• Finále - Zápas 3: Nymburk - Prostějov 97-63 (3-0)
  • Série o bronz - Zápas 3: Pardubice - Opava 62-79 (1-2)
  • Finále - Zápas 2: Prostějov - Nymburk 66-80 (0-2)
  • Série o bronz - Zápas 2: Opava - Pardubice 88-71 (1-1)
  • Finále - Zápas 1: Nymburk - Prostějov 75-61
SOUHRN SOBOTNÍCH ZÁPASŮ 17. KOLA MATTONI NBL
Alič rozhodl o výhře Děčína v poslední vteřině!
13.12.2008 18:57 David Šteffel a Virginijus Sirvydis. Právě tito dva hráči byli hlavními strůjci překvapivě jednoznačného vítězství Pardubic nad Novým Jičínem, který utrpěl v letošní sezoně teprve čtvrtou porážku. Šteffel se Sirvydisem se dohromady postarali o 48 bodů. V dalších zápasech si Prostějov poradil s Opavou a Děčín vydřel výhru nad Kolínem díky koši Admira Aliče v poslední vteřině.

BK Prostějov - BK Opava 82:66
(19:17, 48:32, 56:48)

Favorizovaný hanácký tým si v závěru prvního poločasu vypracoval až šestnáctibodové vedení, jenže ve třetí čtvrtině nastřílel pouhých 8 bodů a osm minut před koncem už vedl jen o dva koše (56:50). Úsek mezi 33. a 35. minutou však Prostějov vyhrál i díky dvěma Dokoupilovým trojkám 12:2 a byť poté Opava kontrovala šňůrou 9:0, domácí už si třetí výhru v řadě pohlídali.

Hurl Beechum trefil 8 z 12 střel z pole (z toho trojky 4/7) a zaznamenal 20 bodů, Shaun Pruitt si připsal svůj jubilejní desátý (!) double-double za 14 bodů a 11 doskočených míčů. Hosté měli nejlepšího střelce v Ondreji Šoškovi (22 bodů a 8 doskoků, z pole 9/13).

Peter Bálint (trenér domácích): Třetí čtvrtina byla velice špatná, na jejím výsledku se projevila špatná koncentrace. Podařilo se nám ale vrátit do zápasu, a to tím, že došlo ke zlepšení v útočné i obranné fázi.

David Klapetek (trenér hostů): Především gratuluji Prostějovu k vítězství. I když se mu ve třetí čtvrtině nedařilo, dokázal se ve čtvrté čtvrtině opět zvednout a dotáhnout zápas k vítězství.

Střelci:
Prostějov
- Beechum 20, Pruitt 14, Staněk 13, Hanavan 11, Dokoupil 9, Novák 7, Ames 4, Toya 2, Prášil 2
Opava - Šoška 22, Čarnecký 13, Pumprla 8, Czudek 7, Dygrýn 6, Hrubý 5, Kratochvíl 3, Hutňan 2,

Synthesia Pardubice - Geofin Nový Jičín 88:73
(26:17, 45:43, 68:56)

Východočeši si poprvé vypracovali dvouciferný náskok již v 8. minutě, kdy vedli 22:12. Povedlo se jim to především díky skvělému výkonu Davida Šteffla, jenž nastřílel v úvodním hracím období 15 bodů! Geofin však předvedl v závěru poločasu šňůru 10:0 a ještě v polovině třetí čtvrtiny byl pozadu o jediný bod.

Přelom třetí a čtvrté části hry ale ovládly Pardubice. Úsek mezi 26. a 32. minutou vyhrály 18:3 (!) a rozhodly tak o svém vítězství.

Skvělý den měl pivot David Šteffel, který proměnil 12 z 17 střel z pole (úspěšnost 70,6%!) a k 27 bodům přidal ještě 12 doskoků! Virginijus Sirvydis se hlavně díky 5 trojkám z 10 pokusů dostal na 21 bodů, v dvouciferných číslech byl i Lavell Payne (16 bodů a 7 doskoků, 7/11).

Z tradičních opor Nového Jičína se dokázal výrazněji prosadit pouze rozehrávač Emmanuel Ubilla, jenž zaznamenal 23 bodů, druhým nejlepším střelcem byl sice Robert Šarovič s 13 body, ovšem oba dva měli dohromady úspěšnost střelby z pole jen 32,5%.

Domácí basketbalisté velmi dobře stříleli (57,4%, z toho trojky 50% - 11/22, hosté jen 37%, z toho trojky 28,6% - 6/21), hostům nepomohlo ani 17 útočných doskoků a pouhých 5 míčových ztrát.

Slobodan Nikolič (trenér domácích): Dnes jsme porazili vynikajícího soupeře. Geofin je s Nymburkem nejlepší celek v lize. Zaměřili jsme se na obranu tria Šarovič, Reinberger a Walker, což se podařilo, zejména Walkera a Reinbergra jsme udrželi na málo bodech. Jak říkal p. Choleva, rozhodla třetí čtvrtina, kde jsme zahráli opravdu dobře. Vyhráli jsme ji 23:13 a konec zápasu se hrál jen tak, aby se dohrál.

Zbyněk Choleva (trenér hostů): Prohráli jsme zaslouženě. Pardubice zahrály výborně, zejména Šteffel pod košem, a dařila se jim střelba, což se nemůže říct o nás. My jsme měli spoustu volných pozic po cloně na míč, což vycházelo ze způsobu pardubické obrany, ale zejména ve druhém poločase jsme je neproměňovali a to rozhodlo. Měli jsme opravdu hodně střel jak za dva, tak i za tři body, ale nemohli jsme se trefit. Třetí čtvrtina se nám vůbec nepovedla. Gratuluji domácím k vítězství.

