Výsledkový proužek
  • Čtvrtfinálové Zápasy 3: Pardubice - Ústí 90-72 (3-0), Opava - Děčín 55-61 (2-1)
  • Čtvrtfinálové Zápasy 2: Děčín - Opava 66-76 (0-2), Ústí - Pardubice 78-85 (0-2), Ostrava - Nymburk 63-96 (0-2), Kolín - Prostějov 66-78 (0-2)
  • Čtvrtfinálové Zápasy 1: Opava - Děčín 76-71, Pardubice - Ústí 79-76, Prostějov - Kolín 89-81, Nymburk - Ostrava 88-50
  • Dohrávka 8. kola: Nymburk - Ostrava 87-53
  • Poslední 44. kolo: Prostějov - Brno 91-76, Opava - Ústí 94-82, Lions - USK 95-96 PP, Děčín - Ostrava 69-54, Kolín - Pardubice 65-74
Dramakolo je tu! Nejednotný čas chybou, zní z USK a Děčína
Foto: USK Praha

Foto: USK Praha

5.04.2012 17:50 V nevídané drama antických rozměrů se proměnil dechberoucí závěr nadstavbové skupiny A1. Po víc než půlročním snažení jakoby se v případě tří týmů prakticky nic nestalo. Prostějov, Děčín a Pardubice se po 35 utkáních sezony - před posledním kolem nadstavby – srovnaly na druhém až čtvrtém místě na bilanci 24 výher a 11 porážek. Ba co víc!

Prostějov a Pardubice mají vzájemné zápasy 2-2 a rozdíl ve skore na nule!
Prostějov a Děčín si stojí rovněž 2-2, vicemistr je nicméně o 4 body lepší.
Konečně Děčín s Pardubicemi má bilanci 3-1 (na body +11).

Pokud by šlo na konci A1 o prostou minitabulku (k tomu by museli všichni tři v posledním kole buď vyhrát, nebo naopak prohrát), je na tom nejlépe Děčín (+7), před Prostějovem (+4) a Pardubicemi (-11).

Proč je to všechno tak důležité?

Zejména pro to, že týmu s černým Petrem 4. příčky před play-off nezbude, než se v případě čtvrtfinálového úspěchu už v půlfinále popasovat s Nymburkem (jistěže za předpokladu jeho postupu). A pak jde i o druhou příčku a tím i o výhodu domácího prostředí na startu semifinálové série.

Klíčovou ingrediencí se ovšem zítra a v sobotu stanou soupeři této trojice. Pardubice zajíždějí už v pátek do Nymburka, kde je při aktuální formě mistra jejich výhra jen málo pravděpodobná a navíc by Východočechům ani tak nemusela k vyhnutí se čtvrtému místu stačit.

Relativně nejlehčí úlohu má doma rovněž v pátek Prostějov, který hostí Kolín, jenž už nyní nemůže uniknout z páté příčky. Jenže všichni víme, co už letos muži z pěkné roviny dokázali, a to i na Hané.

Kolo se bude dohrávat v sobotu na pražské Folimance, kam zajíždí Děčín. Ten už tak v tu dobu bude znát oba zbývající výsledky.

V případě domácího úspěchu Orlů a nezázraku v Nymburce by Děčín měl jistou třetí pozici. Proti USK už by si z ní nemohl ani polepšit (při výhře by měl pak horší vzájemné zápasy s Orly), ani pohoršit (při prohře by měl lepší vzájemné zápasy s Pardubicemi).

Situaci by však mohlo změnit vítězství Kolína, případně Pardubic. Například v případě výhry Kolína i Nymburka by Děčínu spadlo druhé místo do klína bez ohledu na výsledek utkání s USK.

Z pohledu gradace, dramatičnosti situace i rovných podmínek pro všechny není ideální, že se takto klíčové závěrečné dějství nehraje ve stejný den a čas. Litují toho i některé ze zainteresovaných klubů.

Proč se dva zápasy předehrávají už v pátek a jen jeden zůstal na původním sobotním termínu?

"Je to z důvodu obsazenosti hal," řekl sportovní ředitel NBL Zdeněk Ringsmuth. A na otázku, zda například duel USK s Děčínem nemohl být předsunut na pátek rovněž, dodal: "To také nešlo, protože v tom termínu nemají halu a museli by to přehazovat."

Vedoucí týmu USK Michael Šob však na dotaz NBL.cz uvedl, že Folimanka v pátek volná je a USK by - pokud by byl osloven - byl ochoten se přizpůsobit.

