Výsledkový proužek
  • Opava - Orli 83-55 (Klečka 14, Blažek 13 - Slezák 15, Kouřil 10), NH - Opava 74-84 (Zbránek 17, Číž, Urbánek 11 - Blažek 17, Gniadek, Sokolovský 11)
  • Příprava: Inter (mistr Slovenska, bez reprezentantů) – Beksa 66-92 (Kohout 15, Pospíšil 14, Bohačík 12, Pandula a Půlpán 10, Šoukal a Sanders 9)
  • Příprava: Weissenfels (9. tým německé BBL) – Ústí (bez podkošových Američanů) 102-86
  • Příprava: Děčín - Chemnitz (druhá německá liga) 82-80 (Tucker 20, Jelínek 15, Kaša 13, Stria 11, Bažant 6)
  • Příprava: Pardubice - Prudnik 140-69 (Bohačík 16, Potoček 15, Pospíšil 13, Šoukal 12, Šoula, Wall a Půlpán 11, Pandula 10)
V poločase první bitvy finále budou oceněni nejlepší hráči a trenér sezony - Hvězdy Mattoni NBL
Lev versus Orel potřetí v řadě! 41. výhra mistra, nebo 8. vicemistra?
Foto: ČEZ Basketball Nymburk

Foto: ČEZ Basketball Nymburk

20.05.2012 10:31 Nastal čas lámání titulového chleba. Dnes úderem 18. hodiny se na břehu řeky Labe roztočí kola finálové série Mattoni NBL vydání 2012. Potřetí v řadě usednou do pilotních křesel souboje na čtyři vítězství muži ze stejných týmů. Lvi versus Orli. ČEZ Basketball Nymburk proti BK Prostějov. Domácí hegemon baží po devátém titulu v řadě při desáté účasti v titulové sérii bez přerušení. Vyzyvatel z Hané touží po svém prvním triumfu. Za osm sezon v lize však nyní již tradičního rivala pokořil jen sedmkrát, naopak 40krát odešel poražen. Kolik vítězných korálků navlékne na svou šňůru výher tentokrát?

"Nechceme se spokojit jen s postupem do finále," vyhlásil kouč Zbyněk Choleva, který po Novém Jičínu přivedl do souboje o titul i další moravský celek. V první sezoně na orlí lavičce.

Kormidelní dodává, že pokud se jeho týmu daří, spousta hráčů je pak útočně velice šikovných. A vyzdvihuje srdce a bojovnost. "Pamatujete si jistě na snížení platů na polovinu a na týmu se to nijak výrazně neprojevilo. Odešel jen Eitutavičius," řekl pro web mistra.

Zatím neupřesnil, v jakém stavu je po zranění rameno jediného rozehrávače Venty. "Léčí se, uvidíme, jak bude na první zápas připraven."

Choleva přiznává, že by pro něj bylo jednodušší, pokud by věděl, která trojice z pětice nymburských hráčů pouze s americkým pasem do utkání zasáhne. Jistotu má jen u amerického rozehrávače Lenzlyho, který je díky britskému pasu považován za unijního Evropana.

"Nymburk podle toho, které hráče zapojí, hraje trochu jiným stylem, ale tým je tak vyrovnaný, že to na celkový výkon nemá velký vliv."  

Tahoun Orlů Travis Peterson se neobává vyčerpání po fyzicky náročné pětizápasové sérii s Děčínem.

"Žádný nedostatek energie necítím. Tohle je přesně to, proč celou sezonu hráči dřou, aby se dostali do finále a mohli bojovat o titul. Vítězství navíc pomáhá urychlit regeneraci. Bude to určitě vzrušující série," prohlásil pro orlí internet.

Kouč obhájců trofeje Ronen Ginzburg by už v průběhu sezony tipoval Orly na finále až na 80 procent. Tak moc jim věřil.

Čím je podle něj letošní hanácká letka odlišná od té loňské?  

"Především se změnil trenér, proto došlo k určité změně herního stylu. Přesto Prostějov hraje v mnohém podobně jako loni, protože noví hráči jsou podobní těm, kteří odešli. Spoléhají se na stejné zbraně, jejich rozehrávač a křídla jsou velice nebezpečná. Největší změna vznikla na pozicích, kde v loňské sezoně hráli Litevci, které letos nahradili Pandula a Slezák."

