslabila, ale každý, kdo hraje ligu, ví, že se tam hraje těžko. A já si nemyslím, že tam hostující týmy budou vyhrávat. My jsme sahali po vítězství hlavně včera v Opavě, bohužel to nevyšlo, ale jak to bývá, karta se vždycky otáčí a já věřím, že ta vítězství v dohledné době přijdou.  

Opavě jste za první čtvrtinu dovolili jen dva trojkové pokusy. Chtěli jsme jí pozice za obloukem co nejvíc znepříjemnit?
Víme, že se toho vůbec nebojí, a kdokoli přijde na hřiště, ať je to pozice 1, 2, 3, 4, nebo 5, neváhá ani vteřinu a už to letí na koš. Ty trojky jsme si chtěli pohlídat a docela se to i povedlo. My jsme měli i o 14 lepší procento a dali 13 trojek proti sedmi domácích, ale ani trojky nakonec nerozhodovaly. My jsme udělali blbé chyby a Opava je, jak to u ní doma bývá zvykem, trestala.

Asi hodně překvapilo, že jste neměli s vaší sestavou výrazně lepší doskok, včetně úplné koncovky, kdy jste domácí opakovaně pouštěli k útočným doskokům po trestných hodech. Je fakt, že Opava po třech kolech drží o pět doskoků lepší průměr oproti minulé sezoně, přesto – jak se vám tohle mohlo stát?
Ono to kolikrát není tolik o té výšce, jako spíš o nasazení a vůli na útočné doskoky chodit, anebo na druhé straně brát útočníky na záda a dobře odstavovat. Mnohdy se stává, že když pivot stojí na natažených nohou, nedoskočí nic, a když tam přiběhne „malý“ a jde do toho naplno, tak ty balony sebere. Je určitě zajímavé, že když Opavané nemají vysoké pivoty, ty doskoky mají a klobouk dolů před nimi.

Znamená to, že kromě autora 14 doskoků Kerra jste do doskakování nedávali dost?
To bych nechtěl říct, ještě jsem zápas ani neviděl na videu. Asi bych neřekl, že jsme to prohráli vyloženě doskokem, na druhou stranu když jsme třikrát nedoskočili po šestkách soupeře, protože nám to vypadalo z rukou, je to velký průšvih a školácké chyby.

K těmto situacím došlo při mohutném dotahování, za vedení Opavy o tři. Bylo to pro výsledek to hlavní, anebo k problémům došlo už dřív?
Hlavní problém byl v obraně pick-and-rollu opavských rozehrávačů. Kuba Šiřina i Radek Kouřil ho mají zvládnutý výborně a dokážou jak vystřelit, tak najít rolujícho pivota, anebo vyhodit na volné střelce. Trestali nás tam po jednoduchých akcích.

I V Děčíně jste dlouho hráli o velký úspěch. Co rozhodlo v klíčové druhé půli tam?
Nedokázali jsme udržet standard výkonu po celý zápas. Byly to vlny nahoru dolů, chvíli to vypadlo moc dobře, pak jsme zase propadli, přišly zbytečné ztráty, netrefili jsme zvenku. V každém zápase jsme měli jeden dva tříminutové výpadky, které nás pak stály úspěch.

1993MGV.jpg

S Nymburkem jste doma odvedli své maximum?
Tam jsme prohráli o 11 druhou čtvrtku. Na videu bylo vidět, že jsme nedali asi čtyři „šoupáky“ zpod koše, pak jsme si vzali asi tři těžké střely přes Mickelsona a Bendu, kteří blokovali, nebo nás tlačili do těžkých střel. A taky jsme páchali hrozné ztráty. Přitom proti Nymburku pokud nedáte koš a rychle se nevracíte, má ten protiútok bleskový a tím nás taky vytrestal.    

I vy tušíte, že mistr by tuto sezonu mohl být ještě hratelnější, anebo noví hráči ještě neukázali vše, co v nich je?
Těžko hodnotit. Já si myslím, že Nymburk bude opět dominantní jako v minulých letech. Neříkám, že někde neklopýtne, ale že by prohrával víc, to si nemyslím.

Vás zatím nejvíc drží tank Garret Kerr s průměry 20+12 doskoků za 36 minut, a to po třech zápasech s nejužší špičkou. Zatím se objevuje na pozici power forwarda i small forwarda. Bude to takhle střídat pravidelně?
Zatím to hlavně vypadá tak, že se bez něj nějak nemůžeme obejít. Pokud na hřišti není, tak nám trochu schází. Nevím, kde se sám cítí líp, ale je to v podstatě jedno, protože na obou pozicích hraje výborně. Momentálně je pro nás nepostradatelný. On taky musel hrát hodně, protože Šimon Puršl doléčoval z léta zraněnou ruku a teprve se do toho dostával. Garret dosud hrál víc pod košem, ale jak se do toho Šimon víc dostane, Garret se posune na trojku.

A právě tam byste díky němu měli mít výhodu doskoků a celkově většího fyzična…
Určitě. Myslím, že jsme to zatím i dobře využívali. Třeba v Opavě, když byl na trojce, nebo i na čtyřce na Zbránka, hráli jsme na něj hodně do dolního postavení, aby chodil 1 na 1, což vycházelo. Dal tam spoustu košů, a pokud je nedal hned, tak si sám doskočil. (směje se) Takhle by to mělo fungovat i dál.

V obou jeho sezonách v NBL Kerrovi unikl double-double v průměru, vždy jen o několik desetin procenta na doskoku. Letos už to dá?
Já bych řekl, že určitě jo. On i na každém tréninku je po každém doskoku strašně hladový, takže těch 10 doskoků v průměru klidně může mít. Záleží ale samozřejmě na odehraných minutách. Kdyby hrál tolik jako teď, tak by ty doskoky jistě posbíral.

Dosud vyjma třech minutek s Nymburkem nenastoupil MVP jednoho z přípravných turnajů a váš nový small forward Pavlovič. Z jakých důvodů a co vám v jeho osobě chybělo?
Má zraněná záda. Na turnaji v Maďarsku nešťastně dopadl z výšky a pořád ho to pobolívá. Těžko říct, jak by s ním ty první zápasy dopadly. Na svou pozici je relativně vysoký, měří 203, je atletický a má dobrou ruku, navíc mu nechybí chytrost. Sám jsem zvědavý, jak nám to s ním půjde.