• Finále - Zápas 3: Nymburk - Prostějov 97-63 (3-0)
  • Série o bronz - Zápas 3: Pardubice - Opava 62-79 (1-2)
  • Finále - Zápas 2: Prostějov - Nymburk 66-80 (0-2)
  • Série o bronz - Zápas 2: Opava - Pardubice 88-71 (1-1)
  • Finále - Zápas 1: Nymburk - Prostějov 75-61
MAXIMÁLNĚ AKTUALIZOVÁNO O MOŘE OHLASŮ, DETAILŮ A ZAJÍMAVOSTÍ
Epická noc v kolínském Pioniru: Benáčkovi boys vsadili Kall-in

5.05.2012 21:53 Zbývala už jen necelá minuta do konce prodloužení, když muž toho večera napřáhl k jednatřicátému trojkovému pokusu svého týmu. Prásk! "Kolínský Pionir" explodoval jako sicilská Etna. Richard Field zasáhl cíl. A překlopil skore na 90-88. Vzápětí se postavil na trestnou čáru člen druhé pětky Eurocupu Pavel Pumprla a proti ohlušujícímu hvízdotu nedopravil do obruče ani jednu šestku. Ihned však ukázal své mistrovství v obraně, kde odebral míč Barnesovi a za pár vteřin už stál na palebné linii rozehrávač Lawrence, který se v druhém poločase málem sám postaral o obrat. A proti stejné audio-tsunami neproměnil ani on ani jednu šestku. Jeho tým ještě před Pumprlovými pokusy měl v zápase bilanci 17/15, jenže když došlo na lámání chleba, v koncovce utkání, které jako favorité měli vyhrát, jistota se rázem rozplynula. Druhý Lawrencův pokus však kolegové ještě zachránili. A 4,9 vteřiny před koncem, kdy už jediná tribuna v tělocvičně dávno celá stála, získali poslední vhazování...

Mohlo to skončit vším možným, přesto se situace, kdy se Eugene Lawrence ocitne sám nebráněný na trojce, odkud už se předtím třikrát trefil, zdála jako ta nejméně pravděpodobná. Právě to se však stalo. "Malý nymburský Rambo" napřáhl a poslal míč vstříc výhře nebo porážce. Balon narazil do obruče a Hala Spojů se i se sedmi sty lidmi na palubě na okamžik vznesla. Jako by to byl Zápas 7 finálové série, souboj o všechno, o přetočení kol dějin.

A právě o to Kolín hrál. Nešlo vůbec jen o vyrovnání této semifinálové série. Šlo o daleko víc - o vůbec první historický triumf nad domácím hegemonem, jediným soupeřem, jehož skalp ještě kolínský celek neměl u pasu. Za dobu pětiletého ligového působení už byl několikrát blízko, hrál i prodloužení, ale nikdy se Nymburk nepodařilo skolit. Dvacetkrát v řadě ne. Až dnes.

Dlouhé minuty trvalo vítězům děkování fanouškům. Přihnali se k nim s výrazy šílenců, kteří právě dosáhli něčeho, co se vůbec nemělo stát. Jako by právě setřeli výherní tiket v miliardové loterii.

"Chtěli jsme ukázat, že až tady nejsme náhodou. Tohle vítězství je skvělé a zasloužené! Kluci bojovali na hranici svých sil. A musím říct, že není běžná věc, aby prohrál tým s 23 útočnými doskoky," radoval se po svém zřejmě největším vítězství v kolínských službách kouč Predrag Benáček, který stejně jako ve čtvrtfinále hrál velkou "poker game" o celý jackpot.

V obraně se soustředil hlavně na vybrané střelce, jako je Abrams, a například Pumprlu, Bendu či Nečase nechával naopak z dálky volné. Kouč si prý hodně oddychl, když zjistil, že tentokrát nebude hrát Simmons. Ronen Ginzburg dal totiž z Američanů důvěru triu Naymick (14 minut, 8 bodů, 9 doskoků), Lawrence (21 bodů, z pole 18/8, 7 doskoků, 6 získaných faulů, 4 asistence) a Abrams (1 bod, z pole 10/0 za 29 minut).

Sluší se dodat, že hosté měli díky útočným doskokům 88 střel, o 11 víc než domácí, kteří tentokrát hráli často výrazně delší útoky, než jsou standardně 10vteřinově zvyklí. Při shodných trojkách 31/7 a o trochu lepší produkci dvojek Nymburka to byly body z šestek, které hrály na miskách vah zásadní roli. Kolínských 23 tref z 30 pokusů převážilo soupeřových 15 z 21.

