Výsledkový proužek
  • Opava - Orli 83-55 (Klečka 14, Blažek 13 - Slezák 15, Kouřil 10), NH - Opava 74-84 (Zbránek 17, Číž, Urbánek 11 - Blažek 17, Gniadek, Sokolovský 11)
  • Příprava: Inter (mistr Slovenska, bez reprezentantů) – Beksa 66-92 (Kohout 15, Pospíšil 14, Bohačík 12, Pandula a Půlpán 10, Šoukal a Sanders 9)
  • Příprava: Weissenfels (9. tým německé BBL) – Ústí (bez podkošových Američanů) 102-86
  • Příprava: Děčín - Chemnitz (druhá německá liga) 82-80 (Tucker 20, Jelínek 15, Kaša 13, Stria 11, Bažant 6)
  • Příprava: Pardubice - Prudnik 140-69 (Bohačík 16, Potoček 15, Pospíšil 13, Šoukal 12, Šoula, Wall a Půlpán 11, Pandula 10)
Zápas 4 semifinále Děčín - Prostějov. Děčín srovnal na 2-2. Doplněny ohlasy koučů a další detaily
Děčín to chtěl víc, Smith na vše nestačil. A je tu Zápas o všechno!

11.05.2012 21:27 Nebylo to drama, jaké se čekalo. V utkání 4 semifinálové série mezi Děčínem a Prostějovem se Válečníci opět chopili taktovky na začátku bitvy a přes vyrovnání Orlů po 10 minutách hry nasadili ve střední části druhé čtvrtky k trháku, který byl pro zbytek utkání rozhodující. Děčínu přinesl triumf 76-66 srovnání série a velenapínavý Zápas 5 na Hané.

Vítěze už tradičně vedl Sanders s 15 body, a to i při nevalné střelbě 14/5 a zřetelně docházejícím kyslíku v obraně v druhé půlce. Děčínu se konečně probral Alič, který 9 ze svých 10 bodů zajistil v první půlce.

Pavel Houška se dostal do dvojitých cifer jen 10 doskoky a ve scoringu ho tuctem předběhl Soukup. Děčín si doma znovu pomohl nůšemi šestek, i když hned 11 z nich neproměnil. K tomu měl 13 útočných doskoků a přežil i 16 ztrát, což byl proti hostům dvojnásobek.

Prostějov do poločasu stihl titěrných 24 bodů, nedařilo se mu proměňovat z dálky, ani zblízka a vedle 10 bodů Venty (všechny včetně všech svých tří trojek v utkání zaznamenal v posledních 7 minutách první čtvrtky) nebyl nikdo dál než na třech. To se týkalo i Smithe, který za druhou půlku opět vysázel slušný počet 17 bodů, ale v týmu zůstal příliš osamocen. Na pouhých dvou bodech se zasekl Nicholson.

"Bylo to urputné a bojovné utkání v pekelné atmosféře. Pochopitelně, čím víc se zápasy blíží ke konci, tím ten tlak a atmosféra začíná houstnout a oba týmy si uvědomují, v jaké situaci jsou," řekl vítězný kouč Pavel Budínský.

"V zápase byla spousta fyzických kontaktů, hodně soubojů, zajímavých akcí, úžasných reakcí publika - byla to letos nejkrásnější atmosféra. Nevím, jestli ještě letos dostaneme nějaký zápas do Děčína, ale jsem moc rád za kluky. Čeká nás vyvrcholení celé série. I když budeme hrát venku, tak si myslím, že máme šanci a o tu se také popereme."

Stratég Orlů Zbyněk Choleva uznal, že domácí byli lepší od začátku do konce.

"Hráli velmi dobrou agresivní obranu, my jsme se nedostávali do střel, a když, byly to střely vynucené a procento padalo dolů. Pak jsme se už ani nedostávali do pozic. Pod košem jsme také zahodili spoustu zdánlivě jednoduchých pozic, ale bylo to přes tvrdou obranu."

