• Finále - Zápas 3: Nymburk - Prostějov 97-63 (3-0)
  • Série o bronz - Zápas 3: Pardubice - Opava 62-79 (1-2)
  • Finále - Zápas 2: Prostějov - Nymburk 66-80 (0-2)
  • Série o bronz - Zápas 2: Opava - Pardubice 88-71 (1-1)
  • Finále - Zápas 1: Nymburk - Prostějov 75-61
Semifinále Final-8 České pošty: Nymburk jako první v sezoně zastavil Votroubka na nule trojek
Děčín si po triumfálním obratu vybojoval finále s Nymburkem!
MVP NBL 2011 Pavel Houška, Foto: Luděk Černý

17.02.2012 21:12 AKTUALIZOVÁNO O DALŠÍ OHLASY A DETAILY Ležel na hřišti a nehýbal se. Kdyby Levell Sanders už vůbec nemohl pokračovat, byl by s jeho týmem nejspíš amen. Prostějov v té době vedl 40-33, kontroloval hru, do konce zbývalo dlouhých 18 minut a to nejhorší pro Děčín - v daný moment trčel v zápase bez obou hlavních rozehrávačů. John Boyer, který musel se zraněným kotníkem ze hry už ve druhé čtvrtině, to ještě na chvíli zkusil, ale přes bolest hrát nemohl. Co kouči Budínskému zbývalo? 18letý "rookie" Jan Bejček, který by proti prostějovským mazákům zápas jen těžko dokončoval.

Svrchu hlediště vypadala v ten moment děčínská lavička apokalypticky. Boyer i Sanders na ní chyběli. Přesto se stal zázrak - domácí Válečníci se v nejvyšší nouzi chytili trojkami, Sanders se zanedlouho i s koňarem vrátil do hry a i přes čtyři fauly už od 31. minuty dořídil pohárové semifinále jako jeho nejlepší střelec až k triumfu. Ne však těsnému, nýbrž drtivému, vytleskávanému a vybubnovávanému domácími tifosi už dlouhé minuty před koncem. Jen škoda, že ne ve větší kulise než sedmisethlavé.

Vítězství 79-68 znamená, že Děčín poprvé ve své klubové historii vstoupí na prkna velkého českého finále. Navíc v domácím prostředí, navíc proti tuzemskému hegemonovi a obhájci trofeje z Nymburka, kterého právě Severočeši na úvod sezony ze své palubovky doslova smetli.

"Už proto, že Děčín finále nikdy nehrál, je to pro nás obrovský úspěch. A změřit síly právě s Nymburkem bude pro nás velký svátek," zdůraznil kouč vítězů Pavel Budínský.

"Rozhodovat bude to, jak na tom budeme fyzicky. Nymburk měl tu cestu pavoukem o něco snazší, já jsem musel některým hráčům dávat větší minuty. Ale věřím, že ten dnešek proměníme v něco pozitivního, navíc s Nymburkem už jsme tu odehráli dobrá utkání. Očekávám plnou halu a velký zápas."

Trenér Prostějova Zbyněk Choleva se zklamáním konstatoval, že semifinále bylo věrnou kopií nedávné ligové bitvy v děčínské hale.

"Opět jsme v první půlce byli lepší, ale pak jsme měli hluché období, kdy jsme nebyli schopní nic trefit a naopak jsme dostávali laciné trojky, kterými se Děčín chytil a nám naopak zápas utekl. Mysleli jsme si, že Děčín bude po včerejším prodloužení unavenější, ale místo toho Sanders, který stejně jako Houška a Alič hrál ve čtvrtek hodně minut, dominoval."

A co říct o druhém semifinále?

Snad tohle: Pumprla trojka - 6-0, Wilson trojka - 9-0, Wilson trojka - 12-0. Čas - 37 minut do konce utkání.

Už v první čtvrtině vedl Nymburk nad USK o 18 bodů a dál náskok jen navyšoval. Z 29 trojpokusů proměnil 13. 10 jeho mužů dalo 8 a více bodů, a když dodáme, že nejvyšší minutáž měl s číslem 23 Michal Křemen, není třeba zdůrazňovat, kdo půjde do finálového klání odpočatější.

Válečníci si však třeba ještě jeden zázrak nechali v rezervě...

A největší zajímavost druhého semifinále? Stanislav Votroubek poprvé v sezoně nedal v utkání ani jednu trojku. Jeho bilance zpoza oblouku zněla 4/0 a Nymburští by si všechny jeho záporné pokusy měli nechat vypálit na zlaté DVD. Ligou však otec mini-Maxe stále kráčí neohroženě a zrovna Nymburku vysolil v sobotu tři perné žaludové ze tří nabití.

Vraťme se ale ještě do děčínského semifinále. To nezačal vůbec dobře Válečník Alič, který si šel rychle sednout s dvěma fauly. Za poločas tak hrál šest minut s třemi body. Aby toho nebylo málo, hned na začátku druhé půle najel do dvou soupeřů, udělal průraz a s třemi fauly byl opět usazen na lavičku, za důrazné kritiky trenéra.

