Výsledkový proužek
  • Příprava: Magdeburg (3. německá liga) – Ústí 64-85
  • Opava - Paks 79-86 (Šiřina 29, Kvapil 18), Orli – Paks 73-71 (Tomanec 19), Beksa – Klosterneuburg (6. tým Rakouska) 88-74 (Pandula 22)
  • Handlová (6. tým Slovenska) – Děčín 81-88 (Tucker 22, Jelínek 14), Komárno (slovenský semifinalista) – Děčín 100-91 (Tucker 19, Jelínek 14)
  • Marso (13. tým Maďarska) – Lions 80-87 (Robinson 27, Battle 20), NH – Paks (vicemistr Maďarska) 71-81, NH – Levice (8. tým Slovenska) 81-80
  • Svit (slovenský semifinalista) – Lions 86-83 (Robinson 20, Zuzák 18), Spišská NV (9. tým Slovenska) – Lions 72-70 (Robinson 18, White 12)
V nejbrutálnější konkurenci naslouchají v Plzni hlasu božímu
Pavel Froněk (vpravo), Foto: Roman Valenta

Pavel Froněk (vpravo), Foto: Roman Valenta

21.02.2012 16:46 Hlas lidu - hlas boží. To si nyní řekli v Plzni, kde divácké tamtamy donesly zprávy s přáním některých změn. A vedení Lokomotivy nenechaly chladným. Proto tým až do konce ligy bude hrát své domácí zápasy už od 18 hodin místo dosavadních 19, a k tomu vedení přistoupilo i ke snížení vstupného na 40 pro dospělé a na 20 pro mládež do 18 let. O obou těchto změnách a jejich okolnostech NBL.cz hovořil s šéfem klubu Pavlem Froňkem.

Pane Forňku, snížili jste vstupné a začínat budete od 18 hodin. Proč jste se k tomu rozhodli?
Reagovali jsme na ohlasy diváků. Chtěli jsme sice ponechat stejnou cenu lístků, jako má třeba házená, která je tu myslím na stejné úrovni. Protože nám ale jde o fanoušky a chtěli bychom jim v závěru soutěže nabídnout trochu lepší podmínky, a zároveň věříme, že to bude mít pozitivní ohlas a přijde mnohem víc lidí, byl to tak trochu i marketingový tah - zkusit něco nového.

A dřívější začátky?
To je druhá informace, která se k nám donesla. My jsme se celou dobu v NBL snažili vytěžovat halu i ostatními sporty, ale vzhledem k tomu, že ostatní kluby v NBL hrávají nejpozději od 18 hodin, tak do konce soutěže tak budeme hrát i my. Snad i tohle bude mít větší ohlas a promítne se to do větší návštěvnosti. Když jsme hráli od sedmi, končilo se po půl deváté, nebo až v devět a to už se některým lidem na basket nechce.    

Proč jste vůbec začínali až od 19 hodin?
Vycházelo to z toho, že jsme halu dokázali naplnit jak před zápasem, tak po něm, dalšími týmy a sporty. Zápasy od 18 hodin budou teď znamenat, že halu musíme mít k dispozici od 17 hodin a před náš zápas dostaneme maximálně jednu tréninkovou jednotku. Když jsme začínali v 19, tak se tam od 15 hodin dostaly dvě. My jako provozovatel haly jistě chceme hrát v těch nejlepších časech, ale musíme brát ohled i na ostatní týmy. Tím zápasem od 18 hodin se prakticky rozbije celodenní rozvrh. Po konzultacích a připomínkách jsme na těch 19 hodin ale zareagovali. Jedním z impulzů byl i názor ostatních klubů NBL, že 19 hodin už je pozdě. Takže jsme se přizpůsobili.

Kolik činily dosud vaše průměrné domácí návštěvy v této sezoně?
U nás to je to dost velký problém, protože bojujeme s přízní fotbalu, hokeje i házené, takže návštěvnost se pohybuje od dvou do čtyř set lidí.

Asi jste při té konkurenci ostatních sportů elitní úrovně nečekali v NBL zázraky, ale přece jen - o okolik jsou tahle čísla za očekáváním?
Určitě to za očekáváním je, protože jsme si mysleli, že hlad po basketu v západních Čechách bude a že z okolních klubů a měst se lidé přijedou podívat. Stále bojujeme s tím, kdy hrát - jestli hrát doma ve středu, nebo v sobotu. Jednou jsme až byli překvapeni, když jsme z nouze hráli v sobotu s Prostějovem od tří, a nakonec se to ukázalo, že to je pro fanoušky nejlepší čas. Ještě mohou stihnout večer buď další sport, divadlo, nebo něco jiného. Neustále tak mapujeme terén plzeňských příznivců a hledáme tu optimální variantu.

