Výsledkový proužek
  • Finále - Zápas 3: Nymburk - Prostějov 97-63 (3-0)
  • Série o bronz - Zápas 3: Pardubice - Opava 62-79 (1-2)
  • Finále - Zápas 2: Prostějov - Nymburk 66-80 (0-2)
  • Série o bronz - Zápas 2: Opava - Pardubice 88-71 (1-1)
  • Finále - Zápas 1: Nymburk - Prostějov 75-61
Dokoupil o oblibě Hyzyho, ultra trojce Sýkory a vražedném finále
Petr Dokoupil, Foto: BK Prostějov

Petr Dokoupil, Foto: BK Prostějov

29.05.2011 22:41 Přes 11 minut hrává maximálně jednou za.... měsíc. A většinu těch minut musí znát jménem. Proto skoro překvapilo, že jeho šťastná hvězda zasvítila v rozhodujícím duelu semifinále s Pardubicemi, kde našel své příjmení dokonce v základní pětce. Co všechno o tomto vítězném duelu a své roli v něm řekl, co řekl o mezi soupeři "oblíbeném" Radku Hyzym, co o taktice na Nymburk, co o zabijáckém tempu finále, co o sebevědomí míjejících Američanů, co o neskutečné Sýkorově střele a co o budoucnosti svého týmu, to všechno se v předvečer prvního finálového střetu dozvíte přímo od křídla Orlů Petra Dokoupila.

Petře, začnu statistickou zajímavostí semifinálového Zápasu 5. Váš rozehrávač Lawrence neměl dobrou střelbu a do té jeho uklidňující závěrečné trojky minul 14 pokusů z pole. Nebáli jste se, že by vás to mohlo i popravit?
Když jsem se po zápase díval na statistiky, vůbec mi nepřipadalo, že měl tolik střel. 18 je docela hodně a to on nikdy nestřílí. Hodně pokusů bylo zpod koše a vždycky mu to vypadlo. Ale jak tu trojku na konci vystřelil, věřil jsem, že ji dá. On je schopný na sebe tu zodpovědnost vzít a ten tlak unést. To jsou prostě Američani. Od toho tu jsou, aby takové střeli dávali, takže jsme se nebáli, že by nedal.

Měl jsem na mysli, zda jste se nebáli, když mu to do té doby nešlo.
Tady je vidět rozdíl mezi Američany a Čechy. Čech by si na to pak netroufl, kdyby to měl třeba z trojek 6/0. On to na sebe ale vzal a věřil si. Udělal to správně a rozhodlo to zápas.

Pravda je, že některé střely zpod koše ani moc proměnit nešly. Jednou mu byl odpískán útočný faul rukou při nájezdu přímo pod obroučkou, jindy zase sudí nechal klidným zákrok Arnolda přes ruce, na což vaše lavička reagovala dost rozčileně. Co jste například na tenhle moment, kdy Lawrence po tvrdém pádu na zem zůstal ležet pod košem, říkal?
Těžko se k tomu vyjadřuje. Z našeho pohledu z lavičky to byl evidentní faul, ale bohužel to nepískli. To se stane, možná to neviděli, nebo to chtěli nechat hrát dál. Jsou to ale věci, které občas můžou rozhodnout i zápas. Třeba ta trojka Sýkory přes tři čtvrtě hřiště v poslední sekundě třetí čtvrtiny - tam jsme se báli, aby je to nenahecovalo. Naštěstí se to nestalo a uhráli jsme to.

Co jste si vůbec pomyslel po té Sýkorově trojce? V tak důležitý moment se něco takového povede možná jednou za kariéru.
(směje se) No, říkal jsem si, že to snad není ani možné! A on už prý ale takovou dal i proti Novému Jičínu ve čtvrtfinále. Byl to pěkný pokus, to musím přiznat. Tam jsme se i trochu báli, protože tohle bývá zlomové.

Pro vás zase mohlo být zlomové, že se vám do hry vrátil Hyzy. On musí být mezi soupeři asi hodně "oblíben" pro to své padání, provokace, ostřejší fauly. Pozorujete to také a byla jeho speciální hra znát i v tom pátém zápase?
"Oblíbený" je i mezi pardubickými fanoušky (směje se)... A znát určitě byl. I když nastoupí na pět deset minut, je pro tým prospěšný. Odvádí tu černou práci - staví tvrdé clony, jde na doskok a v neposlední řadě umí vydeptat soupeře, který pak není schopen dát koš. Tohle je jeho práce, kterou dělá výborně. A hlavně šel do rotace našich podkošových hráčů, kde jsme kvůli malému počtu hráčů měli problémy celou sérii.   

Vy jste zápas rozhodli tak, že jste jako vzteklí hráli pod koš (na body zpod koše vyhrál Prostějov 34-22), kde jste navíc sbírali hodně útočných doskoků. Naopak Pardubice hru dorovnávali hlavně trojkami, které ale v takových zápasech většinou nestačí. Musí se právě takhle utkání o všechno hrát?
Přesně tak - jít do faulu, nesnažit se to jenom ostřelovat, chodit dolů na jisté koše. My jsme ale hlavně zastavili Pardubice na útočném doskoku a sami jsme konečně taky nějaké měli. V předchozích zápasech, které Pardubice vyhrály, měly 12 nebo 13 útočných doskoků.

Na tréninku pilujete třeba hru zády ke koši všichni, nebo jen ti, co to pak mají v popisu práce?
Když jsme rozdělení na pivoty a ostatní, my, periferní hráči, si děláme svoje věci a pivoti pilují docela často právě hru zády ke koši. Plus z křídla Andy (Šležas), ten je na to u nás specialista.

