• Finále - Zápas 3: Nymburk - Prostějov 97-63 (3-0)
  • Série o bronz - Zápas 3: Pardubice - Opava 62-79 (1-2)
  • Finále - Zápas 2: Prostějov - Nymburk 66-80 (0-2)
  • Série o bronz - Zápas 2: Opava - Pardubice 88-71 (1-1)
  • Finále - Zápas 1: Nymburk - Prostějov 75-61
Úvodní kolo baráže
Opava těsně uspěla v Plzni, Lions zdolali Zlín

5.05.2012 20:54 Současně se semifinále play-off se rozhořely i boje o účast v Mattoni NBL pro příští sezonu. Baráž byla otevřena dvěma sobotními zápasy a v obou se nakonec z výhry radovali papíroví favorité. Opava nejprve dokázala uchvátit vítězství na palubovce Lokomotivy, jindřichohradečtí Lvi poté přehráli letošního prvoligového parťáka ze Zlína.

Opava se s Plzní letos utkala již posedmé a i v klíčovém barážovém klání potvrdila, že má ze vzájemných zápasů s Lokomotivou vysoce aktivní bilanci (aktuálně 6 - 1).

Utkání na západě Čech přineslo značně vyrovnanou podívanou, ani jednou za celý zápas se rozdíl ve skóre nepřehoupl přes devět bodů. Hosté měli skvělý start a brzy vedli 16-8, domácí se poté ale s vážností situace srovnali a ve druhé čtvrtině to byli oni, kdo se dostal do příjemného vedení 31-22. Breda však ještě do poločasu náskok Plzně zcela vymazala.

Druhá půle byla z hlediska vývoje skóre ještě těsnější. V nervózní koncovce měly oba celky problém dopravit míč do koše, o něco lépe na tom ale byli přeci jen Slezané. Zatímco Klapetkovi muži vsítili za poslední tři a půl minuty hry 6 bodů, Loko zvládlo jen jeden jediný bodík.

Většina statistik byla značně vyrovnaná. Domácí - ačkoliv hráli jen s jediným typicky podkošovým hráčem Kovandou - se soupeřem drželi krok ve střelbě za dva body (41,5% - 46,3%) i na doskoku (35 - 35). Největší rozdíl tak znamenala trojkařská produkce: hosté proměnili ze stejného počtu pokusů o tři trojky víc.

Ladislav Pecka dosáhl na double-double za 16 bodů a 11 doskoků, společně s Ladislavem Tóthem však zakončil duel se střeleckou bilancí 34/12. Vítěze táhnuli k důležité výhře Šiřina (19 b., 5 as.) a Blažek (13 b., 11 d.).

Lvi od rybníka, jehož hladinu brázdívá skif Václava Chalupy, rozhodli o své výhře nad dodatečně povolaným „barážníkem" ze Zlína už v začátku utkání. Po skvělé první čtvrtině hráči Jindřichova Hradce svůj nápor ještě vystupňovali ve druhém kvartálu a po třinácti minutách vedli drtivě 41-17.

Hosté, hrající bez důležitého rozehrávače Chwaszcze, se potom oklepali a tlak Jihočechů dokázali zabrzdit. Po minutách nenápadného stahování domácího náskoku se Proton dokázal v polovině třetího kvartálu po trojkovém úderu Pavlíka dostat na deficit osmi bodů.

To ovšem domácí šelmy rozzuřilo. Lvi opět vycenili své tesáky a po šňůře 9-0 se brzy vrátili zpátky do pohodlného náskoku sedmnácti bodů. V posledním hracím období se už nic převratného nestalo, škvíra ve skóre se neustále držela mezi 12 až 17 body.

Z devíti hráčů, které měl Proton na soupisce, odehrála jen sedmička dvouciferné počty minut. Zkušené a klimatem Mattoni NBL zocelené duo Pavlík - Šušák společně nasázelo 40 bodů. Nejlepším střelcem hostitelů, jejichž kádr obsahoval i borce jako jsou Tomanec, Klimeš, Zachrla nebo Dygrýn (5 faulů a 2 ztráty za 5 minut hry), bylo další eso Lukáš Kraus.

A v čem byl mezi oběma mužstvy největší rozdíl? V doskocích. Pokud statistiky neklamou, Hradec svého soka v téhle činnosti totálně zdevastoval: na 17 celkových doskoků Zlína domácí posbírali plných 25 balónů jen v útoku! Celkový nepoměr 47-17 odhrnuje do pozadí jak výtečnou bilanci Zlína z perimetru (22/10), tak 20 domácích ztrát.

BK LOKOMOTIVA INTERCONEX PLZEŇ - BK B&W OPAVA 65-70
Body: Kozlík 16 (9 doskoků), Pecka 16 (11 doskoků), Vrubl 12 (6 doskoků, 5 asistencí, 8 F+), Tóth 10 (5 asistencí), Kovanda 4 (2 bloky), Suchý 4, Kubizňák 3 (4 M+) - Šiřina 19 (5 asistencí, 3 M+/4 M-, 9 F+), Blažek 13 (11 doskoků), Dokoupil 13, Miklóšik 6 (7 doskoků), Strnisko 6, Klečka 5, Kolovrat 4, Vaňák 4 (7 doskoků); střelba 3b.: 16/3 - 16/6 střelba 2b.: 53/22 - 41/19 TH: 20/12 - 24/14 doskoky: 35 - 35 os. chyby: 22 - 22, čtvrtiny: 19-22, 19-18, 18-13, 9-17; rozhodčí: Galajda, Kučera, Kec.

BK LIONS JINDŘICHŮV HRADEC - PROTON ZLÍN 92-79
Body: Kraus 17 (8 doskoků, trojky 6/3), Klimeš 15 (11 doskoků, 3 bloky), Melski 12 (5 doskoků, trojky 6/3), Tomanec 11 (8 doskoků, 4 asistence, 2 bloky), Zachrla 10 (4 asistence), Kysela 8, Čech 7 (5 doskoků), Eisman 7 (4 asistence), Šustek 3 (4 asistence), Hron 2 - Pavlík 24 (3 M+/5 M-, tr, hody: 7/7, trojky 8/3), Šušák 16 (3 M+), Medek 11 (5 asistencí), Sedlák 11 (5 doskoků), Mikulík 10, Harčár 7 (5 asistencí); střelba 3b.: 31/11 - 22/10 střelba 2b.: 42/26 - 38/15 TH: 16/7 - 25/19 doskoky: 47 - 17 os. chyby: 24 - 19, čtvrtiny: 30-15, 27-24, 20-24, 15-16; rozhodčí: Vondráček, Znamínko, Milata.