Výsledkový proužek
  • Příprava: Magdeburg (3. německá liga) – Ústí 64-85
  • Opava - Paks 79-86 (Šiřina 29, Kvapil 18), Orli – Paks 73-71 (Tomanec 19), Beksa – Klosterneuburg (6. tým Rakouska) 88-74 (Pandula 22)
  • Handlová (6. tým Slovenska) – Děčín 81-88 (Tucker 22, Jelínek 14), Komárno (slovenský semifinalista) – Děčín 100-91 (Tucker 19, Jelínek 14)
  • Marso (13. tým Maďarska) – Lions 80-87 (Robinson 27, Battle 20), NH – Paks (vicemistr Maďarska) 71-81, NH – Levice (8. tým Slovenska) 81-80
  • Svit (slovenský semifinalista) – Lions 86-83 (Robinson 20, Zuzák 18), Spišská NV (9. tým Slovenska) – Lions 72-70 (Robinson 18, White 12)
Velké multitématické interview s rekordmanem Ladislavem Sokolovským
Muž 11 titulů: Je šance 5 procent, že se najde blázen, který...
9 titulů je fajn, ale já mám 11...

9 titulů je fajn, ale já mám 11...

28.05.2012 11:32 Nedělní grill party zavřela definitivně vodu za nejtěžší sezonou českého mistra ČEZ Basketball Nymburk. Už tento týden by mělo být jasno, zda to byl poslední mistrovský večírek u Labe pro kapitána týmu a českého rekordmana Ladislava Sokolovského. Ten v horké sobotní noci musel pustit žilou svému bankovnímu kontu výrazně víc než loni, kdy jeho desátý titul "zpoplatněn" prakticky nebyl. Celý tým se totiž po nočním příjezdu ze čtvrtého finále v Prostějově zašel podívat do různých nymburských a poděbradských barů, aby se v této sezoně vůbec poprvé shromáždil k jakékoliv oslavě. Dosud jednoduše nebyl čas. "Netáhli jsme to ale nijak dlouho," upřesnil ještě dva měsíce 34letý 11titulový křídelník.

Láďo, jaký byl ten 11. russellovský titul?
No, byl těžký, a to z pohledu toho, co se muselo za celou sezonu ve čtyřech soutěžích zvládnout. Bylo tam období prosinec, leden, únor, kdy se těch zápasů hrálo opravdu strašně moc, odpočinek byl naopak minimální. Oproti tomu před play-off a pak během něho jsme odpočinku měli už hodně, což bylo vidět i ve finále, kde jsme dokázali hrát rychle, navíc i dobře bránit. Celkově je ten titul ale takový unavený, dalo se to poznat i na oslavě. Žádné bláznění, každý byl rád, že je konec a že jsme to velice dobře zvládli.

Přiznávám, že až s podivem jsem sledoval, jak po dvou loňských vážných zraněních Bendy s Pumprlou jste letos tou vůbec nejnáročnější sezonou prošli bez větších zdravotních problémů. Čemu to přisuzujete?
Hodně to je o náhodě. Jestli vám na nohu spadne soupeř nebo i spoluhráč, který vám vyvrátí koleno, není v první řadě věc únavy, ale spíš náhody a smůly. Takové sezony, jako ta letošní naše, se prostě podaří. Pak ale mohou přijít jiné, jako se to stalo Pardubicím, kde se hráčům ta zranění určitě nestala nějakou přetrénovaností. Holt blbý rok. My jsme měli naopak nadstandardní sezonu.

Ani u vytíženějších hráčů ale nedošlo k žádnému únavovému problému. Zlepšili jste třeba výrazněji prevenci a regeneraci?
To určitě ano. U regenerace byla ještě daleko větší frekvence než v minulých letech. Měli jsme dva maséry-fyzioterapeuty, kteří se o všech 14 hráčů starali. Často jsme využívali bazén a podstupovali různé terapie na odbourání únavy. Díky tomu všemu jsme to takhle zvládli.