Byl to diametrálně jiný zápas, než ten první, z pohledu domácích o minus 48 bodů. Kolín byl od začátku vpředu, už za poločas vysázel při dalším střeleckém koncertu 46 bodů, ale vedl jen o dva, protože mistr si při hustém distančním i podkošovém míjení pomohl 13 útočnými doskoky. Jen Petr Benda natočil do půle double-double za 12+10 (na konci málem dvojitý double-double 20+18).

Po třetí 28bodové čtvrtce už však domácí vedli o 13 (74-61). Vzrušení kolínské části hlediště i lepkavý vzduch by se v těch okamžicích daly krájet.

A přišlo, co přijít muselo. Nymburk, který se k zápasu dostavil jen s 9 hráči v dresu, vyztužil obranu, Lawrence koš za košem zužoval kapsu, Benda čněl na útočném doskoku (v utkání 9 ze svých 18 doskoků) a na domácí straně přibývalo ztrát a střely začaly ztrácet víru.

Po Nečasových šestkách vedl Nymburk 44 vteřin před koncem čtvrté části 82-84. Tucet vteřin na to však odskočil Barnes a - za doprovodu další tribunové erupce srovnal. A byl tu čas pro potenciálně vítěznou trojku Sokolovského. Ten však neměl den (z pole 6/1, trojky 4/0) a - minul.

Zbývaly 4 vteřiny, během nichž se Ames dostal jen k těžké dvojce. Prodloužení.

Kouč mistra byl po třetí ligové porážce sezony velmi kritický k obraně týmu. "Už od prvních minut nám chyběla koncentrace. Osm deset bodů jsme v první půlce dostali proto, že jsme nebyli koncentrovaní. Musíme mít ale i respekt k soupeři, který má dobrý útok a byl schopen proměňovat těžké střely. Každý jeho hráč dokáže být nebezpečný. Problém nebyl ani v obraně pick and rollu, jako ve hře 1 na 1. Z toho dával Kolín hodně bodů."

Na druhé straně k obraně domácích, kteří využívali zóny a opět i speciality 4 hráčů v zóně s osobkou na rozehrávače, dodal: "K obraně soupeře máme respekt, ale dali jsme venku 84 bodů a s tím musíme vyhrát. Bohužel jsme nedali hodně otevřených střel. O všem nicméně rozhodla naše špatná obrana."

K pouze devítičlenné sestavě Ginzburg poznamenal: "Hráči nám chybí, ale devět je pořád dostatečný počet. Opět jsme se museli rozhodovat, koho z Američanů nasadit. Wilsona jsme ještě nechtěli riskovat, Simmonse jsme zvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli pro jiné hráče."

Kolín musel stejně jako s Pardubicemi ohromně riskovat.

"Jestli chceme porazit silnějšího soupeře, než jsme my, tak musíme něco vymyslet nebo riskovat. Dnes jsme nechávali Pumprlu, Nečase, Bendu nebo Lenzlyho střílet zvenku. Naopak hrozně jsme se soustředili na Abramse, čehož pak trochu využil Lawrence, ale pro nás bylo důležité, že kromě Křemena, který většinou seděl na lavičce, zůstal Abrams jako jediný střelec. Měl to 10/0, a to díky naší obraně," analyzoval Benáček.

"Přiznávám, že se nám hodně ulevilo, že nehrál Simmons. To jsem začal přemýšlet, že bychom mohli vyhrát. On nás totiž zlobí každý zápas a skoro sám to někdy vyhrává."

Tajným trumfem Nymburka se však málem stal Lawrence. "Nikdo jiný to nemohl být. Vycházelo mu to a skoro sám zápas otočil. Měl i poslední trojku v prodloužení, kdy jsme ho neúmyslně nechali volného, ale zaplaťpánbůh to tam nepadlo. U nás se říká, že štěstí si musíte zasloužit a já myslím, že my jsme si ho dnes zasloužili."

Benáček prý ráno před utkáním měl tušení, že by mohlo dopadnout dobře. I po 48bodovém debaklu v Zápase 1.

"Byli jsme odhodlaní dát víc než své maximum a já jsem hráčům řekl, že pokud budeme ve vítězství věřit, pokud budeme bojovat jako poslední čtyři utkání s Pardubicemi a pokud podáme nadprůměrný výkon a naopak Nymburk nebude mít den, máme šanci. A přesně to se stalo. Absolutním favoritem ale zůstává Nymburk," pravil kouč, který poděkoval za výbornou atmosféru oběma táborům fanoušků. "Cítil jsem se jako na Balkáně."