"Nedostali jsme se proto do tempa, a jakmile nám Děčín odskočil a byl v pohodě, tak už to bylo hodně těžké. Dokonce nás i přeskákal. My na konci zkoušeli trochu vabank a mírně jsme skore zkorigovali, ale stejně se to nepodařilo."

I když to hosté určitě nechtěli, i na začátku tohoto utkání, oboustranně velmi nervózního, tahali za kratší konec provazu oni (6-12). A i když první čtvrtku srovnali na stavu 15-15, v té druhé se jim už domácí vzdálili výrazněji.

Ze stavu 19-20 ve svůj neprospěch úporně bránící Válečníci otočili během pouhých dvou minut na 31-20 a v této desítce dovolili soupeři pouhých 8 bodů proti vlastním 21.

Během první z těchto dvou kritických minut nasbírali všechny své útočné doskoky této čtvrtiny (6), což je možná náběh na rekord minimálně v NBL.

Asi ne náhodou se o 7 (všechny jeho v první půli) z 12 bodů této klíčové šňůry postaral Sanders, ovšem zásadním mužem na doskoku i celkové aktivitě tu byl i Soukup.

Prostějov zůstal téměř 4 minuty bez bodu a jeho osudnou sekvenci zarámovaly nesportovní faul Švrdlíka, technická chyba Venty a pouhých 5 pokusů z pole při jediné ztrátě.

Nic na tom nezměnil ani do úmoru najíždějící křídelník Pandula, který si v zápase vynutil 6 faulů, další si ještě od sudích marně žádal, jenže v poločase měl střelbu 9/1 a na konci 12/2. A šestek nakonec házel jen 5.

V poločase (36-24) byla kritickým rozdílem úspěšnost dvojek 28/12 ku 25/4. Jen 2 body ze 4 střel z pole přitom stihl domácí tahoun Pavel Houška.

Orli podle očekávání ve třetí čtvrtce zapnuli, ke 4 trojkám z první půlky přidali  za pouhých pět minut další 4 (po dvou Peterson s Smith) a rázem se přihnali na 45-39. Jenže než Smith trefil svou čtvrtou a poslední trojku v zápase, bylo tu další 4minutové totální sucho hostů a jejich top střelec tak minutu před koncem čtvrtky jen snižoval na 52-42.

Domácí měli také svoje problémy a 12 ztrátami (6 v každé čtvrtce) v druhé půlce stále nabízeli Orlům šanci na nějaký comeback. Ti ji však při své střelecké marnosti nebyli sto využít. Necelou minutu do konce se dostali na 8 a o půl minuty později ještě na 7 bodů, ale to bylo vše.

Děčín si tak zápas opět došestkoval domů, když za poslední 4 minuty házel všech svých 15 a proměnil všech svých 11 TH v závěrečné čtvrtině.

BK Děčín - BK Prostějov 76-66
Body: Sanders 15 (5 asistencí), Soukup 12 (7 doskoků, 5F+), Alič 10, Burke 9 (7 doskoků), Houška Pavel 9, Stria 8 (6F, 4 ztráty), Pomikálek 7 (5F+, 4 ztráty), Houška Jakub 6 - Smith 20 (trojky 7/4, 6F+), Venta 16 (trojky 7/3, 6 doskoků), Peterson 10 (6 doskoků), Pandula 7 (6F+), Bohačík 6, Gadri-Nicholson 2 (9 doskoků), Slezák 2, Švrdlík 2, Bratčenkov 1. Střelba za 3 body: 17/4 - 30/9. Střelba za 2 body: 52/23 - 48/15. TH 29/18 - 17/9. Doskoky: 51 (13 v útoku) - 38 (10). Osobní chyby: 22 - 27. Body zpod koše: 40-26. Čtvrtiny: 15-15, 21-9, 16-18, 24-24. Rozhodčí: Dolinek Ivo, Macela Miroslav, Kučera. Stav série: 2-2.