Přesto to byl on, kdo se velkou měrou svými trojkami zasloužil o rozhodující obrat. V druhé půlce trefil 3 ze 4, celkově 4 z 5. To byla na trefu stejná bilance, jakou měl ve čtvrtfinále! A v druhé čtvrtině rozbouřil fanoušky dvěma bloky ve dvou vteřinách na novomanžela Slezáka, který se v presu časového limitu marně snažil vypustit střelu.

Děčínské v úvodu podržel 7 body Sanders, na druhé straně se v první čtvrtině 7 body prezentoval Smith a 6 Nicholson. První z nich už však až do konce zápasu připojil pouhé 4 (hrál přes 29 minut), druhý měl za poločas 10, v druhém však nulu (celkem přes 22 minut).

Na nule za 20 minut skončil i 22bodový top střelec Orlů ze čtvrtfinále Pandula, který se navíc v poslední čtvrtině vyfauloval. Když si šel sednout na lavičku, jeden z diváků z protější strany hlediště na něj posměšně pokřikoval. Křídelník to ustál, ale člověka napadlo, co by se stalo, kdyby tam místo něj seděl takový Eric Cantona.

Děčín byl dlouho pozadu, v první půli zkusil i hru na dva rozehrávače, ale mnoho to nezměnilo. Buldozer Burke se snažil chodit do koše hodně na sílu, ale aspoň získával fauly a doskoky.

Chytře hrající Prostějov, který nepouštěl soupeře k zakončením zpod koše, vedl za produkce hlavně svých zahraničních opor do půle až o sedm bodů.

Děčín se dlouho trápil i v třetí části. Stále pokoušel střelbu z dálky, a to včetně dlouhých hráčů, a v 7. minutě této čtvrtiny měl jen 6 bodů a ztrácel 37-45.

Po návratu oživeného Sanderse však Pomikálek za velkého řevu tribun trefil trojku, Alič navázal druhou, opět Pomikálek třetí, a když Sanders dosáhl "And1", už Děčín po šňůře 13-2 vedl 50-47.

Soupeře svíral svou nepříjemnou fyzickou obranou a Orli byli najednou bezradní. Dostali se do manka až 50-64, po sedmiminutové sekvenci prohrané 5-27.

V posledních minutách už nebylo co řešit a rytmické bubnování provázelo děčínský tým do finále.

"Nedělali jsme, co jsme měli. V obraně jsme byli příliš agresivní a pak se nechávali snadno objíždět. Střelcům jsme zase nechávali laciné koše z dálky. Víme, kdo dával za Děčín v prvních třech čtvrtinách, ale my jsme k těm střelcům nešli, chybělo tam nasazení a stálo nás to body. Neprosadili jsme se ani pod košem (28 bodů), kam jsme málo chodili i za útočným doskokem. A nedávali jsme ani trojky (18/6). I po fyzické stránce jsme to měli zvládnout líp," shrnul kouč Choleva důvody, proč si Prostějov nechal utéct dobře rozjetý zápas.

Protějšek Pavel Budínský kritikou za lehkovážný přístup ke čtvrtfinále svůj tým naopak vybičoval k maximálním obrátkám.

"V první půlce jsme ale špatně řešili kvalitní prostějovské clony. Hra se zlepšila až v druhé půlce, kde bylo otázkou času, kdy proměníme dvě tři střely v řadě. Psychicky jsme utkání nakonec zvládli. A za individuální výkony musím pochválit Sanderse s Aličem."

Děčínu však kvůli zraněnému kotníku ve finále bude chybět rozehrávač Boyer, jehož start lékař nedoporučil. Sanders by nastoupit měl, ale těsně po semifinále si nebyl jistý, jak bude utrženého "koňara" cítit v sobotu ráno.

BK Prostějov - BK Děčín 68-79
Body: Peterson 16 (4F+), Eitutavičius 15, Smith 11 (9 doskoků), Cadri-Nicholson 10, Venta 6, Bohačík 4, Slezák 3, Prášil 2, Švrdlík 1 - Sanders 21 (5F+), Alič 16 (trojky 5/4), Pavel Houška 14, Pomikálek 11, Stria 11, Burke 5 (5F+), Jakub Houška 1. Střelba za 3 body: 18/6 - 19/9. Střelba za 2 body: 45/20 - 41/17. TH: 15/10 - 23/18. Doskoky: 32 - 32. Osobní chyby: 24 - 19. Body zpod koše: 28-22. Čtvrtiny: 20-18, 16-13, 11-19, 21-29. Rozhodčí: Dolinek, Vrážel, Hošek.

ČEZ Basketball Nymburk - USK Praha 109-61
Body: Wilson 19 (trojky 5/4), Palyza 14, Benda 10, Křemen 10, Lenzly 10, Nečas 10 (9 doskoků), Pumprla 9, Simmons 9, Sokolovský 9, Abrams 8, Vyoral 1 - Cvek 11 (5F+), Vocetka 10, Slavík 9, Hruban 6, Soukup 6, Šotnar 6, Mareš 5, Stariat 4, Fait 2, Votroubek 2. Střelba za 3 body: 29/13 - 25/5. Střelba za 2 body: 42/28 - 27/15. TH: 22/14 - 24/16. Doskoky: 40 - 26. Osobní chyby: 19 - 20. Body zpod koše: 44-26. Čtvrtiny: 29-13, 29-22, 26-15, 25-11. Rozhodčí: Lukeš, Hruša, Macela.