Když přijde 100 nebo 200 lidí, neříkáte si - navíc při vědomí, že jste v západních i jižních Čechách jediným klubem v NBL -, pro koho jsme vlastně tu ligu do města přivedli?
No, jedno z těch témat to skutečně je - proč to dělat, když o to takový zájem není. My ale víme, že boj o sportovního diváka je v Plzni problematický a i z toho důvodu jsme chtěli hrát domácí zápasy ve středu, protože to se ve městě jinak nic nehraje. Hokej má úterky a neděle, fotbal a házená soboty. Očekávali jsme proto, že si fanoušek tu středu oblíbí a cestu si do haly bude hledat pravidleně, ale zatím je to pro nás negativní překvapení, že moc lidí nechodí.

Při aktuální fotbalové euforii, kdy Viktorka jako mistr táhla i Ligou mistrů, ataku Indiánů na čelo hokejové extraligy a přítomnosti házenkářů, je ten lov na fanouška doslova smrtícím úkolem?
Skutečně jde o lov. I proto jsme reagovali tím sníženým vstupným a změnou času. Zatím ale nevíme, co to přinese. Věřím, že vyrovnané boje v A2 budou lákadlem a bude tam zajímavý a kvalitní basketbal. My dáváme příležitost českým hráčům, odchovancům a divák si může přijít porovnat, jak si tito hráči vedou ve srovnání se zahraničními borci v týmech soupeřů.

Do jaké míry se věnujete propagaci svých zápasů? Kde všude se o vás ví, včetně okolí města? A jaký tyto aktivity mají efekt?
Informace o nás jsou prostřednictvím západočeských klubů, kde by měla být největší síla a zdroj příznivců. Pak jsme v Plzeňském deníku, v MF DNES, máme i smlouvy na spoty v regionálních rádiích. Využíváme všech možných médií. Co všechno nám to přineslo, budeme vyhodnocovat až po sezoně. Bohužel ten boj o fanouška je v Plzni tak velký, že takovou sportovní konkurenci nemá žádné město v republice.   

Jaká je šance přilákat na zápasy diváky z venkova a okolí Plzně?
Venkov se podle nás dá oslovit prostřednitvím klubů v regionu a potom skrze rádia jako FM Plus, která mají větší než regionální dosah. Na každý zápas tak děláme nové pozvánky, v novinách jsou také průběžné informace, takže i na venkov se ty zprávy dostanou.

Je ve vašich silách udělat si vlastní sondu, jaké všechny důvody má to, že diváků není víc, co je odrazuje a naopak co by je lákalo?
Když to porovnám s ostatními ligovými městy, tak vidíme, že větší zájem je v menších městech, kde basket je nejvyšší soutěží. A na to my v Plzni tvrdě narážíme. Když už se lidi rozhodnou na sport jít, tak hokej a fotbal je po stránce popularity úplně jinde. Skutečně tedy závidím menším městům jako Děčín nebo Svitavy, jakou si tam basketbal získává pozornost a podporu.
Přečteno  1278xAutor  Petr Hamták komentáře Zpět
Souvisejici videa z tvcom.cz

4.5.2013 18:00:00
BK Prostějov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

1.5.2013 18:00:00
Astrum Levice - BK Prostějov (Mattoni NBL)

27.4.2013 18:00:00
BK Prostějov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

24.4.2013 18:00:00
Astrum Levice - BK Prostějov (Mattoni NBL)

20.4.2013 19:00:00
BK Prostějov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

13.4.2013 18:00:00
Astrum Levice - Levharti Chomutov (Mattoni NBL)

10.4.2013 18:00:00
Levharti Chomutov - Astrum Levice (Mattoni NBL)

6.4.2013 18:00:00
Astrum Levice - Levharti Chomutov (Mattoni NBL)

30.3.2013 18:00:00
Astrum Levice - BK Lions Jindřichův Hradec (Mattoni NBL)

22.3.2013 18:00:00
Sluneta Ústí nad Labem - Astrum Levice (Mattoni NBL)
aktuality
aktuální utkání
Mattoni NBL 2013/14 základní část

Basketmag.cz
MVP SP Kyrie Irving: Největší úspěch mého života!
ECHO FINÁLE SP   Tým USA dobyl na Světovém poháru své páté zlato a obhájil tak t...

Rasová inkvizice v NBA má další úlovek: majitele Hawks, který se udal dokonce sám! Kvůli emailu
UDÁLOST V NBA    Žádný majitel klubu NBA už se nemůže cítit v bezpečí. Svat...

Na MS nepojede Hindráková, rozhodl trenér lvic
Guardka Kateřina Hindráková je nakonec tou, kdo neodejede na MS v Turecku. S národním týme...

Videa
anketa
Co podle vás bylo či stále je událostí této ligové sezony?  

Celkem hlasů: 2417

Facebook


Odkazy
Basketbalová ročenka ročenka – NBL 2013 TVcom - sportovní přenosy Mládežnický basketbal Basketmag.cz
Kvalitní švýcarské produkty určené k přípravě i regeneraci svalů a kloubů. Rychle se vstřebávají, nemastí, nealergizují.

partners www.sportbohemia.cz idnes.cz cd CT4 Česká pošta Molten Mattoni