Půjdete s Nymburkem i pro dvanáctý titul?
Ještě nevím, teď jednáme a v tuhle chvíli to nemůžu potvrdit. Je možné, že budu pokračovat, je možné, že už ne. Na konci týdne bych měl vědět.

Loni jste ze svého desátého titulu vyšel poměrně lacino, jak nejednou zdůraznil kolega Nečas, takže co letos, byl už ten 11. dražší?
No, něco už mě to stálo. Bylo to ale ve velice rozumné formě.

Co je ve vaší šatně nejoblíbenější slavící nápoj?
Šampaňské a pivo. To je hlavně v šatně a v autobuse, a když se jde někam do baru, tak tam už to je spíš něco tvrdšího.

Došlo aspoň na nějakou rychlooslavu i během sezony?
Letos se nám právě nedařilo sejít ani na společnou večeři. Bylo toho hodně, volno skoro žádné, a když už jsme teď na konci měli volna víc, každý jezdil spíš na výlety s rodinou.  

Už za vámi byla pelhřimovská agentura Dobrý den, aby ověřila vaše další navýšení v počtu českých titulů?
(smích) Ne, ne, to není tak..., ve fotbale se určitě najdou hráči, co jich mají ještě víc. Je to dané hodně tím, že jsem hrál v týmech, co bojovaly o titul. A třeba už to tak příští rok nebude a budu hrát o záchranu. (směje se) To by byla zase změna a mohla by to být dobrá motivace. Tyhle tituly se počítají týden na konci sezony, což hodně připomínáte vy, novináři, a jinak to je jistě krásné, ale hlavně jde o pocit z dobře odvedené práce.

Kromě vás mám povědomí - po stránce takto velkých cifer - už jen o sparťanské legendě a českém fotbalovém rekordmanovi Jiřím Novotném s 13 tituly a nyní Evě Vítečkové s 12 za 13 let.
Ani já o nikom dalším podobném nevím. O Evě jsem četl někdy loni a o Novotném jsem to už také zaslechl.

Pojďme k jednomu zajímavému tématu - kolik let ještě odhadujete, že bude trvat nymburské panování?
Nikdo neví, co se může stát. Jistě to bude odvislé od naplnění finančních záměrů klubu. V dohledu zatím není žádný úpadek, takže ta kvalita by neměla jít dolů, spíš se pokukuje výš. To je však samozřejmě otázka peněz. A když nebudou, pak budou větší šance i pro ostatní kluby. Aspoň na příští rok to ale na nějaké střídání stráží nevypadá. Pan Jansta chtěl vybudovat klub, který tu bude mít nějakou tradici, ale opravdu těžko se něco předpovídá. Nikdo neví, jak bude vypadat ekonomika, jestli bude zase nějaký špatný rok 2009, bude to mít dopad na všechny. Ta minulá krize na sport v Česku doléhá pořád a peníze se shánějí daleko hůř.

Komu z předních klubů v Česku byste v horizontu pěti let věřil, že bude největším vyzyvatelem? Nebo může přijít hlavní rival po rozšíření ligy ze Slovenska?
Tak předně týmy ze Slovenska nemůžou ovlivnit to, kdo bude českým mistrem. Hlavní je ale to, že podle prosakujících zpráv kluby v příštích letech nebudou mít takové rozpočty jako letos. Proto bych řekl, že velkého vyzyvatele v nejbližších třech letech Nymburk mít nebude. Ovšem vždycky se může najít nějaký v uvozovkách blázen, který bude mít peníze a řekne si, že ten Nymburk už ho tam nebaví a nacpe do nějakého klubu za rok 25 nebo 30 milionů.

Vzpomeňme si třeba na Prostějov loni, který nás s nějakým takovým rozpočtem kolem 25 milionů ve finále hodně potrápil a klidně se mohlo stát, že bychom bývali mohli prohrát ten pátý zápas doma (Nymburk ho vyhrál jen těsně) a to už bychom měli co dělat - prohrávat 2-3 a jet do Prostějova. Takže to nemusí nutně být klub se stejným rozpočtem, jako má Nymburk, ale při troše štěstí a dobré volbě nosných hráčů, kterých bude 7 nebo 8, může Nymburk potrápit. Zatím ale nikoho takového nevidím. A šanci na to, že by se našel nějaký bohatý mecenáš, vidím na 10 procent, nebo spíš jen 5.