"Takhle napínavá situace na konci nadstavby tu dlouho nebyla a je to koření každé soutěže. Na jedné straně se hledají možnosti, jak ligu zatraktivnit a přitáhnout k ní pozornost, a na druhé, když tady takovou ideální příležitost máme, tak o ni přijdeme," říká Šob a dodává:

"Diváci v halách by mohli na mobilech sledovat, jak se situace vyvíjí jinde, moderátoři by to mohli živit aktuálními informacemi a všem třem zápasům by to dodalo ještě větší napětí."

S tím, že by se mělo hrát ve stejný čas, souhlasí i v Děčíně. A to nejen v této konkrétní situaci, ale vždy na konci jedné z částí ligy, kdy často jde o umístění.

"Ale nejde jen o to. Naším zápasem, přestože jde o poslední zápas posledního kola nadstavby, skupina A1 neskončí, a bude se dohrávat až po víkendu utkáním (6. kola) USK - Nymburk, a to také není správné," podotýká sportovní manažer Válečníků Jakub Důra.

V dohrávce mezi Pražany a mistrem sice na pohled o nic nejde, karty už budou rozdány, ale jak upozorňují činovníci, v hypotetickém případě, že by se strhla například bitka a došlo k potrestání některého z klubů, nemusel by se pak čtvrtfinálových bojů ani zúčastnit a došlo by tak ke zcela nové situaci.   

Sportovní ředitel NBL pro stejný termín posledního kola A1 žádný zvláštní důvod nevidí.

"I kdyby se hrálo ve stejný čas, tak pak stačí, aby se někde začalo o pět deset minut později... Dnes je všechno dostupné na internetu a všichni přesně vědí, jak se kde hraje. Navíc nevidím důvod, že by v tomto případě něco hrozilo," říká Zdeněk Ringsmuth.

Ke srovnání s hokejovou extraligou, kde se ve stejný čas musí hrát dokonce dvě poslední kola základní části, dodává:

"Ano, v hokeji to je, ale tam se taky sází a tak dále. V basketu o tolik peněz nejde..."
Přečteno  836xAutor  Petr Hamták komentáře Zpět
Souvisejici videa z tvcom.cz

19.4.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - NH Ostrava (Mattoni NBL)

18.4.2014 18:00:00
BK Opava - BK Děčín (Mattoni NBL)

18.4.2014 16:00:00
BK JIP Pardubice - Sluneta Ústí nad Labem (Mattoni NBL)

17.4.2014 17:45:00
BC Farfallino Kolín - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

16.4.2014 18:00:00
NH Ostrava - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

15.4.2014 18:00:00
BK Děčín - BK Opava (Mattoni NBL)

15.4.2014 20:00:00
Sluneta Ústí nad Labem - BK JIP Pardubice (Mattoni NBL)

12.4.2014 12:15:00
Ariete Prostějov - BC Farfallino Kolín (Mattoni NBL)

12.4.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - NH Ostrava (Mattoni NBL)

11.4.2014 16:50:00
BK Opava - BK Děčín (Mattoni NBL)
Mattoni NBL na ČT 4 sport
ct4
aktuality
aktuální utkání

PLAYOFF MATTONI NBL 2013/14
BK JIP Pardubice
3
Sluneta Ústí nL
0
BK Opava
2
BK Děčín
1
NH Ostrava
0
Ariete Prostějov
2
BC Farfallino Kolín
0
 
0
BK JIP Pardubice 
0
ČEZ Nymburk  
0
 
0
0
 
0

Basketmag.cz
U Lions a v Nové huti platí pokuty dokonce i trenéři!
ZAJÍMAVOST   Při vrcholné části sezony Mattoni NBL není od věci se po čase opět ...

Omlouváme se všem předplatitelům
Časopis Basket magazín se bohužel dostal do finančních problémů, které intenzivně řeší. Př...

V ŽBL se hraje o mistryně Čech a Moravy
Semifinálové souboje v Ženské basketbalové lize kopírují výsledky dlouhodobé fáze - z post...

Videa
anketa
Co podle vás bylo či stále je událostí této ligové sezony?  

Celkem hlasů: 1146

Facebook


Odkazy
Basketbalová ročenka ročenka – NBL 2013 TVcom - sportovní přenosy Mládežnický basketbal Basketmag.cz
Kvalitní švýcarské produkty určené k přípravě i regeneraci svalů a kloubů. Rychle se vstřebávají, nemastí, nealergizují.

partners www.sportbohemia.cz idnes.cz cd CT4 Česká pošta Molten Mattoni