V čem podle nymburských opor Prostějov v semifinále předčil Severočechy?  

"Prostějov má zkušenější hráče, kteří se v play-off vyznají a bylo vidět, že jejich cizinci si s tlakem například v posledním zápase nedělali až tak velkou hlavu. Hráli zkušený basket a velkou roli sehrálo i domácí prostředí, i když kromě prvního utkání byla ostatní vyrovnaná," řekl kapitán mistra Ladislav Sokolovský, mířící za už svým 11. ligovým titulem.  

I podle Radka Nečase hodně rozhodlo domácí prostředí. "Oba týmy si držely svou palubovku jako nedobytnou. Možná jsme Prostějovu pomohli trochu i my, když jsme tam jeden zápas nadstavby prohráli. Tím se dostali na úroveň Děčína a udrželi si pro semifinále výhodu většího počtu domácích utkání. V celé sérii rozhodl zápas číslo tři, kdy Děčín v Prostějově vedl po celé utkání, měl nakročeno k úspěchu, ale domácí se štěstím vyhráli."

Přesto, že střeleckým tahounem je jednoznačně Jamar Smith, za X-faktor hry Orlů označil křídelník Sokolovský rozehrávače Ventu. "Je barometrem prostějovského výkonu. Když zahraje dobře, má celý tým o hodně větší šanci na úspěch. Je to hráč, který může o výhrách rozhodovat."

O tom, jak by měl vypadat dnešní první zápas, dostatečně zpod koše napověděl Nečas. "Vletíme na ně, abychom hned v prvním utkání rozdali karty finálové série a postavili pevný základní kámen."

Dodejme jen, že vedle mnoha zábavných prvků přestávek dojde v poločase zápasu ke slavnostnímu vyhlášení a ocenění nejlepších hráčů této sezony, kteří vzešli z ankety Hvězdy Mattoni NBL 2011/12.

Poslední důležitou informací je ta o arbitrech duelu.  Jsou jimi pánové Ivo Dolinek, Václav Lukeš a Jan Hošek.
Přečteno  729xAutor  redakce Zpět
Souvisejici videa z tvcom.cz

4.6.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

31.5.2014 15:30:00
Ariete Prostějov - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

28.5.2014 20:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

24.5.2014 18:00:00
Ariete Prostějov - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

21.5.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

27.5.2014 18:00:00
BK JIP Pardubice - BK Opava (Mattoni NBL)

23.5.2014 18:00:00
BK Opava - BK JIP Pardubice (Mattoni NBL)

20.5.2014 18:15:00
BK JIP Pardubice - BK Opava (Mattoni NBL)

14.5.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava (Mattoni NBL)

13.5.2014 18:00:00
Ariete Prostějov - BK JIP Pardubice (Mattoni NBL)
aktuality
aktuální utkání
Mattoni NBL 2013/14 základní část

Basketmag.cz
Komplex Kanada zrušen. Češky ve Varech vítězí
Po dalším famózním obratu v závěrečných minutách lvice na turnaji v Karlových Varech skoli...

Kouč lvů Ginzburg o nejšťastnějším dnu, zásahu mincí, odkazu Sabonise pro Veselého a reprezentaci ze srdce
INTERVIEW ZE SZOLNOKU   V 50 letech si připsal nejspíš svůj trenérský top ú...

Postupové video echo: Tomáš Satoranský, Pavel Pumprla a Luboš Bartoň o emocích ohromné bitvy
VIDEOROZHOVORY ZE SZOLNOKU   Byl znovu klíčovým mužem české sestavy. A byť v dom...

Videa
anketa
Co podle vás bylo či stále je událostí této ligové sezony?  

Celkem hlasů: 2376

Facebook


Odkazy
Basketbalová ročenka ročenka – NBL 2013 TVcom - sportovní přenosy Mládežnický basketbal Basketmag.cz
Kvalitní švýcarské produkty určené k přípravě i regeneraci svalů a kloubů. Rychle se vstřebávají, nemastí, nealergizují.

partners www.sportbohemia.cz idnes.cz cd CT4 Česká pošta Molten Mattoni