• Finále - Zápas 3: Nymburk - Prostějov 97-63 (3-0)
  • Série o bronz - Zápas 3: Pardubice - Opava 62-79 (1-2)
  • Finále - Zápas 2: Prostějov - Nymburk 66-80 (0-2)
  • Série o bronz - Zápas 2: Opava - Pardubice 88-71 (1-1)
  • Finále - Zápas 1: Nymburk - Prostějov 75-61
Zápas 2 čtvrtfinále Kolín - Pardubice
Kolín už byl počítán. Z díry se však vykopal! A srovnal sérii
Čilý ruch na doskoku je v sérii standardem, Foto: BC Kolín

18.04.2012 21:06 MAXIMÁLNĚ AKTUALIZOVÁNO VČETNĚ OHLASŮ Už dávno běžela poslední minuta, když na trojce vyrazil míč Ondřeji Peterkovi. Ten ho ještě zachytil, ale on mu zezadu sebral balon znovu a vyrazil do brejku. Najednou se však zastavil, nechtěl běžet až ke koši. Jeho tým vedl o čtyři body a potřeboval držet čas. Vtom ho soupeř fauloval. Hra byla přerušena a on se podíval do hlediště, našlapaného maximálním počtem šesti stovek lidí, kteří začali za ohromného řevu vstávat.

A Rahsaan Ames tam stál, v té malé školní tělocvičně, jako hrdina středoškolského šampionátu v rodných Spojených státech, a věděl, že tenhle zápas už jeho Kolín nepustí. Tenhle zápas, první play-offový v dějinách klubu hraný na domácí půdě. A první vítězný.

Za stavu 79-75 proměnil jednu šestku, a i když krajan Field jeho druhou minutou doprovodil netaktickým faulem - svým pátým - při doskoku, Ames si byl jistý, že vyrovnání ve čtvrtfinálové sérii už jeho tým dotáhne do konce.

Byl to obrat o 180 stupňů. Obrat, po kterém hráči vítězného týmu nespí, protože při v mysli přehrávaných klíčových sekvencích teprve odplavují návaly adrenalinu, a poražení se pořád dokola sami sebe ptají, jak jsme to, sakra, mohli ztratit?!

Byl by to snímek do finále fotografické soutěže, kdyby jeho autor těsně po zápase zachytil do prázdna upřené pohledy hráčů Pardubic, sedících za košem, a jen koutkem oka sledujících klanění domácích hrdinů uprostřed hřiště.

Jak blízko knockoutu soupeře přitom byli! Měli v rukou všechny trumfy. Nechali si je však vyrvat ohromným srdcem domácích, kteří přežili apokalyptických 22 ztrát jen díky téměř stejnému počtu útočných doskoků (20), díky 50 doskokům celkem a díky střelám z říše nadpřirozena v poslední čtvrtině.

Na konci třetí čtvrtiny by však na Kolín zkušený online sázkař nevsadil ani zlámaný pětník.

Corey Muirhead, hrající s masivně zatejpovaným střeleckým zápěstím, se na vrcholu trojky uvolnil tak, že zřejmě zasáhl do obličeje bránícího Zuzáka. Ten se na šestkové čáře sesunul k zemi a Muirhead kolem něj proběhl ke snadnému zakončení na 50-58. Tribuny bouřily, domácí hráči rovněž. Nejvíc z nich Rahsaan Ames, který za to schytal technickou chybu.

"Prohrát, vinil bych za to kvůli téhle situaci jen sebe," přiznal v šatně po zápase.

Hampton vzápětí z šestek přidal další bod a Arnold po výhozu z půlky ještě dva. Během jediného pobytu na útočné polovině tu byl pardubický únik z 6 na 11. A do konce zbývalo 11 minut.

Šach mat, zdálo se.

Jenže David Machač, letošní kolínský superman, to tak nechtěl nechat. A nejen svými 21 body, 14 doskoky a 9 získanými fauly začal s pomocí amerických parťáků a Štefana Ličartovského vracet do hlediště naději.

Ze stavu 52-63 se k 7 bodům vzedmul Ličartovský a od startu čtvrté čtvrtky drtivá obrana Kolína znamenala, že už v 33. minutě mohl obrozený Field, poprvé po 7 zápasech dvojciferný střelec (nebyl v základu), vyrovnat po šňůře týmu 13-2 na 65-65.

Mohlo by se zdát, že pardubický propad musely provázet nůše ztrát, ale jejich poměr byl v poslední desítce naopak 5-4 pro Kolín. Pravdou však je, že po pardubických ztrátách domácí přecházeli do produktivních brejků, kterých do té doby v zápase moc neměli.

Hosté ovšem především minuli ve čtvrté části 11 střel z pole a k tomu i tři šestky. Za poslední minutu třetí a prvních 6 a půl minut čtvrté čtvrtiny zaznamenali pouhých 7 bodů a po trojce Machače ztráceli už 70-76. Když třeba Bohačík minul zpod koše tutovku, kouč Slowiak poklekl až na palubovku v gestu plném marnosti.

Na domácí straně v poslední části 8 ze svých 13 bodů přihodil Ames, 6 přidal Machač. Samotná koncovka po kolínském obratu nebyla už ani tím pravým dramatem.

Největší bitvy se odehrávaly na doskoku, kam v útoku Kolínští chodili na riziko někdy i s celou pěticí. A v závěrečné čtvrtině totéž opětovali i hosté. Právě tam se poznalo, o jak důležitý duel jde, a hráči Ostravy nebo USK by se mohli nechat inspirovat, co znamená brát doskok frontálním útokem.

