Výsledkový proužek
  • Čtvrtfinálové Zápasy 3: Pardubice - Ústí 90-72 (3-0), Opava - Děčín 55-61 (2-1), Nymburk - Ostrava 112-78 (3-0), Prostějov - Kolín 85-69 (3-0).
  • Čtvrtfinálové Zápasy 2: Děčín - Opava 66-76 (0-2), Ústí - Pardubice 78-85 (0-2), Ostrava - Nymburk 63-96 (0-2), Kolín - Prostějov 66-78 (0-2)
  • Čtvrtfinálové Zápasy 1: Opava - Děčín 76-71, Pardubice - Ústí 79-76, Prostějov - Kolín 89-81, Nymburk - Ostrava 88-50
  • Dohrávka 8. kola: Nymburk - Ostrava 87-53
  • Poslední 44. kolo: Prostějov - Brno 91-76, Opava - Ústí 94-82, Lions - USK 95-96 PP, Děčín - Ostrava 69-54, Kolín - Pardubice 65-74
V nejbrutálnější konkurenci naslouchají v Plzni hlasu božímu
Pavel Froněk (vpravo), Foto: Roman Valenta

Pavel Froněk (vpravo), Foto: Roman Valenta

21.02.2012 16:46 Hlas lidu - hlas boží. To si nyní řekli v Plzni, kde divácké tamtamy donesly zprávy s přáním některých změn. A vedení Lokomotivy nenechaly chladným. Proto tým až do konce ligy bude hrát své domácí zápasy už od 18 hodin místo dosavadních 19, a k tomu vedení přistoupilo i ke snížení vstupného na 40 pro dospělé a na 20 pro mládež do 18 let. O obou těchto změnách a jejich okolnostech NBL.cz hovořil s šéfem klubu Pavlem Froňkem.

Pane Forňku, snížili jste vstupné a začínat budete od 18 hodin. Proč jste se k tomu rozhodli?
Reagovali jsme na ohlasy diváků. Chtěli jsme sice ponechat stejnou cenu lístků, jako má třeba házená, která je tu myslím na stejné úrovni. Protože nám ale jde o fanoušky a chtěli bychom jim v závěru soutěže nabídnout trochu lepší podmínky, a zároveň věříme, že to bude mít pozitivní ohlas a přijde mnohem víc lidí, byl to tak trochu i marketingový tah - zkusit něco nového.

A dřívější začátky?
To je druhá informace, která se k nám donesla. My jsme se celou dobu v NBL snažili vytěžovat halu i ostatními sporty, ale vzhledem k tomu, že ostatní kluby v NBL hrávají nejpozději od 18 hodin, tak do konce soutěže tak budeme hrát i my. Snad i tohle bude mít větší ohlas a promítne se to do větší návštěvnosti. Když jsme hráli od sedmi, končilo se po půl deváté, nebo až v devět a to už se některým lidem na basket nechce.    

Proč jste vůbec začínali až od 19 hodin?
Vycházelo to z toho, že jsme halu dokázali naplnit jak před zápasem, tak po něm, dalšími týmy a sporty. Zápasy od 18 hodin budou teď znamenat, že halu musíme mít k dispozici od 17 hodin a před náš zápas dostaneme maximálně jednu tréninkovou jednotku. Když jsme začínali v 19, tak se tam od 15 hodin dostaly dvě. My jako provozovatel haly jistě chceme hrát v těch nejlepších časech, ale musíme brát ohled i na ostatní týmy. Tím zápasem od 18 hodin se prakticky rozbije celodenní rozvrh. Po konzultacích a připomínkách jsme na těch 19 hodin ale zareagovali. Jedním z impulzů byl i názor ostatních klubů NBL, že 19 hodin už je pozdě. Takže jsme se přizpůsobili.

Kolik činily dosud vaše průměrné domácí návštěvy v této sezoně?
U nás to je to dost velký problém, protože bojujeme s přízní fotbalu, hokeje i házené, takže návštěvnost se pohybuje od dvou do čtyř set lidí.

Asi jste při té konkurenci ostatních sportů elitní úrovně nečekali v NBL zázraky, ale přece jen - o okolik jsou tahle čísla za očekáváním?
Určitě to za očekáváním je, protože jsme si mysleli, že hlad po basketu v západních Čechách bude a že z okolních klubů a měst se lidé přijedou podívat. Stále bojujeme s tím, kdy hrát - jestli hrát doma ve středu, nebo v sobotu. Jednou jsme až byli překvapeni, když jsme z nouze hráli v sobotu s Prostějovem od tří, a nakonec se to ukázalo, že to je pro fanoušky nejlepší čas. Ještě mohou stihnout večer buď další sport, divadlo, nebo něco jiného. Neustále tak mapujeme terén plzeňských příznivců a hledáme tu optimální variantu.