Střelci:
Pardubice - Šteffel 27, Sirvydis 21, Payne 16, Sanders 8, Sýkora 6, Grepl 5, Gaidamavičius 5
Nový Jičín - Ubilla 23, Šarovič 13, Gavlák 11, Pandula 9, Pelikán 8, Walker 5, Reinberger 2, Hájek 2

Karma Basket Poděbrady - Kondoři Liberec 97:72
(19:16, 37:32, 70:50)

Rozhodla třetí čtvrtina, ve které Poděbrady proměnily 9 z 13 střel z pole (úspěšnost 69,2%, trojky 5/7 - 71,4%!!!), 10 z 13 trestných hodů a svému soupeři nasázely 33 bodů.

Lídrem Karmy byl opět rozehrávač Pavel Beneš, který nastřílel 23 bodů a doskočil 9 míčů (z pole 5/7, z toho trojky 2/2, trestné hody 11/12 - 91,7%!!). Luboš Stria vyrovnal 20 body své letošní střelecké maximum (trojky 3/5), Denis Mujagič přidal 18 (trojky 4/9), David Špička 15 (trojky 2/3) a Stephen Castleberry 13 bodů a 8 doskoků (z pole 6/7).

V libereckém dresu se nejvíce prosazoval Maurice Hampton (24 bodů, z pole 9/23), Robert Landa má druhý letošní double-double za 11 bodů a 10 doskoků.

Domácí hráči stříleli 40 trestných hodů, z nichž 30 proměnili (75%), navíc se jim mnohem lépe dařila střelba z tříbodového prostoru (11/23 - 47,8%, Kondoři 4/26 - 15,4%)...

Stanislav Petr (trenér domácích): Všichni vědí, v jaké jsme situaci, dnes jsme hodně chtěli vyhrát. Soupeř byl velmi těžký, myslím srovnatelný s námi. Hraje velmi tvrdě, nekompromisně. Dobře jsme se na dnešek připravili. Utkání bylo ve znamení toho, že naši hráči měli svůj den, trefovali jsme se ze všech pozic. Myslím, že zápas byl velmi vypjatý, velmi mě mrzí zranění Černoška, ale bylo to naprosto nezaviněné.

Jan Slowiak (trenér hostů): O výsledku rozhodla třetí čtvrtina, ve které byli domácí lepší a agresivnější. Navíc dali spoustu důležitých střel. V tu chvíli jsme nenašli žádnou protizbraň. Možná jsme měli v hlavě zranění Černoška, ale už v té době byl rozdíl jasný. Domácí vyhráli zaslouženě.

Střelci:
Poděbrady - Beneš 23, Stria 20, Mujagič 18, Špička 15, Castleberry 13, Vrchota 3, Norwa 3, Hubálek 1, Soliver 1
Liberec - Hampton 24, L. Tóth 11, Landa 11, T. Tóth 9, Černošek 5, Marek 5, Blažek 4, Gajdošík 3

BK Děčín - BC Kolín 83:81
(31:17, 52:38, 64:66)

Děčín nasázel Kolínu hned v první čtvrtině 31 bodů (v 8. minutě vedl 25:8) a vypadalo to, že má vývoj zápasu plně pod kontrolou. Hosté však vyhráli úvod druhého poločasu 9:0 a o chvíli později se dostali do vedení.

Tři minuty před koncem utkání měli k dobru dokonce 8 bodů (stav 69:77), nicméně domácí dokázali především díky Pavlu Houškovi vyrovnat (78:78) a o vítězi tak rozhodly až závěrečné vteřiny.

Když zbývalo do konce střetnutí 24 vteřin, tříbodová akce Andriuse Lepinaitise poslala kolínský tým do tříbodového vedení. Výborný Pavel Houška poté svou třetí trojkou vyrovnal, avšak závěrečný útok měli k dispozici hosté.

Naložili s ním však prachbídně. Machač svůj střelecký pokus neproměnil a následný protiútok pohodlně zakončil zároveň se závěrečným klaksonem Admir Alič - 83:81!

Severočeši trefili 12 trojek, kdežto hosté jen 4, přičemž se dařilo hlavně Pavlu Milošovi (20 bodů, trojky 4/9, 8 doskoků) s Pavlem Houškou (19 bodů, trojky 3/7, z toho 2 v posledních dvou minutách) a Jiřím Holandou (11 bodů, trojky 3/4). Kolín v ofenzivě spoléhal hlavně na Jona Rogerse (24 bodů a 12 doskoků, z toho 6 útočných, z pole 9/15) a Jonase Browna (22 bodů).

Pavel Budínský (trenér domácích): Bylo to bláznivé utkání. Nám se povedl začátek, vybudovali jsme si náskok, který jsme poté prohospodařili. Bohužel je neuvěřitelné, co dokážeme vymyslet. Pokud se netrefíme z dálky nebo zpod koše a soupeř hraje trpělivou hru, máme velké problémy. Koncovka byla samozřejmě o štěstí, které se přiklonilo na naši stranu. Doufám, že to povzbudí některé hráče do příštích utkání. Samozřejmě musím pochválit výkon Kolína, který hrál dnes velice dobře.

Predrag Benáček (trenér hostů): Bohužel, dnešní utkání se mi hodnotí velice špatně. Samozřejmě gratuluji domácím k výhře, byli šťastnější v koncovce. Nám se stávají pořád dokola stejné chyby a nevím, jak je odstranit.