Benáček bude teď už navždy zapsán jako ten, kdo utnul sérii 20 ligových porážek s Nymburkem, trvající od nástupu Kolína do NBL. "Jasně, bylo to nepříjemné prohrávat pořád dokola, ale všechny silné týmy kromě Nového Jičína nebo Prostějova to mají s Nymburkem podobné. Člověk si na to pak nějak zvykne."

A ještě něco málo z kuchyně zápasu.

Kolín tentokrát nejvíc podržel Field, s 24 body, 7 doskoky, 9 získanými fauly a ratingem 31. Od začátku hrál 1 na 1 zády i čelem proti každému svému obránci, ať to byl Lenzly, Pumprla nebo Křemen. Získával fauly, dostával obranu pod tlak a střádal body.

Rychlopalbou z odskoků a trojek přidal 19 bodů Barnes (z pole 18/7), hlavně z brejků bodoval Ames (13 bodů, z pole 16/5). Tentokrát méně fanfárový zápas zažil Machač (12/3), přesto urval double-double za 10+14.

První poločas a vlastně většina zápasu se odehrávala s minimem ztrát na obou stranách. Nymburk však každé chyby Kolína dokázal využít k brejkovým bodům.

Kolín přesto díky famózní střelbě už v 27bodové první čtvrtce získal náskok na úrovni 10 bodů. Nymburk však ve druhé čtvrtině začal hrát víc pod koš a díky Bendově a Naymickově úsilí na útočném doskoku těžil hutný skoring. A to i ze šestek (14/12 za poločas, 7/3 za zbylých 25 minut).

Kolín v jedné sekvenci nasadil minisestavu se Zuzákem a 4 malými, naopak Nymburk za chvíli reagoval vysokou sestavou s Bendou, Naymickem a Sokolovským na křídle, která sbírala doskoky.

Vysokou sestavou začal Nymburk i třetí dějství, jenže nedával zpod koše, i nadále z dálky a naopak inkasoval z několika brejků, načež Kolín zformoval únik na 59-46 po 25 minutách. A to byl moment, kdy se do hry mocně začal vkládat Lawrence, který úspěšnými nájezdy i trojkami sám držel celý tým. Na druhé straně při jeho nebo Abramsových individuálních akcích a dálkové střelbě se nedostali do hry ostatní spoluhráči.

Když po třech čtvrtinách domácí tým vedl o 13, povstalo na tribuně vše s kolínskou příslušností. A byla tu strhující jízda k velkému finále. Nymburk nasadil svou tradiční záchranářskou sestavu pro NBL se 4 Čechy, v níž dál zářil chladnokrevný Lawrence.

Zápasové horko dostoupilo svého vrcholu, když hosté po dunku Nečase a dvojce zpod koše Bendy obrátili na 79-78. V následném útoku se při nájezdu ocitl na zemi Ames, který se vzápětí dostal do téměř potyčky se Sokolovským. Vznikl chumel a tlačenice, kde hrozilo, že někomu ujedou nervy, ale nakonec se sudím podařilo vše urovnat.

Ames vzápětí proměnil obě šestky a po trojce Lenzlyho srovnal nájezdem kolem Sokolovského. A na řadu přišla poslední minuta základní hrací doby...

Sečteno ve čtyřech slovech - báječná prodloužená play-off show.

BC Klín - ČEZ Basketball Nymburk 90-88 po prodloužení
Body: Field 24, Barnes 19 (5 asistencí, 4 ztráty), Ames 13, Machač 10 (6F+), Marko 9, Jelínek 7 (8 doskoků), Zuzák 6, Ličartovský 2 - Lawrence 21, Benda 20, Pumprla 12, Lenzly 10, Naymick 8 (9 doskoků), Nečas 8 (10 doskoků, 5 ztrát), Křemen 5, Sokolovský 3, Abrams 1. Střelba za 3 body: 31/7 - 31/7. Střelba za 2 body: 46/23 - 57/26. TH: 30/23 - 21/15. Doskoky: 46 - 51. Osobní chyby: 20 - 26. Body zpod koše: 20-46. Hrací období: 27-20, 19-24, 28-17, 10-23, 6-4. Rozhodčí: Hruša, Macela, Kapl. Stav série: 1-1.