Výsledkový proužek
  • Tuři - Orli 102-78 (Teplý 19, Macela a Vaňák 17 - Slezák 22, Talley a Tyrna 18), Lions – Vysočina (1. liga) 100-70 (Robinson 19, White a Zuzák 15)
  • Přípravy: Handlová (slovenská extraliga) - Brno 82-86 (Prášil 21, Krakovič a Marič 14), Zlín (1. liga) - Brno 62-84 (Krakovič 18, Semerád 15)
  • Přípravy: Ústí - USK 88-83, Klosterneuburg (elitní soutěž Rakouska) - Brno 78-95 (Prášil 17, Krakovič 15, Šiška 14)
  • Přípravy: Kolín - Kbely (2. liga) 90-38 (Faifr 29, Hammond 14), Brno - Komárno (slovenská extraliga) 68-79 (Prášil 19, Krakovič 14)
  • Příprava: Nymburk - Zielona Gora (vicemistr Polska) 66-62 (Stutz 13, Pomikálek 11, Rančík 9, Raivio a Houška 7)
Plzeň se do NBL nevrátí! Šéf klubu neosvětluje jen toto rozhodnutí
Pavel Froněk (vpravo), Foto: Roman Valenta

Pavel Froněk (vpravo), Foto: Roman Valenta

18.07.2012 19:14 Vedení Lokomotivy Plzeň se definitivně rozhodlo: v následující sezoně klub Mattoni NBL hrát nebude a zaujme pozici v první lize, kam sestoupil po bojích v baráži s Opavou, Jindřichovým Hradcem a Zlínem. Plzni bylo dodatečně nabídnuto doplnit sestavu NBL pro sezonu 2012/13 na 14 celků, nyní to především z ekonomických důvodů odmítla a šéf klubu Pavel Froněk k tomu řekl více v následujícím rozhovoru.

"Velice si vážíme nabídnuté možnosti vedením ČBF doplnit NBL, ale ekonomické podmínky našeho klubu nám to v současné době neumožňují. Vzhledem k malému časovému prostoru po našem neúspěšném boji o udržení v Mattoni NBL se nám nepodařilo sehnat hlavního sponzora klubu, který by byl schopen zajistit zásadní
položku rozpočtu pro důstojné sehrání ročníku 2012/13," uvedl Froněk.

"Dalším důležitým faktorem je plánovaná kompletní rekonstrukce havarijního stavu střešního pláště naší sportovní haly, která by měla být zahájena v polovině dubna 2013 a my bychom museli hledat na dokončení soutěže náhradní halu. Působení našeho klubu v posledních dvou ročnících Mattoni NBL považujeme z hlediska činnosti našeho klubu za pozitivní a věříme, že v budoucnu budeme opět bojovat o návrat do nejvyšší soutěže."

S jakými pocity jste se rozhodovali do NBL nakonec nejít?
Pocity jsou smíšené, protože na jednu stranu chcete zůstat mezi naší basketbalovou elitou, ale na druhou stranu člověk musí myslet na existenci celého klubu. Problém Plzně je v koncentraci hodně sportů na špičkové úrovni. Basketbal, jako třetí nejpopulárnější sport u nás, má obrovskou konkurenci ve fotbalu a hokeji. Když k tomu přidáte házenou s velkou tradicí, máte o zásadní ekonomické problémy postaráno. Logicky se basketbal hraje spíše na menších městech, kde má výsadní postavení a je to pro sportovní fanoušky sport číslo 1. I my jsme hledali možnou alternativu podělit se o organizaci NBL s jiným západočeským městem, ale neuspěli jsme. Po dvou letech v nejvyšší soutěži víme, že potřebujeme na boje o play-off minimálně 5 milionů korun. Bohužel je zatím nemáme.

Co bude v příští sezoně s plzeňským basketbalem?
Pojede na plné obrátky, jen mu bude chybět ta pomyslná třešnička na dortu. Někdo vkládá peníze pouze do nejvyšší mužské soutěže a některé kluby úspěšně budují kompletní mládežnickou strukturu. A to je náš případ. Prakticky 10 let jsme budovali náš klub a dnes jsme s výjimkou kategorie U17 ve všech nejvyšších soutěžích. Jsme držiteli SCM, SpS A a máme obrovský potenciál v minižákovských kategoriích, včetně přípravek basketbalu na celém území Plzně a blízkém okolí. I přes neúčast v nadcházejícím ročníku Mattoni NBL si dovolím tvrdit, že patříme mezi nejlepší basketbalové kluby u nás.

Věříte v návrat do Mattoni NBL?
Podle mne, i když to někteří basketbaloví odborníci nechtějí slyšet, půjde úroveň basketbalu dolů. Já jsem už v loňském roce v časopise Basket řekl, že basketbal klesne na úroveň házené a volejbalu a to znamená do poloamatérských podmínek. Hráči půjdou nejdříve do práce, do školy a pak teprve za zábavou. Pouze několik klubů bude fungovat na profesionální úrovni. Pokud si v Plzni udržíme podmínky, jaké doposud máme, věřím, že šance na návrat do nejvyšší soutěže je veliká.

Jaký je váš pohled na účinkování slovenských klubů v NBL?
Účast slovenských klubů je poněkud zvláštní. I my jsme jejich účast zpočátku vítali jako oživení soutěže a možnost nabídnout našim fanouškům konfrontaci se slovenským basketbalem. Bohužel výkony těchto celků měly velké výkyvy v návaznosti na kolize termínů a motivaci ve slovenské lize (týkalo se pouze Levic, Inter hrál pouze NBL - pozn.). Dalším důležitým faktorem byla jejich možnost v Mattoni NBL pouze v postupu, nikoliv hrozba sestupu. Ve vztahu ke sponzorům klubu je to problematické téma.