Tuhle možnost tedy nevylučujete?
Jestli si dobře pamatuju, před pár lety se objevil někdo takový v Izraeli a sesadil z trůnu Maccabi. Vzal peníze na jednu sezonu, koupil nějakých 7 až 8 dobrých hráčů a dokázali to. V Izraeli se ale hraje finále jen na jeden zápas a na neutrální půdě.

Ztraťme ještě slovo na téma výraznějšího slovenského rozšíření NBL, ke kterému možná dojde od sezony 2013/14, v případě, že si na Slovensku vyřeší, zda tamní účastníci soutěže budou nebo nebudou muset zároveň hrát i slovenskou extraligu.
Rozšíření by byl velice dobrý krok pro obě basketbalové federace. Mít 14člennou ligu jen z českých týmů té kvalitě určitě nepřidá. Pokud by jich bylo deset, budou se kluby snažit mezi tuto kvótu vklínit, budou se snažit mít co největší prostředky, soustředila by se v nich větší kvalita českých hráčů. A pro slovenské celky by to byla velká motivace. Mám pocit, že jsou tam pro tamní kluby možná větší finanční možnosti než v Čechách a byly by pro to hodně zaujatí. Když vezmu příklad Levic, jejichž rozpočet se může pohybovat kolem 20 milionů (GM ľuboš Pohánka hovořil na startu právě skončené sezony zhruba o 17), což by v nové sezoně mohl být druhý největší rozpočet NBL. Dvacet milionů bude v Česku těžko někdo shánět.

A závěrečné téma - jak je to s pokračováním vašeho studia trenérské jedničky, které jste musel před časem přerušit?
Na příští rok podanou přihlášku nemám a je to na bodu mrazu. Pokud bych ale nehrál v Nymburce, tak bych ve studiu pokračovat chtěl. Když zůstanu, nedostal bych se na ty povinné hodiny a nemělo by to cenu.
Přečteno  2476xAutor  Petr Hamták Zpět
Souvisejici videa z tvcom.cz

4.6.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

31.5.2014 15:30:00
Ariete Prostějov - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

28.5.2014 20:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

24.5.2014 18:00:00
Ariete Prostějov - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

21.5.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - Ariete Prostějov (Mattoni NBL)

14.5.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava (Mattoni NBL)

10.5.2014 18:00:00
BK Opava - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

7.5.2014 20:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava (Mattoni NBL)

3.5.2014 18:00:00
BK Opava - ČEZ Basketball Nymburk (Mattoni NBL)

30.4.2014 18:00:00
ČEZ Basketball Nymburk - BK Opava (Mattoni NBL)
aktuality
aktuální utkání
Mattoni NBL 2013/14 základní část

Basketmag.cz
MVP SP Kyrie Irving: Největší úspěch mého života!
ECHO FINÁLE SP   Tým USA dobyl na Světovém poháru své páté zlato a obhájil tak t...

Rasová inkvizice v NBA má další úlovek: majitele Hawks, který se udal dokonce sám! Kvůli emailu
UDÁLOST V NBA    Žádný majitel klubu NBA už se nemůže cítit v bezpečí. Svat...

Na MS nepojede Hindráková, rozhodl trenér lvic
Guardka Kateřina Hindráková je nakonec tou, kdo neodejede na MS v Turecku. S národním týme...

Videa
anketa
Co podle vás bylo či stále je událostí této ligové sezony?  

Celkem hlasů: 2417

Facebook


Odkazy
Basketbalová ročenka ročenka – NBL 2013 TVcom - sportovní přenosy Mládežnický basketbal Basketmag.cz
Kvalitní švýcarské produkty určené k přípravě i regeneraci svalů a kloubů. Rychle se vstřebávají, nemastí, nealergizují.

partners www.sportbohemia.cz idnes.cz cd CT4 Česká pošta Molten Mattoni