Výsledkový proužek
  • Finále - Zápas 3: Nymburk - Prostějov 97-63 (3-0)
  • Série o bronz - Zápas 3: Pardubice - Opava 62-79 (1-2)
  • Finále - Zápas 2: Prostějov - Nymburk 66-80 (0-2)
  • Série o bronz - Zápas 2: Opava - Pardubice 88-71 (1-1)
  • Finále - Zápas 1: Nymburk - Prostějov 75-61
Důkladné echo Zápasu 4 čtvrtfinále Kolín - Pardubice
Zpožďující se Field, alfa-faktor OP, moře mismatchů a židle Slowiaka
Foto: BK JIP Pardubice

Foto: BK JIP Pardubice

26.04.2012 11:48 Být divákem, užil bych si to moc. Takový kompliment složil oběma týmům kouč Pardubic Jan Slowiak po Zápase 4 vypjaté čtvrtfinálové série s Kolínem. A věru byla to show hodná důležitosti takového utkání. Mezní výkony a odhodlání vydat ze sebe maximum, hukot tribun s oběma tábory fanoušků, touha po historické medaili na jedné straně a olbřímí úsilí odvrátit katastrofu na straně druhé. Přesně tak má vypadat klasický souboj play-off.

"Bylo tam na obou stranách nesmírné nasazení a ohromná vůle," ocenil Slowiak aktéry utkání.

"My jsme jako vždy začali lépe a pak opět přišel nástup Kolína, který držel až neskutečnými trefami Machač. Hraje ve výjimečné fazoně," dodal na adresu aspiranta na nejvyšší ligové ocenění, kterému domácí tifosi v utkání několikrát skandovali: "M-V-P."

Jenže ani Machač tentokrát na vše nestačil. "Když se Kolín dotáhl, my jsme vždy dokázali rychle odskočit, například ve druhé čtvrtině nám pomohl dvěma důležitými trojkami Ondra Peterka. Dnes jsme to ubojovali a ukázali, že nás není snadné dorazit," podotkl kouč JIP.

Protějšek Predrag Benáček přiznal, že jeho tým pod tlakem dějinné příležitosti vstoupil do utkání nervózně. "Brzy jsme ztráceli nějakých deset bodů a to se těžko otáčí. Pardubice byly celkově lepší na doskoku a výrazně i ve střelbě dvojek (44/25 ku 48/18). Zahrály zkušeněji, protože i s těmito zápasy už mají víc zkušeností."

Jako spasitel z kategorie nečekaných se zjevil pardubickému kouči Ondřej Peterka, autor 13 bodů za 15 minut s trojkami 6/3. V otázce na důležitost jeho super výkonu však Slowiak jen nechválil:

"Musím to uvést na pravou míru. To, že je Ondra dobrý střelec, už týmy vědí a od zápasu A1 s Prostějovem, kde měl trojky 5/5 a 21 bodů, se na něj víc zaměřují. On se s tím ještě nenaučil srovnávat a jeho procento střelby šlo dolů (v 11 utkáních po zápase s Prostějovem měl až do této bitvy s Kolínem jen v jediném případě 10 bodů, jinak to bylo většinou kolem 4 - pozn.). Jsem proto strašně rád, že v tom nejdůležitějším utkání se dokázal takto prosadit a být naším alfa-faktorem. Pomohl nám vždy, když se Kolín dotáhl, jednou taky obral o míč Amese a vzápětí zakončil z protiútoku. Pomohl nám k náskoku a kontrolovanému závěru utkání."

Vzhledem k letošním cílům Pardubic, do jaké míry cítil Jan Slowiak především za stavu 1-2 ohrožení své trenérské židle?

"Vypadnutí ve čtvrtfinále by jistě bylo považováno za neúspěch, ale v takovém případě bych nebyl pod tlakem jen já, ale i řada hráčů. Tohle je ovšem otázka především na majitele, já mám jinak smlouvu ještě na dva roky."