Udržíte kádr družstva i pro 1. ligu?
Myslím, že složení našeho družstva se příliš nezmění. Odchody Tótha a Vrubla z rodinných důvodů zpět na Moravu jsme očekávali. O návratu Kozlíka na Slovensko jsme věděli již v průběhu sezony. Ostatní osa družstva by měla zůstat a bude doplněna extraligovými hráči U19 Aušprunkem, Froňkem a Luňákem. Na hostování do BK Chomutov budou zapůjčeni reprezentanti U20 Pecka a Honomichl, kteří budou hrát zároveň za nás. V jednání je ještě příchod jednoho hráče, který má bohaté zkušenosti s plzeňským basketbalem. Myslím, že zúžením 1. ligy na 12 družstev bude mít soutěž vysokou úroveň a bude se hrát dobrý český basketbal. Otázkou bude, jestli bude mít někdo zájem o postup do Mattoni NBL.

Je konec trenérské mise Dominika Feštra v Plzni definitivní?
Nic není definitivní, ale Dominik se z pracovních důvodů vrací domů a jeho rodina se stěhuje do Prahy. Byly to úžasné dva roky spolupráce a myslím, že oběma našim stranám to hodně otevřelo pohled na naši nejvyšší soutěž. Po celou dobu jsme se pohybovali v podmínkách, které si těžko někdo dovede představit.

Jaký je váš pohled na plánovanou česko-slovenskou ligu?
Pokud se nenajde velice silný generální partner této soutěže, který by byl schopen finančně zajistit náročnost cestování a dalších nákladů, pak bychom se měli jednoznačně vrátit k modelu české ligy. Je třeba si také uvědomit, že 1. liga je pro sponzory nezajímavá a plánovaný pád dalších českých klubů do této soutěže může ohrozit činnost řady basketbalových klubů, které se právě velice dobře věnují výchově basketbalové mládeže.

Pro letošní ročník je plánována velká baráž - 3 družstva Mattoni NBL a 2 družstva 1. ligy - to vše o dvě místa zpět, co lze od toho očekávat?
My jsme si prošli boji play-out a hned následnou baráží. Po 46 zápasech a v našem případě řadě zranění klíčových hráčů měly celky z 1. ligy relativně lepší výchozí pozici na úspěch. Je to otázka, které celky příští rok do baráže spadnou, jak je vyčerpá sedmiměsíční boj o play-off a o co se vlastně bude hrát. Rozhodně by to měly hrát pouze kluby, které jsou připraveny po všech stránkách na účast ve vyšší soutěži.

Jak zhodnotíte dosavadní dvouleté účinkování v Mattoni NBL?
Byla to historicky vůbec první účast plzeňského basketbalu v nejvyšší soutěži Česka. Přinesla nám řadu zkušeností, vítězství, ale i zklamání. Velkým pozitivem je, že jsme dali šanci našim hráčům, odchovancům západočeského basketbalu. Bylo nám ctí být dvě sezony důstojnou součástí Mattoni NBL a věřím, že nejvyšší soutěž si v Plzni ještě v budoucnu zahrajeme.
Přečteno  1909xAutor  Lokomotiva Plzeň, red Zpět
Souvisejici videa z tvcom.cz

4.5.2013 18:00:00
BK Prostějov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

1.5.2013 18:00:00
Astrum Levice - BK Prostějov (Mattoni NBL)

27.4.2013 18:00:00
BK Prostějov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

24.4.2013 18:00:00
Astrum Levice - BK Prostějov (Mattoni NBL)

20.4.2013 19:00:00
BK Prostějov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

13.4.2013 18:00:00
Astrum Levice - Levharti Chomutov (Mattoni NBL)

10.4.2013 18:00:00
Levharti Chomutov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

6.4.2013 18:00:00
Astrum Levice - Levharti Chomutov (Mattoni NBL)

30.3.2013 18:00:00
Astrum Levice - BK Lions Jindřichův Hradec (Mattoni NBL)

22.3.2013 18:00:00
Sluneta Ústí nad Labem - Astrum Levice (Mattoni NBL)
aktuality
aktuální utkání
Mattoni NBL 2013/14 základní část

Basketmag.cz
Story ďábelského dunk mastera a ex-výškaře Justina Darlingtona & interview po triumfu na Prague Masters
PROFIL + INTERVIEW Z PRAGUE WORLD TOUR 3X3   Sám ví, že dokáže mnohem lepší věci...

NBL sudí Paulík o záludných zákoutích světa 3x3
INTERVIEW Z WORLD TOUR 3X3   Kdo sledoval pozorně pražský kvalifikační turnaj Wo...

Startuje show Světového poháru! Obhájci bez záplavy hvězd a zhrzeného Johna Walla. Udeří doma Španělé?
30.8. Hodně proměněný vstoupí dnes v noci (s Finskem, od 22:30 vysílá ČT Sport) do očekáva...

Videa
anketa
Co podle vás bylo či stále je událostí této ligové sezony?  

Celkem hlasů: 2385

Facebook


Odkazy
Basketbalová ročenka ročenka – NBL 2013 TVcom - sportovní přenosy Mládežnický basketbal Basketmag.cz
Kvalitní švýcarské produkty určené k přípravě i regeneraci svalů a kloubů. Rychle se vstřebávají, nemastí, nealergizují.

partners www.sportbohemia.cz idnes.cz cd CT4 Česká pošta Molten Mattoni