Když přijde 100 nebo 200 lidí, neříkáte si - navíc při vědomí, že jste v západních i jižních Čechách jediným klubem v NBL -, pro koho jsme vlastně tu ligu do města přivedli?
No, jedno z těch témat to skutečně je - proč to dělat, když o to takový zájem není. My ale víme, že boj o sportovního diváka je v Plzni problematický a i z toho důvodu jsme chtěli hrát domácí zápasy ve středu, protože to se ve městě jinak nic nehraje. Hokej má úterky a neděle, fotbal a házená soboty. Očekávali jsme proto, že si fanoušek tu středu oblíbí a cestu si do haly bude hledat pravidleně, ale zatím je to pro nás negativní překvapení, že moc lidí nechodí.

Při aktuální fotbalové euforii, kdy Viktorka jako mistr táhla i Ligou mistrů, ataku Indiánů na čelo hokejové extraligy a přítomnosti házenkářů, je ten lov na fanouška doslova smrtícím úkolem?
Skutečně jde o lov. I proto jsme reagovali tím sníženým vstupným a změnou času. Zatím ale nevíme, co to přinese. Věřím, že vyrovnané boje v A2 budou lákadlem a bude tam zajímavý a kvalitní basketbal. My dáváme příležitost českým hráčům, odchovancům a divák si může přijít porovnat, jak si tito hráči vedou ve srovnání se zahraničními borci v týmech soupeřů.

Do jaké míry se věnujete propagaci svých zápasů? Kde všude se o vás ví, včetně okolí města? A jaký tyto aktivity mají efekt?
Informace o nás jsou prostřednictvím západočeských klubů, kde by měla být největší síla a zdroj příznivců. Pak jsme v Plzeňském deníku, v MF DNES, máme i smlouvy na spoty v regionálních rádiích. Využíváme všech možných médií. Co všechno nám to přineslo, budeme vyhodnocovat až po sezoně. Bohužel ten boj o fanouška je v Plzni tak velký, že takovou sportovní konkurenci nemá žádné město v republice.   

Jaká je šance přilákat na zápasy diváky z venkova a okolí Plzně?
Venkov se podle nás dá oslovit prostřednitvím klubů v regionu a potom skrze rádia jako FM Plus, která mají větší než regionální dosah. Na každý zápas tak děláme nové pozvánky, v novinách jsou také průběžné informace, takže i na venkov se ty zprávy dostanou.

Je ve vašich silách udělat si vlastní sondu, jaké všechny důvody má to, že diváků není víc, co je odrazuje a naopak co by je lákalo?
Když to porovnám s ostatními ligovými městy, tak vidíme, že větší zájem je v menších městech, kde basket je nejvyšší soutěží. A na to my v Plzni tvrdě narážíme. Když už se lidi rozhodnou na sport jít, tak hokej a fotbal je po stránce popularity úplně jinde. Skutečně tedy závidím menším městům jako Děčín nebo Svitavy, jakou si tam basketbal získává pozornost a podporu.
Přečteno  1253xAutor  Petr Hamták komentáře Zpět
Souvisejici videa z tvcom.cz

4.5.2013 18:00:00
BK Prostějov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

1.5.2013 18:00:00
Astrum Levice - BK Prostějov (Mattoni NBL)

27.4.2013 18:00:00
BK Prostějov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

24.4.2013 18:00:00
Astrum Levice - BK Prostějov (Mattoni NBL)

20.4.2013 19:00:00
BK Prostějov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

13.4.2013 18:00:00
Astrum Levice - Levharti Chomutov (Mattoni NBL)

10.4.2013 18:00:00
Levharti Chomutov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

6.4.2013 18:00:00
Astrum Levice - Levharti Chomutov (Mattoni NBL)

30.3.2013 18:00:00
Astrum Levice - BK Lions Jindřichův Hradec (Mattoni NBL)

22.3.2013 18:00:00
Sluneta Ústí nad Labem - Astrum Levice (Mattoni NBL)
Mattoni NBL na ČT 4 sport
ct4
aktuality
aktuální utkání

PLAYOFF MATTONI NBL 2013/14
BK JIP Pardubice
3
Sluneta Ústí nL
0
BK Opava
2
BK Děčín
1
NH Ostrava
0
Ariete Prostějov
3
BC Farfallino Kolín
0
Ariete Prostějov 
0
BK JIP Pardubice 
0
ČEZ Nymburk  
0
 
0
0
 
0

Basketmag.cz
U Lions a v Nové huti platí pokuty dokonce i trenéři!
ZAJÍMAVOST   Při vrcholné části sezony Mattoni NBL není od věci se po čase opět ...

Omlouváme se všem předplatitelům
Časopis Basket magazín se bohužel dostal do finančních problémů, které intenzivně řeší. Př...

V ŽBL se hraje o mistryně Čech a Moravy
Semifinálové souboje v Ženské basketbalové lize kopírují výsledky dlouhodobé fáze - z post...

Videa
anketa
Co podle vás bylo či stále je událostí této ligové sezony?  

Celkem hlasů: 1151

Facebook


Odkazy
Basketbalová ročenka ročenka – NBL 2013 TVcom - sportovní přenosy Mládežnický basketbal Basketmag.cz
Kvalitní švýcarské produkty určené k přípravě i regeneraci svalů a kloubů. Rychle se vstřebávají, nemastí, nealergizují.

partners www.sportbohemia.cz idnes.cz cd CT4 Česká pošta Molten Mattoni