V tomto utkání ale rychlou otočkou po hře zády překvapil Miloše i Prášil.
On vždycky říkal, že to trénoval v dorostu, kde to byla jeho hra. I když to tak často nepoužívá, pamatuje si to pořád. Je při tom těžké ho ubránit i na tréninku.

Takže to teď v podstatě oprášil.
(směje se) Ano, přesně tak - Prášil to oprášil. Ve velmi vhodnou chvíli.

Až na Arnolda pivoti Pardubic celkem vyhořeli, minimum bodů měl i rozehrávač Wright. Jak jste to dokázali?
Třeba Wrighta jsem měl za úkol na začátku já, aby se nerozehrál jako u nás v Zápase 3. Docela se mi to myslím podařilo. Na začátku tam hodil dvě nepovedené střely a šel hned střídat. Tenhle úkol byl splněn. A pivoti? Arnolda ten zápas ubránit nešlo, měl fauly, dával šestky, dosáhl vysoké validity. Naštěstí se ale nepřidal Bohačík a hlavně Pospíšil, který je táhl celou sezonu. Nevím, jak se podařilo je ubránit, ani jsme se na to nějak nespecializovali, jako nepustit je do koše a podobně.  

Po těžkém semifinále jdete hned na smrtící finále s Nymburkem se 4 zápasy za 7 dní. Jak to půjde vydržet?
Je to vážně smrtící tempo. Čas na přípravu moc nemáme. Dnes jsme na to měli jeden trénink, kde jsme si prošli akce Nymburka. Už jsme s nimi dvakrát hráli, takže nasledované to máme. Ve finále to ale bude něco jiného. Oni budou mít určitě víc sil, budou na nás připravenější. My se s tím musíme vypořádat. Pardubice na nás taky šly hned po čtvrtfinále a potrápily nás až do pátého zápasu. My se pokusíme o totéž.

Co říkáte na dvojzápas v sobotu a neděli (Zápasy 3 a 4), kdy kvalita toho nedělného duelu musí jít zákonitě dolů. Dozvěděli jste se, proč to tak je?
Opravdu nevím, proč je to takhle za sebou, když celé čtvrtfinále a semifinále se hrálo dvakrát týdně a teď to je čtyřikrát. To fakt nevím, jaký v tom je systém. Jestli už to chtějí mít co nejrychleji za sebou... My se ještě mezi prvním a druhým zápasem v Nymburce vracíme domů. Asi je to kvůli televizi, takže to má svou roli, ale celkově nevím, kdo ten systém vymyslel.

Co se pokusíte Nymburku rozbít nejvíc? Budete vypomáhat na rozehrávače a křídla a zatahovat obranu jako Děčín a doufat že trojky soupeři nenaprší?
Tak určitě musíme pokrýt perimetr. Nissim se Simmonsem když se chytnou, jsou nebezpeční. Oni ale hrají stejně dobře i pod košem. Když se chytne Benda, je to stejné. Dobré hráče mají na všech pozicích a my jsme si neříkali, že se zaměříme na to, nebo na to. Každý bude muset ubránit toho svého a přehrát je.

Ještě k vám osobně. Teď jste byl zase jednou v základu, ale jinak máte v průměru jen necelých deset minut na zápas. Ze zákulisí přicházejí zprávy, že některé vaše opory po sezoně odejdou, tušíte tedy, zda to může být v příští sezoně pro vás lepší?
V Prostějově asi bude pro management těžké udržet některé opory, které předváděly výborné výkony hlavně na evropské scéně. Takže půjdou pryč, jak říkáte, a uvidíme, kdo přijde. Já bych se určitě chtěl prosadit víc, abych nestagnoval. Ale to záleží na trenérovi a mé výkonnosti na tréninku.
Přečteno  1122xAutor  Petr Hamták komentáře 1 Zpět
Souvisejici videa z tvcom.cz

4.6.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

31.5.2014 15:30:00
Ariete Prostějov - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

28.5.2014 20:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

24.5.2014 18:00:00
Ariete Prostějov - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

21.5.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

13.5.2014 18:00:00
Ariete Prostějov - BK JIP Pardubice (Mattoni NBL)

9.5.2014 17:00:00
BK JIP Pardubice - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

6.5.2014 18:00:00
Ariete Prostějov - BK JIP Pardubice (Mattoni NBL)

2.5.2014 17:00:00
BK JIP Pardubice - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

29.4.2014 16:00:00
Ariete Prostějov - BK JIP Pardubice (Mattoni NBL)
aktuality
aktuální utkání
Mattoni NBL 2013/14 základní část

Basketmag.cz
Bílé lví peklo naposledy. Na Gruzii už se Satoranským
20.8. PREVIEW DUELU KVALIFIKACE ME    S největší pravděpodobností už i s To...

V ledničce repre asistenta Lubomíra Růžičky
INTERVIEW BASKETMAGU    Jsou trenéři, kteří vás nepustí ani přes práh svého...

Rybář Stehlík má na World Tour jediný cíl: Tokio!
WORLD TOUR 3X3 INTERVIEW   Letos přišel o titul nejlepšího hráče země, stále vša...

Videa
anketa
Co podle vás bylo či stále je událostí této ligové sezony?  

Celkem hlasů: 2349

Facebook


Odkazy
Basketbalová ročenka ročenka – NBL 2013 TVcom - sportovní přenosy Mládežnický basketbal Basketmag.cz
Kvalitní švýcarské produkty určené k přípravě i regeneraci svalů a kloubů. Rychle se vstřebávají, nemastí, nealergizují.

partners www.sportbohemia.cz idnes.cz cd CT4 Česká pošta Molten Mattoni