Zajímavé bylo sledovat, jak Kolín navzdory věkovému složení sestavy nehrál koncovku nijak zvlášť na zkušenost - i při vedení leckdy zakončoval velmi brzy, pouštěl se do riskantních přehozů na pivoty a dalších věcí, z nichž i fanouškům "přecházel zrak". Ne, Kolín nehraje nejdokonalejší basketbal v lize, ale snad i proto - pro tyhle pošetilosti a nečekané improvizace - je velká zábava ho sledovat.

Pardubice musely porážky hořce litovat, ve vedení byly po téměř 30 minut. I s limitacemi Arnolda, který při potížích s nohou sice měl jen 4 doskoky, ale se 17 body byl nejlepším střelcem týmu, vedle Hamptona jediným dvojciferným. I s Muirheadem (při téměř nevyužitém Opoku musel hrát na pozici 4), který se do střel z dálky s poraněným zápěstím radši moc nepouštěl.

I s Tóthem, který po zlomenině nosu ze zápasu s USK hraje s obličejovou maskou ala Kobe Bryant. I s expres vyfaulováním Černoška, který po třech osobních chybách za první čtyři minuty druhé půlky včetně závěrečné technické musel ze hry už po 13 minutách na hřišti. I bez zásadního pivota Pospíšila, jehož charakter zranění musí odhalit až magnetická rezonance.

Hosté v poločase vedli o 5, i navzdory 14 útočným doskokům Kolína. Jen samotný Machač, který s 13 body kraloval zejména pod košem, prohrával s celým týmem soupeře na doskoku pouze 9-14.

Kolín už v první čtvrtině přistoupil k zóně, jež se však mnohdy zdála být spíš jakýmsi hybridem a i kouč Benáček přiznal, že to ne vždy byla čistá zóna. Celkem v utkání používal čtyři různé obranné systémy.

Domácí se v úvodu trápili s využíváním mismatchů a do půle několikrát ztráceli až k deseti bodům - i vinou chyb a následných brejků soupeře. Za hosty v tu dobu řádil především kvartet Černošek-Arnold-Hampton-Bohačík.

Horký duel prožilo trio sudích, které mělo prazvláštní přístup k problematice "kroků" a nad jeho leckterými faulovými výroky se v zápasové vřavě střídavě divily oba týmy.

Ač se konečný výsledek 83-76 jeví jako relativně těsný, efektivita hovoří zcela jinou řečí. Kolín ji ovládl s brutální silou - i navzdory 12 ztrátám v druhé půlce - 94-68. Pardubice v druhé půlce svůj rating z poločasových 50 vylepšily o pouhých 18.

"Kolín si tohle vítězství vyrval. Oddřel si to vůlí na útočném doskoku. My jsme tam nebyli schopní odstavovat a zamezovat druhým a třetím šancím. Byl to rozhodující faktor," poznamenal kouč BK JIP Jan Slowiak.

"Kolín nakonec našel i střelce a proměnil řadu těžkých střel, například z driblingu. Naše procento bylo naopak klesající," dodal mimo jiné k pardubickým trojkám 12/2 v druhé půlce.

"V poslední čtvrtině se k tomu navíc přidaly ztráty, z kterých Kolín chodil do protiútoků, a dostal se do laufu."

Domácí trenér Predrag Benáček zabodl prst především do cifry 20 v kolonce útočných doskoků. 7 z nich mělo stejný podpis - David Machač. "Bylo tam maximální úsilí a já takové číslo, co jsem v Kolíně, nepamatuju. A velmi dobrá byla i obrana v poslední čtvrtině."

Měla na špatný obranný doskok Pardubic velký vliv absence Pospíšila a limitace Arnolda?

"První věc tam byla, že jsme špatně vykrývali situace 1 na 1, museli jsme pak vypomáhat, a vzhledem k tomu, že domácí chodili i na riziko doskakovat prakticky se všemi pěti hráči, nám tam pak chyběl ze slabé strany ten vypomáhající hráč. Tohle se nám stávalo i v první půlce Zápasu 1 a musíme se na to zaměřit."

Kouč Benáček podotkl, že nejefektivnější obranou jeho týmu byl typ použitý v poslední čtvrtině. K zóně uplatňované už v první čtvrtce dodal: "Abychom vyhráli s Pardubicemi, zónu používat musíme. Oni jsou totiž velmi dobří do osobky."

Benáček si také všiml, že jeho tým si už začal zvykat na to, že v rotaci chybí před sérií zraněný rozehrávač Marko. "Byl důležitým šestým hráčem, který zlepšoval náš výkon."

Za stavu 1-1 se série přesouvá opět do Pardubic. "Šanci uspět tam máme. Myslel jsem, že i první zápas tam odehrajeme líp, tam byla největší šance. Teď nebo v případném pátém už to bude jen těžší. A my tam k postupu vyhrát musíme," podotkl kolínský kormidelník.

BC Kolín - BK JIP Pardubice 83-76
Body: Machač 21 (4 zisky, 6 ztrát), Ames 13 (8 doskoků, 4 zisky), Field 12 (11 doskoků), Ličartovský 12, Barnes 11 (5 F+), Hubálek 6, Jelínek 4, Zuzák 4 (7 doskoků) - Arnold 17 (8 F+), Hampton 15 (5 asistencí), Černošek 9, Muirhead 8 (10 doskoků), Bohačík 7, Čarnecký 7, Kotas 7, Peterka Ondřej 4, Tóth 2. Střelba za 3 body: 23/10 - 22/5. Střelba za 2 body: 42/16 - 46/26. TH: 26/21 - 16/9. Doskoky: 50 - 27. Osobní chyby: 22 - 25. Body zpod koše: 24-34. Čtvrtiny: 21-25, 16-17, 20-23, 26-11. Rozhodčí: Vrážel, Hošek, Vondráček. Stav série: 1-1.