Kolínská obrana byla v Zápase 4 daleko prostupnější než v předchozích bitvách. Otevírala okna a věnovala soupeři dost snadných bodů. Zpod koše celkově Kolín inkasoval bolestivých 46 bodů.

"Největší problémy nám dělal Arnold. Celý první poločas Pardubice držel a my jsme nezvládli zastavit jeho body a doskoky. Co jeho spoluhráči nedali, to on doskočil," řekl Predrag Benáček.

Ten elaboroval i na téma útočného stylu jeho týmu, který je velmi uvolněný a podobně jako fotbalová Barcelona se nemění v závislosti na vývoji skore. Nebylo však v době, kdy tým nejednou soupeře dohnal, třeba hru trochu pozměnit a řídit ji striktněji?

"Ano, je pravda, že letos dávám týmu velkou volnost, protože hráči dokážou velmi dobře improvizovat a s touto hrou se nám daří. Teď už to nebudeme měnit, v těch daných situacích je to vždycky o vyspělosti hráčů."

Souboje Kolína s Pardubicemi by byly dokonalým materiálem pro studenty trenérské jedničky na téma (ne)využívání mismatchů. Jen Východočeši jich soupeři nabídli nepřebernou spoustu. Kolín jich však zvládl využít pouze mikro zlomek. Proč?   

"Dnes se nám to nedařilo, na rozdíl od Zápasu 3. Hráči už jsou unavení, taktické pokyny se plní jen těžko a už rozhoduje hlavně bojovnost. Hráči spoustu těch přebrání clon prostě udělat musí, někdy to je i náš záměr. A bylo vidět, že ani Pardubice to moc nevyužily. Pro mě byl pořád větší problém Arnold a pak trojky Peterky, kdy k němu Field pozdě dorotovával. U něj je s tím ale problém celou sezonu."   

A co rozhodne v pátek velkou Game 5?

"Jedeme do Pardubic vyhrát, to ale budou chtít i domácí. V této fázi už rozhodne hlavně to, kdo bude víc bojovat," řekl Predrag Benáček za souhlasného pokývání hlavou svého kolegy.
Přečteno  1208xAutor  Petr Hamták Zpět
Souvisejici videa z tvcom.cz

4.6.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

31.5.2014 15:30:00
Ariete Prostějov - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

28.5.2014 20:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

24.5.2014 18:00:00
Ariete Prostějov - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

21.5.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

27.5.2014 18:00:00
BK JIP Pardubice - BK Opava (Mattoni NBL)

23.5.2014 18:00:00
BK Opava - BK JIP Pardubice (Mattoni NBL)

20.5.2014 18:15:00
BK JIP Pardubice - BK Opava (Mattoni NBL)

14.5.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava (Mattoni NBL)

13.5.2014 18:00:00
Ariete Prostějov - BK JIP Pardubice (Mattoni NBL)
aktuality
aktuální utkání
Mattoni NBL 2013/14 základní část

Basketmag.cz
Bílé lví peklo naposledy. Na Gruzii už se Satoranským
20.8. PREVIEW DUELU KVALIFIKACE ME    S největší pravděpodobností už i s To...

V ledničce repre asistenta Lubomíra Růžičky
INTERVIEW BASKETMAGU    Jsou trenéři, kteří vás nepustí ani přes práh svého...

Rybář Stehlík má na World Tour jediný cíl: Tokio!
WORLD TOUR 3X3 INTERVIEW   Letos přišel o titul nejlepšího hráče země, stále vša...

Videa
anketa
Co podle vás bylo či stále je událostí této ligové sezony?  

Celkem hlasů: 2349

Facebook


Odkazy
Basketbalová ročenka ročenka – NBL 2013 TVcom - sportovní přenosy Mládežnický basketbal Basketmag.cz
Kvalitní švýcarské produkty určené k přípravě i regeneraci svalů a kloubů. Rychle se vstřebávají, nemastí, nealergizují.

partners www.sportbohemia.cz idnes.cz cd CT4 Česká pošta Molten Mattoni