• Finále - Zápas 3: Nymburk - Prostějov 97-63 (3-0)
  • Série o bronz - Zápas 3: Pardubice - Opava 62-79 (1-2)
  • Finále - Zápas 2: Prostějov - Nymburk 66-80 (0-2)
  • Série o bronz - Zápas 2: Opava - Pardubice 88-71 (1-1)
  • Finále - Zápas 1: Nymburk - Prostějov 75-61
SOUHRN ÚTERNÍCH ČTVRTFINÁLOVÝCH ZÁPASŮ
Děčín a Prostějov dělí od postupu jediná výhra
28.04.2009 19:55 Blíže k postupu do semifinále play-off Mattoni NBL mají po dnešních třetích čtvrtfinálových zápasech basketbalisté Děčína a Prostějova. Severočeši porazili Ostravu hlavně díky výbornému výkonu v prvním poločase jednoznačně 105:83, prostějovští basketbalisté zdolali Liberec přesvědčivě 99:82. Ve středu jsou na programu třetí utkání sérií Nymburk - USK Praha a Nový Jičín - Opava.

BK Děčín - NH Ostrava 105:83
(28:20, 60:40, 79:55)

STAV SÉRIE: 2 - 1

Domácí hráči si vypracovali rozhodující náskok ve druhé čtvrtině.

Krátce před koncem té první vedli jen o pět bodů, ve 12. minutě pak 33:24. V dalším průběhu prvního poločasu ale navýšili své vedení až nad dvacetibodovou hranici (60:38) a po přestávce už nepřipustili žádné komplikace.

Oba týmy výborně střílely z dálky. Děčín trefil 14 z 25 tříbodových pokusů (úspěšnost 56%!), Ostrava 13 z 29 (44,8%).

Značný rozdíl byl však v úspěšnosti dvoubodové střelby (68,6% - 39,4%).

Hvězdou zápasu byl Pavel Houška, jenž proměnil 9 z 11 střel z pole (z toho trojky 2/4), všechny čtyři trestné hody a k 24 bodům přidal 7 doskoků, 3 bloky a stejný počet asistencí.

Rozehrávač William Hatcher získal double-double za 18 bodů a 12 asistencí (trojky 4/6), velmi dobré utkání odehrál i Tarvis Williams (18 bodů, 4 doskoky, 3 bloky, 3 asistence).

Hosté měli nejlepší střelce v Marcusi Arnoldovi a Shawanu Robinsonovi, kteří zaznamenali shodně 17 bodů (Arnold doskočil 11 míčů).

Pavel Budínský (trenér domácích): Samozřejmě jsme si u videa rozebrali zápas v Ostravě a chtěli jsme se prezentovat úplně jiným výkonem. Jeden z úkolů bylo například vyhrát první půlku a to jsme splnili, což nás uklidnilo. Chtěl bych ale říct, že se v této sérii hraje výborný útočný basketbal. Ale můžu říci, že jsem dnes s výkonem spokojen, protože hráli všichni hráči, podařilo se nám ubránit Mitchella. To bylo klíčové zejména pro první půlku. Pokud se totiž hostující Američané rozehrají, přidají se k nim i ostatní hráči a to už se pak těžko brání. Musíme se znovu připravit na následující zápas a věřit, že v Ostravě uspějeme.

František Rón (trenér hostů): Ty zápasy se sobě hodně podobají, i když každý tým získá náskok v jiné čtvrtině, ale ta dominance na domácí palubovce je u obou týmů velká. Dnes domácí dobře vstoupili do zápasu a svůj výkon navyšoval po celou první půlku. Na začátku nám dělala problém zejména obranana pod košem, když se nám začalo dařit, tak domácí odpověděli trojkovou střelbou, která se jim dařila a to asi rozhodlo o zápase. Soupeř měl dobře vyvážený útok z perimetru a i zpod koše a to se pak špatně brání. Ve druhé půli si již zápas pohlídali a ještě náskok zvýraznili. Do příštích zápasů musíme změnit obranný systém a doufat, že nám to pomůže.

Střelci:
Děčín - P. Houška 24, Williams 18, Hatcher 18, Holanda 10, Miloš 9, Balík 8, Pištěcký 8, J. Houška 6, Alič 2, Soukup 2
Ostrava - Arnold 17, Robinson 17, Mielczarek 14, Bohačík 10, Mitchell 9, Stehlík 8, Mužík 7, Stuchlý 1

BK Prostějov - Kondoři Liberec 99:82
(31:12, 49:35, 80:59)

Rozhodl razantní nástup Orlů. Ti vedli ve 4. minutě již 11:0 (!) a první čtvrtinu vyhráli o devatenáct bodů.

Liberec se sice ve druhé části hry přiblížil na šestibodový rozdíl (18. minuta, stav 39:33), jenže Prostějov vyhrál koncovku prvního poločasu 10:2, úvod druhé půle 8:2 a o jeho triumfu nebylo pochyb.

Střelecky se opět zaskvěl Hurl Beechum, jenž nastřílel 26 bodů (trojky 6/11, trestné hody 6/6), po 18 bodech přidali Jaroslav Prášil (trojky 4/7) s Jasonem Millerem (střelba z pole 9/10!!!).

Polský rozehrávač Robert Skibniewski získal double-double za 11 bodů a 12 asistencí.

Hosté se v útoku opět spoléhali na Borise Mena, jenž tentokrát zaznamenal 17 bodů a doskočil 13 míčů, Tomáš Tóth nastřílel 15 a Maurice Hampton 14 bodů.

Hanácký tým trefil 14 z 27 trojek (úspěšnost 51,9%), celkem střílel z pole s úspěšností 61%, kdežto Kondoři 42,7%.

Peter Bálint (trenér domácích): Pokud to dnes vypadalo jako při prvním utkání, doufám, že v Liberci to nebude jako minule. My když vedeme o 20 bodů, ztrácíme krátkodobou koncentraci. Musíme se vracet do hry. V těchto situacích rozhodly těžké Beechumovy střely. Když Liberec snížil, podržel nás. Musím pogratulovat hráčům k dnešní výhře. Podali kolektivní výkon. A také musím poděkovat divákům za skvělou atmosféru.

Jan Slowiak (trenér hostů): Dnes si Prostějov vítězství zasloužil. O vítězství se vlastně rozhodlo v první čtvrtině. Domácím se střelba dařila, nám ale odešla. Párkrát jsme měli snahu se vrátit do zápasu, ale domácí opět přitlačili a nenechali si vítězství vzít. V mnohém dnešní zápas připomínal ten první. Byli jsme všude pozdě, jako bychom právě vystoupili z autobusu.